Si të largoni parazitët nga trupi: me pilula, ilaçet e gjyshes, shpejt!

Kur lind pyetja se si të largohen parazitët nga trupi, shumë e gjejnë veten të hutuar. Ka shumë ilaçe për këto qëllime, por fakti është se një person mund të ketë një numër të madh të baktereve, viruseve, helminthëve të ndryshëm që mund të zhvillohen njëkohësisht ose veçmas. Është mjaft e vështirë të heqësh qafe disa prej tyre, për këtë shpesh bëhet e nevojshme të përdoren metoda terapeutike në kombinim. Për këtë, përdoren barna antiparazitare dhe ilaçe shtëpiake, të bëra në bazë të përbërësve me origjinë natyrore.

krimbat parazitët nga trupi i njeriut

Si të dëboni krimbat nga trupi me mjete tradicionale

Metodat moderne të terapisë, të cilat mundësojnë largimin e parazitëve, sugjerojnë përdorimin e medikamenteve të drejtimeve të ndryshme për trajtim. Megjithatë, gjatë përdorimit të barnave antiparazitare, duhet pasur parasysh se të gjithë janë pak a shumë toksikë dhe mund të shkaktojnë shumë efekte të padëshiruara. Shpesh, një trajtim i tillë në vetvete nuk lejohet të kryhet për shkak të gjendjes shëndetësore të pacientëve që janë diagnostikuar me helminthiasis. Meqenëse helminthiasis është një sëmundje e rrezikshme parazitare që mund të dëmtojë ndjeshëm shëndetin, gjetja e barnave efektive që mund të ofrojnë përfitimin më të madh dhe në të njëjtën kohë të sjellin dëmin më të vogël bëhet prioriteti kryesor. Cilido mjet që është përdorur në këtë rast, përpara se të filloni ta merrni atë, është e nevojshme të konsultoheni me një specialist në mënyrë që pasojat negative pas trajtimit të jenë minimale.

komunikimi me një mace si shkaktar i shfaqjes së parazitëve

Trupi i njeriut është një burim ushqimi dhe habitat për shumë parazitë. Pasi të kenë depërtuar në të, helminthët janë në gjendje të vendosen atje për një kohë të gjatë dhe, duke mos u shfaqur veçanërisht, minojnë gradualisht shëndetin e njeriut. Në të njëjtën kohë, ata mund të përshtaten sa më shumë në të për të marrë sa më shumë lëndë ushqyese.

Duke u përhapur së bashku me limfën dhe gjakun, ato prekin organe të ndryshme, duke përfshirë trurin, zemrën, mushkëritë dhe me aktivitetin e tyre jetësor reduktojnë imunitetin. Duke humbur aftësinë e tij për t'i bërë ballë sëmundjeve të ndryshme, trupi është në rrezik të zhvillimit të një sërë sëmundjesh. Në të kaluarën e afërt, mjekësia zyrtare nuk i kushtoi vëmendjen e duhur luftës kundër parazitëve që jetojnë te njerëzit, megjithatë, zhvillimi i shkencës dhe kërkimet e fundit kanë vërtetuar rëndësinë e këtij drejtimi. Rezulton se shumica e popullsisë, përfshirë fëmijët, janë të ndjeshëm ndaj infeksionit me një lloj pushtimi helmintik, i cili ngadalë përkeqëson shëndetin dhe çon në patologji të ndryshme.

konsulta e mjekut për parazitët në organizëm

Duhet mbajtur mend se vetë-mjekimi për helminthiasis është i papranueshëm, terapia me ilaçe antiparazitare lejohet vetëm pas emërimit të mjekut dhe duke respektuar rreptësisht dozën e përshkruar prej tij.

Një alternativë për dëbimin e parazitëve nga trupi me terapi është përdorimi i metodave të bazuara në ilaçe bimore. Një trajtim i tillë ka një efekt minimal të padëshirueshëm, është relativisht i padëmshëm dhe mund të kryhet nga vetë pacienti pa shumë përpjekje.

Si të hiqni parazitët duke përdorur mjete juridike popullore

Trajtimi duke përdorur mjete juridike popullore si terapi për të hequr parazitët nga trupi ka një sërë përparësish. Është e rëndësishme që vetëm materialet bimore të përdoren për trajtim. Për shembull, si një ilaç për helminthët, bimët me një shije djegëse zënë një vend të madh. Formulime të tilla, të bëra në bazë të përbërësve të tillë, janë në gjendje jo vetëm të dëbojnë parazitët nga trupi, por edhe të përjashtojnë manifestimet alergjike. Ndër bimët me veti të ngjashme, mund të dallohen këto:

djegës nga parazitët në trup
  • piper djegës;
  • duke përdorur hudhër;
  • rrënjë rrikë;
  • sytha karafil;
  • kokrra e qepës.

Efekti antiparazitar që mund të arrihet duke përdorur këto bimë vështirë se mund të mbivlerësohet. Ato ndihmojnë në pastrimin nga toksinat, të cilat ekskretohen me tepricë gjatë jetës së helminthëve. Në varësi të ashpërsisë së sëmundjes, me temperaturën ekzistuese të ngritur, ato mund të kenë efekte antipiretike dhe antifebrile. Duke marrë bimë me shije të hidhur thumbuese, ajo pastrohet nga toksinat përveç zorrëve, palcës së eshtrave, indit dhjamor dhe limfës, gjë që është jashtëzakonisht e rëndësishme për mirëqenien.

Në terapinë antiparazitare, një nga vendet e rëndësishme i jepet një mjedisi acid, i cili nuk tolerohet nga parazitët dhe çon në vdekjen e tyre. Për këtë është e nevojshme të provoni sa më shpesh të hani ushqime me shije të thartë. Ekspertët rekomandojnë përdorimin më shpesh të lëngjeve nga manaferrat dhe frutat kosi, lakër turshi, uthull të ndryshme etj.

Bimët e mëposhtme do të jenë në gjendje të dëbojnë parazitët nga trupi:

Hithra

hithra për të pastruar trupin nga parazitët

Mjaft efektive kundër të gjithë krimbave. Një lugë gjelle me lëndë të parë nga rrënjët e kësaj bime mbahet në zjarr të ulët për rreth 10 minuta. Pas një infuzioni prej tridhjetë minutash, është e nevojshme të merrni përbërjen që rezulton 3 lugë gjelle 3 herë në ditë.

Lëvorja e shegës

Përbërja përgatitet nga 10 gram lëvozhgë për gotë ujë të valë, insistoni dhe merrni 1 lugë gjelle. 3 herë në ditë.

Lakër turshi

Merrni gjysmë gote shëllirë çdo ditë 30 minuta para ngrënies. Terapia përdoret deri në ndalimin e simptomave të helminthiazës. Një ilaç shumë i mirë për giardiasis njerëzore.

Arre

Përdoret si një ilaç i mirë për të ndihmuar në pastrimin e trupit nga parazitët. Përzieni 5 lugë gjelle lëvozhgë arre të papjekur me 2 gota mjaltë, ziejini në zjarr të ulët për rreth gjysmë ore. Merrni këtë ilaç deri në 3 herë në ditë në formën e çajit.

Pluhur i sythave të karafilit

karafil për të pastruar trupin nga parazitët

Një nga mjetet më efektive për të larguar parazitët. Është e nevojshme që sythat e karafilit të bluhen në një gjendje pluhuri dhe të merren në përputhje me skemën. Në ditën e parë - sasia minimale e pluhurit të karafilit në majë të lugës, në të tretën, sillet në 1/3 e lugës së çajit.

Për të larguar më shpejt parazitët, marrja e pluhurit nga sythat e karafilit sipas kësaj skeme kërkon të paktën një javë.

pelin

Për trajtimin kundër mukozës, do të jetë e nevojshme të përdoret pluhuri i hidhur i pelinit. Një e treta e një luge çaji pluhur duhet të merret deri në 3 herë në ditë. Pelini i hidhur rekomandohet për përdorim si një agjent profilaktik për krimbat. Megjithatë, fëmijëve duhet t'u jepet pelin i hidhur në gjysmën e dozës.

Me sode

Pluhuri i sodës së bukës mund të përdoret për të ndihmuar në largimin e krimbave në trup. Për këtë, një tretësirë prej 25 g sode dhe 800 ml ujë injektohet në mënyrë rektale dhe mbahet në zorrë deri në gjysmë ore. Para dhe pas procedurës, përdorni një klizmë pastrues.

Si të përdorni pilula për të hequr qafe krimbat

zgjedhja e një ilaçi për parazitët në farmaci

Për të hequr qafe më në fund parazitët, duhet t'i përmbaheni një regjimi gjithëpërfshirës të trajtimit. Ai konsiston në respektimin e një diete me përdorimin e produkteve të rekomanduara, përdorimin e agjentëve antiglinal dhe në periudhën e rikuperimit. Pavarësisht se cila nga metodat do të përdoret, është e nevojshme t'i përmbahen rreptësisht rekomandimeve dhe të ndiqni skemën e marrjes së produkteve medicinale.

Sot, zinxhiri i farmacive ka një përzgjedhje të madhe të barnave me veti antiglust. Duke shkatërruar parazitët, me ndikimin e tyre, ata mund të sjellin dëm të prekshëm në mikroflora e tyre, e cila më pas duhet të restaurohet për një kohë të gjatë. Dhe për gratë shtatzëna dhe fëmijët, përdorimi i kësaj terapie nuk është gjithmonë i lejueshëm. Sido që të jetë, ka situata kur helmintet duhet të hiqen nga trupi shumë shpejt. Ekspertët rekomandojnë në raste të tilla të aplikoni metoda terapie që ju lejojnë të dëboni krimbat në një kohë të shkurtër.

Cilat metoda ju lejojnë të dëboni krimbat sa më shpejt të jetë e mundur

Përveç barnave të terapisë, të cilat bëjnë të mundur shkatërrimin e krimbave në kohën më të shkurtër të mundshme, përvoja popullore ka në magazinë një numër të madh recetash të testuara nga përvoja. Ato ndihmojnë për të hequr qafe infeksionet e krimbave pa mjekim. Duke ndjekur këto këshilla, ndonjëherë mjafton një ditë për të nxjerrë plotësisht krimbat nga trupi.

Për një kohë minimale, farat e kungullit lejojnë pastrimin e infeksionit. Një ilaç i ngjashëm drejtohet kundër krimbave shirit, lamblia, gjilpërave ose krimbave të rrumbullakët:

farat e kungullit nga parazitët në trup
  • 300 g fara kungulli;
  • mjaltë - 15 g;
  • ujë - 50 g.

Thërrmohen farat, shtohet mjalti dhe uji. Produkti i përgatitur merret në mëngjes para ngrënies. Një orë më vonë, do t'ju duhet të merrni një laksativ, pas së cilës, pas gjysmë ore, bëni një klizmë pastruese.

Hudhra konsiderohet si një nga ilaçet më efektive për krimbat. Mund të shpëtojë nga pushtimet helmintike tashmë një ditë pas aplikimit. Përdoret gjithashtu në formën e klizmës, duke aplikuar hudhër të pjekur në zonën e kërthizës. Hudhra e freskët hahet, ngjitet në thembra. Duke u zhytur përmes lëkurës, lëngu i hudhrës bartet me rrjedhën e limfës dhe gjakut në zonat ku ndodhen krimbat. Për këtë përdoren edhe qepa.

Çfarë këshillojnë parazitologët

emërimi i mjekut me parazitët në trup

Për të hequr qafe më në fund parazitët, ekspertët rekomandojnë diagnostikimin dhe trajtimin në kohë duke përdorur metoda antiparazitare. Gjithashtu i rëndësishëm është parandalimi i infeksionit të mundshëm me krimba. Për ta bërë këtë, duhet të mbani mend rregullat themelore të higjienës personale dhe t'i ndiqni ato. Konsumimi i vazhdueshëm i qepëve dhe hudhrave do të ndihmojë në pastrimin e zorrëve nga krimbat. Përveç kësaj, duhet t'i kushtoni vëmendje të veçantë përgatitjes së pjatave, mos përdorni produkte të papjekura në dietën tuaj. Ju gjithashtu duhet të mbani shtëpinë tuaj të pastër, si dhe të monitoroni shëndetin e kafshëve tuaja shtëpiake. Infeksioni me invazione helmintike konsiderohet si një nga sëmundjet më tinëzare të njeriut. Duke përdorur të gjitha masat paraprake, ju mund të shmangni përdorimin e terapisë për të pastruar trupin tuaj dhe për të parandaluar infeksionin në të ardhmen.