Simptomat që sinjalizojnë krimbat tek fëmijët. Mos e vononi trajtimin tuaj!

Më shpesh, krimbat shfaqen tek fëmijët e moshës parashkollore dhe fillore. Nga vijnë krimbat? Shkaku kryesor i pushtimit helmintik tek fëmijët është higjiena e pahijshme. Fëmijët e vegjël jo gjithmonë i lajnë duart, u pëlqen të fusin gishtat në gojë, të kafshojnë thonjtë dhe të hanë fruta dhe perime të palara. Zhvillimi i pushtimit helmintik ndodh nëse një person ka dobësuar imunitetin. Sistemi imunitar tek fëmijët sapo është duke u formuar, ai nuk është në gjendje të përballojë një numër të madh agjentësh të huaj. Shenjat e krimbave tek fëmijët ngjajnë me simptoma të helmimit ose sëmundjeve të traktit gastrointestinal.

Pse krimbat janë të rrezikshëm për trupin e një fëmije? Ata dëmtojnë organet e brendshme, thithin lëndët ushqyese, shkaktojnë inflamacion. Toksinat që sekretojnë helminthët ndikojnë negativisht në sistemin nervor të foshnjës. Ju mund të hiqni krimbat me ndihmën e mjekësisë tradicionale dhe tradicionale.

fëmija luan në sandbox dhe infektohet me krimba

Llojet e helminthiazave tek fëmijët

Helmintet tek fëmijët shfaqen mjaft shpesh, veçanërisht në moshën parashkollore. Rreziku i infeksionit është gjithmonë në një nivel të lartë. Fëmija mund të marrë një infeksion në kopshtin e fëmijëve, në shesh lojërash, në kontakt me kafshët. Gjithashtu, fëmijët shpesh neglizhojnë të lajnë duart pas përdorimit të tualetit, përpara se të hanë.

Çfarë janë krimbat? Krimbat janë një grup i madh krimbash parazitarë. Ata mund të jetojnë në zorrët, mëlçinë, traktin respirator, disa mund të ndikojnë në zemër dhe tru. Llojet kryesore të krimbave tek fëmijët:

 1. Krimbat e rrumbullakët - klasa më e madhe e parazitëve njerëzorë, përfshin krimbat e rrumbullakët, krimbat e rrumbullakët, krimbat e gremisit, trikinela.
 2. Krimbat shirit - klasa përfshin shiritin e gjedhit dhe derrit (krimbin shirit), ekinokokun.
 3. Trematodat janë fluks digjenetike, këto përfshijnë skistozomet, opisthorchis, flukes (mëlçi dhe mace).
krimba parazit nga trupi i një fëmije

Përveç kësaj, sëmundjet parazitare shkaktohen nga protozoa (protistët) - organizma njëqelizorë; në zorrët e njeriut parazitojnë Giardia ose ameba.

Sëmundjet e shkaktuara nga parazitët tek fëmijët kanë shkallë të ndryshme rreziku, por kanë simptoma të ngjashme. Shumica dërrmuese e krimbave të rrumbullakët parazitojnë në traktin gastrointestinal, gjenden në përmbajtjen e duodenit, në feces. Burimi i ushqimit për krimbat është ushqimi i tretur (më shpesh karbohidratet), ndonjëherë gjaku. Helmintiazat tek fëmijët kanë simptoma të ngjashme me një çrregullim të të ngrënit ose sëmundje gastrointestinale.

Llojet më të zakonshme të helminthiazave tek fëmijët

Fëmijët janë shumë më të prirur ndaj infektimit me krimba sesa të rriturit. Helminthiazat më të zakonshme tek fëmijët:

 1. Enterobiasis (infeksioni i krimbave).
 2. Ascariasis (pushtimi i ascaris).
 3. Giardiasis (pushtimi i giardias).

Krimbat e kuqve jetojnë vetëm në zorrët. Larvat migruese të krimbave të rrumbullakët hyjnë në traktin respirator, mëlçi dhe zemër. Giardia shpesh shkakton sëmundje të mëlçisë dhe fshikëzës së tëmthit, megjithëse nuk janë në gjendje të mbijetojnë brenda këtyre organeve. A janë këto sëmundje ngjitëse?

Enterobiasis transmetohet nga personi në person me shtrëngim duarsh, kontakt me sendet shtëpiake të përdorura nga pacienti.

Ascariasis dhe giardiasis, në kushte të caktuara, mund të transmetohen edhe nga foshnja te anëtarët e tjerë të familjes.

vezët e krimbave nga trupi i një fëmije

Enterobiasis

Shkaku kryesor i infeksionit me krimbat e gjirit janë duart e pista. Gjithashtu, vezët e parazitëve mund të hyjnë në trupin e foshnjës kur hanë fruta të lara keq. Shenjat e infektimit me krimba shfaqen pas 3-4 javësh nga data e infektimit. Shenjë karakteristike e enterobiazës është kruarja në zonën anale, e cila shfaqet gjatë gjumit. Ndjesitë e pakëndshme shkaktohen nga lëvizja e krimbave femra, të cilat zvarriten për të hedhur vezë. Me një pushtim të fortë, ju mund të shihni krimbat në fecesin e një fëmije me sy të lirë.

Kur foshnja gërvisht anusin dhe më pas duart futen në gojë (që shpesh ndodh me fëmijët e vegjël), ndodh ri-infeksioni. Prandaj, gjatë periudhës së trajtimit të helminthiasis, fëmijët duhet të monitorohen në mënyrë që të lajnë rregullisht duart dhe të hanë vetëm ushqime të përpunuara mirë.

parazitoza tek një fëmijë

Askariaza

Infeksioni me krimbat e rrumbullakët ndodh përmes produkteve të palara, mishit të përpunuar në mënyrë të pamjaftueshme termike, përmes kontaktit me kafshët. Parazitët hyjnë në trupin e foshnjës në formën e vezëve dhe larvave. Vezët zhvillohen në zorrët, larvat fillojnë të migrojnë përmes gjakut dhe kanaleve limfatike. Ata arrijnë në mëlçi, barkushen e djathtë të zemrës, mushkëritë. Këto organe furnizohen rregullisht dhe me bollëk me oksigjen, i cili është aq i nevojshëm që larvat të rriten në të rritur. Nga mushkëritë, larvat do të hyjnë në bronke, trake, kolliten dhe do të gëlltiten me pështymë në stomak. Cikli i lëvizjeve vazhdon derisa të rritet larva.

Me krimbat tek fëmijët, përveç simptomave tipike, mund të shfaqet një kollë intensive. Helminthiasis tek fëmijët zbulohet duke përdorur një koprogram dhe analiza specifike të gjakut.

mjeku ekzaminon një fëmijë me krimba

Giardiasis

Giardiasis tek një fëmijë zhvillohet kur më shumë se 10 kiste hyjnë në trup. Kistet janë të palëvizshme, rezistente ndaj kushteve mjedisore, forma e ekzistencës së lamblia nga e cila në kushte të favorshme zhvillohen individë të aftë për riprodhim. Protistët lëvizës mund të jetojnë vetëm në kushte që krijohen vetëm në zorrën e hollë të njeriut.

Fazat e zhvillimit të pushtimit Giardia tek njerëzit:

 1. Kistet nga zgavra me gojë hyjnë në stomak, dhe më pas në duoden. Kapsula mbrojtëse shkatërrohet, dy Giardia lëshohen.
 2. Giardia ha karbohidrate të thjeshta, shumëzohet me ndarjen gjatësore të qelizës në gjysmë.
 3. Një pjesë e parazitëve kalon në zorrën e trashë, ku mund të ekzistojnë vetëm në formën e cisteve.
 4. Gjatë aktit të jashtëqitjes, cistat dalin jashtë, duke u futur në mjedisin e jashtëm.

Kistet Giardia mund të gjenden në ujë, perime, fruta, mish, sipërfaqe shtëpiake. Ata janë shumë këmbëngulës, janë të vështira për t'u shkatërruar me detergjentë konvencionalë. Rreziku i transmetimit nga njeriu te njeriu është i ulët.

fëmija te mjeku në prani të krimbave

Simptomat tipike të helminthiasis tek fëmijët

Shenjat e para të krimbave shfaqen 2-4 javë pas infektimit. Infektimi me krimba tek fëmijët mund të ndodhë në formë akute ose latente. Nëse popullata e parazitëve është e vogël, atëherë foshnja mund të mos ndjejë asnjë shqetësim.

Simptomat kryesore të krimbave tek fëmijët:

 1. Dhimbje në bark me lokalizim dhe intensitet të ndryshëm, të manifestuara me kriza.
 2. Çrregullime të jashtëqitjes, diarre dhe kapsllëk.
 3. Nauze, të vjella.
 4. Oreks i reduktuar ose, anasjelltas, brutal.
 5. Disbakterioza e zorrëve.
 6. Humbje energjie, marramendje.
 7. Çrregullime të gjumit.
 8. Dermatiti.
 9. Zbehje e lëkurës, rrathë blu poshtë syve.
 10. Vajzat mund të kenë mosmbajtje urinare.

Dermatiti (skuqje, skuqje, kruajtje e lëkurës) është rezultat i një reaksioni alergjik ndaj toksinave që lëshojnë helmintet. Substancat e dëmshme ndikojnë edhe në gjendjen e sistemit nervor. Fëmijët duken të lodhur, bëhen nervoz, kapriçioz.

Infeksioni akut shoqërohet me simptoma të helmintheve tek fëmijët - ethe, të vjella, diarre.

dhimbje barku tek një fëmijë me krimba

Testet për helminthët tek fëmijët

Si të identifikoni krimbat tek një fëmijë? Infektimet me krimba tek fëmijët janë të vështira për t'u përcaktuar nga tabloja klinike. Simptomat e helminthiazave të ndryshme janë të ngjashme me njëra-tjetrën. Zbulimi i krimbave kryhet si me ndihmën e metodave të testuara me kohë ashtu edhe me metodat e reja të diagnostikimit laboratorik.

 1. Analiza histologjike e feces ju lejon të kontrolloni praninë e vezëve të helminthit në feces.
 2. Ekzaminimi mikroskopik i gërvishtjeve nga anusi (ndihmon në njohjen e enterobiazës).
 3. Analiza e përmbajtjes së duodenit. Në përmbajtjen duodenale, mund të gjenden krimba ose protozoa.
 4. Test i përgjithshëm i gjakut me formulë leukocitare. Shenjat indirekte të pranisë së krimbave janë një nivel i rritur i eozinofileve dhe anemia.
 5. Testet serologjike për antitrupat ndaj antigjeneve helminth.
 6. Analiza me reaksion zinxhir polimerazë (PCR).

PCR është metoda më e besueshme dhe e ndjeshme për diagnostikimin e invazioneve helmintike. Gjaku, feçet, gërvishtjet janë të përshtatshme për analiza. Studimi përcakton praninë e ADN-së së huaj në një kampion biologjik. Efikasiteti i koprogramit histologjik është më i vogël se ai i PCR dhe ELISA.

marrja e gjakut nga një fëmijë për të zbuluar krimbat

Parimet e trajtimit të invazioneve helmintike

Si të shpëtojmë nga krimbat tek fëmijët? Metoda e trajtimit varet nga lloji dhe shkalla e pushtimit helmintik. Zakonisht, helminthiazat trajtohen në mënyrë konservative (pa kirurgji), por kryhet një operacion për heqjen e kisteve ekinokoke.

Trajtimi i krimbave tek fëmijët përbëhet nga disa faza:

 1. Përgatitja e trupit për trajtim.
 2. Në fakt terapi, duke marrë barna antihelmintike.
 3. Rimëkëmbja e trupit pas sëmundjes dhe mjekimit. Është e nevojshme për të normalizuar funksionimin e sistemit nervor, për të rritur imunitetin, për të hequr qafe dysbakteriozën e zorrëve.

Zakonisht periudha e trajtimit zgjat rreth tre muaj. Para fillimit të terapisë, duhet të përcaktoni me saktësi nëse fëmija ka krimba. Trajtimi përshkruhet dhe kontrollohet nga një mjek.

mjeku përshkruan trajtimin për krimbat tek një fëmijë

Terapia medikamentoze e helminthiazave tek fëmijët

Një qasje e integruar do të ndihmojë për të kuruar plotësisht çdo lloj helminthiazash, pa dëmtuar trupin. Ju mund të trajtoni krimbat tek një fëmijë duke përdorur barna të caktuara:

 1. Droga anthelmintike. Ato përfshijnë barna antiparazitare që ndryshojnë në spektrin dhe parimin e veprimit. Emërohet në varësi të llojit të pushtimit. Do të jetë më e përshtatshme që foshnja të marrë ilaçin në formën e një pezullimi.
 2. Sorbentët. Lidhni toksinat, përshpejtoni eliminimin e krimbave nga trupi. Mund të merren vetëm doza të përcaktuara rreptësisht të sorbentëve, përndryshe mund të shfaqen çrregullime serioze të tretjes.
 3. Agjentët antialergjikë. Ndihmon në lehtësimin e simptomave të alergjive ndaj produkteve të mbeturinave të helminthëve.
 4. Hepatoprotektorë. Caktoni gjatë periudhës së rikuperimit. Ndihmon në normalizimin e funksionimit të mëlçisë.
 5. preparate enzimatike. Rivendosja e tretjes normale.

Në trajtimin e enterobiasis, pacientit i përshkruhen edhe klizmat. Nëse foshnja ka tendencë për kapsllëk, mjeku do të përshkruajë laksativë për fëmijë. Është e rëndësishme të sigurohet jashtëqitja e rregullt në mënyrë që parazitët dhe toksinat të eliminohen nga trupi. Është e pamundur të merret ndonjë medikament në mënyrë të pakontrolluar, pasi ekziston mundësia e efekteve anësore.

pezullim për trajtimin e krimbave tek një fëmijë

Mjekësi tradicionale për krimbat

Mjekësia tradicionale nuk është e dëshirueshme për t'u përdorur për trajtimin e helminthiasis tek fëmijët. Ata nuk i vrasin krimbat dhe nuk ndihmojnë në largimin e tyre nga trupi. Mjetet juridike popullore mund të përdoren vetëm në kombinim me trajtimin me ilaçe.

Si të hiqni krimbat nga një fëmijë me metoda popullore? Ka disa nga recetat më të zakonshme:

 1. Farë kungulli. Përmban përbërës që ndërhyjnë në funksionimin normal të krimbave, largojnë toksinat. Farat e qëruara (100 g) grimcohen dhe derdhen me vaj ulliri (100 ml). Tinktura i jepet fëmijës para ngrënies (tre orë) për tre ditë. Trajtimi përsëritet pas 2 ditësh. Farat e kungullit mund të zihen në qumësht (15 fara në 1 gotë). Ilaçi i jepet për të pirë foshnjës para drekës.
 2. farat e kungullit për krimbat tek një fëmijë
 3. Përzierje e hudhrës. Disa thelpinj hudhre (2-3) duhet të fërkohen në një rende të imët, të përziera me një sasi të vogël uji derisa të jenë të lëmuara. Për një fëmijë të vogël, lëvozhga e hudhrës përzihet me një lugë qumësht ose lëng portokalli, dhe jepet për të pirë para gjumit.
 4. Qepë në vaj. Priten 100 gramë qepë, mbulohen me një lugë çaji kripë, derdhen me 50 ml vaj luledielli ose ulliri. Përzierja i jepet foshnjës për pesë ditë rresht para se të shkojë në shtrat.

Lëngu i panxharit-karrotës, tinktura e echinacea-s do të ndihmojë në rritjen e imunitetit të fëmijës. Rivendosni sistemin nervor - çaj kamomil. Kamomili përdoret edhe për klizmat për enterobiazë.

Mjetet juridike popullore janë kundërindikuar tek fëmijët me ulçerë peptike, gastrit, pankreatit, një tendencë ndaj alergjive. Dhe, sigurisht, para se të filloni të testoni "recetat e gjyshes" tek një fëmijë, së pari konsultohuni me një pediatër dhe një parazitolog, përndryshe rezultati i një terapie të tillë mund të jetë më i paparashikueshëm.

Suplemente dietike dhe homeopati për krimbat

Interneti është i mbushur me reklama të aditivëve biologjikisht aktivë (BAA) dhe ilaçeve homeopatike, të cilat, sipas prodhuesve, do të heqin plotësisht krimbat. Shqyrtimet për fondet janë jashtëzakonisht pozitive.

Pse nuk mund të përdoren suplementet dietike për trajtimin e krimbave tek një fëmijë? Suplementet ushqimore biologjikisht aktive ndihmojnë në normalizimin e metabolizmit, rrisin rezistencën e trupit, përmirësojnë funksionimin e organeve të brendshme, por nuk heqin qafe parazitët. Ato mund të përdoren vetëm në kombinim me barnat tradicionale.

Preparatet homeopatike përbëhen nga një kompleks ekstraktesh natyrale. Ata gjithashtu nuk kanë një efekt të dëmshëm mbi krimbat. Por ato mund të rrisin imunitetin, të rivendosin metabolizmin. Në shumë vende sot është e ndaluar të jepen medikamente homeopatike për shkak të joefektivitetit të tyre.

kapsula homeopatike për krimbat në një fëmijë

Parandalimi i helminthiazave tek fëmijët

Parandalimi i shfaqjes së helminthiasis tek fëmijët përfshin masa të thjeshta:

 1. Higjiena. Prindërit duhet të sigurohen që fëmija të lajë rregullisht duart, të bëjë banjë ose dush, të mos kafshojë thonjtë, të mos marrë lodra në gojë.
 2. Trajtim i mjaftueshëm termik i mishit dhe peshkut.
 3. Gërvishtje e rregullt për enterobiosis (kjo procedurë kryhet në kopshtin e fëmijëve).
 4. Gjumë i shëndetshëm, respektim i rutinës së përditshme.
 5. Dietë të ekuilibruar.
 6. Marrja e vitaminave.

Profilaksia medikamentoze duhet të kryhet nëse rastet e infeksionit janë regjistruar në një kopsht apo shkollë, një nga anëtarët e familjes ose një kafshë shtëpiake është kapur nga infeksioni.

Simptomat e helmintheve tek fëmijët ngatërrohen lehtësisht me manifestimet e helmimit nga ushqimi, sëmundjet e traktit gastrointestinal. Si të zbuloni nëse një fëmijë ka krimba, do t'ju tregojë mjeku. Fëmijët mund të trajtohen për krimbat pasi të bëhet një diagnozë e saktë nën mbikëqyrjen e rreptë të një specialisti. Prindërit e kujdesshëm duhet të kuptojnë se shëndeti i fëmijëve të vegjël është plotësisht në duart e tyre.