Si të shpëtojmë shpejt nga krimbat në shtëpi

Pse i lajmë duart para se të hamë? Për të parandaluar hyrjen e parazitëve në organizëm, siç janë krimbat. Ne ndjekim të njëjtin qëllim kur ziejmë ujin para se të pimë dhe hamë vetëm fruta të lara. Nëse infeksioni ka ndodhur, duhet të dini se si të shpëtoni nga krimbat në shtëpi. Sot këto nuk janë vetëm metoda popullore – mjekësia zyrtare mund të ofrojë edhe një gamë të gjerë barnash për këta parazitë.

Simptomat dhe shenjat e krimbave tek të rriturit dhe fëmijët

Parazitët si krimbat mund të jetojnë kudo brenda trupit të njeriut. Kjo e bën të vështirë diagnostikimin e tyre në trup. Disa nga simptomat që shfaqen kur një fëmijë dhe një i rritur janë të infektuar ndihmojnë për të identifikuar krimbat:

dhimbje barku si simptomë e pranisë së krimbave
 1. Kapsllëk. Krimbat, për shkak të madhësisë së tyre, mund të bllokojnë zorrët, si rezultat i të cilave zbrazja është e vështirë.
 2. Diarreja. Krimbat janë të aftë të prodhojnë substanca që bëjnë që trupi të nxjerrë grimcat e ujit të ushqimit, gjë që shkakton diarre.
 3. Fryrje. Nëse kohëzgjatja e kësaj simptome ka shkuar përtej 2 javësh, atëherë kjo mund të tregojë infeksion të trupit me krimba.
 4. Dhimbje në indet e muskujve dhe kyçeve. Krimbat lëvizin në muskuj, gjë që shkakton dhimbje.
 5. Reaksionet alergjike. Substancat e dëmshme të krimbave provokojnë sintezën në trupin e eozinofileve - qeliza që ndezin indet dhe çojnë në alergji.
 6. Përkeqësimi i lëkurës. Shenjat e mundshme të krimbave mund të jenë shfaqja e papritur e puçrrave, puçrrave, çarje në këmbë, papilloma, rrudha. Përkeqësohet edhe gjendja e flokëve dhe thonjve.
 7. Anemia. Ajo zhvillohet për shkak të mungesës së gjakut, i cili thithet nga krimbat në një pjesë të caktuar të trupit së bashku me lëndët ushqyese.
 8. Shtim apo humbje peshe. Faktori i parë është reagimi i trupit ndaj shfaqjes së krimbave, dhe i dyti zhvillohet si rezultat i përthithjes së të gjithë mikroelementeve të dobishme në trup nga parazitët.
 9. Gjumi pa qetësi. Mungesa e arsyeve për ndërprerjen e gjumit çdo natë në të njëjtën kohë, nga rreth 3 deri në 4 orë, është shenjë e krimbave. Mëlçia gjatë këtyre orëve fillon një luftë aktive kundër substancave të prodhuara nga parazitët.
 10. Anusi fillon të kruhet për shkak të lëshimit të krimbave nga trupi përmes tij.
 11. Gjatë gjumit dëgjohet kërcitja e dhëmbëve.
 12. Lodhja. Mungesa e lëndëve ushqyese të absorbuara nga krimbat çon në depresion dhe apati.
 13. Kollë dhe temperaturë. Krimbat mund të ndikojnë në sistemin e frymëmarrjes, kështu që është më e vështirë për një person të marrë frymë, astma bëhet një ndërlikim i gjendjes.

Si të hiqni krimbat nga trupi në shtëpi

Ilaçet antihelmintike zyrtare dhe popullore për njerëzit synojnë jo vetëm largimin e parazitëve, por edhe pastrimin shtesë të gjakut dhe sistemeve të prekura nga krimbat. Si të shpëtojmë nga krimbat në shtëpi? Trajtimi i parazitëve tek një person kërkon masa parandaluese në të gjithë ata që jetojnë me të, përfshirë edhe kafshët. Për më tepër, ju duhet të përpunoni siç duhet sendet personale të tilla si liri krevat, lodra, shtroja për kafshë shtëpiake, sende shtëpiake.

dietë të veçantë

Theksi i të ushqyerit në trajtimin e krimbave është në shkarkimin e një mëlçie tashmë të dobësuar. Pastrimi i trupit nga parazitët kërkon përfshirjen e produkteve të mëposhtme në dietë:

 • vaj kokosi;
 • arra;
 • vaj ricini, mundësisht në stomak bosh;
 • frutat dhe perimet e stinës.

Dieta bazohet jo vetëm në vakte të shumta në pjesë të vogla, por edhe në përjashtimin e ushqimit të padëshiruar:

 • yndyrore dhe të skuqura;
 • produktet e qumështit;
 • sheqer i rafinuar;
 • produkte me bazë gruri ose miell të bardhë.

Medikamente

Medikamentet për krimbat klasifikohen sipas natyrës së veprimit në të ngushta dhe të gjera. Të parët përdoren për të trajtuar vetëm një lloj të caktuar parazitësh, ndërsa të dytët janë në gjendje të përballojnë çdo krimb.

zierje e pelinit nga krimbat

Bimët medicinale

Për të hequr parazitët nga trupi në shtëpi, përdoren vetitë e preparateve bimore mjekësore, në bazë të të cilave përgatiten tinktura ose zierje. Provoni mjetet juridike popullore të mëposhtme për krimbat:

 1. Një zierje e pelinit. Është një nga recetat e homeopatisë, kur ilaçi shërohet në një dozë të ulët, dhe në një dozë të madhe shkakton efektin e kundërt. Vaji esencial që përmbahet në bar ka një efekt antimikrobik, i cili ju lejon të luftoni krimbat. Merrni pjesë të barabarta të bimëve të tilla si centaury dhe pelin. Zieni gjysmë ore të mbushur me një gotë ujë 1 lugë gjelle. l. mbledhjes. Pini në mëngjes dhe para se të shkoni në shtrat, një gotë zierje. Vazhdoni procedurat për të paktën një javë.
 2. Një përzierje e karafilit, tansy dhe pelinit. Përziejini të gjitha barishtet në përmasa të barabarta, hani 1 lugë. në stomak boshRekomandohet të pini shumë lëngje. Kursi i trajtimit është një muaj.
 3. Tinkturë e Elecampanit. Merrni 2 lugë gjelle. l. rrënjë e elecampane, lule tansy dhe boronica të thata. Për 1 st. l. grumbullimi llogaritet për një gotë ujë. Ziejeni këtë përzierje për rreth gjysmë ore. Merrni 5 lugë gjelle. l. rreth një javë, pini ujë.
 4. Tinkturë e celandinës. Kjo barishte është efektive kundër krimbave që janë të vështirë për t'u hequr nga trupi - Giardia, pra krimbat që prekin mëlçinë. Përgatitni 1 lugë gjelle. l. gjethet dhe rrënjët e celandinës të copëtuara paraprakisht - derdhni përzierjen 1 lugë gjelle. ujë të vluar. Kullojeni pas ftohjes. Merrni nga krimbat dy herë në ditë para se të hani një kurs deri në 3 ditë.
fara kungulli për krimbat

Receta të mjeteve juridike popullore

Kur farmaceutikët nuk mund të ofronin kura për helminthin për pacientët, vetëm metodat popullore ndihmuan në përdorimin e produkteve që janë efektive në luftimin e parazitëve. Këtu janë disa mënyra se si një person mund të shpëtojë nga krimbat në shtëpi:

 1. Arra. Merrni disa arra të reja, ende të gjelbra, bluajini së bashku me lëvozhgën. Ziejeni ujin me pak kripë. Hidhni lëng mbi arra. Pas 3 orësh infuzion, pini një gotë të tërë agjent deworming.
 2. Infuzion me qepë. Ndihmon për të helmuar në trupin e një fëmije ose një të rrituri krimba të tillë si krimbat e rrumbullakët ose krimbat. Hidhni gjysmë kanaçe qepë të grirë hollë me vodka ose alkool të holluar. Këmbëngulni rreth 19 ditë. Merrni 1 lugë gjelle. l. tinkturë e tendosur dy herë në ditë para ngrënies. Për një fëmijë, përgatitni një ilaç për krimbat me ujë të valë, jo me vodka.
 3. Lakër turshi. Ai përballon një problem të tillë si niveli i ulët i aciditetit të stomakut, i cili pengon bakteret e zorrëve të luftojnë plotësisht krimbat. Perimet ndihmojnë florën e dobishme për të helmuar parazitët, ndërsa mjaftojnë vetëm 4-5 lugë. lakër turshi ose lëngu i saj.
 4. hudhra. Gëzon vlerësimet më pozitive dhe është një mjedis vdekjeprurës për krimbat, duke i eliminuar ato në mënyrë natyrale. Thjesht hani disa koka ose pini hudhër të shtypur të njomur në ujë. Bëjeni këtë gjatë natës që era të mos ju shqetësojë gjatë ditës, ose përdorni një klizmë për të pastruar krimbat.
 5. Lëvorja e aspenit. Vodka në sasi prej 0, 5 litra derdh 50 g lëvore. Pas vendosjes në vendin më të errët, mbusheni me tundje të herëpashershme. Pini tretësirë të krimbave të kulluar dhe të holluar me ujë deri në 4 herë në ditë para ngrënies. Kohëzgjatja e terapisë është 3 javë.
 6. Fara kungulli. Ato përmbajnë piperazinë, një substancë që paralizon krimbat, për shkak të së cilës trupi largon parazitët nga një fëmijë ose një i rritur në mënyrë natyrale. Përzieni një filxhan të vogël me fara kungulli me 2 lugë gjelle. l. mjaltë dhe 1 lugë. vajrat e lirit. Merrni 3 orë pas ngrënies.

Përveç kësaj, trajtimi për parazitët kryhet shpesh me një bimë të tillë si xhenxhefili. Përdoret në formë të marinuar si erëza ose salcë për gatimet. Për parazitët mund të përdorni edhe copa të plota xhenxhefili. Ju mund të përdorni një produkt të freskët kundër krimbave në trup ose të përgatisni një tretësirë:

 1. Merrni 0, 5 kg rrënjë xhenxhefili të freskët, 0, 5 litra vodka.
 2. Mbushni rrënjën e grirë me vodka.
 3. Gjeni një vend më të ngrohtë për të futur përzierjen atje. Mos harroni të tundni.
 4. Rreth 2 javë, merrni 1 lugë. tinktura nga krimbat 30 minuta para ngrënies.
larja e duarve me sapun për të parandaluar krimbat

Parandalimi i helminthiasis

Masat parandaluese kundër krimbave janë higjiena dhe mjekimi periodik. Profilaksia e parazitëve është si më poshtë:

 1. Sa herë që hyni nga rruga, shkoni në tualet ose para se të hani, kryeni procedurat e higjienës së duarve duke përdorur sapun.
 2. Fshijeni tavolinën e punës me dezinfektues.
 3. Mos pini ujë të pazier.
 4. Hidhni ujë të valë mbi kopër, majdanoz dhe çdo zarzavate. Bëni të njëjtën gjë me frutat ose perimet.
 5. Gatuani mishin dhe peshkun.