Si të hiqni shpejt krimbat, parazitët në shtëpi

Shenjat e shfaqjes së krimbave tek njerëzit janë të dukshme dhe të fshehura. Ato të dukshme përfshijnë humbje peshe "të paarsyeshme", pamje të zbehtë (anemi të lëkurës), lodhje kronike, kruajtje gjatë natës në kanalin anal. Këto manifestime janë të njohura mirë dhe janë treguese të ndotjes.

Nuk është e pazakontë që të ndodhin raste të pushtimit helminthic, në të cilat sëmundjet e organeve të brendshme përkeqësohen, ndodhin sëmundje që nuk janë shfaqur më parë. Këto konsiderohen shenja të fshehura. Një person është dërguar në trajtimin e shumë sëmundjeve, dhe shkaku është injoruar. Në të njëjtën kohë, terapia nuk sjell rezultate.

Sëmundjet infektive si rezultat i rënies së imunitetit

Parazitët, duke qenë në trupin e njeriut, konsumojnë shumë lëndë ushqyese dhe lëshojnë substanca toksike. Rrethana të tilla ulin ndjeshëm imunitetin e pacientit. Mund të fillojë një përkeqësim i sëmundjeve kronike, procese të ndryshme inflamatore në nazofaringë.

Trajtimi i sinusitit ose stomatitit në një mënyrë standarde është i pakuptimtë. Shtë e rëndësishme të përjashtoni shkakun. Në vajzat dhe gratë, shpesh mund të fillojë inflamacioni i shtojcave të mitrës, vulvovaginitis, vaginosis me origjinë të ndryshme.

Shenjat popullore thonë: nëse një person gërhet ose gërmon dhëmbët në një ëndërr, kjo do të thotë se ai duhet të trajtohet për parazitë. Por ky informacion nuk konfirmohet nga shkenca mjekësore.

Pamundje e përgjithshme si rezultat i dehjes së trupit

Sa më e rëndë të jetë pushtimi helminthik i pacientit, aq më shumë substanca të dëmshme çlirojnë parazitët. Kjo ka një efekt të dëmshëm në mirëqenien dhe sistemin nervor të të rriturve dhe fëmijëve. Një shembull i kësaj është migrena, marramendja, dhimbja e kyçeve.

Duke kapërcyer të përzierat, personi merr qetësues të dhimbjeve, por dhimbjet kthehen pas një kohe të shkurtër: shkaku i sëmundjes u injorua.

Tek fëmijët, çrregullimet e sistemit nervor shoqërohen me nervozizëm, apati dhe agresivitet.

Nëse fëmija juaj filloi të flinte keq, të fliste në ëndërr, të kishte ëndrra të këqija ose të binte në shkollë, atëherë është koha të filloni të parandaloni helminthiazën.

Reaksione alergjike, patologji të lëkurës

Produktet e krimbave perceptohen si shkaktarë të alergjenëve. Reaksionet e lëkurës (skuqja, kruajtja, skuqjet, qërimi i lëkurës) janë minimumi i simptomave që mund të ndodhin kur të fillojë alergjia.

produktet e mbetjeve të krimbave shkaktuan një reaksion alergjik tek një grua

Ekziston një gjasë e reagimeve të përgjithshme të trupit: përkeqësimi i astmës, rinitit, kollitjes. Ndonjëherë pushtimi helminthic shoqërohet me brishtësi dhe rënie të flokëve, plasaritje të lëkurës në thembra dhe qërim të thonjve.

Çrregullimet gastrointestinale te njerëzit

Krimbat në indet nuk ndikojnë në traktin gastrointestinal aq sa parazitët e zorrëve.

Në varësi të ashpërsisë së infeksionit, simptomat mund të shkojnë nga çrregullime të lehta deri te ato të rënda.

Nga përzierja e lehtë dhe diarreja, deri te gazrat kronike, kapsllëku, të vjellat, dhimbjet në kërthizë dhe hipokondrium.

Kundërindikimet

Fatkeqësisht, jo të gjithë dhe jo gjithmonë mund të dëbojnë parazitët nga trupi. Çdo ilaç sintetik shoqërohet me udhëzime për përdorim, ku përshkruhen kundërindikacionet dhe efektet e mundshme të padëshirueshme. Në varësi të përbërësit aktiv, ato mund të jenë shumë të ndryshme, prandaj lexoni me kujdes broshurën e udhëzimeve. Por pothuajse të gjitha ilaçet anthelmintike nuk mund të merren në kushte të tilla:

 • mosfunksionimet e mëlçisë ose veshkave;
 • sëmundjet e sistemit nervor qendror;
 • shtatzënia dhe ushqyerja me gji;
 • sëmundjet akute të sistemit të tretjes;
 • mbindjeshmëria individuale ndaj përbërësve;
 • mosha e fëmijëve (çdo ilaç ka pragun e vet).

Në rast të reaksioneve anësore pas marrjes së barnave të tilla, tregohet trajtimi simptomatik dhe larja e stomakut.

Mjetet juridike bimore janë pak më ndryshe. Jo të gjithë prodhuesit vendosin të paktën një lloj futjeje në përgatitjet bimore, dhe hudhra, perimet, frutat do të duhet të merren "në mënyrë të rastësishme". Grupi i rrezikut zakonisht përfshin të njëjtat kategori njerëzish siç përshkruhen më sipër, por duhet të merret parasysh toksiciteti dhe toksiciteti i mundshëm i bimëve. Mbani në mend faktin se eliminimi i helminteve kërkon marrjen e përbërësve të bimëve në doza të mëdha. Prandaj, nëse zakonisht hani një thelpinj hudhër me borsch me kënaqësi dhe pa pasoja, kjo nuk do të thotë që gjithçka do të shkojë normalisht me marrjen ditore të 5 thelpinjve.

Me këtë në mendje, dëgjoni me kujdes përgjigjen e trupit tuaj kur kuroni me ilaçe alternative. Çdo përkeqësim i gjendjes sinjalizon nevojën për ndërprerje të menjëhershme të terapisë.

Enemat nga krimbat tek njerëzit në shtëpi bazuar në bimë

Nëse flasim për trajtimin në shtëpi, klizmat janë një ilaç shumë efektiv kundër krimbave që parazitojnë në zorrët. Fakti është se helminths mund të lokalizohen në tangles, kështu që nuk është gjithmonë e mundur për t'i hequr ato me ndihmën e infuzioneve shëruese dhe farmaceutike. Në këtë rast, klizmat ndihmojnë.

Klizmat mund të përdoren si ilaçe popullore për krimbat, të provuara me kalimin e viteve dhe të sigurta për trupin e njeriut. Ato kombinohen më së miri me trajtime bimore. Shtë e rëndësishme që klizmat të heqin produktet e prishjes së parazitëve nga zorrët, të cilat mund të helmojnë trupin.

Klizma është një trajtim me të cilin mund të pastroni trupin e një fëmije dhe një të rrituri nga krimbat. Kjo procedurë kryhet natën për një javë. E vetmja gjë që nevojitet për zbatimin e tij është një shiringë dhe një zgjidhje e veçantë nga mjete të improvizuara.

Pra, disa herë në javë, 2 orë pas marrjes së bimëve medicinale, duhet të bëni një klizmë, në të cilën rekomandohet të shtoni hudhër - me një shpejtësi prej 5-7 thelpinj për litër ujë. Gjithashtu, ju duhet të shtoni një lugë çaji kripë në ujë klizmë në mënyrë që uji të absorbohet më mirë në zorrët. Ziejeni këtë përzierje, ftoheni në 36 gradë dhe ndiqni procedurën. Enemat janë të përshtatshme si për një fëmijë ashtu edhe për një të rritur.

Shumë ilaçe antiparazitare njihen sot, por të mëposhtmet janë të zakonshme:

 • një përbërje e veçantë e qumështit dhe hudhrës:200 ml qumësht derdhet në kokën e hudhrës, çohet në vlim, pas së cilës hudhra duhet të hiqet dhe tretësira që rezulton të ftohet ;
 • infuzion i pelinës:i cili mund të blihet lehtësisht në farmaci: infuzioni i pelinës duhet të futet (rreth 6 orë), pasi të jetë tendosur, është gati për t'u përdorur;
 • Një rezultat pozitiv mund të arrihet duke kombinuar një klizmë të bazuar në një zierje të pelinës me gëlltitje të kësaj bime medicinale. Vëllimi i tretësirës varet nga kategoria e moshës së personit: nëse është fëmijë, gjysma e gotës (rreth 100-130 ml) është e mjaftueshme, një i rritur do të ketë nevojë për një gotë të tërë (250 ml). Rekomandohet të mbani cilindo prej lëngjeve, nëse është e mundur, për të paktën disa minuta;
 • kafeja:gjithashtu ndihmon për të hequr qafe shpejt krimbat. Ky ilaç shtohet në ujë për klizmat në masën 2-3 lugë për 1 litër. Kjo recetë është e përshtatshme vetëm për një të rritur, pasi zorrët e fëmijëve nuk mund të tolerojnë mirë një klizmë të tillë. Necessaryshtë e nevojshme për të trajtuar helminths me enemas për 2 javë rresht, por midis enemas ju duhet të bëni një interval prej 2 ditësh.

Pse krimbat janë të rrezikshëm

Falë mjekësisë moderne, është e mundur të zbulohet një sëmundje në kohë për të hequr qafe atë, kështu që pasojat e rënda janë mjaft të rralla. Krimbat mund të shkaktojnë sa vijon:

 • bllokimi i bronkeve ose zorrëve;
 • skuqje alergjike;
 • predispozicion për helmim;
 • zhvillimi i anemisë;
 • përkeqësimi i shëndetit;
 • humbje peshe;
 • uljen e përqindjes së acidit klorhidrik në lëngun gastrik.

Pushtimi helminthik mund të shkaktojë humbje peshe, hije të zbehtë, kruarje në kalimin anal. Ndërlikimet varen nga lloji i parazitit dhe shkalla e infeksionit. Shfaqja e helminteve tek fëmijët dhe gjatë shtatëzënësisë është veçanërisht e rrezikshme.

Trajtimi bimor për krimbat në shtëpi

Mjekësia tradicionale ofron shumë metoda pastrimi. Por vetëm një lehtëson simptomat për një kohë ndërsa dëmtuesi është në fazën e paralizës. Çdo metodë pastrimi duhet të mbështetet nga një dietë e përshtatshme. Shumica e parazitëve nuk mund të mbijetojnë në një mjedis acid, dhe vetëm disa kanë frikë nga ëmbëlsia.

Të tjerët vrasin krimba jashtëzakonisht të pjekur, ndërsa të tjerët vrasin edhe krimbat dhe larvat e tyre. Në shtëpi, ju mund të përdorni barëra, disa produkte ushqimore dhe farmaceutikë të lirë nga të cilat përgatitet ilaçi.

Si të shpëtoni nga parazitët në trup me mjete juridike popullore, rishikimet rekomandojnë bimë të hidhura. Bëni një përzierje të thatë të 4 pjesëve të sythave të thuprës dhe tansy, 2 pjesë secili yarrow dhe bisht kali, dhe 1 pjesë celandine. 1 tbsp. lkrijojeni përzierjen në një filxhan me ujë të vluar dhe merrni në një gotë 2 r. / d. Kursi mbahet gjithashtu për 10 ditë.

Tinktura e jargavanit do të ndihmojë në pastrimin e një personi nga krimbat në shtëpi. Hidhni lulet e thata me alkool për 10 ditë. Pini 1 lugë çaji. para çdo vakti.

Pastrimi efektiv i një personi nga krimbat në shtëpi kryhet nga "treshja" e njohur. Kjo do të kërkojë 15 guaska arre jeshile, pluhur pelini dhe fara karafili. Vendosni zorrë në një enë qelqi dhe mbulojeni me 0, 5 l. alkooliKëmbëngulni për një muaj në një vend të thatë dhe të errët.

Merrni 5-10 pika të holluara në 100 ml. ujëMenjëherë duhet të merrni pluhur pelini në një dozë of tsp. dhe pini me ujë. Farat e karafilit janë faza e fundit. Ato merren në 500 mg. Trajtimi me këto ilaçe popullore zgjat 10 ditë.

Heqja e parazitëve me konjak

Një numër i konsiderueshëm i njerëzve janë skeptikë për këtë mjet dhe ky është gabimi i tyre. Meqenëse, duke iu nënshtruar rregullave të përdorimit, konjaku lehtë mund të privojë trupin e njeriut nga mysafirë të tillë të paftuar.

përdorimi i konjakut për të hequr parazitët nga trupi

Prandaj, për të trajtuar krimbat në shtëpi me këtë kurë mrekulli, duhet të përzieni 4 tbsp. lraki dhe 4 tbsp. lçajJu duhet të pini përzierjen që rezulton në dy në mëngjes. Sigurohuni të pini një laksativ 30 minuta pasi të keni marrë përzierjen e konjakut, sepse është ajo që do të ndihmojë në largimin e krimbave nga trupi. Në lidhje me tipare të tilla të përdorimit, metoda quhet gjithashtu "e brendshme".

Receta për krimbat për njerëzit në shtëpi

Pak më herët, farmacia nuk mund t'u siguronte pacientëve ilaçe për helminthiasis. Pastaj shëruesit tradicionalë përdorën ilaçe popullore efektive për të luftuar parazitët. Ne ofrojmë, sipas gjykimit tuaj, disa mënyra popullore që një person të heqë qafe krimbat me mjete juridike popullore.

Arra për krimbat tek njerëzit

Një nga mjetet juridike më efektive në shtëpi për krimbat tek njerëzit është një infuzion i ndarjeve të arrave. Merrni 2 lugë ndarëse të thara dhe hidhni mbi 1 filxhan ujë të vluar.

Mbulojeni dhe lëreni për 1 orë. Për të hequr qafe krimbat, një i rritur duhet të pijë gjysmë gote infuzion 2 herë në ditë (vazhdoni trajtimin për 14 ditë).

Por për një fëmijë, doza është ¼ gotë 2 herë në ditë. Nga rruga, tinktura e ndarjeve të arrave ndihmon në trajtimin e shumë sëmundjeve gastrointestinale dhe normalizimin e proceseve metabolike.

Hudhra nga krimbat tek njerëzit

Nëse nuk dini si të shpëtoni nga të gjithë parazitët në trupin tuaj menjëherë, përdorni recetën e hudhrës. Gëlltisni 10 thelpinj të hudhrës tërësisht dhe lajeni me kefir. Kjo metodë konsiston pikërisht në thelpinjtë e plotë të hudhrës, sepse toka është e gdhendur tepër në stomak, por nuk arrin në zorrët. Shtë gjithashtu i përshtatshëm për fëmijë.

Tinktura e hudhrës përgatitet edhe në shtëpi. Një kavanoz litri mbushet deri në qafë me hudhër dhe derdhet me 50% alkool në mënyrë që të mos ketë ajër në enë. Mbrojeni për 2 javë dhe pini 10-15 pika. i holluar në qumësht.

Mjete të tilla popullore shkatërrojnë vezët e parazitëve.

Sode për krimbat tek njerëzit

Soda për pastrimin e trupit të njeriut nga krimbat është mënyra më e mirë. Ka shumë receta. Bothshtë orale dhe rektale. Trajtimi me një solucion kryhet sipas kësaj recete: 1 lugë. sode në një filxhan me ujë të valë.

Produkti duhet të qetësohet dhe të marrë 1 tsp. çdo 10 min. Kjo metodë duhet të kryhet për 7-10 ditë. Si të shpëtoj nga parazitët në trup në shtëpi duke përdorur sode mund të shtohet me jod. Shtoni 10 pika në tretësirën e përfunduar. jod

Krimbat njerëzorë përkulen

Qepa është një ilaç popullor shumë efektiv për krimbat për njerëzit.

Tinktura e qepës: Mbushni gjysmën e një kavanozi ose shishe gjysmë litri me qepë të copëtuar imët, derdhni vodka në majë, lëreni në dhomë për 10 ditë. Pastaj tendosni, merrni para ngrënies për 1-2 tbsp. ltinktura.

Lëngu i qepës: Hidhni ujë të valë mbi qepën e grirë imët në mbrëmje, lëreni deri në mëngjes, kullojeni. Merrni për 3-4 ditë, gjysmë gote 2 herë në ditë.

Shega zhvishet nga krimbat tek njerëzit

Le të shohim se si të shpëtojmë nga parazitët në trup me lëvoren e shegës. Pastrimi kryhet sipas dozës më të rreptë, përndryshe trupi do të helmohet.

Receta për ilaçin është si më poshtë: 10 g lëvore të thatë derdhen me një filxhan ujë të vluar dhe gatuhen për rreth 10 minuta. Ju duhet të pini gjysmë lugë çaji. 3 r. / D. para ngrënies. Shega largon të gjithë dëmtuesit, madje edhe opisthorkiazën.

Higjena personale dhe tiparet ushqyese gjatë trajtimit

Për të hequr qafe krimbat parazitarë pa pasoja negative, rekomandohet që gjatë terapisë t'i përmbaheni një diete dietike:

 • Përjashto ushqimin e rëndë - të skuqur, të yndyrshëm, të tymosur, ëmbëlsira, miell, pije të gazuara dhe alkoolike.
 • Hani shumë fruta dhe perime të freskëta.
 • Ndiqni regjimin e rekomanduar të pirjes së dietologëve.
 • Hani produkte të qumështit të thartuar.

Pacienti duhet të përdorë produkte të higjienës personale: peshqirë, furça dhëmbësh, etj. Pasi të keni shkuar në tualet, sigurohuni që të lani duart me ujë dhe sapun. Ju gjithashtu duhet të ndryshoni të brendshme çdo ditë. Në këtë rast, do të jetë e lehtë të heqësh qafe krimbat, dhe pjesa tjetër e familjes nuk do të infektohet.

Si të hiqni parazitët e zorrëve në shtëpi

Por pjesa më e vështirë është të heqësh qafe parazitët si mishi i derrit ose shiriti i gjedhit. Gjatë luftës, të plagosurit u shpëtuan nga këta parazitë në mënyrën vijuese: ata i ushqyen të sëmurët me peshk të kripur dhe nuk i lejuan të pinin ujë për aq kohë sa të ishte e mundur, dhe më pas u dhanë atyre një laksativ. Vështirësia është të presësh derisa shiriti të dalë vetë.

Një rezultat i mirë për të hequr qafe këto parazitë jepet nga lëvozhgat e qëruara, por me një lëkurë gri-jeshile, farat e kungullit (ato ende pastrojnë me sukses zorrët). Ata i hanë këto fara gjatë gjithë ditës në vend të mëngjesit, drekës dhe darkës deri në mbushjen e tyre. Mundohuni të mos pini ujë. Një laksativ duhet të merret 2 orë pas "darkës". Më afër tërheqjeve në tualet. Jini të durueshëm - shiriti do të shuhet për një kohë të gjatë.

Për krimbat e peshkut dhe xhuxhit, përdorni infuzionin e mëposhtëm: 1 lugë gjelle rrënjë elecampane të copëtuar derdhet me një gotë me ujë të ngrohtë të zier dhe insistohet për 10 orë. Merrni në stomak bosh 1 - 2 lugë gjelle çdo 2 - 3 orë.

Solituesit dëbohen me qumësht natyral, në një gotë prej së cilës gatuhet një kokër hudhër. Pini këtë gotë kur ajo “gurgullon” në stomak pasi keni marrë një laksativ. Dhe kur të dalë paraziti, duhet të bëni një klizmë nga një infuzion i ngrohtë i hudhrës.

Si të dimë nëse ka krimba

Testimi i jashtëqitjes zakonisht bëhet për vezët e parazitëve. Si kryhet hulumtimi:

 1. Përgatitni një enë sterile. Tani ata kanë krijuar kontejnerë të specializuar që janë të pajisur me një lugë të përshtatshme. Mund ta blini në çdo farmaci.
 2. Mos përdorni laksativ;
 3. Feçet mblidhen në mbrëmje dhe në mëngjes para se të testohen.
 4. Materiali i mbledhur mund të ruhet në frigorifer jo më shumë se një ditë.
 5. impossibleshtë e pamundur të lejohet urina të futet në feces, prandaj është e domosdoshme të urinoni para procesit.
 6. isshtë e nevojshme të grumbullohet material nga pjesë të ndryshme - rezultati do të jetë më i saktë.
 7. Vendosni rreth një lugë çaji feces në enën e përgatitur.
 8. Dorëzoni enën në laborator sa më shpejt të jetë e mundur.

Për të marrë një rezultat më të saktë të testit, duhet ta përsërisni atë 2-3 herë në interval prej disa ditësh.

Mjetet juridike univerzale në shtëpi për krimbat

Blini fara të zakonshme karafili dhe bluajini në pluhur. Filloni ta merrni këtë pluhur një herë në ditë me një dozë "maja e një thike". Rritni dozën pak çdo ditë. Kursi i trajtimit është 10 ditë.

Tinktura alkoolike e hudhrës kundër parazitëve është shumë më efektive sesa përdorimi i zakonshëm i hudhrës. Për ta bërë këtë, 300 gram hudhër të qëruar kalohen përmes një mulli mishi, derdhen me një gotë alkool mjekësor dhe mbahen për 3 javë në një vend të freskët të errët (mundeni në frigorifer).

Sipas nevojës, çdo mëngjes në stomak bosh të paktën gjysmë ore para mëngjesit, hidhni 2 deri në 5 pika tinkturë alkoolike të hudhrës në një lugë qumësht dhe pini. Kursi i administrimit është deri në rezultatin e pastrimit të plotë të trupit nga të gjithë parazitët.

Farat e lirit janë të dëmshme për një numër të madh të parazitëve. Për të parandaluar infeksionin, mjafton thjesht t'i futni në dietën ditore, duke i shtuar në pjatat kryesore, pasta dhe sallata. Kjo metodë është ideale për fëmijët, pasi ata as nuk do ta kuptojnë që po trajtohen. Për të rriturit, do të jetë e mjaftueshme për të ngrënë një lugë gjelle fara liri të bluara në ditë në stomak bosh.

Parandalimi i helminthiasis

Për të mbrojtur veten nga infektimi përsëri me krimba, ju duhen:

 1. Lani ushqimin dhe duart mirë para përdorimit.
 2. Trajtoni siç duhet mishin / peshkun (ziejeni / skuqni plotësisht).
 3. Zieni ujin e rubinetit para se të pini.
 4. Çdo gjashtë muaj, kryeni parandalimin e helminthiasis në kafshët shtëpiake.

Fatkeqësisht, askush nuk është imun ndaj infeksionit me krimba. Fëmijët janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj tij, për të cilët është e pamundur të ndiqet gjatë gjithë kohës. Prandaj, këshillohet të bëni teste për krimba të ndryshëm një herë në vit dhe të kryeni trajtim parandalues të ilaçeve pasi të jeni konsultuar me një mjek.

Si të shpëtojmë nga krimbat gjatë shtatzënisë në shtëpi

Mund të përdoren edhe bimë me efekt antihelminthic. Këto përfshijnë: shalqi, karrota, thupër, lingonberry, sanëz, qepë, luleshtrydhe, dëllinjë, lakër të bardhë, kamomil, rroje të zeza, livando, shegë, hudhër, shelg, luleradhiqe, arrë, papaja, koriandër, rrepkë, trumzë, hirit të malit, hithër, hudhër të egër, kungull.

farat e kungullit për krimbat janë të sigurta për gratë shtatzëna

Gjatë zhvillimit të fetusit në trupin tuaj, disa prej bimëve janë të dëmshme. Prandaj, para se të përdorni bimët e mësipërme, kontaktoni gjinekologun tuaj, i cili do t'ju ekzaminojë dhe do t'ju tregojë se cilat bimë mund të përdorni. Gjatë shtatzënisë, opsioni ideal për të hequr qafe krimbat është përdorimi i farave të kungullit.

Trajtimi i farave të kungullit gjatë shtatëzënësisë:

 • Hani 2-3 lugë fara kungulli në stomak bosh në mëngjes. Mos harroni t’i përtypni mirë. Pas fjalë për fjalë dy orë, gëlltisni dy lugë vaj ulliri. Pas këtyre procedurave, krimbat duhet të dalin;
 • brejt rreth gjysmë gote fara në mëngjes dhe në mbrëmje për 35? 45 minuta para ngrënies gjatë gjithë javës;
 • Merrni 110 g fara kungulli të qëruara dhe fërkojini me 40-45 g ujë. Llokoçis mirë, merrni 25 gramë katër herë në ditë.

Ilaçet efektive: tableta dhe pezullime

Jo të gjithë krimbat mund të hiqen nga trupi në 1 ditë. Disa janë aq këmbëngulës sa janë edhe të pandjeshëm ndaj marrjes së parë të barnave sintetike. Sidoqoftë, janë ilaçet e patentuara që janë në gjendje të përballojnë shumicën e helminthiases në kohën më të shkurtër të mundshme. Për shkatërrimin e specieve të caktuara, kërkohet një tabletë. Onlyshtë e rëndësishme vetëm të dini se cili lloj i krimbave është vendosur në trup në mënyrë që të zgjidhni ilaçin e duhur për parazitët.

Mebendazole

isshtë një ilaç efektiv për infektimin helminthik të shkaktuar nga helminthët e rrumbullakët, si dhe në trajtimin e teniazës dhe fortyloidiasis.

Si të merrni. Këto barna merren për të trajtuar helminthiaza të ndryshme në këtë mënyrë:

 • Enterobiaza - një tabletë një herë.
 • Ascariaza dhe helminthiaza tjetër e shkaktuar nga krimbat e rrumbullakët - tre ditë në një tabletë në mëngjes dhe në mbrëmje.
 • Tenioza dhe fortiloidoza - sipas të njëjtës skemë, por dy tableta secila.

Kundërindikimet. Barnat me bazë mebendazol janë të ndaluara për fëmijët nën dy vjeç, gratë shtatzëna, njerëzit me sëmundje akute të traktit gastrointestinal.

Albendazole

Ky agjent ka spektrin më të gjerë të veprimit, duke shkatërruar krimbat e rrumbullakët, disa krimba shiritash, madje edhe rrymat. Ato mund të përdoren për ekinokokozë, kur operacioni është i pamundur.

Si të merrni. Ne heqim parazitët me tableta albendazol, varësisht nga lloji i pushtimit helminthik. Për trajtimin e helminthiazës së zakonshme, tradicionalisht tregohet një dozë e vetme e një tablete me një përsëritje, pas 3 javësh.

Kundërindikimet. Albendazoli dhe përgatitjet e tij nuk duhet të merren:

 • fëmijë nën 2 vjeç;
 • gjatë shtatzënisë dhe laktacionit;
 • për cirrozën e mëlçisë.

Levamisole

Shkatërron vetëm krimbin e rrumbullakët dhe krimbën. Një tipar i veçantë është lëshimi i tabletave në dozat e fëmijëve dhe të rriturve. Për fëmijët, marrja e pilulave për të rritur është kundërindikuar.

Si të merrni. Pacientët e rritur marrin një tabletë në të njëjtën kohë. Për fëmijët, dozimi llogaritet bazuar në peshën e tyre.

Kundërindikimet. Mos e pini ilaçin:

 • fëmijë nën tre vjeç,
 • gratë në pozitë;
 • personat me funksion të dëmtuar të mëlçisë ose veshkave.

Pirantel

Çfarë është kjo? Droga më e butë, ndër anthelmintikët e tjerë. Indikohet për shkatërrimin e krimbave të rrumbullakëta, krimbave, krimbave. Mund të përdoret për të hequr këto helminte tek fëmijët nga 6 muajsh.

Si të merrni. Pini produktin një herë, në masën 1 mg / 10 kg peshë.

Kundërindikimet. Ju nuk mund ta merrni Helmintox tek njerëzit me patologji të mëlçisë, gratë gjatë shtatzënisë.

Jo të gjitha helminthiases mund të trajtohen në shtëpi. Pra, çdo parazit hepatik shkatërrohet vetëm në një ambient spitalor. Sëmundjet e shkaktuara nga finlandezët e krimbave që janë vendosur në organe të ndryshme kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale. E njëjta qasje përdoret në trajtimin e fazës së përparuar të ascariasis. "Ne heqim parazitët në 1 ditë! "- parulla nuk është plotësisht e pastër në qëllimet e mjekëve dhe shitësve të shtesave dietike të diskutueshme. Disa lloje të helminthiasis nuk i përgjigjen fare trajtimit.

Përfitimet e trajtimit me ilaçe popullore për krimbat tek njerëzit

Ju mund të shpëtoni nga të gjitha llojet e krimbave me mjete juridike popullore. Ato kanë përparësi të pamohueshme mbi trajtimin me ilaçe. Për të arritur një efekt pozitiv, është e rëndësishme të përdorni mjete juridike popullore në përputhje të plotë me recetën dhe gjatë gjithë periudhës së rekomanduar.

ilaçe popullore për parazitët

E vetmja pengesë e këtij trajtimi është se zgjat më shumë se sa terapia farmakologjike. Por trajtimi me ilaçe popullore është shumë më i sigurt, veçanërisht për njerëzit trupi i të cilëve është dobësuar, fëmijët dhe gratë shtatzëna.

Shumë bimë kanë veti të theksuara anthelmintike. Përdorimi i rregullt i tyre shkatërron parazitët. Më shpesh, në shtëpi, njerëzit trajtohen me hudhër ose qepë. Këto produkte janë gjithmonë në dispozicion.

Përparësitë e tyre kryesore të metodave tradicionale të trajtimit të krimbave:

 • efekt i sigurt në trup;
 • efikasitet i lartë;
 • nuk ka efekte anësore;
 • numri minimal i kundërindikacioneve;
 • ato përfshijnë vetëm intolerancë individuale ndaj përbërësve të caktuar;
 • përmirësimi i përgjithshëm dhe vitaminizimi i trupit.