Si të përcaktohet prania e parazitëve në trupin e njeriut.

Parazitët janë organizmat më të thjeshtë që jetojnë nga njerëzit. Për të ushqyerit, ata përdorin qelizat, vitaminat, substancat, indet - gjithçka që është në të mirë të shëndetit tonë.

Për më tepër, dihet që parazitët helmojnë trupin duke lëshuar substanca të dëmshme. Le të shqyrtojmë më në detaje simptomat e pranisë së parazitëve në trupin e njeriut, habitatin e tyre, si të shpëtojmë prej tyre dhe masat parandaluese kundër pamjes së tyre.

Dëmtimi nga parazitët në trup

Para së gjithash, kapaciteti i punës i organeve prishet, domethënë, ndodh inflamacioni që shkatërron indet. Shpesh këto krijesa të huaja për ne prodhojnë toksina, të cilat me kalimin e kohës kontribuojnë në helmimin e të gjithë organizmit.

helmimi i trupit të një gruaje me parazitë

Mikroorganizmat që jetojnë në zorrë ushqehen me lëndë ushqyese që hyjnë në stomak së bashku me ushqimin. Si rezultat, simptoma e parë e pranisë së një paraziti në trup lind: një person ka një ngadalësim të rritjes, si dhe një shkelje të zhvillimit mendor dhe fizik.

Parazitët kanë aftësinë për të jetuar me vite, dhe vezët me larva janë shumë rezistente ndaj mikroflorës përreth.Për shembull, në sistemin e tretjes, për mbrojtjen e tyre, ata lëshojnë substanca që inaktivojnë enzimat që përpunojnë ushqimin gjatë metabolizmit.

Më pas, proceset e tretjes janë ndërprerë. Prandaj, ndonjëherë simptomat e pranisë së parazitëve në trupin e njeriut shpesh i ngjajnë sëmundjeve gastrointestinale.

Parazitët e zakonshëm

Parazitët më të zakonshëm njerëzorë janë si më poshtë:

 • morrat- pickimi i këtyre artropodëve fillimisht irriton lëkurën dhe më pas shndërrohet në ekzemë ose lezione purulente;
 • krimbat e kunjve- krimba të vegjël të rrumbullakët me një ngjyrë të bardhë, duke shkaktuar një sëmundje të tillë si enterobiaza;
 • krimbat e rrumbullakëtjanë krimba parazitarë, aktiviteti jetësor i të cilëve ndodh në traktin e zorrëve. Gjatësia e individit seksualisht të pjekur mashkull arrin 24 cm, femra deri 40 cm;
 • krimba krimbash- renditet në vendin e 3 për sa i përket frekuencës së sëmundjes. Infeksioni me këtë parazit shkakton një sëmundje - trichocephalosis. Femra e këtij paraziti është e madhe, duke arritur 5. 5 cm, mashkulli është disi më i vogël - nga 4 në 5 cm;
 • Giardia- jetojnë në dy formacione: forma vegjetative dhe spore. Në rastin e parë, aktiviteti i tyre jetësor zhvillohet në pjesën e sipërme të zorrës së hollë, në të dytën - në zorrën e trashë;
 • qelbëzim macesh- ndikon në mëlçi dhe provokon shfaqjen e opisthorkiazës;
 • parazitë të zakonshëm te njerëzit
 • Trichinella- krimba në formë të rrumbullakët. Shkaktojnë pushtimin helminthic;
 • toxocara- i ngjashëm me krimbin e rrumbullakët, vetëm diametri i larvës është 0, 02 mm;
 • aknet e zorrëve- një parazit filamentoz deri në 2 mm i gjatë;
 • nekator- larvat e krimbave të dhëmbëzuar hyjnë në trup përmes poreve të këmbëve ndërsa ecin zbathur. Rruga e tyre fillon me atriumin e djathtë dhe përfundon me arterien pulmonare. Duke thyer muret e kapilarëve, ata hyjnë në alveola dhe nga atje përmes traktit të frymëmarrjes në faring.

Rrugët e infektimit

Ju mund të infektoheni në mënyra të ndryshme. Secila prej tyre shoqërohet me ciklin e zhvillimit të një paraziti të veçantë. Sidoqoftë, në mjekësi, ekzistojnë 3 burime kryesore të infeksionit:

 1. Përmes ushqimit dhe ujit.Sidoqoftë, shpesh ndotja ndodh për shkak të ruajtjes dhe përgatitjes së pahijshme. Por ndonjëherë ka një infeksion fillestar, domethënë, kur një produkt i infektuar me parazitë ka kaluar një trajtim të dobët të nxehtësisë;
 2. Përmes metodës së kontaktit-shtëpisë.Në këtë rast, infeksioni transmetohet nga një person tjetër ose kafshë shtëpiake;
 3. Përmes insekteve që thithin gjak.Kjo rrugë është e njohur edhe si transmetim;
 4. Përmes komunikimit me kafshët shtëpiake,që ecin në rrugë.
infektimi i parazitëve nga kafshët shtëpiake

Ka larva të afta për të hyrë në mënyrë të pavarur në trupin e njeriut. Një simptomë e pranisë së një paraziti të kësaj forme është sëmundja e dermatobiazës. Në këtë rast, larva futet në lëkurë, e brejt vetë dhe përfundon brenda trupit të nikoqirit.

Shenjat e pranisë së parazitëve

Ne sugjerojmë të shqyrtojmë 10 karakteristika kryesore:

 1. Kapsllëku.Bllokimi i organeve të sistemit tretës mund të ndodhë sepse madhësia e madhe e krimbave ndërhyn në rrjedhën normale të peristaltikës ose sekrecioneve. Një bollëk prej tyre mbyll kanalet (biliare dhe zorrët), duke komplikuar kështu procesin e lëvizjes së zorrëve.
 2. Diarre.Ka organizma të gjallë parazitarë që prodhojnë substanca të ngjashme me hormonet që shkaktojnë lëvizje të holluar me ujë.
 3. diarreja te një grua është shenjë e parazitëve
 4. Fryrja, gaziështë një faktor tjetër në praninë e krimbave. Nëse nuk i kushtoni vëmendje fryrjes periodike, atëherë simptoma e pranisë së parazitëve do të shfaqet në trupin e njeriut me intensitet të ndryshëm dhe për disa muaj, dhe nganjëherë me vite.
 5. Sindroma e Zorrës Irrituese.Parazitët jo vetëm që mund të irritojnë, por provokojnë inflamacion. Si rezultat, kjo çon në një rënie të shkallës së asimilimit të substancave.
 6. fryrja në bark është një nga faktorët në praninë e krimbave
 7. Dhimbje në indet muskulore dhe nyjet.Për të gjetur mjedisin më të rehatshëm, disa mikroorganizma lëvizin në trup. Më shpesh ata zgjedhin muskujt ose lëngun e përbashkët. Kështu, një person përjeton dhimbje dhe shpesh ia atribuon simptomat efekteve të artritit. Gjithashtu, simptoma konsiderohet si rezultat i dëmtimit të krimbave të indeve të muskujve.
 8. Alergjia.Toksinat shpesh rrisin dozën e prodhimit të eozinofileve. Thisshtë kjo substancë që ndez indet dhe provokon alergji.
 9. Problemet e lëkurës.Shpesh, krimbat shkaktojnë skuqje, ekzema, urtikarie. Prania e tyre gjithashtu rezulton në ulcera të lëkurës, dermatit, ënjtje dhe papilloma. Kur trakti gastrointestinal është i infektuar, fytyra bëhet e mbuluar me rrudha të hershme, shfaqet tullacia, çarjet janë të dukshme në thembra dhe thonjtë bëhen të brishtë.
 10. Anemia.Siç u përmend më herët, parazitët thithin të gjithë lëndët ushqyese dhe një sasi e madhe e tyre shkakton humbjen e gjakut. Si rezultat, trupit i mungon hekuri.
 11. Mbipeshë.Simptoma shoqërohet me humbjen e trupit nga krimbat e shiritave, do të thotë një gjë: një reagim mbrojtës i trupit të njeriut për shkak të helmimit me produkte që kontribuojnë në aktivitetin jetësor të parazitëve.
 12. Nervozizmi.Toksinat e prodhuara nga mikroorganizmat irritojnë sistemin nervor qendror. Si rezultat, një person zhvillon depresion, një rritje të ankthit dhe nervozizmit.

Kushtoj vëmendje! Diarreja dhe kapsllëku nuk janë vetëm pasojat e kequshqyerjes, por edhe simptomat e para të pranisë së parazitëve në trupin e njeriut.

Si të identifikohet nga pamja

Sipas vendit të aktivitetit të tyre jetësor, parazitët ndahen në 2 lloje:

 1. Endoparazitet(krimbat, lamblia, ekinokoku, etj. ) - ata që jetojnë brenda;
 2. Ektoparazitet,që jetojnë jashtë (morrat, pleshtat, mollëkuqet).

Infektimi me ektoparazitë mund të identifikohet lehtësisht nga pamja. Një skuqje shfaqet në trup, e shoqëruar me kruajtje, skuqje dhe djegie. Shpesh plagët e vogla (vendet e depërtimit) mbeten në vendin e pickimit të tij.

dhimbjet e kokës mund të provokohen nga parazitët

Përcaktimi i infektimit me endoparazit është më i vështirë, sepse ata jetojnë brenda trupit. Këta parazitë kanë mësuar të përshtaten me trupin e nikoqirit të tyre gjatë evolucionit. Studimet kanë treguar se ndonjëherë duhen muaj, apo edhe dekada, nga momenti i infektimit deri në shfaqjen e simptomave primare.

Si të diagnostikojmë një sëmundje

Diagnostifikimi i pushtimit është i mundur nga simptomat e mëposhtme:

 • lëkurë e zbehtë;
 • problemet gastrointestinale;
 • lezioni i shtresës së sipërme të dermës;
 • problemet kozmetike;
 • kërcime peshe;
 • shfaqja e sindromës së lodhjes kronike;
 • dhimbje koke të rregullta;
 • kërcëllimë dhëmbësh gjatë gjumit;
 • ënjtje e gjymtyrëve;
 • dhimbje në nyje dhe muskuj;
 • çrregullimi i sistemit nervor qendror;
 • kruarje në perineum dhe anus.

A është gjithmonë i nevojshëm trajtimi

Kur infektohet, trupi i njeriut dobësohet, bëhet alergjik dhe helmohet nga toksinat. Sigurisht, zhvillimi i shpejtë i këtyre simptomave nuk vërehet, por mungesa e trajtimit shpesh shkakton probleme serioze shëndetësore.

Ilaçet nga farmacia

Barnat më efektive përfshijnë barnat e mëposhtme:

 • për ascariasis: adipat piparezin dhe pyrantel;
 • për enterobiazë: mebendazol;
 • nga paragonimiaza, skistosomiaza, opisthorkiaza,
 • për ekinokokun: mebendazol;
 • nga shiriti i gjedhit: praziquantel.

Mjetet juridike popullore popullore

Përveç hudhrës dhe farave të kungullit të bardhë, si tre produktet më të dobishme për t'i rezistuar infektimit të parazitëve, natyra ka krijuar 3 bimë që mund të pastrojnë trupin e njeriut kur shfaqen simptomat e para të infektimit me parazitë: karafil, arra dhe pelin.

Pastrimi i trupit nga enterobiontet me arra.Hidhni 0, 5 litra vodka në koren e gjelbër me 15 arra dhe vendoseni në një vend të errët për një muaj. Merrni brenda 5 ditëve, pasi të keni tretur një pikë tinkturë në 0, 1 l ujë. Pas kësaj, rrisni dozën në 2 -2. 5 lugë. dhe merrni 2 herë në ditë për një vit të tërë.

pastrimin e trupit nga parazitet me arra

Pastrimi me pelin e bimës medicinale.Grini farat e thata të bimëve. Pritja duhet të fillojë me një majë. Deri në ditën e 15-të të pranimit, doza duhet të arrijë 1. 5 orë. Pas kësaj, merrni 0. 5 lugë çaji në ditë. Në fund, përdorni të njëjtën dozë vetëm një herë në javë.

Pastrimi i trupit me fara karafili.Grini farat në një gjendje pluhuri. Ju duhet të filloni me 1. 5 tsp, duke zvogëluar gradualisht dozën në një lugë. Kursi i pranimit është 10 ditë.

Parandalimi i infeksionit

Sapo paraziti të hyjë në trupin tonë, ai kalon nëpër 3 mjedise:

 1. Alkaline (zgavra me gojë);
 2. I thartë (stomak);
 3. Alkaline (biliare).

Nëse gjithçka është në rregull me çdo pengesë, atëherë nuk do të keni frikë nga një parazit i vetëm. Edhe nëse është tashmë në trup, do të ekskretohet natyrshëm. Por kur të paktën një barrierë është shkelur, kjo sinjalizon një shkelje të të gjithë sistemit.

Së pari,për të parandaluar infeksionin, është e nevojshme të vëzhgoni rregullisht higjienën e duarve dhe të gjithë trupit, të rregulloni zgavrën me gojë: kuroni dhëmbët e sëmurë, mishrat e gjakderdhjes, stomatitin, hiqni qafe një të pakëndshme erë.

higjiena e duarve mbron nga hyrja e parazitëve në trup

Së dyti, vendosni një regjim pirjedhe ndiqni një dietë të duhur.

Së treti, eleminoni ngecjen biliare.

Dhe, natyrisht, për parandalimin e sëmundjeve të parazitëve, mos harroni për rregullat e përgjithshme të higjienës.