Llojet e parazitëve në trupin e njeriut

Shkencëtarët sugjerojnë se rreth 2/3 e popullsisë së botës preken nga kjo apo ajo sëmundje parazitare. Midis parazitëve të ndryshëm në trupin e njeriut ekzistojnë ato më të rrezikshmet, të cilat jo vetëm që i shkaktojnë shqetësime pacientit, por gjithashtu mund të provokojnë shfaqjen e komplikimeve të rrezikshme, deri në vdekje. Në artikullin tonë ne do t'ju tregojmë gjithçka në lidhje me parazitët, domethënë, ne do të përshkruajmë parazitët më të tmerrshëm dhe do të rendisim simptomat e helminthiases më të rrezikshme.

Varietetet e parazitëve

Ekzistojnë lloje të ndryshme të krimbave dhe protozoave që jetojnë në trupin e njeriut:

helminte që jetojnë në trupin e njeriut
 1. Helminths. Këto krimba më së shpeshti jetojnë në zorrë, por është e mundur që ato të vendosen në mëlçi, tru, mushkëri, zemër, veshka, muskuj dhe organe të tjera. Krimbat provokojnë sëmundje dhe komplikime të rrezikshme.
 2. Protozoa parazitare dhe shumëqelizore (parazitë protozoalë). Këto dëmtues janë të zakonshëm në gjerësi gjeografike të ndryshme. Këta parazitë njerëzorë protozoarë mund të infektojnë zorrët, sytë, trurin, ezofagun, zemrën, muskujt, si dhe nervat, mëlçinë, lëkurën, madje edhe sistemin gjenitourinar. Parazitët më të zakonshëm protozoarë që jetojnë te njerëzit janë lichens, lamblia, toxoplasma, Trichomonas, blastocysts, etj.
 3. Organizmat e tjerë që janë gjithashtu parazitë për njerëzit janë morrat, bugs, rriqrat, larvat e mizave. Emri i tyre është ektoparazitë. Ata mund të parazitojnë jo vetëm në sipërfaqen e lëkurës, por edhe në plagë, gjëndra të flokëve dhe qerpikët.
 4. Parazitët e tjerë janë specie që prekin më shpesh indin nënlëkuror, por mund të parazitojnë në uretër dhe nazofaringë. Këto janë larvat e disa mizave, mushkonjave, pleshtat e rërës.

Ne kemi renditur llojet kryesore të parazitëve tek njerëzit. Por nëse flasim për ato lloje të parazitëve që jetojnë në trupin e njeriut në gjerësitë tona gjeografike, atëherë më të tmerrshmit prej tyre janë sa vijon:

 • shirit derri;
 • fjongo e gjerë;
 • krimbat e kunjve;
 • Flokët kineze;
 • krimbi i rrumbullakët;
 • fluke;
 • Trichinella;
 • alveokoku;
 • krimbi
 • shirit xhuxh;
 • shirit bullish;
 • mëlçia;
 • shpifje pulmonare;
 • ekinokoku.

Sëmundjet që ato shkaktojnë

Parazitët më të rrezikshëm që jetojnë në trupin e njeriut mund të provokojnë një sërë sëmundjesh. Shumë shpesh, një sëmundje e provokuar nga një parazit i veçantë mban të njëjtin emër si edhe. Kështu, lloje të ndryshme të parazitëve në trupin e njeriut mund të shkaktojnë sëmundjet e mëposhtme:

parazitët në zorrën e njeriut
 • parazitë të caktuar brenda një personi (rrufetë) provokojnë trematodat;
 • cestodozat ndodhin kur preken krimbat e shiritave;
 • nëse një i rritur ose një fëmijë ka krimba të rrumbullakët në zorrë, atëherë diagnostikohen nematodat;
 • shushunjat shkaktojnë hirudinozë;
 • Antocefaloza provokohet nga gërvishtjet.

Sidoqoftë, parazitët në trupin e njeriut mund të infektojnë më shumë se një organ. Në varësi të lokalizimit të parazitëve në trupin e njeriut, dallohen sëmundjet e mëposhtme parazitare:

 1. Nëse sytë preken, mund të ndodhë onkocerkiaza, demodikoza, cistikerkoza dhe miaza;
 2. Sëmundjet e traktit gastrointestinal, të cilat shkaktohen nga parazitë njëqelizorë dhe helminte, - ascariaza, trikinoza, ankilostomiaza, enterobiaza, miiaza e zorrëve dhe metagonimiaza;
 3. Sëmundjet e trurit - ekinokokoza, toksoplazmoza, alveokokoza dhe cistikerkoza;
 4. Sëmundjet dermatologjike - demodikoza, morrat e kokës, zgjebja, pulikoza, trombidiaza, ftiriaza;
 5. Patologjitë e mushkërive - ekinokokozë, askariazë, akariazë, alveokokozë, tominxosis, etj;
 6. Sëmundjet e mëlçisë - opisthorkiaza, alveokokoza, ekinokokoza, klonorkiaza;
 7. Në gojë, veshë dhe gojë, parazitët mund të shkaktojnë lloje të ndryshme të miazës;
 8. Patologjitë e zemrës - dirofilariaza dhe ekinokokoza;
 9. Sëmundjet e sistemit gjenitourinar - alveokokoza, miaza e uratit, ekinokokoza;
 10. Patologjitë vaskulare - filariaza dhe skistosomiaza.

Simptomat

Cilat janë parazitët në trupin e njeriut, ne kemi konsideruar. Tani le të shohim simptomat kryesore që shkaktohen nga parazitët më të thjeshtë njerëzorë dhe lloje të ndryshme të krimbave. Vlen të përmendet se cistat e krimbave patogjene dhe protozoa shpesh bëhen shkak i infeksionit, i cili mund të qëndrojë në mjedisin e jashtëm për një kohë të gjatë, duke pritur momentin e duhur. oreksi i zvogëluar mund të jetë shkaku i infeksionit me helminteKur në kushte të favorshme të mjedisit të brendshëm të një personi, larvat dalin nga cistet, të cilat zhvillohen në mënyrë aktive tek të rriturit.

Veçmas, ia vlen të shpjegohet se çfarë janë cistet. Më shpesh, cistet formojnë organizmat më të thjeshtë njëqelizorë, bakteret dhe protistët. Cistet protozoare janë një formë e përkohshme e ekzistencës së një organizmi në kushte të pafavorshme. Në fakt, është një predhë mbrojtëse. Formimi i kistit ndodh në një fazë të caktuar në ciklin jetësor të parazitit ose në kushte të pafavorshme.

Askariaza

skuqjet alergjike të lëkurës që kruhen mund të jenë simptoma të ascariazës

Sëmundja provokohet nga krimbat e rrumbullakët. Këta parazitë mund të jetojnë ekskluzivisht në zorrën e njeriut. Kompleksi i simptomave varet nga intensiteti i pushtimit dhe mosha e pacientit. Shenjat e zakonshme të sëmundjes janë:

 • skuqje alergjike kruajtëse (si një skuqje vezikulare ose urtikarie);
 • gjendje ethe;
 • sëmundje e përgjithshme;
 • djersitje e tepruar;
 • dobësi;
 • mëlçia e zmadhuar;
 • në fazën migratore: gulçim, kollë, gulçim në mushkëri;
 • humbja e oreksit;
 • diarre dhe kapsllëk;
 • të përziera;
 • nga ana e sistemit nervor qendror: nervozizëm, dëmtim i gjumit dhe kujtesës, konvulsione, meningjit;
 • Abscesi i mëlçisë, verdhëza obstruktive, apendesiti, pankreatiti dhe pengesa mund të zhvillohen me pushtim masiv.

Teniarinhoz

Kjo sëmundje shkakton shiritin e gjedhit. Në fazën fillestare, sëmundja është asimptomatike dhe mund të zgjasë me vite. Herët ose vonë, shfaqen simptomat e mëposhtme:

 • rëndesa në epigastrium;
 • të përziera, urth;
 • rritet jargëzimi;
 • shaka;
 • apendesiti, bllokimi i zorrëve, bllokimi i kanaleve biliare;
 • humbja e peshës trupore në sfondin e oreksit të rritur;
 • mungesa e vitaminës;
 • të përzier, urth me teniarinchiasis
 • reaksione alergjike;
 • marramendje, dobësi, shqetësim i gjumit, rritje e nervozizmit dhe nervozizëm;
 • hipertensioni arterial dhe takikardia.

Enterobiaza

Krimbat e kunjve shkaktojnë këtë sëmundje. Kjo është sëmundja parazitare më e zakonshme. Simptomat e saj janë si më poshtë:

 • kruarje në anus, më keq gjatë natës;
 • gërvishtjet dhe skuqjet në këtë zonë;
 • gjumi vuan, shfaqen bruxism, përgjumje, letargji;
 • humbja e oreksit;
 • dhimbje barku, mosmbajtjeje urinare tek fëmijët;
 • jashtëqitje të paqëndrueshme, të përziera, gazra, të vjella;
 • reaksione alergjike.

Toksokariaza

astma bronkiale mund të shkaktojë toksokariazë

Krimbat Toxocara mund të parazitojnë në inde dhe organe të ndryshme të një personi. Por, pavarësisht nga vendi i lokalizimit, ato gjithmonë shkaktojnë reaksione alergjike në trup, duke vepruar sipas llojit të mëposhtëm:

 1. Skuqja e lëkurës që i ngjan pickimit të mushkonjave. Skuqja mund të shfaqet në pjesë të ndryshme të trupit.
 2. Astma bronkiale, manifestohet si një kollë e thatë e vazhdueshme me një sasi të vogël të pështymës.
 3. edema e Quincke. Një person ka ënjtje të lëkurës në fytyrë dhe qafë, e cila mund të çojë në mbytje dhe vdekje.

Me përkeqësimin e toksokariazës, temperatura e pacientit rritet, shfaqen simptoma të dehjes me humbje të oreksit dhe dhimbje koke, nyjet limfatike rriten.

Nekatorozë (krimb i egër)

Kjo sëmundje është shkaktuar nga helminths të quajtur nekator dhe angworm. Pushtimi manifestohet nga kompleksi i mëposhtëm i simptomave:

 1. Kur larvat futen përmes lëkurës, shfaqen dermatiti, urtikaria dhe skuqjet e ndryshme. Në vendin e depërtimit, ka ënjtje, kruajtje dhe djegie. Periudha invazive zgjat deri në 12 ditë.
 2. Faza migratore shoqërohet gjithashtu me manifestime alergjike. Në këtë rast, traktati i frymëmarrjes është i dëmtuar, dhe ndodhin bronkit, pneumoni, trakeit dhe laringit. Pacienti ka ethe, kollë, marrje fryme dhe zë të ngjirur.
 3. Për disa muaj, fillon faza e zorrëve e sëmundjes. Në këtë fazë, simptomat e anemisë së mungesës së hekurit dhe duodenitit janë të pranishme. Pacienti ka nervozizëm të shtuar, lodhje dhe shqetësim të gjumit. Gratë kanë parregullsi menstruale.

E rëndësishme! Në fëmijëri, infeksioni i krimbave mund të shkaktojë vonesë mendore dhe fizike.

Giardiasis

Giardia është një sëmundje parazitare protozoare. Një e katërta e popullsisë ka një transport asimptomatik të këtij mikroorganizmi. Në fazën akute, shfaqen shenjat e mëposhtme:

dhimbje në hipokondrin e djathtë me giardiazë
 • keqfunksionimet në traktin gastrointestinal;
 • pacienti torturohet nga dhimbja në hipokondriumin e djathtë dhe zonën rreth kërthizës;
 • vërehen gazra, ulje të oreksit, belbëzime, të përziera;
 • diarreja alternohet me kapsllëk, mund të ketë jashtëqitje të shpeshta (deri në 5 herë);
 • me një kurs subakut, simptomat e zorrëve vazhdojnë, pacienti humbet peshë;
 • me dehje masive nga pushtimi dhe ethe;
 • fëmijët kanë kruarje, urtikari dhe të fikët;
 • gjatë coprogramit cistet e protozoave gjenden në feces.

Amebiaza

Sëmundja provokohet nga një amebë histologjike. Sëmundja mund të jetë asimptomatike ose simptomatike. Ekzistojnë dy forma të sëmundjes: ekstraintestinale dhe zorrë. Këto protozoa mund të prekin trurin, mushkëritë, lëkurën dhe sistemin gjenitourinar. Por më e zakonshme është amebiaza e zorrëve. Simptomat e saj janë si më poshtë:

 • në fillim të sëmundjes, diarreja shfaqet me jashtëqitje të bollshme me shkumë, pastaj jashtëqitjet si pelte, si pelte e mjedrës, dalin jashtë. Frekuenca e tyre është deri në 20 herë në ditë;
 • dhimbja e fortë lokalizohet në anën e djathtë të barkut;
 • gjendje e lehtë subfebrile;
 • pas 6 javësh procesi akut mund të bjerë;
 • Ekzaminimi
 • mund të zbulojë protozoa në feces.

E rëndësishme! Amebiaza nuk shuhet kurrë më vete dhe shpesh përsëritet. Nëse nuk trajtohet, formohet një amebë, e cila çon në bllokim të zorrëve.

Difilobotriaza

ngërçja e dhimbjes së barkut shkakton difilobotriazë

Shirit i gjerë është fajtori i kësaj sëmundjeje. Ky përfaqësues i cestodeve shkakton pamjen klinike të sëmundjes në vijim:

 • humbje peshe, jashtëqitje të çrregullta, ulje të oreksit;
 • temperaturë e ulët;
 • lodhje;
 • dhimbje barku ngërç;
 • anemi, dobësi, marrje mendsh, rritje të rrahjeve të zemrës;
 • fragmente të krimbave mund të gjenden në feces;
 • shfaqen çarje të dhimbshme në gojë;
 • depresioni dhe nervozizmi i shtuar.

Tenioza

Sëmundja shkaktohet nga shiriti i derrit. Paraziti lokalizohet në zorrën e hollë dhe shkakton simptomat e mëposhtme:

 • kapsllëk, të vjella, diarre, të përzier;
 • të vjellat dhe jashtëqitjet mund të përmbajnë segmente (proglottida) të parazitit;
 • kruarje anale, dhimbje barku;
 • gjumi vuan, shfaqet marramendje.

Ekinokokoza

Ekinokoku mund të jetë asimptomatik për një kohë të gjatë. Pastaj shfaqen dhimbje në zonën e formimit të një ciste ekinokoksike. Zakonisht, simptomat janë karakteristike për neoplazmat e një organi të caktuar. Kur këputet cista, shfaqen dehje të përgjithshme, shok anafilaktik dhe urtikarie.

Llojet e parazitëve që jetojnë në trupin e njeriut

Të gjitha llojet e parazitëve në trupin e njeriut kanë një efekt të dëmshëm në shëndetin e tij. Ata infektojnë organet, ushqehen me lëndë ushqyese që janë të nevojshme për jetën e njeriut dhe lëshojnë substanca toksike të dëmshme. Prandaj, është kaq e rëndësishme që të shpëtoj prej tyre në kohën e duhur.

një nga parazitët që jetojnë në trupin e njeriut

Trupi i njeriut preket nga parazitë të ndryshëm, disa jetojnë brenda trupit, të tjerët në sipërfaqen e tij. Ato ndryshojnë në madhësi, në mënyrën e hyrjes në trup, në karakteristikat e funksioneve të tyre jetësore.

Cilat parazitë jetojnë në trupin e njeriut? Si të shpëtoj prej tyre? Çfarë masash parandaluese ekzistojnë? Këto çështje do të diskutohen më poshtë.

Klasifikimi i parazitëve

Parazitët njerëzorë janë shumë të zakonshëm, ato ndahen në grupe:

 1. Endoparazitetjanë organizma që parazitojnë brenda një personi. Ky grup, nga ana tjetër, është i ndarë në protozoa (përbëhet nga një qelizë e vetme) dhe helminte (krimba). Parazitët më të thjeshtë në trupin e njeriut janë ameba, lamblia, Trichomonas, toksoplazma. Sa për krimbat, këtu përsëri ka një ndarje në krimba të rrumbullakët (nematodë), të rrafshët dhe krimba shiritash.
 2. Ektoparazitetjanë organizma që parazitojnë në sipërfaqen e trupit të njeriut - morrat, këpushat, pleshtat, mollëkuqet. Përveç faktit që ushqehen me gjak njerëzor, shkaktojnë shqetësime të mëdha (pickime, djegie, plagë të lëkurës), ato mbartin sëmundje mjaft të rrezikshme: tifos, antraksit, trypanosomiazës dhe të tjera.
 1. Giardia.Infeksioni i giardiazës është një mekanizëm fekal-oral. Pasi cistet (parazitët ende të paformuar, të mbuluara me një membranë mbrojtëse) hiqen nga anusi i një personi të sëmurë, ato përhapen në perime, fruta dhe produkte të tjera ushqimore. Përmes duarve të lara dobët, ujit të ndenjur, frutave dhe perimeve të lara jo mjaftueshëm, cistet hyjnë në zgavrën me gojë të njeriut, nga ku arrijnë në mënyrë të sigurt në zorrët, ku përsëri kthehen në një të rritur dhe shumohen përsëri. Rezultati është një cikël vicioz që do të vazhdojë derisa të sigurohet trajtimi adekuat dhe të ndiqen masat higjienike. Simptomat e sëmundjes janë dobësia, lodhja, dhimbja e kokës, diarreja, dhimbja e barkut dhe fryrja e barkut. Mund të shfaqen kruarje në anus, skuqje të lëkurës, astmë bronkiale. Patologjia karakterizohet nga humbje peshe, anemi dhe dobësim i sistemit imunitar. Trajtimi - Metronidazole, Furazolidone, Tinidazole. Dozimi përshkruhet nga mjeku.
 2. Toksoplazma.Infeksioni me këto protozoa ndodh përmes kontaktit me kafshët shtëpiake të infektuara. Në këtë rast, një person është një mikpritës i ndërmjetëm, pasi që cikli i zhvillimit seksual të parazitit ndodh në trupin e kafshës. Sëmundja manifestohet nga një rritje e zgjatur e temperaturës në nivele subfebrile, shenja të përgjithshme të dehjes, pacienti ka nyje limfatike të zgjeruara, shfaqen dhimbje të nyjeve dhe muskujve. Gjithashtu, funksionet e traktit gastrointestinal dhe vizual janë ndërprerë, sistemi nervor qendror mund të vuajë, ka shenja të sëmundjes së zemrës dhe sistemit endokrin. Treatmentshtë përshkruar trajtim kompleks - antibiotikë të grupit tetraciklin dhe sulfonamide.
 3. Trichomonas.Trichomonas transmetohet seksualisht, rreziku i infektimit nga kontakti është minimal, por ende ekziston. Simptomat e sëmundjes tek gratë janë kruajtja, skuqja e organeve gjenitale, djegia dhe shkarkimi i shkumëzuar. Burrat mund të kenë vështirësi në urinim dhe të kenë shkarkim. Trajtimi - ilaçe anti-trikomona.

Pinworm është një parazit i zorrëve

Parazitët më të famshëm të brendshëm janë krimbat e kunjve. Ata jetojnë në zorrë dhe shkaktojnë një sëmundje të quajtur enterobiazë. Ky lloj paraziti prek jo vetëm njerëzit, por edhe majmunët. Grupi i rrezikut - fëmijët e moshës parashkollore, sipas statistikave, enterobiaza diagnostikohet në gjysmën e fëmijëve nga 2 deri në 10 vjeç.

parazit pinworm që jeton në zorrë

Krimbat transmetohen nga personi në person, ju mund të infektoheni përmes çdo sendi që një person i sëmurë ka përdorur, ose përmes një shtrëngimi duarsh. Kushti kryesor për transferimin e vezëve të krimbave nuk lahen duart pas kontaktit, sidomos para ngrënies. Krimbat, ose më mirë vezët e tyre, mund të barten nga mizat dhe buburrecat.

Krimbat e kunjve mund të jetojnë vetëm në zorrë, ato janë veçanërisht të rehatshme në pjesën e hollë, në zorrën e trashë dhe zorrën e trashë. Për çiftëzim, parazitët zgjedhin ileumin, nga ku femra zvarritet përmes anusit dhe vendos vezët në anus. Simptomat e krimbave në trup janë kruajtja në anus, alergji, lodhje, anemi, dhimbje barku, rraskapitje.

Levamisole, mebendazole, albendazole dhe ilaçe të tjera anthelmintike janë të përshkruara për trajtimin e enterobiazës. Parandalimi i krimbave është i bazuar në higjienën e duarve. Ato duhet të lahen pasi të vizitojnë vendet publike.

Krimbat e rrumbullakët - krimbat e rrumbullakët

Gjatësia e një të rrituri mund të arrijë 40 cm. Krimbat e rrumbullakët jetojnë në zorrën e njeriut, vezët e tyre nxirren natyrshëm, pastaj ata vazhdojnë zhvillimin e tyre në tokë, ku ata qëndrojnë derisa të hyjnë përsëri në trupin e njeriut. Duart e pista dhe perimet dhe frutat e palara janë mënyra të infektimit me krimbat e rrumbullakët. Vezët e krimbave të rrumbullakëta janë të mbuluara me një guaskë që nuk tretet në stomakun e njeriut dhe lejon që krimbat e rrumbullakët të mbijetojnë dhe të hyjnë në zorrët, ku zhvillohen individë të pjekur.

Ascariaza mund të jetë asimptomatike për një kohë të gjatë. Pastaj shfaqen simptomat, të cilat varen nga vendndodhja dhe faza e zhvillimit të parazitit. Në fazën e parë, migratore të ascariasis, pacienti është i shqetësuar për ethe, kollë me pështymë, skuqje të lëkurës, migrenë, nyjet limfatike të zgjeruara, mëlçia dhe shpretka. Në fazën e vonë, kur paraziti tashmë hyn në zorrë, vërehen çrregullime të jashtëqitjes (dizenteri, simptoma të ngjashme me kolera, mund të shfaqen shenja të etheve tifoide). Ka ndjesi të dhimbshme në bark, një humbje të mprehtë të peshës dhe lodhje.

Shirit i gjerë

Infeksioni me këtë parazit ndodh përmes peshqve. Ky është mikpritësi i ndërmjetëm i krimbit. Nuk është e nevojshme të hani për infeksion, ndonjëherë mjafton vetëm kontakti me peshqit e infektuar. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të merreni me duart, thikën, bordin me shumë kujdes pasi të keni prerë peshkun.

shirit i gjerë infekton njerëzit përmes peshqve

As krimbat dhe as larvat e tyre nuk transmetohen nga një person i sëmurë tek një person i shëndetshëm. Simptomat e infeksionit janë të përzierat, të vjellat, dhimbjet e barkut, oreksi i rritur ose i zvogëluar, çrregullimet dispeptike. Shenjat e para të sëmundjes mund të shfaqen një ose dy muaj pas infektimit. Si rezultat i pranisë afatgjatë të parazitit në trupin e njeriut, zbehje e lëkurës, dhimbje koke, rritje e rrahjeve të zemrës, ulur presionin e gjakut, dobësi, anemi. Trajtimi ka për qëllim vrasjen e krimbit. Për ta bërë këtë, përdorni Praziquantel, Niclosamide.

Shirit i demit

Shiriti i gjedhit mund të rritet deri në 12 m të gjatë. isshtë një hermafrodit që mund të prodhojë mbi 100, 000 vezë, të cilat excretohen në jashtëqitje. Vezët bien në tokë, pastaj mbi bimë, këto bimë hahen nga bagëtia. Në trupin e një kafshe, vezët bëhen larva, të cilat lokalizohen në muskuj. Nëse një person ha viçi të kontaminuar, larvat hyjnë në zorrë. Larvat nuk transmetohen nga personi në person.

Krimbat e rritur kanë një kokë me katër gota thithëse, një qafë dhe një trup të përbërë nga segmente. Numri i segmenteve është vazhdimisht në rritje, segmentet e pjekura mund të ndahen nga krimbi dhe të zvarriten nga zorrët e njeriut.

shirit i gjedhit hyn në një person përmes viçit

Simptomat e sëmundjes janë të përziera, të vjella, çrregullime dispeptike, jargëzim i shtuar, marrje mendsh, dobësi, nervozizëm, lodhje, dhimbje barku me lokalizim të pasigurt, alergji, luhatje të oreksit.

Për të hequr karin e gjedhit nga trupi, ekziston një skemë e përbërë nga 3 faza: përgatitore (pastrimi i trupit), trajtimi me ilaçe antiparazitare (Biltricid, Praziquantel, Niclosamide), shërimi (dieta, ilaçet bimore).

Shirit derri

Një person mund të infektohet me shirita derri përmes duarve të pista, mishit të zierë keq, ujit të ndotur, një person i infektuar mund të lëshojë segmente krimbash dhe larva në mjedis me të vjella dhe feces. shirit mishi i derrit i shkon një personi përmes duarve të pistaKrimbi mund të jetojë në trupin e njeriut deri në 15-17 vjet, ai ngjitet në mukozën e zorrëve dhe larvat e tij mund të përhapen në të gjithë trupin me rrjedhjen e gjakut dhe të bashkohen me ndonjë organ. Especiallyshtë veçanërisht e rrezikshme nëse larva hyn në tru.

Derrat janë mikpritësi i ndërmjetëm; njerëzit që kanë kontakte të shpeshta me mish të papërpunuar rrezikojnë më shumë të preken nga ky parazit. Zinxhiri i mishit të derrit mund të infektohet si nga kontakti ashtu edhe nga ngrënia e mishit të pamjaftueshëm të trajtuar me nxehtësi. Në mënyrë që të gjitha larvat e shiritit të derrit të shkatërrohen në mish, mishi ose duhet të gatuhet për një kohë të gjatë ose të ngrijë për 2-3 javë.

Shiriti i derrit mund të ndikojë në zorrën e hollë, mëlçinë, trurin, organet vizive, muskujt, etj. Nëse krimbi prek organet vitale, atëherë një person mund të përjetojë paralizë ose edhe vdekje.

Simptomat e shiritave të derrit: reaksione alergjike, dhimbje barku, të përziera dhe të vjella, dobësi, marrje mendsh, dhimbje koke, humbje peshe, kruajtje në anus. Krimbi infekton mukozën e zorrëve, kështu që simptomat janë shumë të ngjashme me enteritin.

Trajtimi konsiston në marrjen e ilaçeve që kanë një efekt paralizues në krimb, si rezultat i së cilës ai nuk mund të qëndrojë në muret e zorrëve dhe të dalë. Por në të njëjtën kohë, ajo lëshon një sasi të madhe të substancave toksike, të cilat mund të shkaktojnë shok anafilaktik në një person. Prandaj, trajtimi duhet të kryhet vetëm nën mbikëqyrjen e një mjeku.

Parazitët në gojë

Parazitët në gojën e njeriut më shpesh mund të përfaqësohen nga speciet e mëposhtme:

 • Trichomonas;
 • ameba e gojës;
 • Larvat e Diptera (miaza orale).

Pamja klinike mund të jetë si më poshtë:

 • alergji;
 • dobësi, humbje peshe;
 • erë e ndezur nga goja;
 • ndjesia e lëvizjes në laring;
 • kruarje dhe djersitje;
 • të përziera, humbje e energjisë.

Krimbat që jetojnë në gojë mund të shkatërrojnë dhëmbët, të krijojnë depozita purulente në mukozën dhe gjuhën. Trajtimi përshkruhet vetëm nga një mjek i cili merr parasysh simptomat ekzistuese, si dhe llojet e parazitëve. Një parakusht për trajtimin është ekzaminimi i të gjithë njerëzve në kontakt me pacientin.

Përmbledhje

Më lart, jo të gjithë u konsideruan, madje edhe parazitët më të zakonshëm që mund të banojnë në trupin e njeriut. Importantshtë e rëndësishme të kuptohet rreziku i madh i asaj lagjeje: krimbat tek një person mund të shkaktojnë pasoja shumë të rënda dhe në fund të fundit të shkaktojnë vdekjen e pronarit të tyre. Prandaj, është shumë e rëndësishme të diagnostikoni në kohë parazitët dhe të shpëtoheni prej tyre. Sa i përket masave parandaluese, ato kryesisht konsistojnë në higjienë dhe pjekje me cilësi të lartë të mishit të ngrënë.