Metodat për trajtimin e helminthiasis tek njerëzit

Krimbat tek një i rritur janë shumë më të zakonshëm nga sa mund të mendohet. Ato dhe mbetjet e tyre shkaktojnë dëme të konsiderueshme për shëndetin dhe mund të provokojnë shfaqjen e sëmundjeve të ndryshme.

pilula krimbash

Mënyrat për të hequr qafe problemin

Ju mund t'i hiqni krimbat nga trupi i njeriut me ilaçe ose në shtëpi, duke përdorur mjete juridike popullore. Secila prej metodave ka avantazhet dhe disavantazhet e veta. Për shembull, tableta dhe suspensione të ndryshme janë në gjendje të garantojnë arritjen e shpejtë të rezultatit të dëshiruar, por përmbajnë substanca toksike në përbërjen e tyre. Recetat popullore kanë një lloj veprimi më të butë, por janë më pak efektive dhe procesi i trajtimit ndonjëherë zgjat më shumë se një javë.

Metodat mjekësore të trajtimit

Tabletat anthelmintike do t'ju ndihmojnë të shpëtoni shpejt nga krimbat. Ato janë shumë efektive, por ilaçe të tilla mund të merren vetëm pasi të konsultoheni me një mjek. Kjo për faktin se veprimi i shumicës së tabletave është në gjendje të largojë vetëm një lloj krimbash nga trupi. Për ta përcaktuar atë, do t'ju duhet të kaloni teste speciale.

1. Krimbat e rrumbullakët dhe nematodat

Në këtë grup parazitësh bëjnë pjesë toksokara, krimbi i kamxhikut, si dhe krimbat e njohura të gjirit dhe krimbat e rrumbullakët. Ka shumë ilaçe në formën e tabletave ose pezullimeve për heqjen e tyre.

 • Ilaçet Albendazole.
 • Tabletat nga krimbat e këtij lloji mund të përmbajnë levamisole si substancë aktive.
 • Mebendazoli është në gjendje të largojë krimbat e rrumbullakët nga trupi.
 • Efikasiteti i lartë në trajtimin e një të rrituri tregohet nga tabletat e bazuara në pamoate pirantel.
 • Medikamentet e bazuara në embonat pirvinium nuk janë më pak efektive.
 • Piperazina dhe karbendanzima janë gjithashtu të afta të largojnë krimbat nga trupi.

Krimbat e rrumbullakët te njerëzit mund të vendosen edhe jashtë zorrëve. Pastaj përdoren pilula krejtësisht të ndryshme.

Në shumicën e rasteve, tabletat e mësipërme prekin vetëm parazitët e rritur. Prandaj, për t'i larguar plotësisht ato nga trupi dhe për të parandaluar riinfeksionin, dy javë pas fillimit të trajtimit, është e nevojshme të merren sërish mjekimet. Në këtë rast, është shumë e rëndësishme të respektoni dozat e treguara në udhëzime, pasi tabletat anthelmintike kanë një toksicitet mjaft të lartë.

Ndonjëherë ka nevojë për disa procedura shtesë: përdorimi i një laksativi ose përdorimi i një klizme.

2. Largimi i krimbave të shiritit

Në këtë grup bëjnë pjesë taeniaza, ekinokokoza, koenuroza, taeniaza, sparganoza, difilobotriaza, alveokokoza, himenolepiaza etj.

Për t'i hequr ato nga trupi i një të rrituri, është më mirë të përdorni tableta për krimbat bazuar në:

 • Niklosamidi.
 • Albendazoli.
 • Melakrinë.

3. Largohuni nga krimbat e sheshtë

Në këtë grup krimbash bëjnë pjesë rrahja heshtak, rrahja kineze, rrahja e mushkërive, mëlçia, maceja. Përgatitjet për krimbat e sheshtë duhet të përshkruhen nga një specialist.

Trajtimi me metoda popullore

Shpesh njerëzit nuk duan të heqin qafe krimbat me ilaçe dhe të përdorin një sërë trajtimesh në shtëpi. Mjetet juridike popullore janë zakonisht më pak efektive, por nuk kanë një efekt të fortë toksik. Përveç kësaj, ata janë në gjendje të eliminojnë vetëm krimbat e rritur. Dhe kjo do të thotë që së shpejti larvat në trupin e njeriut mund të çelin, dhe problemi do të rifillojë.

Ju mund t'i trajtoni krimbat në shtëpi në mënyra të ndryshme, kështu që merrni parasysh disa nga më të zakonshmet.

 1. Është e nevojshme të copëtoni kokën e hudhrës ose qepëve, të derdhni një gotë me ujë të ftohtë dhe ta lini të piqet gjatë natës. Ju mund të shpëtoni nga krimbat duke pirë infuzionin që rezulton në mëngjes me stomak bosh. Kjo duhet të bëhet në gllënjka të vogla. Është më mirë të tendosni infuzionin përpara përdorimit. Është e mundur edhe përdorimi i ujit me hudhër në formë klizme, e cila bëhet gjatë natës.
 2. Infuzion bimor. Për ta përgatitur atë, përzieni pluhurat e farave të kungullit dhe gjethet e pelinit të hidhur në një raport 1: 1 dhe derdhni në një shishe 0, 3 litra. Më pas, derdhni vodka deri në majë dhe mbyllni kapakun fort. Produkti duhet të mbahet i ngrohtë ose në diell. Në të njëjtën kohë, është e rëndësishme që ta tundni periodikisht. Ilaçi i përgatitur në këtë mënyrë në shtëpi është gati për përdorim brenda një jave. Merrni dy herë në ditë gjysmë ore para ngrënies (drekë dhe darkë). Doza e nevojshme për të hequr qafe parazitët është 50 gram në të njëjtën kohë.
 3. Mjetet juridike popullore mund të ndihmojnë gjithashtu në eliminimin e shiritit dhe krimbave të rrumbullakëta. Për ta bërë këtë, me stomakun bosh, duhet të hani të paktën dy kokrra arre në ditë.
 4. farat e kungullit dhe tansi për heqjen e krimbave
 5. Ju gjithashtu mund të mposhtni krimbat në shtëpi me ndihmën e një klizmë. Për ta përgatitur atë, duhet të bëni një kokrra hudhre ose qepë dhe të grini barin tansy. 50 gram të përzierjes që rezulton duhet të derdhet në 0, 5 litra qumësht të vluar. Më pas, mjeti duhet të injektohet për gjysmë ore në një formë të mbështjellë. Pas kësaj, qumështi filtrohet dhe përdoret si tretësirë klizmë. Është më mirë ta bëni atë gjatë natës.
 6. Një mënyrë më e ndërlikuar që njerëzit përdorin në shtëpi është si më poshtë. Ju duhet të grini 100 gramë fara kungulli të qëruara në grurë, të shtoni 2 lugë gjelle mjaltë dhe gjysmë gote ujë në to. Përdoreni përzierjen që rezulton në mëngjes në stomak bosh. Pastaj për tre orë, hani një lugë gjelle çdo 60 minuta. Pas dozës së fundit, pini një laksativ. Pas 1-2 orësh të tjera, duhet të vendosni një klizmë. Si rezultat, krimbat në trup vdesin dhe hiqen prej tij sa më shpejt të jetë e mundur.

Parandalimi medikamentoz i shfaqjes së parazitëve

Tabletat janë padyshim shumë efektive kundër krimbave. Por shumë mjekë në kohën tonë e kundërshtojnë përdorimin e tyre për qëllime parandaluese. Përjashtimet e vetme janë kur:

 • në një nga anëtarët e familjes u gjetën krimba;
 • ka kafshë në shtëpi;
 • një person shumë shpesh bie në kontakt me tokën;
 • fëmija shkon në kopsht, shkollë ose institucione të tjera ku ka një numër të madh fëmijësh;
 • anëtarëve të familjes u pëlqen peshkimi, gjuetia, lojërat aktive në plazh ose thjesht në ajër të pastër (futboll, volejboll, etj. ).

Në situata të tilla, gjasat e shfaqjes së krimbave në trup janë mjaft të larta. Si një ilaç profilaktik, rekomandohet të merret një ilaç me pirantel, pasi prek ato grupe parazitësh që janë më të zakonshëm.

Masat e përgjithshme parandaluese

Për ata që janë mësuar të marrin pilula vetëm nëse ka ndonjë problem, ndjekja e disa rregullave të thjeshta do t'ju ndihmojë të mbroheni sa më shumë që të jetë e mundur nga shfaqja e krimbave:

 1. Mbani higjienën personale, lani duart pas përdorimit të tualetit.
 2. Mundohuni të hani në shtëpi. Këtu nuk bëhet fjalë për të shkuar për të vizituar apo kafene, por për të ngrënit e lehtë në rrugë.
 3. Frutat, perimet dhe manaferrat duhet të lahen mirë para se të hahen.
 4. Mishi dhe peshku duhet të gatuhen sipas të gjitha rregullave. Ata duhet t'i nënshtrohen trajtimit termik për dezinfektim nga larvat e mundshme të helminthit.