Parazitët më të rrezikshëm në trupin e njeriut

Trupi i njeriut është vazhdimisht i ekspozuar ndaj rreziqeve nga jashtë. Ky është një lloj tjetër sëmundjeje, infeksioni etj. Një nga problemet më të zakonshme, serioze janë parazitët. Ata hyjnë në trup plotësisht pa u vërejtur, pasojat mund të jenë shumë serioze. Importantshtë e rëndësishme të dini se cilët parazitë në trupin e njeriut janë më të rrezikshmit, cilat janë kërcënimet shëndetësore për shkak të tyre. Ju mund t'i shihni parazitët në detaje në foto.

Krimba të ndryshëm jetojnë në të gjithë botën, të gjithë janë të ndarë sipas mënyrës së transmetimit, llojit. Krimbat parazitarë transmetohen te njerëzit kryesisht në mënyrat e mëposhtme:

 • person i infektuar;
 • kafshë;
 • toka, ushqimi, uji;
 • kafshimet e insekteve.

Krimbat ndahen në disa lloje:

 • rrymat;
 • rrumbullakët;
 • kasetë
 • .

Krimbat janë një klasë shumë e madhe e krimbave parazitarë që jetojnë në bimë, kafshë dhe njerëz. Ata mund të jetojnë në organe të zbrazëta, inde më të trasha, indet vetë.

Top 10 parazitët më të rrezikshëm në trupin e njeriut

 1. Shistozomet janë parazitë të rrezikshëm nga ujërat tropikale.
 2. Rishta është një krimb që jeton nën lëkurën e njeriut.
 3. Filaria janë parazitë të rrezikshëm të elefantiazës.
 4. Echinococcus janë larva të rrezikshme në trup.
 5. Whiskered Vandellia është një parazit peshku.
 6. Krimbat e rrumbullakët janë të njohur për të gjithë krimbat.
 7. Shiriti i gjedhit është një krimb shumë i madh dhe i gjatë.
 8. Ankilostoma është një krimb i vogël i dëmshëm.
 9. Shirit i gjerë - rrezik për zorrët e njeriut.
 10. Shiriti i derrit është një sëmundje e rrezikshme.

Schistosomes - që jetojnë në gjak venoz

Emri i dytë i parazitit është gjaku. Infeksioni ndodh përmes lëkurës, kontaktit me ujë të ndotur. Sëmundja e shkaktuar nga skistosomiaza quhet skistosomiazë.Schistosomes janë një parazit i rrezikshëm në gjakun e njeriutAta ndryshojnë nga helminthët e tjerë në habitatin e tyre: ata jetojnë dhe shumohen në sistemin venoz. Më e zakonshme në Amerikën e Jugut, Afrikë, Lindjen e Mesme, Azinë Juglindore. Ato nuk janë të mëdha në madhësi, gjatësi 2. 6 cm, diametër 0. 6 mm, gjë që duket qartë në foto. Një person e kupton që është i infektuar me simptomat e mëposhtme:

 • çrregullimi i zorrëve;
 • nyjet limfatike të zgjeruara, shpretka.

Por simptomatologjia është e ndryshme, gjithçka varet nga vendi i trupit ku janë grumbulluar skistozomet:

 • sistemi nervor - çorientimi, humbja e kujtesës, dhimbja e kokës;
 • fshikëza e urinës - inflamacion i organeve, gjak në urinë, dhimbje barku;
 • mëlçia - ascitet, zmadhimi i organit, shpretka;
 • zorrët - diarre, polipe.

Vezët e krimbave janë shumë të rrezikshme, ato shpojnë, dëmtojnë muret e enëve limfatike dhe të gjakut të organeve dhe indeve të ndryshme. Në këtë mënyrë, parazitët madje mund të futen në mitër, mushkëri, prostatë dhe stomak. Krimbat, vezët bllokojnë enët e gjakut, gjë që çon në formimin e venave me variçe, tumoreve, cisteve. Helminths të këtij lloji mund të çojë në probleme serioze, duke përfshirë kancerin e fshikëzës, mëlçisë, prostatës, fibrozë të mëlçisë. Për të shmangur infektimin me parazitët më të rrezikshëm të trupit të njeriut, është shumë e rëndësishme të shmangni notin në ujërat tropikale, të lani mirë perimet, frutat dhe duart para se të hani. Skistosomiaza mund të shërohet në mënyrë konservative nëse trajtimi fillon në kohë. Në rast të ndërlikimeve, operacionet kryhen.

Rishta - krimb nënlëkurës

Drakunculiaza është një sëmundje e shkaktuar nga ky lloj paraziti në trupin e njeriut. Infeksioni ndodh përmes ujit të ndotur të rezervuarëve tropikalë në Azi dhe Afrikë. Zakonisht njerëzit janë të infektuar, por ka raste të infektimit të qenve.

Rishta është krimbi më i rrezikshëm nën lëkurë

Krimbi hyn në trupin e njeriut kur gëlltit ujin e ndotur, ku jetojnë copepodët - bartës të larvave të rishtës. Trajtimi vetëm me operacion. Infeksioni sekondar i lëkurës tashmë të plagosur është shumë i rrezikshëm.

Sapo të futet në trup, rishta fjalë për fjalë gërmon nëpër indet, muret e zorrëve, jeton në enët limfatike, dhjamin nënlëkuror. Në gjatësi, krimbi mund të rritet i madh, deri në 80 centimetra. Abscese të forta shfaqen në zonat e trupit ku ndodhen rishta, dhe parazitët mund të gjenden brenda tyre. Sëmundja shkaktohet vetëm nga femrat, meshkujt vdesin pas çiftëzimit. Kur një zonë e infektuar e lëkurës bie në kontakt me ujin, krimbi femëror del jashtë në një distancë të shkurtër, hedh larvat e tij në ujë. Këto larva duhet të kapen nga karavidhet copepod në mënyrë që të mbijetojnë.

Filariae është një parazit shumë i rrezikshëm për trupin

Një emër tjetër për krimbin është filamentoz. Nga të gjitha speciet, rreth 10 preferojnë njerëzit, çojnë në filariazë. Ata u quajtën fije për shkak të pamjes së tyre, krimbat janë shumë të hollë, si një fije, ju mund ta shihni këtë në foto. 0, 3 cm në diametër, megjithatë, ato rriten në gjatësi të madhe, deri në 50 cm ose më shumë. Pasi kanë goditur trupin, ata jetojnë në indin nënlëkuror, zgavrën e trupit, zemrën, gjakun, enët limfatike, çdo pjesë të trupit. Shumë e zakonshme në vendet e nxehta.

Filaria - një krimb i rrezikshëm që duket si tela

Ato transmetohen përmes insekteve që thithin gjak, ndonjëherë këpusha, të cilat nga ana tjetër infektohen përmes gjakut të një kafshe të infektuar, njerëzore. Rreziku qëndron në faktin se krimbat më të tmerrshëm mund të zbulohen kur sëmundja është bërë kronike, është pothuajse e pamundur ta kurosh atë. Akumuluese, filariet bllokojnë sistemin limfatik, bllokojnë enët e gjakut, duke shkaktuar elefantiazë. Këmbët e pacientit bëhen të mëdha, fryhen tepër, deri në pamundësi për të lëvizur, ka shumë fotografi të personave me këtë sëmundje në internet.

Echinococcus është një rrezik i madh për njerëzit dhe kafshët

Ky shirit jeton në zorrët e qenve, ujqërve, rrallë mace dhe lehtë mund të transmetohet te njerëzit. Ekinokoku është një nga parazitët më të rrezikshëm për njerëzitLarvat e ekinokokut janë një nga më të rrezikshmet, duke shkaktuar ekinokokozë. Një krimb i rritur është i gjatë 3 deri në 5 mm, në foton që përshkruan parazitin, është qartë e dukshme që ka një kokë me pinjollë, grepa dhe segmente. Nga trupi i qenve, vezët dalin me jashtëqitje, ndonjëherë duke u futur në lesh.

Infeksioni është gjithashtu i mundur përmes bagëtive. Infeksioni ndodh tek njerëzit përmes gojës, duke ngrënë mish të kontaminuar, pështymë qeni. Larvat depërtojnë më tej në trup, përmes gjakut hyjnë në mëlçi, ku jetojnë dhe shumohen. Rrallë futemi në kocka, muskuj, mushkëri. Ndërsa zhvillohen, ekinokokët kthehen në flluska të mëdha me madhësinë e kokës së fëmijës. Në varësi të neglizhimit të sëmundjes, trajtimi kryhet me ilaçe ose menjëherë, duke hequr indet e organit së bashku me flluskat e larvave.

Whiskered Vandellia - më e vogla dhe më e tmerrshmja

Në përgjithësi, kjo krijesë i përket peshkut, por është një nga më të rrezikshmet për trupin. Njerëzit kanë frikë prej saj sepse gjatë larjes, një krijesë pothuajse transparente, e vogël me gjatësi 15 cm mund të depërtojë lehtësisht në uretër, organet gjenitale dhe anusin. Pastaj Vandellia është e bashkangjitur në enët dhe ushqehet me gjak. Fatkeqësisht, mënyra e vetme për të hequr qafe parazitin është përmes operacionit.

Wandellia pëshpëriti - një peshk parazitar i rrezikshëm

Ascaris - krimbi më i famshëm i trupit të njeriut

Paraziti është i përhapur, shpesh gjendet në trupin e njeriut. Nëse vezët e një krimbi të rrumbullakët njerëzor bien në tokë, ato mund të ruhen atje për gati një vit derisa të lëvizin në një mjedis të favorshëm. Në trup, ajo çliron toksina që prekin mëlçinë dhe mushkëritë. Ascaris nuk ndalet në një vend, vazhdimisht udhëton nëpër trup, ndikon në enët e gjakut dhe shkakton inflamacion.

Krimbat e rrumbullakët janë paraziti më i zakonshëm i trupit të njeriut

Vendi kryesor i jetës së krimbit më të dëmshëm është zorra, ku parazitët jetojnë të qetë, duke ngrënë ushqimin që personi i infektuar ha. Ata mund të kalojnë në pankreas, biliare, mëlçi, të arrijnë në ezofag, të bllokojnë frymëmarrjen. Një krimb rrotullon deri në 1000 vezë në ditë. Ata rriten mjaft të gjatë në gjatësi, deri në 30 cm.

Shiriti i demit është krimbi më i madh dhe më i rrezikshëm

Ky parazit shumë i madh jeton në zorrën e hollë, fotot e shiritit janë thjesht të mahnitshme. Trupi i shiritit përbëhet nga një kokë me pinjollë, një numër i madh segmentesh, të cilët numërojnë nga 2, 000 deri në 5, 000. Gjatësia e krimbave rritet vazhdimisht me rritjen, deri në 10 metra. Në trupin e njeriut, pa trajtim, mund të jetojë deri në 20 vjet. Ajo prodhon rreth 600 milion vezë në vit, deri në 11 miliardë për ciklin jetësor.

Shiriti i gjedhit është një parazit shumë i madh

Jeton vetëm në zorrën e hollë të një kafshe, të një njeriu. Pritësi i ndërmjetëm përmes të cilit një person infektohet është bagëtia. Infeksioni ndodh përmes mishit, qumështit, peshkut të përpunuar keq, të gatuar ose të papërpunuar, përmes kontaktit me kafshët shtëpiake.

Rrethi - një krimb i dëmshëm, i rrezikshëm

Krimbi është shumë i zakonshëm në Azinë Lindore, Afrikë, shkakton sëmundje të krimbave. Paraziti jeton në duodenumin njerëzor, nuk rritet i madh, maksimumi 14 mm. Infeksioni ndodh përmes duarve të ndotura, perimeve, frutave, madje edhe përmes lëkurës gjatë punës me tokën, kur ecni zbathur në bar, larvat depërtojnë në lëkurë.

Ankilostoma është një rrezik i madh për trupin

Sapo të futet në trup, ai hyn në enët e gjakut, nga atje shkon në mëlçi, zemër, mushkëri. Ankilostomoza çon në komplikime serioze, në veçanti në hepatit, ulçera.

Shirit i gjerë - një parazit i rrezikshëm me një trup të gjatë të gjatë

Infeksioni me këtë krimb ndodh përmes peshkut, nëse një person ka ngrënë peshk të gjallë, të gatuar keq, havjar të papërpunuar të pikeve ose është marrë me përpunimin e peshkut të infektuar, frutave të detit.Shirit i gjerëNjë shirit i rrezikshëm rritet deri në 15 metra në gjatësi, është shumë i madh, trupi përbëhet nga një numër i madh segmentesh - deri në 4, 000, në kokë ka pinjollë me të cilët krimbi është i bashkangjitur në zorrët. Duke parë foton e krimbit, është thjesht e vështirë të besosh se mund të jetojë brenda një personi. Larva zhvillohet në vetëm një muaj. Shirit i gjerë çon në një sëmundje serioze - difilobotriazë.

Pacienti ka një mungesë të fortë të vitaminës, sepse krimbi ushqehet me të gjithë elementët ushqyes të trupit. I gjithë trupi i tij i madh thith substancat në sipërfaqen e tij. Në vendin ku ka thithur shirita, fillon nekroza. Shiriti më i rrezikshëm mund të jetojë në trupin e njeriut deri në 10 vjet.

Shiriti i derrit është një krimb shumë i dëmshëm i trupit të njeriut

Ky krimb mund të ngatërrohet me një shirit të gjedhit, por nuk rritet aq i madh, maksimumi 3 metra i gjatë. Ka edhe më pak segmente në trup, deri në 1. 000. Në kokën e krimbës ka pinjollë, një proboscis me grepa. Kështu, shiriti ngjitet në muret e zorrëve. Zë rrënjë në trupin e derrave, lepujve, lepujve, qenve, deveve, përmes të cilave kalon te personi - pronari përfundimtar. Infeksioni është i lejueshëm përmes përdorimit të proshutës së papërpunuar, mishit. Veryshtë shumë e rrezikshme që vezët të hyjnë në trupin e njeriut, pasi ajo bëhet një mjeshtër i ndërmjetëm, faza e finlandezëve ndodh në të, e cila shpesh çon në sëmundjet më të rënda dhe vdekjen.

Shirit derri

Helminth shkakton sëmundje të cistikerkozës, tenazës. Nëse ka shumë parazitë, ato bllokojnë zorrët, si rezultat, pacienti duhet të operohet urgjentisht. Ata mund të shpojnë muret e zorrëve, të futen në enët limfatike dhe të futen në organet e brendshme. Komplikimet e sëmundjeve çojnë në dëmtime të indit nënlëkuror, muskujve, lëkurës, palcës kurrizore, trurit, kockave dhe organeve të brendshme. Gjëja më e rëndësishme është të kryeni parandalimin, të përpunoni me kujdes mishin para se të hani. Një person duhet të vëzhgojë higjienën personale, parandalimin e helminthiasis.