Simptomat kryesore të parazitëve në trup

molla dhe përdorimet e saj kundër parazitëve

Simptomat e parazitëve në trup janë të ndryshme. Parazitët janë përshtatur aq shumë me jetën në trupin e njeriut, duke e bërë atë shtëpinë e tyre, saqë një person thjesht nuk i vëren ata. Megjithatë, në të njëjtën kohë, ai është në gjendje të identifikojë disa simptoma të tjera të sëmundjeve të përhapura, nën të cilat protozoarët janë në gjendje të maskohen. Këto tabela shërbejnë si sinjale indirekte se të ftuarit "të paftuar" janë vendosur brenda.

krimba parazit nga trupi i njeriut

Helmintet dhe mikroorganizmat e tjerë jetojnë, ushqehen dhe shumohen brenda trupit të njeriut. Ata banojnë në lëkurë, sytë, flokët dhe organet e tjera të brendshme. Dhe vetëm shenja të tilla të pranisë së parazitëve, si lodhja e ndjerë e vazhdueshme ose obeziteti, mund të jenë dëshmi se një person ka ende krimba.

Shkenca ka zbuluar me besueshmëri më shumë se 250 lloje krimbash të ndryshëm që mund të banojnë jo vetëm në zorrët e njeriut, por edhe në mëlçinë, mushkëritë, zemrën, trurin dhe organet e tjera të trupit. Faktet e statistikave mjekësore janë të pashmangshme: më shumë se 95% e popullsisë së botës është e infektuar me parazitë. Kjo do të thotë, çdo person praktikisht nuk konsiderohet përjashtim. Rezultate të tjera kërkimore kanë treguar se burimi i 4/5 e të gjitha infeksioneve dhe kancerit janë toksinat e çliruara gjatë aktivitetit jetësor të organizmave parazitarë. Çdo vit, 15 milionë njerëz vdesin në botë pikërisht për shkak të infeksionit me një infeksion parazitar, i cili përfundimisht i vret ata.

Ndaj mjekët këshillojnë kryerjen e pastrimit nga parazitët për të gjithë personat që kanë procese patologjike të kahershme dhe për të cilët trajtimi tradicional nuk u ndihmon.

Simptomat e zakonshme të pranisë së parazitëve në trup

Sidoqoftë, për t'iu qasur çështjes aspak në mënyrë të paarsyeshme, ia vlen të njihni simptomat e helminthëve:

 • dobësi e shkaktuar nga anemia që nuk mund të trajtohet me ilaçe;
 • një varfërim i mprehtë i trupit, një ndjenjë e vazhdueshme e urisë;
 • shtim spontan i peshës, rritje e urisë, vështirësi në humbjen e peshës;
 • migrenë dhe dhimbje në kokë të një natyre të panjohur;
 • diarre dhe kapsllëk i shpeshtë, duke zëvendësuar njëri-tjetrin;
 • çrregullime të traktit gastrointestinal, fenomeni i stomakut "nervor";
 • një ndjenjë e vazhdueshme e rëndimit në të djathtë në zonën e hipokondriumit;
 • dhimbje kyçesh (ngatërruar gabimisht me artrit), dhimbje muskulore;
 • defekte të shumta të lëkurës: nga aknet në seborre, neurodermatiti, psoriasis;
 • imuniteti i ulur, duke rezultuar në ftohje të shpeshta dhe sëmundje të një natyre infektive-virale, shpesh shenja të herpesit;
 • reaksione alergjike të trupit ndaj substancave të ndryshme - alergeneve;
 • shfaqet një gjendje nervore e shoqëruar me lodhje kronike si pasojë e përthithjes së pamjaftueshme të elementeve të vlefshme dhe vitaminave A dhe B12 nga ushqimi;
 • aftësi e dobët për të punuar, lodhje e menjëhershme, letargji gjatë aktivitetit fizik dhe mendor;
 • çrregullime të gjumit.

Simptomat e parazitëve në trup përfshijnë sëmundjet e zemrës dhe kancerin.

Marrë veçmas, një shenjë mund të mos dëshmojë në favor të pranisë së helminthëve dhe protozoarëve të tjerë në trup. Nëse ka disa nga lista e tyre, duhet patjetër të siguroheni për praninë / mungesën e krimbave duke kaluar diagnostikimin. Dhe nëse ato janë ende atje, trupi duhet të fillojë menjëherë të pastrohet.

Infektimi nga organizmat parazitarë mund të përkufizohet si më poshtë:

 1. Vlerësoni vizualisht pamjen e një personi nga jashtë. Jashtë, në trup mund të vërehen puçrra të shumta, njolla, puçrra, vrazhdësi dhe zbehje e lëkurës, rrudha të hershme të fytyrës, njolla, papilloma, qërim dhe thyerje e pllakës së thonjve dhe çarje në thembër. Të gjitha këto sëmundje të pjesës së jashtme të trupit janë rezultat i infeksionit të traktit të stomakut dhe të zorrëve me Trichomonas, Giardia dhe protozoa të tjerë. Megjithatë, shpesh ka një "buqetë" prej tyre.
 2. Kur infeksioni i enterobiazës (infeksioni i krimbave) tek një fëmijë, është e mundur të vërehen manifestime të tilla të jashtme si: dështimi i rritjes, moszhvillimi i lobeve të veshit, gishtat e shkurtuar (gishtat janë më të shkurtër se gjatësia e pëllëmbës), gishti i unazës zgjat më shumë se mesatare, ngushtësi e ballit, flokë të rrallë, prolapsi i tyre, sy të pabarabartë. Pasi të keni ekzaminuar gjuhën tuaj dhe të shihni një shtresë të bardhë mbi të, e cila nuk është asgjë më shumë se kërpudhat Candida, mund të përcaktoni se këto të fundit rreshtojnë muret e zorrëve, ezofagut dhe mukozave të traktit gastrointestinal. Rasti i heqjes së pllakës nga gjuha gjatë larjes së dhëmbëve nuk do të sjellë asnjë rezultat, ndaj është më mirë të lini këto përpjekje të pasuksesshme.
 3. Analizoni performancën e të gjithë organizmit dhe identifikoni çdo faktor patogjen në të. Simptomat e dëmtimit të trupit të femrës: dhimbje dhe inflamacion në vezore, periudha të zgjatura me dhimbje të forta dhe dobësi të përgjithshme, dështime (ose zhvendosje) në kohën e ciklit menstrual. Pas kësaj, fibroma, mioma, mastopatia cistiko-fibroze, proceset inflamatore në fshikëzën e urinës, gjëndrat mbiveshkore dhe veshkat zëvendësojnë njëra-tjetrën.

Manifestimet e pranisë së infeksioneve parazitare te meshkujt: prostatiti dhe impotenca, e ndjekur nga adenoma, gurët dhe rëra në veshka dhe fshikëza, cistiti. Si pasojë e infeksionit janë të mundshme çrregullime mendore.

Diagnoza e parazitëve në trup

Diagnoza laboratorike e parazitozës

Në të njëjtën kohë, organizmi i një personi mund të popullohet nga një varietet deri në disa dhjetëra mikroorganizma. Mjekësia moderne ka disa metoda për zbulimin e ekzistencës së protozoarëve në trupin e njeriut.

 1. Në një poliklinikë, më shpesh prania zbulohet përmes analizës së feces në vezën e krimbave. Por mundësitë e kësaj diagnoze për sa i përket efektivitetit janë shumë të ulëta, pasi tregon rezultatin vetëm në 15-17% të rasteve. Kryeni metoda të tjera të diagnostikimit të helminthëve.
 2. Koprogrami histologjik. Ai përfshin studimin, përmes mikroskopëve më të fuqishëm, të një seksioni të hollë feçesh të përgatitur duke përdorur teknika të veçanta. Me të, zbulohen qartë grimcat e trupave të parazitëve, vezët e tyre me larva. Ju lejon të jepni një mendim për llojin e krimbave të gjetur dhe të zgjidhni opsionin e duhur të trajtimit.
 3. Ekzaminimi imunologjik (serologjik) ju lejon të përcaktoni praninë në trupin e njeriut të antitrupave dhe antigjeneve ndaj helminthëve si rezultat i një testi gjaku. Diagnostifikimi zbulon një efekt të lartë vetëm në fazat e mëvonshme të bartjes së një infeksioni parazitar. Rezultatet e tij janë të besueshme vetëm në 60% të rasteve.
 4. Hemoskanimi. Përfaqëson studimin e strukturës së gjakut duke skanuar një pikë gjaku "të gjallë", e cila zmadhohet rreth 2000 herë. Me këtë metodë mund të vlerësohet gjendja e qelizave të gjakut, për praninë e florës bakteriale dhe kërpudhore dhe të larvave të krimbave.
 5. Metoda e elektroakupunkturës. Kjo metodë është studiuar pak nga shkenca klasike mjekësore. Studimi kryhet me anë të pajisjeve elektrike speciale dhe efektet e tyre elektrike në trup.

Opsione për trajtimin dhe pastrimin e trupit nga infeksionet

pilula për parazitët në trup

Në mënyrë konvencionale, të gjitha ilaçet antihelmintike ndahen në disa grupe: kimikate, ilaçe bimore dhe ilaçe homeopatike. Më shumë për çdo lloj trajtimi veç e veç.

 1. Ilaçet kimike. Ato janë shumë efektive dhe japin rezultate të shpejta në një ose dy muaj. Por efekti i tyre toksik vërehet jo vetëm tek krimbat, por edhe në trupin e njeriut. Ndër të tjera, parazitët kanë mësuar të përshtaten me kimikatet, kështu që efekti mund të mos jetë i njëjtë siç pritej. Efekti shkatërrues i një ilaçi me një emër llogaritet vetëm kundër një ose dy llojeve të parazitëve. Pilulat kimike shkaktojnë shumë komplikime dhe efekte anësore.
 2. Ilaçet bimore. Koleksione barishtesh ose ekstrakte prej tyre. Për shkak të tyre, në trup arrihet një përqendrim i lartë i helmeve bimore, të toleruara dobët nga helminthët. Prandaj, këta të fundit detyrohen të largohen nga "shtëpia amtare" - trupin e njeriut. Përmes preparateve bimore mundësohet edhe forcimi i vetive mbrojtëse të sistemit imunitar. Siguria për njerëzit është e garantuar prej tyre, ndërsa parazitët kanë një aftësi shumë të dobët përshtatëse ndaj tyre. Periudha e trajtimit me ilaçe bimore për protozoarët mund të zgjasë një muaj apo edhe një vit.
 3. Preparate homeopatike. Koha minimale e trajtimit me mjete homeopatike rritet në tre muaj. Periudha maksimale e trajtimit është një vit. Efektiviteti përcaktohet nga kualifikimet e mjekut, aftësia e tij për të zgjedhur saktë ilaçin. Edhe gabimet e vogla në regjimin e trajtimit mund të japin rezultate zero.

Metoda popullore për të hequr qafe infeksionet parazitare

Trajtimi mbizotërues i parazitëve me metoda popullore është përdorimi i bimëve me hidhësi dhe veprim antimikrobik.

Në veçanti, këto përfshijnë rrënjët tansy, pelin, celandine, elecampane.

Faza e parë e trajtimit konsiston në marrjen me hidhërim të barnave bimore, të cilat krijojnë kushte të papërshtatshme jetese për më të thjeshtët. Ilaçe të tilla antiparazitare nga bimët mund të përdoren për një kohë të gjatë pa dëmtuar trupin.

Faza tjetër është marrja e imunomodulatorëve dhe agjentëve me bazë bimore që rivendosin ekuilibrin e vitaminave me elementët gjurmë që normalizojnë funksionet e traktit gastrointestinal dhe forcojnë sistemin imunitar.

Në mesin e njerëzve ka mjaft receta nga krimbat.

Para se të trajtohen, duhet të konsultoheni me një mjek.

Meqenëse disa barishte mund të provokojnë zhvillimin e dehjes së trupit.