Si të hiqni krimbat mjetet juridike popullore?

Krimbat janë parazitë mjaft të përhapur dhe prekin si njerëzit ashtu edhe kafshët. Për momentin dihet se rreth 250 lloje helmintesh (krimbash) parazitojnë në trupin e njeriut, pavarësisht nga një i rritur apo një fëmijë. Më poshtë është një listë e mjeteve juridike popullore për krimbat.

krimbi nga trupi i njeriut si të hiqet

Shumë shpesh, sëmundjet helmintike quhen "sëmundje të duarve të palara". Ky emër është për faktin se shkaqet kryesore të sëmundjeve të tilla lidhen drejtpërdrejt me stilin e jetës së një personi, nivelin e kulturës së tij të përditshme.

Metodat e mjekësisë tradicionale, të cilat mund të përballen me këtë sëmundje

rrënjë shege

30 gram pluhur lëvorja e shegës së thartë, nëse lahet me ujë të nxehtë, shpejt do t'i helmojë mirë krimbat dhe do t'i largojë.

Kokrrat e limonit

Limoni gjithashtu mund të ndihmojë në largimin e parazitëve nga trupi. Është e nevojshme që kokrrat e limonit të grihen në pluhur dhe të merren 2-3 gram pluhur me ujë të ngrohtë, 2-3 herë në ditë gjysmë ore para ngrënies. Kjo do të jetë e lehtë për t'u bërë në shtëpi.

rrënjë thundra

Në këtë mënyrë mund të dëboni edhe parazitët. Është e nevojshme të merret 0, 2 - 0, 5 gram pluhur i rrënjës së thundrës evropiane 3 herë në ditë para ngrënies.

arre jeshile

Ju mund të helmoni parazitët në këtë mënyrë. Hidhni 5 lugë lëvozhga arre të grira të grira me 2 gota mjaltë, gatuajeni në një enë të mbyllur në një banjë uji për gjysmë ore. Merrni një lugë çaji 3-4 herë në ditë me çaj.

koka e hudhrës

Një mënyrë tjetër e fuqishme për të hequr parazitët mund të jetë kjo. Me krimba, copëtoni kokën e qepës ose hudhrës, insistoni gjatë natës në një gotë me ujë të ftohtë, duke e mbyllur fort, kullojeni. Në mëngjes, pini këtë infuzion në gllënjka të vogla në stomak bosh.

Klizmat e dobëta të hudhrës

Për të hequr krimbat, ndërsa jeni në shtëpi, mund të vendosni klizma nga një infuzion i dobët hudhre. Në këtë mënyrë, krimbat hiqen mjaft shpejt.

Gjethet e pelinit dhe farat e kungullit

Përzieni pjesë të barabarta në vëllim të pluhurit të gjetheve të pelinit dhe pluhurit të farës së kungullit. Derdhni 0, 3 të vëllimit të shishes me përzierjen, derdhni vodka në majë. Këmbëngulni në ngrohtësi ose në diell për 7 ditë, duke tundur periodikisht përmbajtjen, tendosni, shtrydhni pjesën tjetër. Merrni 50 gram 2 herë në ditë gjysmë ore para drekës dhe darkës për disa javë deri në shërimin e plotë.

Frutat e arrës, kokrrat dhe vaji

Përzieni një gotë lëkura të freskëta të arrës së gjelbër të grirë me 3 gota sheqer ose mjaltë, gatuajeni në një enë të mbyllur në zjarr të ulët për 60 minuta, duke e përzier vazhdimisht. Kullojeni shurupin, shtrydhni pjesën e mbetur. Ruani në një vend të errët të ftohtë. Merrni si antihelmintik, një lugë çaji për gotë çaji 3-4 herë në ditë.

Për të hequr krimbat e rrumbullakët dhe shirit, duhet të hani kokrra arre në stomak bosh, për të nxjerrë një shirit - 30 - 60 gram vaj arrë me verë rrushi të thatë. Gjithashtu, me pushtimin helminthic, merrni një lugë gjelle 3 herë në ditë gjysmë ore para ngrënies, vaj arre.

tansy, qepë ose hudhër

Përziejini në pjesë të barabarta sipas peshës barin tansy të copëtuar dhe kokrrën e qepës ose hudhrës. Derdhni qumësht në masën 50 gram përzierje për 0, 5 litra qumësht të vluar. Këmbëngulni, të mbështjellë, gjysmë ore, tendosje. Infuzioni në formën e klizmës largon helminthët, veçanërisht krimbat.

Infuzion i pelinit të hidhur

Për të hequr qafe krimbat e rrumbullakët, pini 3 lugë infuzion nga gjethet e pelinit për 10 ditë, në mëngjes me stomakun bosh dhe në mbrëmje para se të shkoni në shtrat. Gjatë ditës rekomandohet të hani 0, 5 gota karota të sapo grira.

Rrënja e pelinit

Pelini i zakonshëm do të ndihmojë gjithashtu në largimin e parazitëve. 30 gram rrënjë të thata të grimcuara pelin (çernobil) derdhni 0, 5 litër birrë, ziejini për 5 minuta, ftohen, kullojini. Merrni 1-2 lugë gjelle 3-4 herë në ditë para ushqimit me diarre të zgjatur, për të larguar krimbat e rrumbullakët.

Lyejmë kokën e hudhrës

Hidhni një gotë ujë të vluar mbi kokën mesatare të grimcuar të hudhrës, gatuajeni në një enë të mbyllur mbi nxehtësi të ulët për 10 minuta, ftoheni, kullojeni. Më pas, derdhni një lugë gjelle pelin barishte të copëtuar të thatë me 1, 5 gota ujë të vluar, insistoni, mbështilleni, 60 minuta, kullojeni. Kombinoni të dy infuzionet dhe bëni një klizmë për të zhdukur krimbat e pincave. Mundohuni ta mbani lëngun sa më gjatë të jetë e mundur. Kursi i trajtimit është një javë. Nëse është e nevojshme, përsëriteni pas 1-2 javësh pushim.

Lëng gjethe jasemini

Për të larguar krimbat e sheshtë, është e dobishme të pini 30 gram lëng nga gjethet dhe lulet e jaseminit me stomakun bosh në mëngjes. Kjo metodë do të ndihmojë gjithashtu në largimin e krimbave nga trupi.

Gjithashtu, kur trajtoni krimbat me mjete juridike popullore, mund të përdorni këshillat e mëposhtme:

  1. Farat e dardhës janë një antihelmintik aktiv.
  2. Me të gjitha llojet e helminthëve, është e dobishme të përtypni një lugë gjelle oriz të papërpunuar çdo ditë, duke e gëlltitur ngadalë.

Zbuluam se një listë e madhe e mjeteve juridike popullore është e përshtatshme për krimbat. Heqja e helminthëve nuk do të jetë problem nëse përdorni ndonjë nga metodat e mësipërme të mjekësisë tradicionale.