Si të shpëtojmë nga krimbat shpejt dhe në mënyrë të sigurt?

Krimbat në trupin e njeriut që shkaktojnë probleme me zorrët

Është më mirë të zgjidhni problemin se si të shpëtoni nga krimbat së bashku me një mjek, pasi për një rezultat të mirë është e rëndësishme të përcaktohet lloji i parazitëve. Duke marrë parasysh karakteristikat e tyre, zgjidhen medikamente, megjithëse ka ilaçe me një efekt të gjerë. Në fazat fillestare, mjetet juridike popullore janë efektive, por në raste të avancuara ato mund të jenë vetëm ndihmëse.

Çfarë lloje krimbash kanë njerëzit?

Llojet e krimbave dhe një metodë medicinale për t'i hequr qafe

Dihet se parazitët gjenden në organe dhe inde të ndryshme, në varësi të llojit, ata depërtojnë në trup në mënyra të ndryshme. Prandaj, kur zgjidhni problemin se si të shpëtoni nga krimbat, është shumë e rëndësishme të mos harroni masat parandaluese. Më të thjeshtat janë të lani duart pasi të dilni jashtë, të pini vetëm ujë të pastër ose të zier dhe të trajtoni me kujdes mishin dhe peshkun.

Cilat janë llojet e krimbave te njerëzit?

 1. Rrumbullakët ose nematodat.Ata vendosen në zorrët, veshkat dhe trurin; këto specie përfshijnë krimbat e gjirit, krimbat e kamxhikut dhe krimbat e rrumbullakët.
 2. Shirit ose cestoda.Ata shpesh jetojnë në zorrët dhe depërtojnë përmes mishit të gatuar keq. Këto përfshijnë krimbat e gjedhit dhe derrit.
 3. E sheshtë ose e rrahur.Ata ngjiten me mëlçinë, mushkëritë, zorrët dhe hyjnë në trup përmes peshkut të tharë ose të papërpunuar; këto janë shistozome dhe goditje të mëlçisë.

Si të përcaktohet lloji i krimbave?

Prania e krimbave sinjalizohet nga një përkeqësim i përgjithshëm i shëndetit, i cili manifestohet periodikisht, kjo shpjegohet me një sistem imunitar të dobësuar. Me helminthiasis, mund të shfaqen dhimbje në muskuj dhe nyje, nervozizëm dhe kruajtje në anus. Për të zbuluar se çfarë lloj parazitësh ka në trup, pacientët dërgohen për një ekografi.

Për të përcaktuar rrjedhën e trajtimit, para se të shpëtoni nga krimbat, përshkruhen teste:

 • gjak për parazitët;
 • për krimbat në feces.

Parimet dhe metodat e trajtimit të helminthiazave

Metoda laboratorike për ekzaminimin e jashtëqitjes për praninë e krimbave

Nëse zbulohet enterobiasis, mund të kërkohet trajtim kompleks. Në fund të fundit, paraziti mund të arrijë përmasa të mëdha dhe madje të bllokojë zorrët. Por edhe me përmasa të vogla, krimbat mund të shumohen dhe të çojnë në të njëjtin rezultat, duke kapur edhe kanalet e organeve. Prandaj, nëse shfaqen simptoma karakteristike, trajtimi nuk duhet të vonohet.

Kur përcaktojmë një skemë se si të shpëtojmë nga krimbat tek njerëzit, ne fokusohemi në:

 • heqja e parazitëve;
 • vendosja e peristaltikës;
 • restaurimi i mukozës së stomakut dhe zorrëve;
 • trajtimi i dysbakteriozës;
 • plotësimi i mungesës së vitaminave dhe mineraleve.

Ilaçe për krimbat

Sëmundja mund të shkaktohet nga lloje të ndryshme parazitësh në të njëjtën kohë, prandaj është kaq e rëndësishme të identifikohen saktë llojet e krimbave dhe ilaçet për trajtim. Ka medikamente që paralizojnë dëmtuesit dhe i largojnë ata nga trupi së bashku me feces, dhe ka medikamente që pengojnë përdorimin e glukozës nga krimbat, e cila gjithashtu i shkatërron ata. Është zhvilluar një seri që privon parazitët nga aftësia për të sekretuar antienzima.

Medikamente kundër krimbave me spektër të gjerë për njerëzit

Duke marrë parasysh shumëllojshmërinë e parazitëve, në serinë e propozuar mund të zgjidhni një ilaç për të gjitha llojet e krimbave për njerëzit; ato janë të shënuara si ilaçe me spektër të gjerë. Sot, medikamente të tilla konsiderohen si mjetet më të mira që mund të shkurtojnë kursin e trajtimit dhe të shmangin një ngarkesë të rëndë në trup. Dieta gjithashtu luan një rol të rëndësishëm; mjeku juaj do t'ju ndihmojë të vendosni për të.

Medikamente të synuara kundër krimbave

Marrja e barnave të synuara kundër krimbave në trup

Kur tashmë është përcaktuar se cilët parazitë jetojnë në trupin e njeriut, zgjidhen barnat më të synuara. Mjekët këshillojnë zgjedhjen e medikamenteve shtesë për parandalim nëse ka kafshë në shtëpi ose puna përfshin tokën, ujin nga pellgjet ose rezervuarët. Për parandalim, është më mirë të merren tableta në pranverë dhe vjeshtë.

Regjimi i trajtimit për helminthiasis

Pastrimi i duhur i organizmit nga parazitët kërkon një diagnozë të saktë, duke marrë parasysh vendin dhe kohën kur ka ndodhur infeksioni. E rëndësishme është edhe anamneza, e cila vë në dukje kushtet e jetesës, ushqimin dhe praninë e sëmundjeve të tjera kronike. Dhe vetëm pasi të përcaktohet regjimi i trajtimit, procesi i terapisë monitorohet vazhdimisht.

Regjimi standard i trajtimit përfshin hapat e mëposhtëm:

 1. Përgatitore.Stomaku dhe zorrët po pastrohen duke përdorur vajra dhe enterosorbentë.
 2. Mjekimi.Përzgjidhen barnat e nevojshme.
 3. restauruese.Metabolizmi, imuniteti, funksioni i mëlçisë, stomakut dhe pankreasit përmirësohen.

Si të shpëtojmë nga krimbat duke përdorur mjete juridike popullore?

Hudhra dhe qumështi do të ndihmojnë për të hequr qafe krimbat në shtëpi

Së bashku me ilaçet, trajtimi i helminthiasis me mjete juridike popullore praktikohet në mënyrë aktive. Ato janë gjithashtu efektive, por ka edhe një minus - pa përcaktuar llojin e parazitëve, është e vështirë të zgjedhësh përbërjen e duhur. Disa përzierje të përshtatshme për krimbat e rrumbullakët do të jenë të pafuqishme kundër krimbave shirit. Prandaj, rekomandohet që së pari të testoheni.

Mjetet juridike popullore më të famshme:

 • zierje dhe infuzione bimore;
 • qepë dhe hudhër;
 • tinkturat e sythave të thuprës ose xhenxhefilit, mund të merrni rrënjë rrikë;
 • klizmat - me vaj kungulli ose sode, pelini është i përshtatshëm (efektiv vetëm kundër parazitëve të zorrëve).

Receta për të hequr qafe krimbat duke përdorur hudhër

Përbërësit:

 • hudhër - 5 karafil;
 • qumësht - 1 lugë gjelle.

Përgatitja, përdorimi:

 1. Grini hudhrën dhe holloni me qumësht.
 2. Vlim, ftoh.
 3. Pini 1 lugë gjelle. në ditë, kursi - 10 ditë.

Bimët për parazitët

Prej shumë vitesh, recetat bimore kanë dëshmuar efektivitetin e tyre, duke ndihmuar në largimin e parazitëve nga trupi dhe pastrimin e trupit nga toksinat. Në fund të fundit, është e rëndësishme të heqësh qafe jo vetëm krimbat, por edhe vezët dhe produktet e tyre të mbeturinave. Prandaj, vetëm pastrimi i plotë do të ndihmojë në mposhtjen e sëmundjes.Infuzionet dhe zierjet e parafabrikuara janë më efektive. Ata e trajtojnë mirë problemin:

 • tansy;
 • furçë sherebele;
 • pavdekësi;
 • celandine;
 • gjalpë;
 • engjëllore;
 • calendula;
 • trumzë.

Recetë për një infuzion bimor kundër krimbave

Përbërësit:

 • centaury - 2 lugë çaji;
 • luleradhiqe - 2 lugë çaji;
 • rodhe - 2 lugë çaji;
 • kamomil - 2 lugë çaji;
 • pelin - 1 lugë çaji;
 • eukalipt - 1 lugë çaji;
 • knotweed - 1 lugë çaji;
 • nenexhik - 1 lugë çaji;
 • tansy - 3 lugë çaji;
 • ujë - 1 lugë gjelle.

Përgatitja, përdorimi:

 1. Përzieni lëndët e para të thata, matni 1 lugë gjelle. lugë.
 2. Ziejeni me ujë të valë, lëreni për gjysmë ore.
 3. Pini 1 lugë gjelle. Infuzion i freskët para ngrënies, dy herë në ditë.
 4. Kursi zgjat 21 ditë.

Ilaçe natyrale për parazitët

Ka shumë receta për helminthiasis; mjetet natyrore më të thjeshta dhe më të përballueshme për parazitët janë qepa dhe hudhra. Hudhra përzihet me 1 lugë gjelle. lugë vaj vegjetal, konsumohet një herë në ditë para ushqimit. Mund ta lini nja dy ditë dhe ta hani me bukë. Përzieni lëngun e qepës në gjysmë me mjaltë, pini 1 lugë çaji për 20 minuta. para ngrënies. Recetat janë të mira për gjithçka përveç erës, kështu që ka mundësi më të buta.

Si të shpëtojmë nga krimbat në shtëpi:

 1. Kone hop.Të ziera në pjesë, ato kanë një efekt shtesë të fortë anti-inflamator dhe diuretik.
 2. Trëndafili.Forcon lëvizshmërinë e zorrëve, jep efekt laksativ, largon parazitët.
 3. Buckthorn.Ka veti të ngjashme me ijet e trëndafilit.

Recetë e infuzionit të buckthorn për krimbat

Përbërësit:

 • buckthorn - 1 lugë çaji;
 • ujë - 1 lugë gjelle.

Përgatitja, përdorimi:

 1. Grini lëndët e para të thata dhe shtoni ujë të ftohtë.
 2. Lëreni për 12 orë, duke e përzier herë pas here, kullojeni.
 3. Pini infuzionin një porcion para se të shkoni në shtrat, gjithmonë të ngrohtë.

Receta tradicionale për parazitët

Mjekët rekomandojnë përdorimin e mjeteve juridike popullore për parandalim, ndërmjet trajtimeve, nëse sëmundja është në një fazë të avancuar, ose për të pastruar trupin. Jo të gjithë njerëzit kanë simptoma të theksuara të infeksionit, kështu që procedura të tilla nuk do të jenë të panevojshme për askënd. Dhe përzierjet e nevojshme janë shumë të dobishme në vetvete.

Cilat produkte do të ndihmojnë në heqjen e shpejtë të krimbave në shtëpi:

 1. Arra.Ruan nga shiriti dhe parazitët e rrumbullakët. Këmbëngulni 4 lugë gjelle. lugë arra të papjekura në 1 lugë gjelle. ujë të nxehtë për gjysmë ore. Ju duhet të pini në pjesë, 3 herë në ditë, më pas të merrni një laksativ. Nuk duhet të merret nga nënat shtatzëna ose gjidhënëse ose ato me koagulim të lartë të gjakut.
 2. Farat e kungullit për krimbat.Për të hequr qafe çdo dëmtues, duhet të hani 2 lugë gjelle me stomak bosh. lugë, pastaj pini një laksativ.
 3. Tërshëra.Avull 200 gr tërshërë në 1 litër ujë, mbajeni në zjarr derisa lëngu të pakësohet përgjysmë. Ju duhet të pini tre herë në ditë, 500 ml zierje.
 4. Konjak dhe vaj ricini për parazitët.Ata përballen me të gjitha llojet e krimbave, alkooli i shkëput dëmtuesit nga muret e zorrëve dhe vaji i ndihmon ata të largohen nga trupi. Ju duhet ta merrni ilaçin gjatë natës, sipas një regjimi të veçantë.

Recetë se si të shpëtoni shpejt nga krimbat me konjak dhe vaj ricini

Përbërësit:

 • konjak - 50 g;
 • vaj kastor - 3 lugë gjelle. lugët.

Përgatitja, përdorimi:

 1. Është e lehtë të hani darkë 3-4 orë para gjumit.
 2. Në orën 2 të mëngjesit, pini një gotë konjak.
 3. Pas 40 min. merrni vaj ricini.
 4. Efekti shfaqet më afër mëngjesit.
 5. Për pastrim të plotë ju nevojiten 2-3 procedura, të kryera një herë në javë.

Parandalimi i helminthiazave

Parandalimi i infeksionit me krimba duke larë duart

Dihet që helmintet shfaqen tek njerëzit për arsye të ndryshme, si ngrënia e mishit të papjekur ose peshkut gjysmë të papërpunuar, havjar i kripur pak, noti në trupa ujorë dhe pellgje të kontaminuara. Rreziku i vazhdueshëm vjen nga duart e pista dhe kontakti me të sëmurët. Prandaj, pa ndjekur disa rregulla, trajtimi mund të jetë i paefektshëm.

Rekomandime parandaluese:

 1. Përpunoni produktet në mënyrë të besueshme.
 2. Lani duart pasi dilni jashtë ose luani me kafshët.
 3. Lani enët tërësisht, veçanërisht enët ku prisni mishin ose peshkun.
 4. Të notosh vetëm në vende të miratuara.
 5. Trajtoni kafshët shtëpiake në mënyrë periodike për të parandaluar infektimin e parazitëve.