Pastrimi i trupit nga parazitët me mjete popullore

Mjetet juridike popullore për parazitët për të pastruar trupin nga krimbat në shtëpi duhet të jenë nën mbikëqyrjen e një mjeku. Grumbullimet e helminthëve, dëmtimi i tyre në organe si mëlçia, mushkëritë, fshikëza e tëmthit, përbëjnë një kërcënim për jetën, kështu që vetëpastrimi mund të çojë në pasoja të pariparueshme.

Mjetet juridike popullore për parazitët që përdoren në shtëpi

Kur mund të përdorni mjete juridike popullore

Pastrimi periodik i parazitëve rekomandohet si për qëllime terapeutike ashtu edhe për qëllime profilaktike. Duhet të përdoret nga persona me rrezik të shtuar të infeksionit. Ju mund të verifikoni praninë e helminthëve në trup nga shenjat e mëposhtme:

 • marramendje dhe dhimbje koke të shpeshta;
 • dobësi e përgjithshme, lodhje e lartë;
 • periudha të papritura të përzier dhe ndoshta të vjella;
 • ndjenja e vazhdueshme e urisë;
 • rritje e pështymës;
 • humbje e oreksit dhe humbje peshe;
 • dhimbje të muskujve;
 • reaksione alergjike të tilla si urtikarie;
 • kërcëllimë dhëmbësh në gjumë, gërhitës;
 • gjendje depresive;
 • anemi;
 • sëmundje të shpeshta infektive;
 • çarje në shputat e këmbëve;
 • skuqjet e papillomave;
 • pigmentim i shtuar.

Në listën e simptomave të zakonshme mund të shtoni edhe shfaqjen e akneve, lëkurën shumë të yndyrshme të fytyrës, shfaqjen e hershme të rrudhave. Gratë në prani të helminthëve shpesh duhet të përballen me parregullsi menstruale dhe formacione cistike të mitrës.

Ndjenja e vazhdueshme e urisë është një simptomë e zakonshme e infektimit me parazit.

Si të përgatiteni për procedurën

Edhe nëse shenjat tregojnë praninë e krimbave, është e nevojshme t'i nënshtrohet një diagnoze për të përcaktuar llojin dhe lokalizimin e tyre. Vetëm pas testeve laboratorike mund të përcaktoni se cilat trajtime në shtëpi do të jenë vërtet efektive.

Nëse mjeku juaj ju lejon të vetëpastroheni, fillimisht duhet të përgatiteni duke ndjekur disa hapa të thjeshtë:

 • 1–1, 5 javë para pastrimit të synuar, është e nevojshme të kaloni në ushqim dietik. Erëzat, ushqimet e yndyrshme dhe të ëmbla, ushqimet e konservuara, mishi i tymosur dhe turshitë e ndryshme përjashtohen nga dieta. Nëse nuk ka sëmundje të zorrëve, është më mirë të kaloni përkohësisht në vegjetarianizëm, pasi fibrat që përmbahen në perime dhe fruta do të rrisin efektivitetin e procedurës;
 • gjatë gjithë kësaj kohe është e dëshirueshme të pini më shumë. Të rriturit këshillohen të konsumojnë të paktën 2 litra çaj bimor dhe ujë në ditë;
 • nëse një person është i prirur për kapsllëk, ky problem duhet të zgjidhet përpara se të pastrohet nga parazitët. Ju mund të merrni ilaçe me një efekt të butë laksativ ose të bëni klizma.

Nëse diagnoza konfirmoi praninë e helminthëve, mund të përdorni këshillat e shëruesve të famshëm tradicionalë.

Këshilla nga një mjek tradicional

Shumica e problemeve shëndetësore zhvillohen pikërisht për shkak të pranisë së parazitëve, ndaj duhet që rregullisht të deformohesh. Mjeku tradicional ofron 2 metoda, të cilat bazohen në intolerancën ndaj ushqimit të hidhur nga helminthët:

 1. Metoda e parë përfshin përdorimin e bimëve si xhenxhefili, pelini, karafili, tansi, arra e zezë. Bimët thahen, bluhen në pluhur dhe bëhen çajra. Ziejini 0, 5 lugë në 200 ml ujë të vluar. një nga barishtet e listuara. Infuzioni mbahet për 10 minuta, filtrohet dhe pihet i nxehtë me stomakun bosh. Thjesht mund të rrotulloni thërrimet e bukës dhe pluhurin e bimës tuaj të zgjedhur në topa dhe t'i gëlltisni para se të hani.
 2. Metoda e dytë, sipas autorit, jep efektin më të mirë. Ju duhet të agjëroni për 5 ditë, gjë që do t'i detyrojë parazitët të evakuohen nga zorrët tuaja, ose të pini urinën tuaj dhe t'i jepni klizmë. Ky trajtim duhet të përsëritet çdo 3 muaj.
Tanzia e hidhur e bimës do të ndihmojë në largimin e parazitëve nga trupi

Vlen të përmendet se helminthologët dhe parazitologët kanë një qëndrim pozitiv ndaj metodës së parë, pasi të gjitha barishtet e listuara kanë një efekt vërtet të mirë antihelmintik.

Metoda e dytë është e diskutueshme dhe e diskutueshme, bazuar në faktin se urina e njeriut përmban një sasi të madhe kripërash dhe toksinash, dhe shpesh mikroorganizma patogjenë. Për rrjedhojë, një "trajtim" i tillë mund të çojë në helmim elementar dhe ri-infeksion me baktere të ndryshme patogjene.

Këshilla nga një mjek tradicional

Një shërues që përdor mjete popullore për parazitët ofron pastrim me klizma me solucione të acidifikuara.

 1. Procedura kryhet 2 herë në ditë: e para në mëngjes me stomak bosh nga 5 deri në 7, e dyta në mbrëmje nga 18 deri në 19.
 2. Përdorni ujë të filtruar në temperaturën e dhomës pa mbushur.
 3. Boronica e kuqe, gjemba e detit, lëngu i limonit shtohet si acidifikues. Lëngu i boronicës së kuqe është më efektiv, pasi ju lejon të pastroni trupin edhe nga dëmtuesit më të thjeshtë.
 4. Tretësira përgatitet nga 2 lugë gjelle lëng, 2 lugë gjelle ujë dhe 1 lugë gjelle kripë. Klizmat e shpeshta shpesh çojnë në ënjtje, të cilat mund të parandalohen duke shtuar kripë.
 5. Në fund të kursit, brenda 10 ditëve, pini 2 gota lëng molle të freskët jeshile ose 1 filxhan zierje me bazë lulëzimin e kamomilit. Kjo është e nevojshme për të rivendosur mukozën e zorrëve.

Kohëzgjatja e kursit nuk duhet të kalojë 7 ditë, përndryshe mund të zhvillohet dysbacteriosis.

Klizma me solucione të acidifikuara për të pastruar trupin nga parazitët

Nëse metodat e propozuara duken të dyshimta, mund të përdorni receta popullore për pastrimin e zorrëve nga parazitët në shtëpi.

Receta me hudhër

Falë vetive baktericidale të hudhrës, ju mund të shpëtoni nga helmintet e mëdha dhe patogjenët më të thjeshtë.

 • Mund të bëni klizma. Për ta, një zgjidhje përgatitet nga një kokë perimesh e grimcuar dhe uji i pazier në temperaturën e dhomës. Hidhni hudhrën me ujë, lëreni të piqet për 30-40 minuta, filtroni dhe vendosni një klizmë. Kryeni procedurat çdo ditë për 1 javë në mbrëmje.
 • Në vend të ujit mund të përdorni qumësht. Disa copa perime zihen në qumësht, ftohen në temperaturë ambienti, filtrohen dhe konsumohen sipas udhëzimeve. Klizmat e tilla janë veçanërisht të mira për fëmijët, pasi ato kanë një efekt të butë. Kohëzgjatja e kursit është e njëjtë si në recetën e parë.
 • Tinktura e konjakut mori vlerësime pozitive. Grini 400 gr hudhër dhe hidhni 1 litër pije. Ruajeni produktin në një enë qelqi të mbyllur mirë në një vend të errët. Tinktura filtrohet pas 3 javësh. Në stomak bosh çdo mëngjes, 1 lugë gjelle. Kohëzgjatja e kursit është 2 muaj. Përsëriteni pastrimin çdo 2 vjet.

Një kundërindikacion për pastrimin është një intolerancë individuale ndaj hudhrës.

Receta me sode

Soda e bukës përdoret më shpesh kur bëhet fjalë për krimbat e zorrëve. Pesticiteti i sodës së bukës bazohet në aftësinë e saj për të normalizuar ekuilibrin acido-bazë. Parazitët e zorrëve dihet se kanë frikë nga një mjedis alkalik, ndaj përdorimi i sodës së bukës ka një efekt dëshpërues mbi ta, duke i detyruar ata të evakuohen nga trupi.

Procedura zhvillohet në 3 faza:

 • në fazën e parë, rekomandohet të kryhet një klizmë me kripë. Për 2 litra ujë të zier dhe të ftohur në temperaturën e dhomës, merrni 2 lugë gjelle. kripë tryezë;
 • në fazën e dytë, kryhet larja me një zgjidhje sode. Shkrihet 1 lugë gjelle në 800 ml ujë të zier të nxehtë. pije, lëngje;
 • në fazën e tretë, përsëritet klizma me kripë, por tretësirës i shtohet 1 lugë gjelle për të rritur efikasitetin. lëng limoni të freskët.

Kursi përbëhet nga 8 procedura që duhet të kryhen çdo ditë tjetër. Hapat kryhen në intervale prej 45 minutash.

Vaj kastor dhe konjak

Njerëzit thjesht shpjegojnë efektivitetin e kësaj metode: pasi një person ka pirë një pije që përmban alkool, paraziti dehet, relaksohet dhe nuk mund të ngjitet fort në mukozën e zorrëve, prandaj ekskretohet shpejt me jashtëqitje.

Nëse shpëlani shtesë konjakun me vaj kastori, efekti i procedurës do të tejkalojë të gjitha pritjet, pasi produkti ka një efekt të fuqishëm laksativ.

Në fakt, vaji i kastorit rekomandohet shpesh për kapsllëkun dhe konjaku përmban alkool rrushi dhe tanine, të cilat i bëjnë parazitët të tkurren dhe të relaksojnë thithësit dhe grepat që gërmojnë në muret e zorrëve.

Por një trajtim i tillë alternativ është efektiv vetëm kundër helminthëve, kjo metodë nuk funksionon në parazitët protozoar.

Ne pastrojmë veten nga krimbat me vaj kastori dhe konjak:

 • së pari ju duhet të rezervoni një pije cilësore, përndryshe nuk do të ketë efektin e dëshiruar;
 • në mëngjes me stomak bosh, pini 50 ml konjak dhe vaj kastor;
 • lajeni këtë përzierje me çaj të ngrohtë të ëmbël;
 • Pastrimi i zorrëve do të fillojë pas disa minutash. Në këtë rast, numri më i madh i krimbave do të dalë me shtytjen e fundit për të defekuar.

Ndonjëherë pas procedurës, jo të gjithë parazitët largohen nga zorrët. Prandaj, ia vlen të kaloni 3-5 cikle pastrimi, të bëni një javë pushim dhe të përsërisni procedurën.

Receta me pelin

Njerëzit përdorin receta të ndryshme me absinthe:

 • përgatitet një zierje nga 1 lugë gjelle barishte të thata dhe 200 ml ujë të valë. Ilaçi insistohet për 15-20 minuta, nxehet për 10 minuta të tjera në një banjë me ujë, filtrohet dhe pihet disa herë në ditë. Trajtimi vazhdon për një muaj;
 • pelini i tharë bluhet në pluhur. Përdoren të gjitha pjesët e bimës: gjethet, kërcelli, rrënjët dhe lulet. Merrni 1 lugë çaji pluhur në stomak bosh çdo ditë me çaj të ëmbël të ngrohtë. Kursi i terapisë alternative - 1 muaj;
 • një efekt i mirë arrihet me tinkturën e alkoolit. Hidhni 5 lugë gjelle barishte të thata me 500 ml alkool, mundësisht mjekësor. Ruajeni produktin në një enë qelqi në një vend të errët. Kullojeni tinkturën pas 10 ditësh. Merrni 1 lugë gjelle në mëngjes para ngrënies dhe në mbrëmje. Kursi vazhdon deri në shterimin e fondeve. Mos përdorni tretësirë të pelinit në pacientët me patologji kardiovaskulare, sëmundje të stomakut.

Kur vetë-procedurat janë kundërindikuar

Ndalohet përdorimi i mjeteve juridike popullore për parazitët në rastet e mëposhtme:

 • përkeqësimi i një sëmundjeje kronike;
 • çdo gjakderdhje, përfshirë menstruacionet;
 • ethe, përfshirë për shkak të një ftohjeje;
 • dështimi i zemrës, veshkave ose mëlçisë;
 • ulçera peptike, gastrit;
 • onkologji;
 • shtatzënia dhe ushqyerja me gji;
 • një reaksion alergjik ndaj përbërësve të recetave popullore.

Efektet anësore mund të ndodhin gjatë pastrimit:

 • periudha të përziera dhe të vjella;
 • diarre e rëndë;
 • ngërçe të dhimbshme në bark;
 • kërcime në presionin e gjakut;
 • dhimbje koke dhe marramendje.

Nëse shfaqen shenja të tilla, është e nevojshme të ndërpritet procedura dhe të kontaktoni një helmintholog ose parazitolog. Një mjek me përvojë do t'ju tregojë se cili është gabimi dhe do t'ju rekomandojë metoda me një rrezik minimal të efekteve anësore, duke marrë parasysh historinë e një pacienti të caktuar.

Nëse nuk ka kundërindikacione për përdorimin e mjeteve juridike popullore për parazitët dhe mjeku ka miratuar recetat e zgjedhura, atëherë terapia popullore do të ndihmojë në heqjen e krimbave dhe parandalimin e infeksionit në të ardhmen.