Metodat e pastrimit të trupit nga parazitët

Nëse pyet një veteriner: pse sëmuren kafshët? Ai do të përgjigjet - nga parazitët. Njeriu, si të gjithë gjitarët, sëmuret, grumbullon helme dhe infektohet. Ndryshe nga kafshët, njerëzit janë krijesa të pajisura me inteligjencë dhe kulturë, përvojë dhe njohuri se si të pastrohet trupi nga parazitët.

Përgatitja për të pastruar trupin

Nëse konstatohen shenja të dukshme infeksioni, si puçrra në lëkurë, bruksizëm, manifestime alergjike spontane, humbje kronike e forcës, rritje ose ulje e oreksit, rekomandohet që t'i nënshtrohet një ekzaminimi dhe të fillohet një kurs pastrimi nga parazitët. Bota parazitare është e larmishme dhe secili prej anëtarëve të saj zë vendin e vet në sistemin e jetës njerëzore. Grupi i rrezikut përfshin jo vetëm kapëset ekzotikë, por edhe pjesën tjetër që jeton në Tokë. Por para se të fillojë trajtimi i parazitëve në trupin e njeriut, është e nevojshme të përgatitet për të.

Analizon

Procesi i vendosjes së parazitozës përfshin diagnozën dhe analizën e gjendjes së pacientit. Meqenëse ka një numër të madh helmintesh sipas specieve, lloji i pushtimit përcaktohet duke ekzaminuar një pikë gjaku të gjallë dhe nga testimi i rezonancës vegjetative. Metodat janë të thjeshta, të besueshme dhe janë një fillim i arsyeshëm për trajtim. Duhet të theksohet se metoda e heqjes së helminthit përcaktohet gjithashtu nga rezultatet e testeve.

diagnoza e parazitozës dhe metodat e trajtimit

Dieta

Ju duhet të trajtoheni me ushqime dhe medikamente popullore. Ne jemi ajo që hamë! Është e nevojshme të hamë në mënyrë të tillë që të kemi parasysh profilaksinë antiparazitare dhe me pushtimin ekzistues, të vrasim e dëbojmë mysafirët e paftuar brenda nesh.

 1. Për një efikasitet më të madh, pastrimi i parazitëve paraprihet nga zbrazja e zorrëve me një klizmë.
 2. Gjithashtu, lufta kundër parazitëve fillon me rregullimin e regjimit të ushqyerjes dhe pijes. Për disa javë është më mirë t'i përmbahemi konceptit vegjetarian. Pini një gotë ujë çdo orë. Përjashtoni produktet e ëmbla, me miell, të rafinuara, gjysëm të gatshme. Një dietë e mbushur me erëza, erëza, ushqime bimore dhe barishte ndihmon në pastrimin e mikroflorës patologjike.

Metodat e pastrimit të trupit

Programi i autorit

Zhvilluesi i programeve të trajtimit jo-tradicional në botime paraqet metodën e tij për pastrimin nga krimbat. Libri i tij Si të shpëtojmë nga parazitët në trupin e njeriut sugjeron që të testoheni për enterobiasis dhe të identifikoni rrezikun e infeksionit. Shpëtimi më pas paraqitet si një udhëzues hap pas hapi me receta të bazuara në barishte, perime dhe ushqime të tjera.

mjeku dhe metoda e tij e pastrimit nga parazitët

Autori i metodave jo tradicionale këshillon të luftoni dëmtuesit e tillë me mjete juridike popullore. Ka 4 mënyra për të hequr qafe parazitët:

 1. Agjërimi 3 herë në vit për 5 ditë. Procedura e agjërimit aktivizon mbrojtjen e trupit dhe vazhdon si më poshtë: pini vetëm ujë për 3-5 ditë dhe bëni një klizmë pastruese në mbrëmje. Përgatitet si më poshtë: 2 litra ujë të ngrohtë dhe një lugë gjelle lëng limoni.
 2. Detoksifikimi i mollës. Pureja përgatitet nga mollët me rende, shtohen 2 pika vaj ricini. Përbërja merret tre herë në ditë.
 3. Larja (për infeksione të syve), përdorim i brendshëm ose klizma me urinë.
 4. Tanzi antiparazitar dhe pelini i hidhur veprojnë si ilaçe natyrale në programin e tij, duke ndihmuar funksionet e traktit gastrointestinal, mëlçisë dhe fshikëzës së tëmthit. Kombinimi i dy agjentëve të fuqishëm garanton një efekt shërues gjatë pastrimit të trupit. Sipas rekomandimeve të autorit, do t'ju duhet një majë tansy dhe pelin të përgatitur me ujë të valë (rreth 300 gram). Lëreni zgjidhjen të qëndrojë. Kullojeni dhe pini 50 gramë 3 herë në ditë.

Kohëzgjatja totale e trajtimit është 12 muaj me përdorim të rregullt të metodave.

Metoda e mjekut

Pastrimi i parazitëve ofron një kurs 2-javor të botuar në librin Pastrimi i parazitëve!. Lufta zgjat 3 ditë, secila prej të cilave përfshin 3 veprime.

Faza e parë prek të gjithë parazitët:

 1. Pini një infuzion pelin para se të shkoni në shtrat dhe pasi të flini para se të hani.
 2. Ilaçi më i fortë që paralizon trupin e krimbit dhe përshpejton tërheqjen është vaji i pelinit, i hidhet pikë për pikë ushqimit. Substanca nuk rekomandohet për fëmijët, të moshuarit.
 3. Infuzion i hudhrës ndihmon për të hequr qafe krimbat. Dy thelpinj hudhre shtypen dhe zihen me ujë të vluar, mbahen gjatë natës dhe filthen në mëngjes. Infuzioni nuk pihet, por injektohet në rektum.

Faza e dytë fillon pesë ditë pas së parës dhe zgjat një javë. Propozohet heqja e parazitëve nga një person me ndihmën e agjentëve që veprojnë në mikrohelmintë. Për këtë përdoren infuzione të bimëve, të cilat kanë një veti të fuqishme fitoncidale.

 1. Në mëngjes, me stomakun bosh, merrni 300 gram fara kungulli, të lara me një infuzion të përzierjes së kamomilit, lëvores së dushkut, gjembaçit dhe tansy (mjafton gjysmë gote).
 2. Bëni një klizmë me kripë. Si purgativ përdoren 30 gram kripë të tretur.
 3. Një orë më vonë, siç ndiheni, përsërisni.

Në këtë fazë, parazitët kompleksë përjetojnë një goditje të dyfishtë. Të paralizuarit dhe të rrahurit duhet të hiqen shpejt nga trupi me ndihmën e një klizme fiziologjike dhe ato që mbeten duhet të trajtohen me barishte. Buckthorn dhe lëvorja e lisit kontribuojnë në funksionimin më të mirë të zorrëve.

Mbetet një fazë fiksimi që synon heqjen e parazitëve në mëlçi. Metoda fokusohet në pastrimin e organit me vaj ulliri dhe limon, kjo do të ndihmojë në heqjen e krimbave nëse kanalet e mëlçisë grumbullojnë toksina, helme dhe helminthë bashkëjetojnë në mënyrë të sigurt me to.

Autori i programit, bazuar në përvojën praktike, paralajmëron: një person i kuruar nga parazitoza ende përjeton një cenueshmëri të dukshme të mukozave. Kjo për faktin se shumë mikroorganizma dëmtojnë membranat, kështu që është e nevojshme t'u jepet organeve rreth shtatë ditë ndërmjet pastrimeve për t'u rikuperuar. Pastrimi i organizmit nga parazitët në këto intervale duhet të mbështetet nga një dietë e shëndetshme, me shtimin e detyrueshëm në dietë të lëngjeve të shtrydhura të karotave, panxharit, specave dhe zierjeve bimore.

Pilula paraziti

Përgatitjet kimike nuk do të jenë në gjendje të largojnë plotësisht parazitët nga trupi. Shpesh, marrja e barnave antiparazitare shkakton shpërthime toksike dhe reagime negative. Për të mos përmendur se kimioterapia mund të vrasë mëlçinë. Pak njerëz e dinë, për shembull, se një ilaç efektiv është përdorur më parë në narkologji për të zbuluar alkoolin, prandaj mund të shkaktojë skuqje alergjike të fytyrës. Udhëzimet nuk përshkruajnë nuancat që shfaqen në lidhje me mbushjen kimike të ilaçit, por përmbajnë vetëm informacione në lidhje me dozën, një paralajmërim për tejkalimin e dozës dhe indikacionet për marrjen.

Njerëzit modernë kanë çrregullime gastrointestinale dhe shpesh nuk janë gati të marrin një pilulë. Trakti gastrointestinal është një nga pengesat e para ndaj infeksionit. Ai sulmohet qindra herë në ditë nga mikroorganizmat: bakteret, kërpudhat dhe helmintet. Pasi brenda, ata fillojnë të thithin sheqerna, vitamina dhe elementë gjurmë që janë të rëndësishëm për njerëzit. Në këmbim, ata prodhojnë produkte helmuese të mbetjeve njerëzore që përhapen jo vetëm në organet e tretjes. Intoksikimi rritet për shkak të migrimit të krimbave dhe larvave, prandaj është kaq e rëndësishme të konsultoheni me një mjek përpara se të merrni preparate farmaceutike.

barna për të pastruar trupin nga parazitët

Mjetet juridike popullore për pastrim

Bimët antihelmintike janë ekstrakte të tansy, trumzë dhe pelin, si dhe hudhër dhe karafil. Përbërja pastruese do të çlirojë traktin tretës nga kafshët shtëpiake të dëmshme dhe do të zvogëlojë nivelin e dëmtimit parazitar në zorrë. Bimët e hidhura thajnë dhe ftohin trupin, falë kësaj vetie ato shtypin inflamacionin dhe eliminojnë infeksionin patogjen. Kulturat e djegies kanë për qëllim qarkullimin e gjakut dhe mbështetjen e metabolizmit. Për shkak të të cilave ata shkatërrojnë toksinat dhe forcojnë sistemin imunitar.

Silikoni dhe lëngu i bimëve bëjnë rregullime në procesin e të ushqyerit ndërmjet pastrimit. Elementi kimik ka aftësinë për të tërhequr, shkatërruar, larguar toksinat dhe mikroorganizmat e dëmshëm dhe makroorganizmat, falë ngarkesave të veçanta koloidale. Uji me silikon është efektiv kundër parazitëve që jetojnë në strukturën e gjakut. Siliconi gjendet në perime dhe drithëra. Bishti i kalit, drithërat, specat e ëmbël, kastraveci do të rimbushin rezervat e tij.