Parazitët në trupin e njeriut - a është efektiv trajtimi me mjete juridike popullore?

Pothuajse secili prej nesh duhej të merrej me manifestimet e helminthiasis. Këta parazitë kanë bashkëjetuar me njerëzit për aq kohë sa vetë Hipokrati i përmendi në shkrimet e tij. Sipas statistikave të OBSH-së, për momentin në Tokë më shumë se pesë miliardë njerëz janë të prekur nga lloje të ndryshme të helminthiases.

Industria farmakologjike prodhon rregullisht produkte moderne të dizajnuara për të neutralizuar parazitët në trupin e njeriut, mjetet juridike popullore për helminthiasis, duke plotësuar trajtimin tradicional, gjithashtu nuk e kanë humbur rëndësinë e tyre.

Rreth helminthëve

krimbat parazitët nga trupi i njeriut

Në indet dhe organet e njeriut jetojnë rreth 250 lloje parazitësh. Të gjithë ata ndahen në dy klasa:

 1. krimbat e sheshtë (nemotoda);
 2. krimbat e rrumbullakët (cestodia dhe trematodat).

Madhësia e tyre varion nga disa milimetra deri në 10-12 m. Parazitët piqen seksualisht shumë shpejt, pas së cilës fitojnë aftësinë për të hedhur nga dhjetë deri në njëqind mijë vezë në ditë.

Këto vezë mbeten të qëndrueshme për një kohë të gjatë, edhe nëse kushtet në të cilat ato nuk janë më të favorshmet. Llojet e organizmave të prekur nga parazitët, sipas fazës së zhvillimit të tyre:

 • pritësi i fundit, në të cilin helmintet mund të zhvillohen deri në fazën e pubertetit;
 • pritës i ndërmjetëm, ku helminthët jetojnë deri në një nga fazat e zhvillimit të tyre.

Në trupin e strehuesit përfundimtar, paraziti mund të kryejë një cikël të plotë të zhvillimit të tij shumë herë dhe të jetojë në të për disa dekada. Për lloje të ndryshme parazitësh, një person mund të jetë njëkohësisht një mikpritës përfundimtar dhe i ndërmjetëm, ashtu siç mund të jenë molusqet, peshqit dhe mishngrënësit. Sipas llojit të ciklit biologjik, rastet e infektimit me parazitë klasifikohen si:

 1. biohelminthiasis - zhvillimi i helminthit ndodh në organizma të llojeve të ndryshme;
 2. geohelminthiases - vezët e helminthit kalojnë një pjesë të ciklit të tyre të zhvillimit në tokë, pa një pritës të ndërmjetëm.

Si funksionon infektimi me parazit?

larja e perimeve për të parandaluar infektimin e parazitëve

Mënyrat në të cilat helmintet hyjnë në trupin e njeriut janë shumë të ndryshme, ato varen nga karakteristikat sociale, faktorët natyrorë dhe klimatikë dhe preferencat ushqimore. Mënyrat kryesore të infeksionit me helminths:

 • Përmes duarve të pista, ujit të kontaminuar, ushqimit të përpunuar keq.
 • Kur thithni grimcat e pluhurit me vezë krimbash;
 • Përmes lëkurës;
 • Pas pickimit të mushkonjave si mikpritës i ndërmjetëm (Wuchereria bancrofti);
 • Kur hani ushqim deti, mish, peshk të kontaminuar (trematodë).

Karakteristikat ushqyese të disa popujve të Veriut sugjerojnë përdorimin e peshkut pak të kripur dhe të papërpunuar për ushqim. Në këtë popullatë prevalenca e trikinozës dhe ekinokokozës është e lartë.

Cilat organe preken nga helminthiasis

zorra e njeriut e infektuar me parazitë

Humbja nga helminthët mund të lokalizohet në shumë organe dhe inde. Lokalizimi i helminthit varet nga faza e zhvillimit të tij, kështu që i njëjti lloj krimbash në faza të ndryshme të ekzistencës së tij mund të parazitojë në pjesë të ndryshme të zorrëve. Organet e prekura nga helminthiasis:

 1. Zorrë e trashë - krimb i rrumbullakët, krimba;
 2. Duodenum - Strongyloides stercoralis;
 3. enët limfatike,
 4. Mushkëritë - Paragonimidae;
 5. Indi nënlëkuror - Larva migrans.
 6. Helmintet parazitojnë në organet dhe indet e zbrazëta të trupit të njeriut.

Në varësi të vendndodhjes së parazitëve, helminthiazat ndahen në lloje:

 • indet (ekinokokoza, cisticerkoza);
 • i tejdukshëm (taeniasis, enterobiasis, ascariasis).

Disa nga helmintet në fazën e larvave transformojnë indet e trupit të njeriut, duke formuar kapsula ose granula rreth vetes (trichinella, toxocara). Ekziston një lloj helminthësh që migrojnë në fazën e larvave dhe nën lëkurën e një personi, dhe në indet e organeve të tij (helminths larva).

Qëndrimi i tyre i përkohshëm në trupin e njeriut merr forma të brendshme dhe të lëkurës, një person për ta është një mikpritës i ndërmjetëm.

Manifestimet klinike të helminthiasis

mëlçia e zmadhuar me parazitë

Si shumë infeksione të tjera, helminthiasis kalon në dy faza të zhvillimit: akute dhe kronike. Kohëzgjatja e tyre:

 1. faza akute - nga 2-3 javë në disa muaj;
 2. Faza kronike - nga 2-3 muaj deri në disa vjet.

Megjithë shumëllojshmërinë e llojeve të helminthëve dhe lokalizimin e tyre, simptomat e fazës akute kanë manifestime të zakonshme - këto janë simptoma të alergjive dhe efekteve toksike në trupin e njeriut:

 • një rritje e lehtë e temperaturës;
 • dhimbje muskulore,
 • skuqje të lëkurës,
 • edemë e gjymtyrëve,
 • nyjet limfatike të zgjeruara,
 • dispepsi,
 • zmadhimi i shpretkës dhe mëlçisë,
 • Dëmtimi i SNQ.

Një test laboratorik i gjakut tregon një ndryshim në formulën e tij - diagnostikohet eozinofili dhe një rritje e konsiderueshme e numrit të leukociteve. Kalimi i helminthiazës në fazën kronike karakterizohet nga simptoma që varen nga cili organ është prekur nga parazitët, në fazën e zhvillimit të krimbave, numrin dhe shumëllojshmërinë e tyre. Në fazën kronike të helminthiasis, diagnostikohen simptomat e mëposhtme:

 1. dispepsi dhe dhimbje në zorrë,
 2. obstruksioni i zorrëve,
 3. kolit në formë hemorragjike,
 4. anemi,
 5. Avitaminoza,
 6. humbje drastike në peshë
 7. verdhëza obstruktive, hepatiti (me dëmtim të mëlçisë),
 8. humbja e disa funksioneve të sistemit nervor qendror (me lokalizimin e parazitëve në tru),
 9. sëmundjet inflamatore të organeve të legenit (kur krimbat e gjirit migrojnë në vaginë),
 10. ulçera e stomakut dhe e zorrëve (me strongiloidiasis kronike),
 11. dëmtimi i indit muskulor, formimi i granulomave në kapilarët e trurit (me trikinozë të rëndë),
 12. dëmtimi i sistemit limfatik (kur infektohet me nematoda).

Me helminthiazat e shkaktuara nga ekinokokët, jo vetëm kistet hepatike formohen, por parazitët mund të dëmtojnë indin kockor. Kjo i bën kockat të brishta dhe krijon një rrezik shtesë për fraktura të kockave. Humbja e trupit të njeriut nga larvat e Dirofilaria repens ndodh në formën e formimit të një nyje nënlëkurore që përmban parazitë. Kjo nyje është në gjendje të lëvizë në trashësinë e lëkurës dhe mukozës.

Duke analizuar simptomat e helminthiasis, mund të jetë i sigurt se nuk ka asnjë pasqyrë të qëndrueshme klinike të kësaj sëmundjeje, nuk ka shenja të qarta specifike.

Diagnoza e infektimit me parazit

Nëse nuk bëni një diagnozë të saktë në kohë, mund të humbisni kohën kur filloi trajtimi mund të jetë më efektiv.

Kalimi i helminthiasis nga faza akute në formën kronike shpesh maskon shkakun e vërtetë të sëmundjes.

Diagnoza me ultratinguj e parazitëve në trup

Infeksioni me parazitë mund të ngatërrohet me simptoma të sëmundjeve krejtësisht të ndryshme.

Është jashtëzakonisht e rëndësishme të mos vetë-mjekoni, por të kërkoni ndihmë mjekësore nga një specialist i sëmundjeve infektive ose parazitolog. Në arsenalin e tij ka mjaft metoda moderne për diagnostikimin e infeksionit parazitar:

 • ekzaminimi laboratorik i feçeve, biliare, pështymës, gjakut, urinës, rektalit dhe
 • kruarje prianale e mukusit, përmbajtjes duodenale për të zbuluar parazitët, vezët dhe larvat e tyre;
 • Ultratinguj, radiografi;
 • Endoskopi, endobiopsi.

Metoda më efektive konsiderohet të jetë një test serologjik - një metodë e analizës së serumit të gjakut për praninë e një antigjeni ndaj infeksionit me lloje të caktuara të helminthëve.

Ky studim mund të tregojë praninë e parazitëve edhe në fazat e hershme të infeksionit.

Trajtimi i infeksionit parazitar me metoda popullore

farat e kungullit nga parazitët në trup

Sipas rezultateve të diagnozës, mjeku përshkruan terapi anthelmintike, kohën e studimit të kontrollit pas trajtimit.

Të gjitha rekomandimet e një specialisti duhet të ndiqen me kujdes për të shmangur komplikimet.

Është e panevojshme të kujtojmë respektimin e masave parandaluese higjienike që do të parandalojnë infektimin e anëtarëve të familjes me parazitë dhe infeksion dytësor.

Mbështetësit e përdorimit të recetave popullore duhet të kujtojnë se përdorimi i këtyre fondeve është një metodë ndihmëse që nuk zëvendëson trajtimin e drogës.

Ashtu si ilaçet, ilaçet tradicionale kanë kundërindikacione dhe efekte anësore. Kjo është arsyeja pse ia vlen të diskutoni këtë metodë me mjekun tuaj përpara se t'i përdorni ato. Mjetet juridike në shtëpi:

 • Marrja e farave të qëruara të kungullit për 2 javë, duke mbajtur lëkurën e hollë të gjelbër në farë.
 • Një zierje e lëvozhgës, e hequr nga një shegë në 3/4 lugë. ujë të vluar. Ilaçi pihet me stomak bosh, kjo duhet bërë për një orë e gjysmë, duke e ndarë lëngun në tre doza. Pas disa orësh, sigurohuni që të stimuloni jashtëqitjen me ndonjë laksativ.
 • Klizmat me lëng karrote të saposhtrydhur (40 ml) duhet të bëhen çdo ditë për 7 ditë.
 • Përdorimi i rregullt i hudhrës dhe i preparateve që e përmbajnë atë.
 • Futja e një thelpi të tërë hudhre në rektum (kundër enterobiazës).
 • Marrja e lëngut të hudhrës së sapopërgatitur (10-15 ml) së bashku me qumësht të ngrohtë (1 gotë), përzierja duhet të pihet me stomak bosh, ilaçi duhet të përsëritet 1-2 herë gjatë ditës.
 • Infuzion 50 g të përzierjes së hudhrës dhe rrënjës së rrikë të grirë në gjysmë litri vodka. Përzierja injektohet për 1, 5 javë, filtrohet. Doza e detyrueshme - 1 lugë gjelle. l. para çdo vakti, infuzioni duhet të lahet. Efektive në giardiasis.
 • Klizma me hudhër, e marrë pak para gjumit, është efektive për krimbat e pincave dhe shiritat. Zgjidhja e klizmës: përzieni në një gotë me ujë 1 lugë. hudhra të grira imët. Kryeni rregullisht gjatë gjithë javës.
 • Një zierje e 2 thelpinj hudhër, 2 lugë gjelle. qumësht, 1 lugë gjelle. l. lulet e thata tansy administrohen si klizmë. Përzierja e klizmës duhet të zihet për rreth 10 minuta. Kryeni 7 herë, efekti i trajtimit mund të rregullohet duke përsëritur kursin pas një pushimi dhjetëditor.

Bimët dhe tarifat:

 1. 1 lugëpelinin e tharë derdhni 400 ml (2 lugë gjelle) ujë të vluar, kullojeni dhe ftoheni, merrni një infuzion prej 1-2 lugë gjelle. l. tri herë në ditë para çdo vakti. Efektive për ascariasis dhe enterobiasis.
 2. Tansy (1 lugë lule të thata) dhe 0, 5 litra ujë të vluar lihen për 3 orë dhe futen si klizmë në rektum para se të shkoni në shtrat. Ilaçi është kundërindikuar tek gratë shtatzëna dhe fëmijët.
 3. Infuzion për gjysmë ore nga 4 lugë gjelle. l. arra të papjekura dhe një gotë me ujë të vluar me kripë filtrohet dhe merret njëkohësisht me një laksativ. Efektive kundër shiritit, ascariasis, enterobiasis.
 4. 1 st. l. lulet tansy derdhni 200 ml ujë të valë, një orë më vonë infuzioni filtrohet. Frekuenca e pranimit është standarde - Art. l. 20 minuta para ngrënies. Kështu që ju duhet të trajtoheni për 2-3 ditë, përfundoni marrjen e infuzionit me një laksativ.
 5. Një zierje prej 1 kg lëpjetë dhe 1 litër ujë të vluar zihet për 2 orë (është më mirë ta bëni këtë në një banjë uji), filtrohet, duhet t'i shtohen disa lugë sheqer. Vëllimi i produktit përfundimtar është 1 gotë lëng mishi, duhet pirë 1-2 gllënjka në ditë para ngrënies.
 6. Helmintiazat janë infeksione komplekse me pasqyrë klinike shumëkomponente. Ato mund të shkaktojnë komplikime serioze, të shkaktojnë dëm të pakthyeshëm për shëndetin e njeriut.

Është e papranueshme vetë-mjekimi kur infektohet me parazitë. Recetat popullore duhet të përdoren me kujdes ekstrem, vetëm si një ndihmës shoqërues i terapisë medikamentoze.