Trajtimi i krimbave me mjete juridike popullore

Në trajtimin e pushtimeve helminthic, përdoret një qasje e integruar - ilaçe të përgjithshme dhe lokale, tableta, klizmë, agjentë restaurues. Recetat e mjekësisë tradicionale kundër krimbave gjithashtu tregojnë efektivitet të moderuar dhe një efekt forcues. Pavarësisht nga formulimet natyrore, së pari duhet të siguroheni që nuk ka alergji ndaj përbërësve të bimëve.

barëra për të hequr parazitët nga trupi

Receta popullore

Ndër mjetet juridike popullore për trajtimin e krimbave tek të rriturit, këto janë të njohura:

 • paste tansy;
 • pluhur fara kungulli;
 • tinkturë pelini;
 • vaj hudhre;
 • infuzion i pavdekshëm;
 • tretësirë sode;
 • infuzion me arra;
 • mjaltë natyral;
 • pije me lëng karrote;
 • treshe;
 • tretësirë mbi kërpudhat chanterelle.

Recetat popullore për krimbat janë terapi ndihmëse. Për të hequr qafe infeksionin dhe për të parandaluar rikthimin, duhet të kontaktoni një terapist për teste laboratorike dhe një regjim të plotë trajtimi.

Pastë tansy

Tansy ka veti të theksuara anthelmintike, është pjesë e koleksionit koleretik. Veprimi i bimës siguron substancën bioaktive thujone në përbërjen e saj kimike.

Përgatitja dhe marrja e makaronave:

 • tufë lulesh të thata bluhen në një gjendje pluhuri;
 • një e treta e pluhurit përzihet me mjaltë për të marrë një pastë të trashë;
 • merrni 2 herë në ditë për tre ditë 30 minuta para ngrënies;
 • në fund të kursit ata pinë një laksativ.

Në shtëpi, me një përbërje të tillë, duhet pasur kujdes, pasi tansy është një bimë toksike që nuk mund të merret për një kohë të gjatë.

Pluhur i farës së kungullit

Një nga ilaçet më të mira popullore për krimbat tek të rriturit, pasi farat e kungullit kanë treguar efikasitet të lartë në eliminimin e krimbave. Substanca aktive, cucurbitin, përmbahet në një film të hollë që mbulon çdo farë. Prandaj, në recetat popullore, pritja shpesh tregohet së bashku me lëkurën.

Pritja e pluhurit:

 • bluaj një gotë fara;
 • shtoni 1 gotë qumësht dhe rrihni së bashku;
 • hani një përzierje në stomak bosh në mëngjes;
 • pini çdo lëng një orë pas gëlltitjes;
 • pas 2 orësh - 1 lugë. vaj ricini.

Kursi i trajtimit është nga 3 në 7 ditë. Gjatë kësaj kohe, jo vetëm krimbat vdesin dhe ekskretohen, por zorrët pastrohen nga toksinat. Një opsion tjetër është që të derdhni farat e kungullit të grimcuar të pastruar me një litër ujë të valë dhe të lini për 2 orë në një banjë me avull. Pini supën që rezulton në pjesë të vogla për një orë, dhe pas 2 orësh të tjera, merrni një laksativ.

Tinkturë pelini

Pelini i hidhur është efektiv kundër krimbave, si dhe krimbat e krimbave dhe krimbat e rrumbullakët. Tinktura e mëposhtme përgatitet nga bima:

 • përzieni 1: 1 gjethe të thata të grimcuara të pelinës dhe fara kungulli;
 • 1 pjesë e përzierjes derdhet me vodka në një raport 1: 3;
 • përzierja që rezulton lihet në diell ose në një vend të ngrohtë për 7 ditë;
 • pini tretësirën që rezulton prej 50 ml gjysmë ore para ngrënies dy herë në ditë.

Kohëzgjatja e kursit të trajtimit të krimbave tek njerëzit në shtëpi është deri në 21 ditë, në varësi të tolerancës.

Vaj hudhre

Ky ilaç është i dobishëm jo vetëm për eliminimin e krimbave, por edhe për tonin e përgjithshëm dhe përgjigjen imune të trupit, nëse merret rreptësisht në dozat e treguara. Përgatitja:

 • 1 kg hudhër, qërojeni dhe copëtoni në një mulli mishi ose blender;
 • shtrydhni lëngun - merrni rreth 0. 5 litra;
 • përzieni lëngun me 1 litër vaj të parafinuar;
 • vendoseni në një vend të errët dhe të ftohtë për dy javë, shkundni herë pas here;
 • filtroni dhe derdhni në një kavanoz qelqi.

Vaji që rezulton duhet të mbahet në frigorifer. Me stomak bosh në mëngjes ju duhet të merrni një lugë çaji vaj dhe të treteni ngadalë në gojën tuaj. Pas disa minutash, përbërja pështyhet dhe zgavra me gojë duhet të shpëlahet me ujë.

Tinkturë e pavdekshme

Kjo është një recetë mjaft e thjeshtë popullore për krimbat tek të rriturit, mund të përgatitet në bazë të një koleksioni farmacie:

 • 2 lugë barishte të pavdekshme derdhni 2 gota ujë të valë në një termos;
 • mbylleni dhe lëreni të injektohet gjatë natës;
 • merret 4 herë në ditë, gjysmë gote para ngrënies.

Kohëzgjatja e trajtimit është deri në 10 ditë.

Zgjidhje sode

Krimbat mbështesin jetën në një mjedis acid, por soda e bukës krijon një alkaline, të pakëndshme për parazitët. Zgjidhjet e sodës përdoren për klizma dhe larje në këtë mënyrë:

 • së pari, një klizmë pastruese futet nga uji i zakonshëm në temperaturën e dhomës;
 • pas jashtëqitjes, tretësira e përgatitur e sodës futet: 20 g sode për 0. 8 l ujë në temperaturën e dhomës;
 • pas zbrazjes nga një klizmë sode, kryhet një tjetër me ujë të pastër.

Manipulime të tilla duhet të përsëriten çdo ditë të tjera, në total duhet të bëhen 8 procedura. Paralelisht, ju mund të merrni probiotikë për të rivendosur mikroflora të zorrëve.

Tinkturë e arrave

Një recetë e thjeshtë popullore për eliminimin e krimbave tek njerëzit:

 • pres arra jeshile;
 • 4 lugë gjellelpërbërja që rezulton derdhet në 200 ml ujë të valë;
 • insistoni gjysmë ore, filtroni;
 • ndajeni lëngun në 3-4 pjesë, pijini ato në ditë.

Në të njëjtën kohë, ata marrin laksativë që do të ndihmojnë në pastrimin e zorrëve nga krimbat e vdekur.

Mjaltë natyral

mjaltë për pastrim nga parazitët

Ilaçi i vetëm që mund të përdoret çdo ditë dhe në çdo moshë, nëse nuk ka intolerancë. Mjekësia tradicionale rekomandon marrjen e ½ lugë çaji mjaltë natyral çdo ditë. Më mirë të zgjidhni hikërror ose maj. Në ditën e terapisë, duhet të hiqni dorë nga ushqimi, të merrni vetëm mjaltë dhe perime, dhe në mbrëmje të vendosni një klizmë pastruese.

Pije me lëng karrote

Një ilaç popullor më kompleks që përfshin disa bimë me një efekt antihelminthic në të njëjtën kohë. Përgatitur sipas kësaj recete:

 • lule tansy, leh buckthorn, pelin tharë dhe nenexhik janë marrë në përmasa të barabarta dhe të përziera tërësisht;
 • një lugë gjelle e përzierjes që rezulton derdhet me një gotë ujë të valë;
 • insistoni 20 minuta;
 • filtroni dhe përzieni me 200 ml lëng karrote të freskët.

Produkti që rezulton merret dy herë në ditë, 200 ml në stomak bosh. Ju gjithashtu mund të pini një gotë lëng karrote me mjaltë dy herë në ditë.

Troichetka

Për të përgatitur një përzierje të barërave anthelmintike, merrni 1 pjesë të farave të pelinit të hidhur, 2 pjesë të luleve të karafilit dhe 4 pjesë të luleve tansy. Bluajeni në një gjendje pluhuri, merrni përzierjen e thatë që rezulton në gjysmë lugë çaji.

Në ditën 1 të trajtimit, një ilaç popullor për krimbat duhet të merret një herë 30 minuta para ngrënies, në ditën 2 - në mbrëmje dhe në mëngjes, në ditën 3 - në mëngjes, në drekë dhe gjatë darkës. Çdo dozë lahet me shumë ujë të pastër. Kohëzgjatja e pranimit është 7-10 ditë.

Chanterelles

Këto kërpudha janë të njohura për faktin se nuk janë dëmtuar kurrë nga krimbat, pasi ato përmbajnë quinomannose, e cila është e rrezikshme për ta. Kërpudhat janë në gjendje të shkatërrojnë plotësisht jo vetëm krimbat, por edhe vezët e tyre. Para përdorimit, kandilët thahen dhe bluhen në pluhur.

Pastaj 2 lugë çaji pluhur derdhen në një gotë vodka, këmbëngulin për 10 ditë në një vend të errët dhe filtrohen. Lëngu merret në një lugë gjelle pas darkës. Kursi i trajtimit me një ilaç të tillë popullor është deri në dy muaj. Mund të gatuani në ujë - përzieni 1 lugë çaji në një gotë me ujë të ngrohtë, lëreni për gjysmë ore dhe pijeni para gjumit.

Kundërindikimet

Mjetet juridike popullore për krimbat kanë një numër kundërindikacionesh dhe kufizimesh në përdorimin e tyre, ato mund të tregojnë reagime anësore. Kundërindikimet për përdorim janë:

 • shtatzënia;
 • laktacion;
 • fëmijët nën 12 vjeç;
 • ulçera e stomakut dhe duodenit;
 • hipertension;
 • kolelithiasis;
 • dështimi i funksionit të veshkave dhe / ose mëlçisë.

Mjetet juridike popullore për krimbat mund të zvogëlojnë aktivitetin e parazitëve dhe të çojnë në vdekjen e tyre, të pastrojnë zorrët nga vezët dhe toksinat, nëse zgjidhen saktë. Mjeti më i mirë duhet të zgjidhet me një mjek i cili monitoron dinamikën e trajtimit bazuar në rezultatet e testit.