Parazitët më të thjeshtë: llojet, efektet në organizëm dhe patologjitë e shkaktuara

Është e zakonshme t'u referohemi mikroorganizmave protozoar parazitarë ata parazitë që janë vazhdimisht në trupin e njeriut dhe ushqehen me "lëngët" e tij. Ata nuk kanë asnjë lidhje me krimbat, por disa parazitë njëqelizorë mund të arrijnë përmasa të mëdha.

Parazitët më të thjeshtë në trupin e njeriut

Janë organizma krejtësisht të pavarur, megjithëse kanë humbur vakuolën e tretjes, e cila shkaktohet nga stili i tyre i jetesës.

Klasat e parazitëve

Përfaqësuesit e organizmave të ndryshëm mund të klasifikohen si më poshtë:

 • Sarkodi- negleria dhe ameba.
 • spore- Toxoplasma Plasmodium.
 • ciliat‒ balantidium
 • Flagjela- Leishmania, Trichomonas, Trypanosomes dhe Giardia.

Këta organizma janë një nga organizmat e parë të thjeshtë që u shfaqën në planet. Struktura e tyre elementare dhe funksionet e punës mund të shkaktojnë zhvillimin e sëmundjeve fatale. Lista përmban përfaqësues të zakonshëm të parazitëve protozoar, por ka shumë të tjerë.

Ndikimi në trup

Edhe pse këta parazitë quhen protozoa, ato kanë një efekt shumë negativ në organizmin e njeriut, duke shkaktuar sëmundje të rënda.

Sarkodi

 1. ameba dizenterike (Entamoedahistolytica).Paraziti është më i zakonshëm në vendet e nxehta. Një tipar është mungesa e formacioneve skeletore dhe guaskë. Ajo ka këmbë për lëvizje. Mund të formojë kiste në trupin e njeriut.

  Shpesh shkakton amebiazë kur preket muri i zorrëve. Një person ka jashtëqitje të lirshme me gjak. Diagnostifikimi i një amebe të tillë është mjaft i vështirë. Ajo është një parazit shumë i rrezikshëm.

 2. Negleria Fowler.Njeriu është pritësi i ndërmjetëm. Vendi i lokalizimit të parazitit është zakonisht truri.

  Shkakton meningoencefalit amebik, i cili shpesh është fatal.

Flagjela

 1. Trichomonas (Trikmonasvaginalis).Sëmundja shfaqet te meshkujt pothuajse pa simptoma, vetëm në formën e karrocës. Tek femrat manifestohet me shenja të theksuara inflamacioni: rrjedhje të bollshme me erë të pakëndshme, kruajtje dhe dhimbje në pjesën e poshtme të barkut.

  Ky parazit më i thjeshtë, si rregull, transmetohet seksualisht, por ndodh që edhe nëpërmjet kontaktit-familjes. Gratë e infektuara mund të infektojnë fëmijën e tyre gjatë lindjes.

 2. Giardia.Këta mikroorganizma parazitojnë në traktin gastrointestinal. Ndikimi në trup konsiston në transportin cistik për shumë vite, por sëmundja vazhdon në një formë të butë. Rrallë, ajo bëhet kronike. Nga rruga, ata nuk kanë frikë nga substancat toksike dhe rrezatimi ultravjollcë.

spore

 1. Leishmania (Leishaniaspp).Kjo specie është e lokalizuar pothuajse në të gjitha organet e njeriut dhe përfundimisht i shkatërron ato. Shkakton një sëmundje të rëndë - leishmaniosis viscerale. Në habitatin e tyre, formohet një ulçerë e hapur, e cila vazhdimisht kalbet. Është e vështirë për t'u trajtuar dhe shpesh kërkon kirurgji.

 2. Plazmodiumi i malaries.Lokalizohet në plazmën e gjakut, eritrocitet dhe qelizat e mëlçisë. Gjëja më e keqe është se këta organizma të thjeshtë shkatërrojnë qelizat e kuqe të gjakut. Çon në malarie tropikale dhe shumëditore. Mund të dëmtojë seriozisht veshkat dhe të shkatërrojë sistemin nervor.

 3. Toksoplazma.Ajo prek nyjet limfatike dhe zorrën e hollë. Shpesh zhvillohet toksoplazmoza, e cila është shumë e rrezikshme për gratë shtatzëna. Në fazën fillestare të infeksionit, ai imiton një infeksion viral.

ciliat

Balantidia e zorrëve (Balantidiumcoli).Zakonisht prek zorrën e trashë, në veçanti zorrën e zorrëve. Ky është një organizëm mjaft i madh njëqelizor që futet lehtësisht në gjak.

Ato nuk i shkaktojnë shumë dëm trupit, por ulcerat mund të shfaqen në zorrët.

Simptomat dhe sëmundjet e shkaktuara nga parazitët protozoar

Aktualisht, janë zbuluar një numër i patogjenëve që shkaktojnë sëmundjet e mëposhtme:

 • Giardiasis.
 • Malaria.
 • Leishmanioza.
 • Trikomoniaza.
 • Kriptosporidioza.
 • Balantidiasis.

ameba dizenterike

Infeksioni ndodh përmes ushqimit dhe sendeve shtëpiake.

Simptomat që shfaqen me një rrjedhë të lehtë të sëmundjes:

 • fryrje.
 • Dhimbje ngërçe në bark.
 • Kapsllëku zëvendësohet nga diarreja.

Ashpërsia mesatare e rrjedhës së sëmundjes:

 • Simptomatologjia rritet brenda 10 ditëve.
 • Ka dobësi dhe humbje oreksi.
 • Jashtëqitje mukoze me gjak.
 • Feçe të bollshme.

Kur sëmundja bëhet kronike, pesha zvogëlohet ndjeshëm.

Patologjitë e shkaktuara nga ky parazit:

 • Peritoniti.
 • Apendiciti amebik.
 • Dizenteria.
 • Absceset e mushkërive dhe mëlçisë.
 • Hepatiti amebik jashtëzakonisht i rrallë dhe abscesi i trurit.
 • Amebiaza kutane me zhvillimin e ulcerave dhe erozioneve.

Me një rrjedhë rrufe të shpejtë të sëmundjes, edhe një rezultat fatal është i mundur tek njerëzit e dobësuar.

Naegleria fowleri (Naegleria fowleri)

Negleria fowlera është një parazit protozoar i rrezikshëm për jetën e njeriut.

Ju mund të infektoheni me këtë parazit kur notoni në një pellg, si dhe me ajër.

Sëmundja fillon gjithmonë me shfaqjen e simptomave akute:

 • Humbje e nuhatjes dhe ndjenjës së shijes.
 • Dhimbje koke dhe dobësi.
 • Nauze dhe nxitje për të vjella.
 • Humbja e koordinimit të lëvizjeve.
 • Mund të zhvillohet edema pulmonare.
 • Halucinacione dhe konvulsione.

Diagnostifikimi i sëmundjes është shumë i vështirë, kështu që shpesh përfundon me vdekjen e pacientit.

Negleria shkakton patologjitë e mëposhtme:

 • Meningoencefaliti amebik.
 • Negleriasis.
 • Shkatërron trurin.
 • Një person shpesh bie në koma.

Infeksioni është shpesh fatal.

lamblia

Sëmundjet ndodhin pa simptoma të theksuara. Infeksioni transmetohet me fruta të palara dhe me duar të pista.

Simptomat tipike:

 • Rritja e pështymës.
 • Siklet në bark.
 • Humbje oreksi dhe vjellje.

Ndonjëherë ka një stol të gjelbër me shkumë dhe një erë të fortë.

Sëmundjet e shkaktuara: giardiasis dhe mosfunksionime të ndryshme të zorrëve.

Leishmania

Infektimi shkaktohet nga mushkonjat.

Shfaqet me simptoma të rënda:

 • Zgjerimi i shpretkës dhe mëlçisë.
 • Rritje e lartë e temperaturës.
 • Kushtet e ethshme.
 • Dobësi dhe zbehje e lëkurës.
 • Hemorragjitë në lëkurë.
 • Problem me aktivitetin e zemrës.
 • Anemi dhe humbje e rëndë në peshë.

Ndonjëherë edema dhe pneumonia mund të bashkohen.

Ky parazit çon në kaheksi, ulje të tonit të muskujve, impotencë dhe dështim të zemrës.

Trichomonas

Infeksioni ndodh me shthurje dhe sende higjienike. Simptomat kryesisht mungojnë, por herë pas here shfaqen.

Për burrat:

Siklet gjatë urinimit.

 • Ka gjak në spermë.
 • Shkarkim i bardhë.

Në mesin e grave:inflamacion i qafës së mitrës dhe vaginës.

Infeksioni është shumë i rrezikshëm për gratë shtatzëna, pasi mund të shkaktojë lindje të parakohshme.

Plazmodiumi i malaries

Kafshimet e mushkonjave çojnë në infeksion.

 1. Plasmodium vivax.Simptomat varen nga faza e sëmundjes:

  • Të dridhura deri në 3 orë - dhimbje të muskujve dhe kyçeve, dhimbje në mëlçi.
  • Ethe për rreth 12 orë - temperaturë deri në 40 gradë, ulje e presionit, gulçim dhe takikardi.
  • Faza e fortë e djersitjes - një rënie e mprehtë e temperaturës me lirimin e djersës, dobësi të muskujve dhe hipotension.

  Mund të zhvillohet një malari tre-ditore dhe mund të ndodhë shërim spontan. Mund të ketë një shpretkë të zmadhuar, anemi dhe ndonjëherë edhe verdhëz.

 2. Malaria plazmodium.Ka sulme të etheve në mëngjes dhe në mbrëmje. Gjithashtu, ka shenja të malaries tre-ditore. Mund të shkaktojë zhvillimin e sindromës nefrotike, e cila është e vështirë për t'u trajtuar.

 3. Plasmodium ovale.Sulmet e etheve vijnë vetëm në mbrëmje. Sëmundja vazhdon mjaft lehtë, por mëlçia mund të rritet pak.

Toksoplazma

Mënyrat e infektimit janë mjaft të gjera. Mund të infektoheni nga mishi i pjekur në gjysmë, produktet e pista, transfuzionet e gjakut dhe prerjet e lëkurës. Nga rruga, infeksioni i një gruaje shtatzënë shpesh transmetohet tek fetusi.

Në prani të një forme akute të sëmundjes, shfaqen simptomat e mëposhtme:

 • Zgjerim i dukshëm i mëlçisë dhe shpretkës.
 • Shenjat e verdhëzës.
 • Skuqje e lëkurës.
 • Simptomat tipike të meningjitit dhe encefalitit.
 • Nyjet limfatike janë zgjeruar.

Në formën kronike:

 • Temperatura e lartë për një kohë të gjatë.
 • Dhimbje në muskuj dhe kocka.
 • Tek gratë, cikli menstrual është i ndërprerë.
 • Ka dhimbje koke dhe nervozizëm.

Përveç kësaj, mund të ketë probleme me gjëndrën tiroide dhe pamjaftueshmëri të veshkave.

Infeksioni me parazitë të kësaj klase kërcënon shfaqjen e shumë sëmundjeve:

 • Oligofrenia.
 • Toksoplazmoza.
 • krizat epileptike.
 • Inflamacion në retinë.
 • sindromi hepatolienal.

Rrallë, por gjithsesi, shfaqet skleroza e nyjeve limfatike.

Balantidia e zorrëve

Parazitin mund ta kapni përmes ujit të pazier, përmes duarve të pista dhe frutave.

Shenjat e infeksionit:

 • Diarre e zgjatur, me qelb dhe gjak.
 • Sindroma e dhimbjes në bark.

Balantidia çon në zhvillimin e peritonitit, absceseve të organeve dhe perforimit të mureve të zorrëve.

konkluzioni

Infeksioni me protozoar është shumë i ngjashëm me infeksionin me viruse. Sipas përkufizimit, ata nuk konsiderohen krimba, megjithëse shkaktojnë dëm të madh për shëndetin e njeriut.

Infeksioni me parazitët protozoar mund të çojë në vdekje, ndaj kur shfaqen simptoma tipike, duhet menjëherë të kërkoni ndihmë mjekësore. Vetë-mjekimi është rreptësisht i ndaluar.