Si të hiqni parazitët nga trupi i njeriut me mjete juridike popullore

Ata na shkruajnë:

ilaç popullor për parazitët

Jam e tronditur, motra ime gjeti parazitë në lëkurën e saj! A është ngjitëse? dhe çfarë të bëj? Si te jesh tani? Me pak fjalë - këshillat tuaja janë të nevojshme - si t'i nxirrni këto gjëra?

Trupi i njeriut është një sistem mjaft kompleks që bashkëvepron në mënyrë aktive me botën e jashtme. Me kalimin e kohës, mikroorganizmat e ndryshëm, kërpudhat dhe madje parazitët vendosen në trup. Sipas statistikave, pothuajse një e treta e popullsisë së tokës vuan nga prania e parazitëve, madje pa ditur as që janë të pranishëm në trup.

Termi i përgjithshëm "parazitë" i referohet një shumëllojshmërie organizmash të gjalla që kanë aftësinë të vendosen në trupin e njeriut, duke pushtuar çdo organ dhe ind, duke u ushqyer me qeliza, lëngje ose ushqim të tretur.

helmimi i një njeriu me toksina parazitare

Parazitët mund të vendosen në pothuajse çdo pjesë të trupit dhe të jetojnë atje për një kohë të gjatë ose deri në fund të jetës së një personi. Lloje të caktuara të parazitëve nuk shkaktojnë ndryshime negative në trup, ndërsa të tjerët, përkundrazi, shkaktojnë sëmundje. Duke u shumuar në mënyrë aktive, parazitët prodhojnë toksina, helmojnë trupin e njeriut me produktet e aktivitetit të tyre jetësor. Prania e tyre zvogëlon ndjeshëm imunitetin ndaj sëmundjeve, dobëson mbrojtjen e trupit.

disa ushqime heqin qafe parazitët

Parazitët thithin në mënyrë aktive vitaminat dhe mikroelementët e nevojshëm për njerëzit, duke shkaktuar mungesa të vitaminave. Duke formuar koloni të shumta, ato shërbejnë si pengesa mekanike në kanalet biliare, mëlçinë, nyjet. Parazitët dëmtojnë rreshtimin e stomakut dhe zorrëve, shkaktojnë reaksione alergjike. Akumulimet e shumta të helminteve mund të provokojnë degjenerimin e qelizave në kancerogjene (për shkak të izolimit të qelizave).

Sëmundjet parazitare të shoqëruara nga simptomat e përshkruara më sipër kërkojnë trajtim të menjëhershëm. Sipas terminologjisë mjekësore, të gjithë organizmat patogjenë që parazitojnë në trupin e njeriut janë parazitë. Midis tyre janë bakteret, viruset, kërpudhat, organizmat njëqelizorë, artropodët, pushtimet protozoare dhe shumë specie të tjera.

Simptomat e pranisë së parazitëve në trupin e njeriut

dhimbje barku të shkaktuara nga parazitët

Si e dini se të ftuar të paftuar janë shfaqur në trupin tuaj? Ata mund të mos shfaqen për vite me radhë ose të maskohen si simptoma të sëmundjeve të tjera. Ju mund të shkoni te mjekët për një kohë të gjatë, duke iu nënshtruar trajtimit, por në fakt shkaku i sëmundjes tuaj do të jenë parazitët. Për shembull, krimbat e kunjve mund të shkaktojnë dhimbje të ngjashme me një sulm akut të apendesitit, parazitët opisthorkiazë shkaktojnë simptoma të ngjashme me një sulm të pankreatitit.

Prania e helminteve mund të përcaktohet duke përdorur analizën e jashtëqitjes. Sidoqoftë, nëse paraziti nuk ka lëshuar vezë gjatë ekzaminimit, prania e tij do të mbetet pa u vërejtur.

Infeksioni i mundshëm mund të përcaktohet edhe nga pamja e një personi, si dhe nga shfaqja e sëmundjeve të caktuara. Prania e seborresë, puçrrave, vrazhdësisë së lëkurës, shfaqja e njollave të ndryshme në fytyrë, papilomat, thonjtë e brishtë, thembrat e plasaritura - të gjitha këto shenja tregojnë se me sa duket trakti gastrointestinal i njeriut është i infektuar me lamblia, Trichomonas ose protozoa të tjera. Infeksionet që ato shkaktojnë zvogëlojnë shumë imunitetin.

grua me dhimbje barku të shkaktuara nga parazitët

Ftohjet e shpeshta, bronkiti, sinusiti, bajamet, prania e polipeve, pezmatimi i sinuseve janë një tjetër shenjë e një infeksioni parazitar.

Tek gratë, infektimet parazitare çojnë në dhimbje, gjakderdhje të dhimbshme, cikël të parregullt menstrual, humbje të përgjithshme të forcës. Mund të formohen fibroma, fibroma, inflamacion i sistemit urinar.

Burrat mund të përjetojnë prostatit dhe impotencë, adenoma. Gurët në veshka dhe rëra formohen shpesh. Çrregullimet e zhvillimit mendor në gjeneratën e tretë mund të ndodhin nga infeksioni aktual.

Simptomat e infektimit me parazit tek njerëzitSimptomat më tipike janë:

 • kapsllëk.Disa helminte formojnë ngatërresa të tëra, duke bllokuar zorrët. Kjo çon në kapsllëk, mund të kërkohet kirurgji;
 • diarre.Substancat e prodhuara nga një numër helminthësh provokojnë lëvizje të bollshme të zorrëve me ujë;
 • fryrje, gaz.Shpesh parazitët jetojnë në zorrën e sipërme të hollë, ku prodhohet gaz për shkak të inflamacionit të vazhdueshëm. Swellingnjtja e vazhdueshme e organeve të barkut sinjalizon praninë e një infeksioni, këto simptoma do të shfaqen për sa kohë që parazitët jetojnë në trup;
 • Dhimbje në muskuj dhe nyje.Parazitët mund të migrojnë në të gjithë trupin dhe madje të vendosen në muskuj dhe nyje. Dhimbja dhe inflamacioni mund të shkaktohet nga dëmtimet e krimbave në muskuj, si dhe nga reagimi i sistemit imunitar ndaj pranisë së parazitëve.

Si të hiqni parazitët nga trupi me pilula

Të gjithë parazitët që infektojnë trupin e njeriut mund të ndahen në 2 grupe: të brendshëm dhe të jashtëm. E para përfshin helminte, viruse, baktere, protozoa. Tek morrat e dyta, marimangat mikroskopike. Helminthët më të zakonshëm janë të tilla si krimbat e kunjave, krimbat e shiritave, krimbat e rrumbullakët, krimbat e gjerë, shiritat dhe të tjerët. Grupi i protozoave përfshin ameba, lamblia, plasmodiumi i malaries dhe të tjerët. Droga e përdorur ndryshon në varësi të grupit të përkatësisë.

Trajtimi i Helminthiasis

Helminthët shpesh gjenden në trupin e fëmijëve dhe të rriturve. Ato klasifikohen në 3 grupe:

 • krimbat e rrumbullakët;
 • e rrafshët (rrallëza);
 • shirita.

Si rregull, shumica dërrmuese e barnave antihelminthike janë të disponueshme në formë tabletash. Më të mirë-vendosur janë Praziquantel, Levamisole, Mebendazole, Albendazole.

Levamisoleka një efekt të fortë në krimbat e rrumbullakët, duke shkaktuar paralizë të muskujve të rrumbullakët. Drogës fillon të hyjë në fuqi pas disa orësh pas gëlltitjes. Pas një dite, trupi fillon të heqë qafe krimbat. Avantazhi i ilaçit është aftësia e tij për të rivendosur imunitetin, i cili lejon që ajo të përdoret si një agjent profilaktik. Emëruar për:

 • ascariaza;
 • sëmundje jo-katarrale;
 • toksokariaza;
 • ancolostomiaza;
 • Strongiloidoza.

Kundërindikimet për përdorim janë leuçemia, insuficienca renale, hepatike, çrregullimet e hematopoezës.

Albendazoleështë efektiv kundër helminteve më të njohur. Shkaktimi i ndryshimeve shkatërruese në indet e zorrëve, shqetësimet në metabolizmin e glukozës dhe sintezën e ATP, çon në vdekjen e krimbave. Shfaqet në:

 • cistikerkozë;
 • ascariaza;
 • enterobiaza;
 • ekinokokoza;
 • giardiazë;
 • trikocefalozë;
 • toksokariaza;
 • opisthorkiaza dhe llojet e tjera të helminthiazës.

Kundërindikimi është intolerancë individuale, sëmundje të retinës, shtatzëni, ushqyerje me gji.

Droga më e zakonshme e përshkruar është Mebendazole. Përdoret për të trajtuar enterobiazën e shkaktuar nga krimbat e kunjve. Veprimi i këtij ilaçi bazohet në një shkelje të thithjes së glukozës nga krimbat, burimi kryesor i të ushqyerit. Si rezultat, krimbat vdesin, excretohen nga trupi brenda 2-3 ditësh. Ilaçi është efektiv për helminthiaza të përzier. E përshkruar për trajtim:

 • enterobiaza;
 • krimb i egër;
 • teniaza;
 • trikocefalozë;
 • ascariaza.

Nëse ka pacientë në familje, këto pilula mund të përdoren për profilaksi, mjafton vetëm 1 pilulëIlaçi tolerohet mirë, përfshirë edhe fëmijët. Pritja është kundërindikuar deri në moshën 2 vjeç, me sëmundjen e Crohn dhe kolitin ulceroz, dështimin renal dhe hepatik, shtatzëninë dhe laktacionin. Gjatë trajtimit, është e mundur një çlirim masiv i krimbave, i cili mund të provokojë bllokim të zorrëve. Pritja me Levamisole është e padëshirueshme për shkak të mundësisë së dehjes.

Trajtimi i sëmundjeve protozoare (sëmundjet e shkaktuara nga protozoa).

Protozoat më të famshme janë lamblia, ameba, Trichomonas, Toxoplasma. Në mënyrë që të shpëtoj prej tyre, përdoret Metronidazole, e cila ka një efekt kompleks antimikrobik dhe antiparazitik. Përdorimi i tij tregohet kur është i disponueshëm:

 • lamblia;
 • Trichomonas;
 • ameba

Administrohet oral, kursi i trajtimit është 5-10 ditë. Efektiviteti kontrollohet duke kaluar teste të përsëritura pas kursit të terapisë. Barnat antiparazitare ndikojnë në sistemin nervor, kështu që përdorimi i Metronidazole mund të shkaktojë dhimbje koke, pagjumësi, depresion, dëmtim të dëgjimit, të përziera dhe të vjella.

Si të hiqni parazitët nga trupi në shtëpi

bimët medicinale do të ndihmojnë në heqjen qafe të parazitëve

Para procedurës së pastrimit të trupit nga parazitët e pranishëm, duhet të kaloni në ushqimin e duhur, mundësisht vegjetarian. Një dietë agjërimi duhet të sigurohet për 2 javë, ushqimet me yndyrë, të rënda, sheqeri dhe ushqimet e rafinuara përjashtohen plotësisht nga dieta. Preferenca u jepet frutave dhe perimeve të freskëta, lëngjeve të shtrydhura fllad. Mos harroni regjimin e duhur të pirjes, duke pirë të paktën 2 litra ujë të pijshëm të pastër çdo ditë.

Ngrënia e ushqimeve acidike: lëngjet, perimet turshi dhe frutat kontribuojnë në krijimin e një ambienti acid në trup, të cilin parazitët nuk mund ta tolerojnë. Environmentshtë mjedisi acid që do të forcojë sistemin imunitar dhe do të parandalojë vendosjen e mysafirëve të paftuar.

Enemas

klizma e hudhrës ndihmon në luftën kundër krimbave në zorrë

Trajtimi me klizma ju lejon të luftoni në mënyrë efektive krimbat në zorrët. Fakti është se helminthët formojnë koloni që duken si tangles. Duke qenë në zorrë, ato janë të vështira për t'u trajtuar me tableta, zierje ose tinktura. Në këtë rast, përdorimi i një klizmë do të ndihmojë.

Më efektive është klizma e parazitit të hudhrës. Për ta bërë këtë, rreth 10 dhëmbë të vegjël janë brumosur në një gotë me ujë të ngrohtë dhe më pas futen brenda. Me një numër të konsiderueshëm parazitësh, merren 5-6 thelpinj hudhër për 2 litra ujë, maja futet thellë për të ujitur tërë zorrën.

Gjithashtu aplikoni një klizmë me sodë buke për parazitët. Një infuzion i tansy është efektiv (1 lugë gjelle për 0, 5 litër). Supa zihet për 15 minuta, pastaj ftohet dhe injektohet.

Si të dëbohen parazitët nga trupi me mjete juridike popullore

dhimbja e barkut tek një burrë është një arsye për të menduar për praninë e parazitëve në trup

Përdorimi i një përzierje konjak-kastori është mjaft popullor. Përzihet në një raport prej 50/50 gram, pihet në mëngjes me stomak bosh. Përzierja vepron shumë mirë në ascaris, sepseato janë mjaft të mëdha.

Në krimbat e dehur nga alkooli, pinjollët dobësohen dhe ato dëbohen nga trupi me ndihmën e vajit të kastorit. Përzierja pihet për 2-3 ditë, kohëzgjatja varet nga numri i helminteve të lëshuara.

Troichetka

Përzieni pluhurin e pelinës, pluhurin tansy dhe pluhurin e karafilit në një raport prej 30: 100: 50 g.

Pini pluhurin e specifikuar gjysmë ore para ngrënies, ditën e parë vetëm në mëngjes, të dytën pasdite dhe mbrëmje, ditën e tretë-3 herë në ditë para ngrënies.

Troichetka ka provuar veten shumë mirë, ka treguar efektivitetin e saj kundër çdo helminths dhe kërpudhave.

Farat e Kungullit

farat e kungullit dëbojnë parazitët nga trupi

Programi përfshin ngrënien e 10 farave të kungujve të papërpunuar çdo ditë për 10 ditë me radhë. Përsëriteni të paktën 3 herë me një pushim prej 2 javësh.

Ju gjithashtu mund të përdorni fara të bluara më parë në një blender. Për ta bërë këtë, hani një lugë çaji fara të bluara në stomak bosh dhe pijeni atë me qumësht.

Krimbat dalin me karrigen.