Si të heqni qafe parazitët duke përdorur metoda popullore në shtëpi

Më shumë se gjysma e popullsisë së botës vuan nga parazitët. Kjo për faktin se në disa situata infeksioni është asimptomatik, por kjo nuk e lehtëson bartësin e ndërlikimeve patogjene që ndodhin në trupin e njeriut. Në shumicën e rasteve, ju mund të heqni qafe parazitët me mjete juridike popullore në shtëpi, për këtë ju duhet të njihni llojet, shenjat dhe karakteristikat e trajtimit të secilit patogjen.

Shkaqet e ndodhjes

Parazitët në trupin e nikoqirit shfaqen nga kontakti me mjedisin e jashtëm. Të gjitha rrugët e depërtimit të sëmundjes ndahen në 4 lloje kryesore:

 1. Ndotja ushqimore (me ujë të pisët ose ushqim, duar të palara).
 2. Kontakti dhe depërtimi në familje (përmes kafshëve shtëpiake dhe personave të tjerë të infektuar).
 3. Injeksioni transmetues (për shkak të pickimit të insekteve).
 4. Prerja ose infeksioni aktiv (depërtimi i larvës së parazitit përmes lëkurës dhe mukozave në kontakt me tokën ose ujin e ndotur).

Një sëmundje e tillë mund të infektohet edhe përmes marrëdhënieve seksuale të pambrojtura, në këtë mënyrë Trichomonas depërton në trupin e njeriut.

Llojet e parazitëve

Të gjithë bakteret që jetojnë duke u bashkangjitur në trupin e njeriut mund të ndahen në tre grupe të mëdha:

 1. Protozoarë. Ky grup ka shumë lloje, më shpesh mund të takoni infeksion me lamblia, trochimonads dhe toksoplazmë. Ato mund të shfaqen në pjesë të ndryshme të trupit.
 2. Krimbat (helmintet). Këto përfshijnë krimba pinw, krimb të rrumbullakët, mish derri dhe shirita të gjedhit, ekinokok dhe lloje të tjera. Parazitë të tillë zhvillohen në zorrët e pacientit.
 3. Ektoparazitet si rriqrat ose morrat, pleshtat. Parazitizon lëkurën e njeriut (epidermë me flokë ose të hapur).

Ektoparazitet janë më të sigurtat, ndryshe nga speciet e tjera. Protozoa dhe krimbat mund të zhvillohen në trupin e një personi të infektuar për muaj, duke dëmtuar punën e organeve të brendshme, por pa dhënë ndonjë shenjë të veçantë të shfaqjes së tyre. Simptomat me krimba shpesh i atribuohen sëmundjes së përgjithshme ose sëmundjeve të traktit gastrointestinal, pankreasit. Për të parandaluar zhvillimin e sëmundjes, është e nevojshme të njihen simptomat dhe shenjat e shfaqjes së "mysafirëve" parazitarë në trup.

Simptomat dhe Shenjat

Simptomat e llojeve të ndryshme të mikroorganizmave patogjene në trup mund të ndryshojnë. Mesatarisht, mund të dallohet fotografia klinike e mëposhtme:

 • dhimbje koke dhe nervozizëm ballor;
 • dobësi, lodhje;
 • humbja e oreksit dhe të përzierit, si rezultat - humbja e peshës;
 • mosfunksionimi i zorrëve, dhimbja;
 • skuqje të lëkurës;
 • rritja e temperaturës së trupit;
 • anemia (zbardhja e lëkurës dhe mukozave të trupit).
organet e njeriut të prekur nga parazitët

Mikroorganizmat jetojnë nga nikoqiri i tyre, kështu që trupi i njeriut po punon për tu konsumuar. Ndërsa patologjia zhvillohet, simptomat përkeqësohen, kështu që trajtimi duhet të fillojë kur zbulohen shenjat e para.

Trajtim efektiv me receta popullore

Ju mund të shpëtoni nga parazitët me ilaçe popullore në shtëpi duke përdorur receta të ndryshme. Zgjedhja e tyre varet nga lloji i patogjenëve.

Mikroorganizmat protozoarë (protozoarë)

Këto mikroorganizma mund të parazitojnë në pjesë të ndryshme të trupit të njeriut. Mund të infektojë zorrët e njeriut (toksoplazma, ameba), gjakun dhe zemrën (trypanosomet), sistemin gjenitourinar (Trichomonas). Kundër parazitëve të këtij lloji, recetat popullore sugjerojnë përdorimin e:

 1. Enemat me shtimin e lëngut të boronicës.Për ta bërë këtë, hollo disa lugë lëng boronicë me kripë në 2 litra ujë. Larja duhet të përsëritet disa herë në ditë. Metoda ndihmon në mënyrë efektive në luftën kundër protozoave në zorrë.
 2. Klizmat e hudhrës.5-6 thelpinj hudhre duhet të zihen, të mbushen me qumësht, pastaj të ftohen. Me produktin që rezulton, larja përsëritet gjithashtu 2-3 herë në ditë.

Ju mund të shpëtoni nga ky lloj paraziti me ndihmën e specave dhe bimëve aromatike. Unë ju këshilloj të shtoni më shumë qepë, hudhër, piper dhe rrikë në ushqimin që hani, si dhe kanellë në produkte të pjekura dhe karafil.

Të heqim qafe giardiasis

Veçmas, vëmendja duhet të përqendrohet në shkatërrimin dhe trajtimin e lamblia - më e thjeshta që mund të depërtojë pothuajse në çdo organ të trupit të përdoruesit të saj. Ekzistojnë disa receta për parazitë të tillë:

 1. Infuzion i luleve jargavan. Lule të thata jargavan duhet të derdhen me alkool dhe të lihen për 7 ditë. Pas kësaj periudhe, çdo vakt duhet të fillojë me një lugë çaji me një ilaç të tillë.
 2. Farat e kungullit. 300 gram fara të qëruara duhet të shtypen në një llaç në një gjendje pluhuri. Shtoni disa lugë mjaltë dhe ujë të zier. Ilaçi mund të merret menjëherë, për të rritur efektivitetin e tij, mund të merret njëkohësisht me një laksativ.

Një ilaç efektiv për parazitët në pankreas është zierja e disa bimëve medicinale:sythat e mështeknës (3-4 lugë çaji), tansy (4 lugë), yarrow dhe horset (disa lugë secila). Bimët e thata zihen me ujë të valë. Isshtë e nevojshme për të marrë mbledhjen 2-3 herë në ditë, kursi i trajtimit është një javë.

Lakra turshi ndihmon nga shfaqja e lambliave në mëlçinë e njeriut,ose më saktë shëllirë e saj. Shtë e nevojshme të pini shëllirë 3-4 gllënjka para ngrënies. Luleshtrydhet, farat e koprës ose farat e carve mund të ndihmojnë gjithashtu.

Heqja e krimbave

Për trajtimin efektiv të infektimit të krimbave tek njerëzit, ne përdorim mjetet e mëposhtme:

 1. Infuzion me hudhër dhe rrikë.Në të njëjtin raport, të dy përbërësit, të mbushur me alkool, futen për të paktën një javë, pas së cilës merren një lugë gjelle në ditë.
 2. Zierje Avran.Gjethet e bimës, të holluara me ujë në një raport prej 1: 3, zihen në zjarr të ngadaltë për rreth gjysmë ore. Pini një lugë çaji çdo gjysmë ore.
 3. Lëvorja e shegës,e mbushur me ujë të zier, merrni 1 lugë çaji para ngrënies.
 4. Korianderi i thekur dhe i bluargjithashtu mund të ndihmojë në krimbat. Kursi i trajtimit është 5 ditë, ato mund të spërkohen me ushqim.

Ektoparazitet

Këpushat, pleshtat, zgjebja janë shfaqje të ndryshme të ektoparaziteve. Mikroorganizmat e tillë jetojnë në lëkurën e një personi, transmetohen - përmes veshjeve ose gjatë kontaktit me një transportues. Trajtimi në shtëpi kryhet në nivel lokal.

Vrasja e parazitëve përfshin aplikimin në zonën e infektuar:

 • vajguri;
 • një përzierje e uthullës dhe kripës;
 • zierje e rodheve;
 • një përzierje e lëngut të mentës dhe shegës (boronicës).

Në trajtimin në shtëpi të ectoparasites, lavanderi ose sapun antibakterial ndihmon në mënyrë efektive, tar mund të përdoret.

Receta dhe metoda të përgjithshme

Ekzistojnë gjithashtu mjete që mund të shpëtojnë mikpritësin nga të gjitha llojet e protozoave dhe helminteve. Recetat më të zakonshme popullore për të gjitha llojet e parazitëve në trupin e njeriut:

 1. lëvore e arrës së gjelbër.Lëvorja e 15 arrave përzihet me dy gota vodka. Ilaçi futet për një muaj. Tinktura rezulton të jetë e fortë, prandaj merret çdo ditë, duke holluar disa pika në 250 ml ujë të zier.
 2. Pelini i thatë(farat e tij) grihen në një pluhur. Ju mund ta merrni këtë ilaç jo më shumë se gjysmë lugë çaji në ditë. Ju gjithashtu mund të bëni një ilaç me fara karafili (një lugë çaji e gjysmë në ditë).

Farat e kalamusit të thatë, tansy dhe calendula gjithashtu tregojnë efikasitet të mirë. Përveç kësaj, ka receta që funksionojnë në nivel lokal. Për shembull, ju mund të trajtoni një pushtim në zonën e zorrëve duke marrë ushqimet e mëposhtme:

 1. Produktet e qumështit të thartuar.Për të rritur efektivitetin, disa ditë mund të kalohen në një dietë me kefir. Së bashku me konsumin e qumështit të thartë, mund të hani bukë të thatë.
 2. Kajsi,fiq, kumbulla të thata dhe rrush të thatë. Fruta të tilla mund të merren çdo ditë, duke përfshirë edhe parandalimin.
 3. Shëllirë dhe lakër turshi,të cilat duhet të pihen para ngrënies (2-3 gllënjka).
 4. Aloeme shtimin e lëngut të limonit. Lëngu i një fruti të pjekur shtohet në 2 lugë çaji aloe. Pirja e një ilaçi të tillë është e nevojshme në mëngjes me stomak bosh.

Kur pastroni mëlçinë e njeriut nga pushtimet më të thjeshta, mund të përdorni:

 • panxhar;
 • lëngje karrote, kastraveci;
 • lëng limoni me disa lugë vaj ulliri;
 • barishte
 • : leh lisi, kamomil, tansy;
 • Çaji antiparazit i Manastirit gjithashtu është provuar mjaft mirë.

Trajtimi i parazitëve me mjete juridike popullore është shumë efektiv, por nuk duhet të neglizhoni konsultën e mjekut. Diagnostifikimi dhe këshillat nga një specialist me përvojë do të ndihmojnë në drejtimin e trajtimit në drejtimin e duhur.

Parandalimi

Ndërhyrja në trupin tuaj mund të shmanget. Parandalimi i parazitëve në trupin e njeriut konsiston në rregullat e mëposhtme:

burimet e infeksionit me parazitët njerëzorë
 • higjiena e plotë e duarve;
 • larja e perimeve dhe frutave të freskëta para ngrënies;
 • përdorimi i ujit kryesisht të zier dhe të filtruar, jo i papërpunuar;
 • pjatat i nënshtrohen trajtimit të plotë të nxehtësisë;
 • monitorojë praninë e parazitëve në një kafshë shtëpiake (vizitoni një veteriner);
 • dezinfektoj lodrat e fëmijëve, sendet shtëpiake;
 • mos notoni në ujëra të dyshimta.

Kur infektohet me parazitë, kërkohet trajtim jo vetëm për transportuesin në të cilin janë identifikuar, por për të gjithë anëtarët e familjes së tij dhe madje edhe kafshët shtëpiake. Kjo do të zvogëlojë rrezikun e përsëritjes së sëmundjes.