Mjetet juridike popullore për parazitët në trup

Mjekët thonë se parazitët jetojnë në trupin e një të tretës së popullatës. Ndonjëherë kjo bashkëjetesë është asimptomatike dhe nganjëherë lindin probleme shëndetësore. Por është jashtëzakonisht e vështirë të identifikosh praninë e disa krimbave.

Pastrimi i trupit me mjete juridike popullore është një metodë e përshtatshme dhe e sigurt. Ilaçet shtëpiake përdoren jo vetëm për të dëbuar krimbat, por edhe për parandalimin.

Ne do t'ju tregojmë se si të heqni qafe parazitët duke përdorur produktet dhe bimët në dispozicion. Recetat janë si më poshtë:

 • Hidhni tansy të thatë me ujë të valë dhe lëreni në një enë të mbyllur për 5 orë. Merrni 200 ml në mëngjes me stomak bosh.
 • Prisni 2 thelpinj hudhër, mbështillini ato me napë. Pastaj zieni 250 ml qumësht, vendosni hudhrat aty dhe gatuajini për 10 minuta. Pini hudhër acid laktik çdo ditë në mëngjes në stomak bosh. Kursi i trajtimit është 7 ditë. Gjithashtu përdorni këtë ilaç për një klizmë.
 • Përzieni 1 lugë çaji. gjethe tansy, yarrow dhe rrënjë çikore të integruar. Derdhni bimët me 400 ml ujë dhe mbajini në një banjë uji për 15 minuta. Pini 50 ml në stomak bosh për 7 ditë.
 • Hidhni rrënjë të integruar xhenxhefili (500 g) me vodka (500 ml) dhe fshiheni në një vend të errët për 14 ditë. Merrni tinkturën në mëngjes me stomak bosh. Holloni 5-10 ml në 100 ml ujë të ftohtë të zier.
 • Farat e kungullit (150-200 g), së bashku me lëvoren, bluajini me një blender, shtoni një lugë gjelle mjaltë dhe 4-5 tbsp. lujë i zier. Merrni produktin në stomak bosh, duke e përtypur ngadalë. Pini një laksativ pas 3 orësh. Farat e kungullit mund të hahen pa guaskë dhe të thahen pak.

Mjetet juridike popullore për krimbat për të rriturit. Si të shpëtoni nga krimbat në trup: vetëm

Larvat e parazitëve që kanë hyrë në trup depërtojnë në mënyrë aktive në organe dhe inde të ndryshme. Kjo fazë e sëmundjes quhet akute. Imuniteti në këtë fazë aktivizohet, manifestimet e reaksioneve alergjike janë të mundshme. Kjo fazë karakterizohet nga një rritje e temperaturës (ndonjëherë deri në 38-40 ° C), gjendje e keqe e përgjithshme, ulje e aktivitetit dhe performancës, dobësi, nervozizëm, dhimbje koke dhe dhimbje në muskuj dhe nyje, kruajtje dhe skuqje.

Faza kronike e sëmundjes mund të zgjasë me vite. Kohëzgjatja e tij varet nga madhësia e jetës së parazitit. Kjo fazë mund të karakterizohet nga simptomat e mëposhtme: dhimbje barku, kapsllëk, diarre, mëlçi dhe pankreas anormal, anemi, mungesa të vitaminave dhe mangësi ushqyese, ulje të imunitetit, sindromi i lodhjes kronike, formimi i cistave dhe "tumoreve", dhimbje në nyje dhe muskujt, prapambetja mendore dhe zhvillimi mendor tek fëmijët, formimi i tumoreve malinje.

 • Hidh 2 tbsp. lugë gjelbërim barishte lavire 1-2 lugë ujë të valë dhe lëreni për disa orë. Pini 1/3 filxhan infuzion të ngrohtë 3-5 herë në ditë para ngrënies. Ndihmon me krimbat, shqetësimet gastrointestinale dhe kapsllëkun.
 • Hidhni 2-3 lugë çaji me bar të thartë me ujë të vluar takan dhe lëreni për 2 orë. Merrni 2-3 tbsp. lugë infuzion 3-5 herë në ditë para ngrënies. Ndihmon me krimbat, hidhërimin në gojë, gastritin hipocid dhe çrregullime të tjera të traktit gastrointestinal.

Vëmendje! Përdorimi afatgjatë i acidit acid mund të irritojë veshkat dhe traktin urinar.

 • Derdhni 50 g lëvore të degëve të shegës së re me 2 gota ujë, lëreni për 6 orë. Pastaj vlim derisa lëngu të avullojë në gjysmë, pastaj kullojeni dhe ftohet. Merrni 200 ml të kësaj lëngje në gllënjka të vogla për një orë. Pas 30 minutash, merrni ndonjë laksativ bimor (infuzion i gjetheve të cassia ose lëvore të buckthorn), dhe në mungesë të tyre - laksativë të kripur, Glauber ose kripë tjetër (20-30 g). Ky ilaç duhet të përdoret për të dëbuar krimbat, në veçanti shiritin e gjedhit.

Mjekësi tjetër tradicionale

 • Merrni brenda fara (fara) të kungullit të tryezës së freskët. Farat duhet të jenë të thata (jo të pjekura), të ruajtura jo më shumë se dy vjet. Ata duhet të qërohen, por mbajnë lëkurën e brendshme gri-jeshile dhe marrin sipas moshës: 3-4 vjeç - 75 g, 5-6 vjet - 100 g, 10 vjeç e lart - 150-200 g. Të rriturit marrin deri në 3 gota në ditë, të ndara në 3 racione, një orë para ngrënies. Pas marrjes së pjesës së fundit të farave, pas 2 orësh, jepet një laksativ nga bimët medicinale. Ky ilaç ndihmon në dëbimin e të gjitha llojeve të krimbave, madje edhe krimbave.
 • Përgatitni një infuzion me fara (fara) të kungullit të tryezës. Merrni 500 g farëra jo të qëruara nga lëvorja, bluajini në një mulli të mishit së bashku me lëvozhgën dhe derdhni 5 gota ujë të ngrohtë të zier. Avulloni pa vluar në zjarr të ngadaltë ose në furrë në gati gjysmën e lëngut, pastaj hiqni shtresën e panevojshme të vajit nga sipërfaqja me një lugë, kullojeni përmes napës dhe merrni, varësisht nga mosha, në doza të rekomanduara më sipër.
 • Merrni pluhur lëvore kungulli. Përziejeni me ujë të ngrohtë të zier deri në salcë kosi të trashë. Të rriturit marrin 60-80 g, fëmijët - 30-40 g Merrni ngadalë, mbi 15-20 minuta, 2-3 herë në ditë para ngrënies.
 • Merrni brenda farave të karotave të egra në formën e një pluhuri, 1-3 g pluhur 3-5 herë në ditë para ngrënies, larë me ujë të ngrohtë të zier. Vepron si një agjent laksativ dhe antihelminthic.
 • Grini qepën në një grimcë, derdhni një gotë me ujë të ngrohtë të zier. Këmbëngulni gjatë natës dhe pini gjithçka në stomak bosh - kështu që për 3-4 ditë me krimba.
 • Pini lëng karrote të sapo bërë. Të rriturit - 100-200 ml në stomak bosh. Fëmijët - 1-2 tbsp. lugë për fëmijë, mëngjes dhe mbrëmje. Vepron si një laksativ i butë dhe ndihmon për të hequr qafe krimbat e rrumbullakët.
 • Konsumoni pluhur ose infuzion të farës së karotës. Infuzion përgatitet si më poshtë. Hidh 1 tbsp. një lugë fara të grimcuara me një gotë ujë të valë dhe lëreni për 2 orë. Merrni 1 tbsp. lugë çdo 2-3 orë para ngrënies. Ndihmon me krimbat, fermentimin e shtuar dhe formimin e gazrave në zorrë.
 • Hani 1-2 gota me fruta të aktinidisë akute ose kolomikta (rrush të thatë) në stomak bosh. Vepron si një agjent antihelminthic.

Pastrimi i trupit të parazitëve me sode. Pastrimi i trupit me sode

Shumë prej nesh e dinë se një organizëm i skorosur është një mjedis i shkëlqyeshëm për zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme. Kjo është arsyeja pse pastrimi i rregullt është i nevojshëm për çdo person. Por si saktësisht të pastroni trupin tuaj në mënyrë që të mos dëmtoni shëndetin tuaj? Mbi të gjitha, shumica e metodave të përdorura për rimëkëmbjen kanë vlerësime pozitive dhe negative.

Ne nuk do të jemi në gjendje të flasim për të gjitha metodat e pastrimit të trupit brenda kornizës së këtij neni, por megjithatë vendosëm të merremi me një nga metodat më të njohura të një procedure të tillë. Kjo ka të bëjë me përdorimin e sodës së bukës për të pastruar trupin tuaj. Ne propozojmë të shqyrtojmë avantazhet dhe disavantazhet e metodës tani.

Pastrimi i trupit me sode. Çuditërisht, por e vërtetë: shumica e njerëzve modern besojnë se soda e bukës pastron në mënyrë të përsosur trupin nga toksinat dhe ju lejon të shpejt të heqni qafe substancat e dëmshme në të. Ata thonë se soda pastron organet e brendshme në të njëjtën mënyrë siç është në gjendje të lajë enët e ndyra. Por kjo nuk është e vërtetë. Bikarbonati i natriumit nuk lidh substanca toksike dhe, për më tepër, nuk është i aftë të shkatërrojë radikalet e lira.

Prandaj, nuk mund të bëhet fjalë për ndonjë pastrim të zorrëve, mëlçisë dhe organeve të tjera me ndihmën e sodës së bukës. Kjo nuk është asgjë më shumë se një mashtrim i njerëzve larg mjekësisë, të cilët thjesht promovojnë fantazitë e tyre të çmendura në masat.

pastrimin e trupit nga parazitët me sode

Por ky përdorim i sodës zakonisht përdoret ekskluzivisht nën mbikëqyrjen e një mjeku dhe vetëm për sëmundje të rënda. Për shembull, zhvendosja e aciditetit të gjakut në komën ketoacidotike, e cila është një nga ndërlikimet e diabetit mellitus, kërkon vërtet korrigjim të menjëhershëm. Në këtë rast, bikarbonat natriumi futet në mënyrë intravenoze derisa pH i gjakut të rikthehet në normale.

Ndonjëherë soda e bukës përdoret në gastroenterologji për të trajtuar urthin. Meqenëse bikarbonati i natriumit i përket antacideve, ai është në gjendje të neutralizojë acidin klorhidrik, duke lehtësuar kështu gjendjen e pacientit. Sidoqoftë, shpesh është e pamundur të përdoret sode për këtë qëllim, pasi ekziston një rrezik i lartë i zhvillimit të çrregullimeve të traktit gastrointestinal. Si rregull, përdorimi i sodës për të luftuar urthin është i mbushur me një zhvendosje të pH të lëngut gastrik në anën alkaline, e cila vetëm përkeqëson gjendjen e pacientit.

Pastrimi i trupit me sode. Përdorimi i vetëm i ndjeshëm trupor i sodës së bukës është lehtësimi i dhimbjeve të muskujve. Siç e dini, dhimbja pas stërvitjes shkaktohet nga akumulimi i acidit laktik në muskujt e skeletit, i cili irriton mbaresat nervore. Soda pjesërisht neutralizon këtë acid, duke e bërë më të lehtë për atletin. Sidoqoftë, nëse mendoni se në këtë rast bikarbonat natriumi duhet të merret me gojë, atëherë keni gabim. Banja me sodë - kjo është ajo që trajnerët e tyre u rekomandojnë sportistëve, kur "kompatura" nuk u jep mundësinë të vazhdojnë plotësisht studimet e tyre. Për të humbur peshë dhe për të pastruar trupin, nuk përdoret bikarbonat natriumi.

Efektet e sodës së bukës bazohen vetëm në aftësinë e saj për të alkalizuar gjakun ose acidin e stomakut.

Prandaj, mos rrezikoni shëndetin tuaj dhe mos e përdorni këtë produkt nga goja. Një hap i tillë i nxituar do të çojë plotësisht në probleme shëndetësore, prandaj ne rekomandojmë që të përmbaheni nga "procedurat e pastrimit" të tilla. Asnjë mjek i licencuar nuk do të miratojë metoda të tilla.

Prandaj mendo me mençuri! Epo, nëse doni të heqni qafe toksina dhe toksina të dëmshme në trupin tuaj, atëherë përdorni një dietë terapeutike, ditë agjërimi dhe sporte për këto qëllime. Këto metoda funksionojnë vërtet, dhe mjekët i mirëpresin ato. Përveç kësaj, me ndihmën e ushqimit të duhur, ju jo vetëm që do të pastroni në mënyrë efektive trupin, por gjithashtu do të shpëtoni nga shumë sëmundje, duke përfshirë problemin e peshës së tepërt.

Ilaç popullor për hudhrat e krimbave. Si të hiqni parazitët me hudhër

Në mjekësinë popullore, hudhra përdoret në mënyra të ndryshme - locione, infuzione përgatiten prej tij, dhe madje përdoren si klizma. Merrni parasysh recetat më të njohura me të cilat mund të pastroni trupin sa më shpejt që të jetë e mundur.

Hudhra dhe qumështi

Për të arritur një rezultat pozitiv, hudhra u shtohet produkteve të ndryshme ushqimore. Përzierja e kësaj bime me qumësht tregon efikasitet të lartë.

Çfarë ju duhet për këtë:

 • Koka e madhe e hudhrës.
 • Një gotë qumësht i freskët (mundësisht i bërë vetë).

Grini hudhrën me një rende, blender, mulli mishi ose llaç. Karafilët duhet të lënë lëngun të rrjedhë, dhe tuli duhet të shndërrohet në një pure.

hudhra me qumësht nga parazitët në trup

Ne e dërgojmë përzierjen në një tenxhere, shtojmë qumësht dhe vendosim në zjarr të ngadaltë. Mbulojeni dhe lëreni të ziejë. Procedura e gatimit do të zgjasë 25-30 minuta. Derdhni lëngun e përfunduar në një gotë dhe mbulojeni me film ushqimor. Ruhet vetëm në frigorifer.

Merrni 10 ditë për 2 tbsp. l para ngrënies. Idealisht, çdo dozë duhet të përbëhet nga një ilaç i përgatitur rishtas.

Hudhra dhe kefir

Kjo recetë do të kërkojë një kokër hudhër dhe 300 g kefir me pak yndyrë. Gëlltisni hudhrën pa përtypur me kefir. Nëse dëshironi, vëllimi i lëngut mund të rritet.

Kefir me hudhër konsumohet gjatë natës. Kohëzgjatja e pranimit: 3 ditë.

Hudhra me limon

Mjeti jo vetëm që do të heqë qafe krimbat dhe mikrobet, por gjithashtu forcon sistemin imunitar, pastron gjakun nga toksinat.

Do të duhej:

 • Limon i madh.
 • Mjaltë bletësh - 1 tbsp. l
 • Uji i pijshëm - 1 tbsp. l
 • Hudhër - 6 karafil.
hudhër me limon nga parazitët në trup

Grini hudhrën dhe limonin (së bashku me zest) në një blender ose duke përdorur një mulli mishi. Ne përziejmë pjesën tjetër të përbërësve. Ne e dërgojmë grilën që rezulton në një sitë ose garzë, të palosur 3-4 herë, filtrojmë.

Vetëm lëngu që rezulton përdoret si ilaç, hidhni tulin. Konsumohet në një lugë çaji pas ngrënies për 15 ditë. Një trajtim i tillë nuk rekomandohet në prani të sëmundjeve gastrointestinale.

Farat e hudhrës dhe kungullit

Ju do të duhet:

 • Farat e kungullit - 300 g.
 • Qumësht i freskët - 300 g.
 • Koka e copëtuar e hudhrës.

Përzieni qumështin me hudhër në një tenxhere dhe vendoseni në zjarr të ngadaltë. Lëreni të ziejë, hiqeni nga sobë dhe lëreni të ftohet nën kapak.

Shënim! Drogës nuk rekomandohet të merret gjatë natës.

Trajtimi kryhet sipas skemës së mëposhtme: ne hamë fara të shtypura dhe pimë një gotë përzierje qumështi. Pas 2 orësh, marrim një laksativ. Kohëzgjatja e trajtimit: 3 ditë.

Ilaçi popullor më efektiv për krimbat. Mjetet juridike popullore për parazitët: kungulli

Farat e kungullit kanë kohë që janë vendosur si një ilaç natyral efektiv për krimbat e krimbave dhe krimbat e rrumbullakët. Përveç kësaj, ato janë të pasura me vitamina dhe minerale, dhe janë gjithashtu në gjendje të përmirësojnë funksionimin e traktit tretës.

fara kungulli nga parazitët në trup

Farat e kungullit janë një ilaç i provuar për parazitët.

 • Gripa e farës së kungullit: zhvishem 100 gram fara, copëtoni, përzieni me vaj perimesh (0, 5 gota), lëreni të piqet brenda natës. Hani me stomak bosh në mëngjes dhe përgatitni një porcion të ri mëngjesin tjetër në mbrëmje. Ju duhet ta hani këtë lëng për 3 ditë. Bëni një pushim për 2 ditë dhe përsëritni kursin tre-ditor.
 • Farat e kungullit me mjaltë: prisni 40 gramë kunguj, përzieni me një lugë çaji mjaltë, hani lëngun në stomak bosh. Pini një laksativ pas një ore. Kursi i një trajtimi të tillë është i ngjashëm - 6 ditë me një pushim dy-ditor pas 3 ditëve të para.
 • Një zierje e farave të kungullit nga krimbat: bluaj një kile farë në një mulli të mishit së bashku me lëvozhgën, shtoni ujë (me një normë prej 2: 1) dhe zieni për 2 orë në nxehtësi të ulët, në një banjë uji. Kulloni lëngun, hiqni filmin e vajit nga sipërfaqja dhe pini me stomak bosh - në doza të vogla për gjysmë ore. Pas dy orësh, merrni një laksativ.
 • Farat e kungullit nga shiriti i gjedhit. Mjekësia tradicionale pretendon se një përzierje e farave të kungullit me lëng molle do të ndihmojë në këtë rast. Në prag të trajtimit, shëruesit këshillohen të hanë më shumë kripë. Në mëngjes me stomak bosh, merrni lëngun nga farat e kungullit të qëruara dhe të shtypura të përziera me lëng manaferre. Shtrihuni në shtrat për dy orë, pastaj pini një laksativ (rekomandohet vaj pluhur) dhe lëvizni pak. Paraziti duhet të largohet nga trupi për 3-4 orë.