Simptomat e pranisë së parazitëve në zorrën e njeriut

Llojet e parazitëve që jetojnë në trupin e njeriut

Parazitët në zorrë, simptomat e të cilave mund të jenë të ndryshme, janë banorë të përhershëm në trupin e njeriut. Por a ia vlen të durosh? Parazitët e zorrëve mund të krijojnë shumë probleme për një person. Në fund të fundit, vetë parazitët dhe produktet e aktivitetit të tyre jetësor sekretojnë helmet më të forta. Sëmundje të ndryshme mund të bëhen probleme të lidhura me parazitët, si dhe fakti që gjaku trashet dhe qarkullon keq, shfaqen sëmundje të përhershme pulmonare, reaksione të ndryshme alergjike të trupit, vuajnë nervat, përkeqësohet gjumi, ndodhin keqfunksionime në stomak, madje edhe sëmundje onkologjike. ndonjëherë mund të provokojnë parazitë.

Shkenca ka 250 lloje parazitësh që jetojnë jo vetëm në zorrën e njeriut, por mund të jetojnë edhe në organe të tjera vitale. Pothuajse 95% e banorëve të Tokës kanë parazitë në trupin e tyre. Pra, mund të argumentohet se pothuajse çdo person është bartës i këtij infeksioni.

Simptomat karakteristike

Simptomat janë të ndryshme, pasi ka shumë lloje parazitësh dhe secili grup prek organe të ndryshme. Shenjat e zakonshme të sëmundjes mund të jenë:

 1. Dispepsi, urth, fryrje, dhimbje të lehta barku, jashtëqitje të paqëndrueshme.
 2. Manifestimet alergjike, urtikaria.
 3. Anemia.
 4. Kapsllëk i shpeshtë, kruajtje në anus.
 5. Humbje e mprehtë në peshë ose, anasjelltas, një ndjenjë e vazhdueshme e urisë dhe shtim në peshë.
 6. Dhimbje koke të shpeshta pa ndonjë arsye të dukshme.
 7. Ndjenja e rëndesës në anën e djathtë.
 8. Dhimbje të kyçeve dhe muskujve.
 9. Ulje e sistemit imunitar, ftohje të shpeshta, herpes.
 10. Prishje nervore, çrregullime mendore.
 11. Çrregullim i gjumit, lodhje.

Gjetur simptoma të ngjashme në veten tuaj - kaloni përmes diagnozës.

Diagnoza për praninë e parazitëve

Disa lloje parazitësh mund të jetojnë në trupin e njeriut menjëherë. Ka disa mënyra për të diagnostikuar praninë e këtyre krijesave në trup.

Metoda e parë që ekziston për shumë vite është analiza e feces. Ai zbulon vezët e krimbave. Por besueshmëria e kësaj metode është e ulët. Ka metoda më të besueshme:

 1. Koprogrami histologjik parashikon ekzaminim mikroskopik të feçeve, kryesisht zbulon helminthët.
 2. Serologjike (metodë imunologjike) - dhurohet gjak, i cili përcakton praninë e antitrupave dhe antigjeneve ndaj parazitëve. Kjo metodë ju lejon të identifikoni endoparazitët vetëm në fazat e mëvonshme të infeksionit.
 3. Hemoskanimi është skanimi i gjakut të njeriut i zmadhuar mijëra herë. Kjo metodë mund të zbulojë praninë e kërpudhave, parazitëve në gjak.
 4. Metodat e elektroakupunkturës janë një metodë kërkimi me aparate elektrike, por kjo lloj diagnoze nuk njihet nga mjekësia zyrtare. Pajisjet elektrike mund të jenë të padëshirueshme për trupin dhe efektiviteti i tyre gjithashtu vihet në dyshim.

Parazitët më të zakonshëm

krimbi i gremisit, krimbi i rrumbullakët, shirit i gjedhit dhe i derrit

 1. krimbi grep. Një parazit që hyn në trup përmes lëkurës së këmbëve kur ecni zbathur në tokë të kontaminuar, ose përmes gojës. Madhësia arrin 1. 5 cm, e dëmshme. Simptomat me të cilat mund të përcaktohet prania e krimbit të gjilpërave janë anemia, kruajtje në gjymtyrë. Diagnostikuar me feces, duhet të merret 3 herë, dhe ndonjëherë më shumë.

 2. Ascaris. Paraziti më i zakonshëm. Ajo hyn në trup me duar të palara, me ujë të kontaminuar, produkte bimore të palara, mizat mund të jenë bartëse. Gjatësia e krimbit të rrumbullakët është më shumë se 35 cm.

  Femra riprodhon 200 mijë vezë në ditë, të cilat mund të jenë në tokë për një kohë të gjatë. Pasi në trup, vezët e krimbave kthehen në larva dhe përhapen në të gjitha organet e njeriut.Ascaris thith lëndët ushqyese dhe qelizat e kuqe të gjakut të vendosura në seksionet e gjakut, për këtë arsye një person vuan nga anemia.

  Simptomat e ascaris janë si më poshtë. Larvat migrojnë në të gjithë trupin dhe prishin funksionimin e të gjitha organeve, shfaqen reaksione alergjike, temperatura e trupit rritet, shfaqen dhimbje, një person rrezikon të marrë astmë, neurodermatit, artrit, ekzemë dhe konvulsione. Pasi në mushkëri, krimbat e rrumbullakët shkelin integritetin e tyre, shfaqen simptoma të tuberkulozit: hemoptizë, hemorragji.

  Pasi në bronke, kur kollitet, ascaris lëviz në zgavrën me gojë, dhe prej andej në traktin tretës. Aty mund të shkaktojnë infiltrim dhe hemorragji. Larvat e krimbit të rrumbullakët mund të dëmtojnë organet e tjera të brendshme. Diagnostifikohen me analizë fekale dhe feçet duhet të merren 3 ose më shumë herë. Gjithashtu kryhet një test imunologjik.

 3. Shirit demi dhe derri. Ata hyjnë në trup duke ngrënë mish viçi dhe derri. Arrijnë përmasa të mëdha. Shiriti i demit rritet deri në 6-7 metra, derri - deri në 2. Jetoni deri në 20 vjet në trup. Rreziku përfaqësohet nga larvat që mund të lëvizin dhe të arrijnë në tru. Simptomat - reagimet e të vjellave, oreksi i dobët, jashtëqitja e lirshme.

Shirit i gjerë, lamblia, gjilpëra

 1. Shirit i gjerë. Arrin përmasat deri në 9-10 metra, në trupin e njeriut mund të jetojë për një kohë të gjatë, më shumë se 20 vjet. Por në trup mund të jenë disa prej këtyre parazitëve. Krimbi shirit mbështillet në zorrët, duke lënë shumë pak hapësirë atje. Të gjitha ushqimet dhe lëndët ushqyese përthithen prej tij. Ajo hyn në trup me peshk të papërpunuar të kripur me cilësi të dobët, karavidhe, havjar.

  Simptomat - lodhje e trupit, anemi e theksuar, të përziera dhe të vjella të vazhdueshme. Një person përjeton dhimbje në bark, rritje të pështymës, letargji, dobësi, dëshirë për gjumë. Obstruksioni i zorrëve është i zakonshëm.

 2. lamblia. Shpesh shfaqet në fëmijëri. Sëmundja quhet giardiasis. Ai hyn në trup nëse nuk i lani duart, nuk pini ujë të papërpunuar, nuk hani ushqime të palara.

  Mund të gjendet në ujëra të ndotura. Kistet Giardia jetojnë në ujë të ndotur, i cili mund të hyjë në trupin e njeriut. Kur zihen, cistat vdesin. Simptomat e lamblia praktikisht mungojnë. Ato mund të manifestohen me çrregullime të zorrëve. Simptoma të tilla mund të shoqërohen me sëmundje të tjera. Dhimbjet e shpeshta të barkut, gjëmimi, oreksi zakonisht reduktohet. Disa kanë diarre të shpeshta, një person mund të humbasë pak peshë.

  Giardia shkakton reaksione alergjike të organizmit: ekzemë, bronkit alergjik, stenozë të laringut, pengesa të shpeshta që kthehen në astmë, urtikari. Shpesh një person shpenzon trajtim afatgjatë të këtyre sëmundjeve. Vetëm duke zbuluar aksidentalisht Giardia në trup dhe duke u trajtuar për to, ka një ulje të manifestimeve alergjike, dhe nganjëherë zhdukjen e plotë të tyre.

  Gjithashtu, organizimi nervor i një personi mund të reagojë ndaj pranisë së Giardia në trup me simptoma të tilla si tension, gjumë i dobët, nervozizëm, përlotje, dhimbje në zemër, marramendje dhe dhimbje koke.

 3. Penworm (enterobioza). Shpesh shihet tek fëmijët. Gjatësia është 1 cm Krimbi i gjirit ndodhet në zorrën e hollë dhe i vendos vezët aty, shpesh ato dalin përmes anusit, duke mbetur në të brendshme dhe në shtrat. Fëmija përjeton kruajtje të rëndë në anus, veçanërisht gjatë natës. Vezët piqen në 4-6 orë dhe infektojnë trupin. Transmetohet përmes duarve të pista, të brendshmeve, lodrave të buta, enëve.

  Për të identifikuar parazitët, kërkohet një skrapim nga anusi, i cili merret 3 herë në intervale 3-ditore. Meqenëse krimbat e gjirit lëvizin lehtësisht, nëse gjenden në të paktën një person, ia vlen të ekzaminohet e gjithë familja.

  Shenjat e shpeshta të pranisë së krimbave janë jashtëqitjet e lëngshme të lëngshme, ndonjëherë me mukozë, kruajtje në perineum. Me praninë e zgjatur të krimbave në trup, një person bëhet letargjik, gjumi është i shqetësuar, lodhja rritet, marramendje. Ndonjëherë sistemi nervor vuan.

Toxocara, ekinokoku, alveokokusi

 1. Toxocara. Gjetur tek qentë. Ai gjendet në stomakun dhe ezofagin e tyre. Pronarët e kafshëve shtëpiake me katër këmbë me kujdes të pamjaftueshëm mund të jenë bartës të këtyre parazitëve. Gjatësia arrin 30 cm Qeni lëshon vezët Toxocara në rërë dhe tokë, ku vezët mund të qëndrojnë deri në disa vjet. Fëmijët, duke luajtur në kutinë e rërës, mund t'i sjellin këto parazitë në trup.

  Rreziku i këtyre parazitëve është se ata janë pothuajse të pamundur të zbulohen në analizën e feces. Diagnostikohen vetëm pasi preken mëlçia apo organet e tjera, me biopsi dhe analiza imunologjike.

  Simptomat - manifestime alergjike të lëkurës, çrregullim i sistemit nervor, ulje e punës mendore të trurit, dëmtim i syve, i cili manifestohet në formën e strabizmit, ulje të shikimit, neurit optik.

 2. Echinococcus dhe Alveococcus. Depërtojnë në trup përmes kontaktit të ngushtë me kafshët, ujin e kontaminuar dhe perimet dhe manaferrat e palarë.

  Nëpërmjet gjakut, larvat arrijnë të gjitha organet e brendshme. Duke u futur në organe, ato formojnë një kist, i cili ngjesh indet dhe prish funksionimin e organit (zorrët, stomaku, mëlçia, mushkëritë, etj. ).

  Diagnostifikimi nuk kryhet dhe prania e këtyre parazitëve mund të zbulohet rastësisht. Fluorografia, për shembull, zbulon kiste që janë rritur me kalimin e viteve. Thyerja e kistit mbart komplikime shumë të rënda. Trajtimi kryhet nga një parazitolog në varësi të parazitit të pranishëm në trup.