Parazitët në trupin e njeriut: simptomat

Përshëndetje të gjithëve, të dashur lexues! Sot tema do të jetë e rrëshqitshme dhe jo shumë e këndshme, por shumë e rëndësishme. Vendosa t'ua kushtoja parazitëve, të cilët janë "banorë" të shpeshtë të organizmave tanë. Vetëm imagjinoni që tani ka një jetë të stuhishme në gjakun tuaj, zorrët, nën lëkurë. B-rr! Dikush do të dridhet nga mendimi.

Por sot është vërtetuar shkencërisht se gjysma e banorëve të planetit janë bartës të krimbave, nga të cilët ka rreth 200 lloje dhe "racave". Kjo është, teorikisht, edhe ju hyni në grupin e rrezikut. Ne dhurojmë teste, e shihni, jo aq shpesh. Ne jetojmë për veten tonë, shkojmë në punë, në kafene dhe filma dhe duket se jemi mirë . . .

Ju lutemi të prisni. A është ne rregull? Dhe lodhja kronike dhe një kollë e çuditshme e lagur që nuk zhduket për muaj nuk ju shqetëson, diarre dhe kapsllëk dhe ndërprerje të tjera në traktin gastrointestinal? Kjo është e njëjta gjë! Por kjo është një nga shenjat e pranisë së krimbave. Parazitët në trupin e njeriut provokojnë një sërë simptomash. Unë gjithashtu u përpoqa t'i përmbledh ato në botimin e sotëm.

Të gjata, të rrumbullakëta, të sheshta dhe të tjerët

Cilët parazitë njerëzorë njihni? Krimbat? Përkundrazi, është emri i tyre i përgjithësuar. Por varietetet janë një gungë e madhe e rrëshqitshme. Le ta ndajmë ashtu që të dimë me kë do të luftojmë.

Helminth nën mikroskop
 • Krimbat e rrumbullakët që jetojnë në sistemin e tretjes janë grupi më i madh. Këto përfshijnë krimba të rrumbullakët, kruajtës anësorë, krimba, krimba dhe disa të tjerë. Fotografitë e tyre mund të shihen në internet "në magazinë". Ata vijnë tek ne për shkak të duarve famëkeqe të palara, si dhe frutave dhe perimeve të papërpunuara dhe të pista, nga mishi dhe peshku i gatuar keq. Nëse keni një mace ose një qen në shtëpi, atëherë gjasat e krimbave tuaj janë shumë më të larta.
 • Lloji i dytë është shiritat: krimb i gjerë, ekinokok, mish derri dhe shirita të gjedhit. Këto helminte janë shumë më të mëdha se ato të mëparshmet. Disa prej krimbave të gjera mund të jenë të gjata mbi 25 metra! Krimbat e tillë mund të hanë me të gjithë trupin, duke thithur substancat që u nevojiten brenda jush me sipërfaqen e tyre. Ata nuk kanë një territor të caktuar të qëndrimit në trup, pasi ato lirshëm lundrojnë në të gjithë trupin, duke u zvarritur edhe në tru dhe palcën e kockave. Ju mund të infektoheni duke ngrënë mish të skuqur dobët ose peshk gjysmë të pjekur. Kjo është arsyeja pse unë kurrë nuk i blej këto produkte në tregje spontane, "nga dora", sepse shitësit e këtyre pikave nuk kanë dëgjuar qartë për ndonjë kontroll veterinar.
 • Parazitët nënlëkurës (nematoda filamentoze, dirofilaria) jetojnë nën lëkurën e njeriut. Mund t'i kapni në vende të nxehta, për shembull, në Afrikë ose Indi, nga mizat, mushkonjat ose mollëkuqet. Ato shpesh janë të dukshme: në lëkurë do të shihni një fryrje të çuditshme, e cila, nëse shtypet, do të rrëshqasë poshtë nga gishti.
 • Krimbat e Fluke: fascilopsis, fluke hepatike dhe të tjerët. Habitati i tyre është zorrët, mëlçia, pankreasi. Burimi është ujë i ndotur i pazier, peshk i kripur pak, i papërpunuar, i dobët.
 • Krimbat e indeve. Ato janë të vendosura dhe parazitare në indet e ndryshme të trupit tonë, në muskujt, trurin, indet lidhëse. Ju mund të kapni infeksionin nga kafshët, të egra dhe shtëpiake: derra, mace, kuaj, rosa dhe pula.
Parazitët në trupin e njeriut

Parazitët në trupin e njeriut: simptomat

Teorikisht, secili prej llojeve të mësipërm mund të bëjë sulmet e tyre të padukshme nga brenda në këtë moment, dhe ju as nuk e dini. Shumë jetojnë me krimba brenda dhe fjalë për fjalë i lejojnë ata të gllabërojnë veten e tyre për disa vjet, derisa një analizë aksidentale ose ekzaminim fizik i mjekut të zbulojë vezët e tyre në analizat tuaja. Këto janë dëmtues të qetë që jo vetëm ushqehen me ju, por gjithashtu kanë kohë të shumohen dhe të lëshojnë toksina.

Doja menjëherë të merrja një kupon provë, apo jo? Por së pari, shikoni shenjat indirekte të pranisë së tyre. Thjesht mos u trembni menjëherë dhe mos e diagnostikoni veten. Shumë nga këto simptoma përputhen me kushtet e tjera mjekësore.
Pra, ndoshta keni krimba nëse:

 1. Ju papritmas jeni anemik. Më parë numri normal i hemoglobinës ka rënë ndjeshëm? Kjo mund të tregojë se janë helminthët ata që ju vjedhin hekurin.
 2. Ju shpesh ndiheni të sëmurë pa ndonjë arsye dhe keni dhimbje të çuditshme të barkut. Një ekzaminim i hollësishëm me ultratinguj në pacientët e infektuar zbulon shumë mikrokraki, ulçera, plagë në mukozën e zorrëve dhe organe të tjera. Kjo mund të shkaktojë inflamacion dhe dhimbje.
 3. Tani diarre, tani kapsllëk. A hani si zakonisht, dhe natyra e lëvizjeve të zorrëve ka ndryshuar dukshëm? Kapsllëku mund të shkaktohet nga krimba gjigantë ose krimba të vegjël që enden në një top. Ata, si një tapë, mbyllin daljen për jashtëqitje. Epo, diarreja provokohet nga mikrohelminte, të cilat shkatërrojnë natriumin dhe kloruret, të cilat janë përgjegjëse për qëndrueshmërinë normale të feces, duke e holluar atë.
 4. Prish trupin, kockat dhe nyjet. Krimbat mund të shkaktojnë inflamacion në muskujt periartikular dhe, si rezultat, shqetësim.
 5. Aknet, ekzemat, lythat dhe probleme të tjera të lëkurës, si dhe përkeqësimi i thonjve dhe flokëve, shkaktohen nga toksinat e lëshuara nga parazitët. Mëlçia juaj nuk mund të përpunojë aq shumë substanca të dëmshme sa ndikon në lëkurën dhe flokët tuaj.
 6. Hollësi e tepërt ose shtim i shpejtë i peshës. Krimbat na heqin shumë substanca të dobishme, duke i humbur ato - ne humbasim peshë në mënyrë të konsiderueshme, por edhe ata hanë sheqer - dhe për shkak të mungesës së tij, ne herë pas here kemi një meze të lehtë dhe dhjamosemi.
 7. Lirimi i gazrave dhe stomaku i fryrë.
 8. bluarje dhëmbësh. Ata thonë se kjo është një nga shenjat më të dukshme, sepse në një ëndërr, trupi ynë është i relaksuar dhe në gjumë, dhe krimbat nuk flenë, kështu që lind një reagim i pavetëdijshëm - të shtrëngoni dhëmbët dhe t'i kërcasni.
 9. Imuniteti i dobët. Ulja e tij është për shkak të faktit se trupi tani ka hedhur të gjitha mbrojtjet e tij kundër parazitëve dhe thjesht nuk i mbetet më forcë për viruse të tjera që vijnë nga jashtë.
 10. Përgjumje, letargji, apati dhe nervozizëm me një dietë normale dhe pushim. Krimbat na vjedhin pothuajse të gjitha mineralet dhe lëndët ushqyese që na duhen: kalium, magnez, hekur, kalcium. Mungesa e tyre ndikon në sistemin nervor dhe mirëqenien.
 11. Kruarje. Zakonisht intensifikohet natën, kur krimbat grumbullohen në anus për të lëshuar vezë. Mjekët thonë se është natën që ne mund të takojmë krimbin "ballë për ballë", duke i kapur në biznesin e tyre të ndyrë.
 12. Kollë e pakuptueshme pa ftohje.
Parazitëve

Epo, a keni gjetur 4-5 simptoma? Të them të drejtën, as unë. Dhe kjo do të thotë vetëm një gjë - është koha të shkosh në spital për të parë një terapist, specialist të sëmundjeve infektive, imunolog ose parazitolog. Pas një ekzaminimi të hollësishëm, do t'ju përshkruhen ilaçet e nevojshme.

Parazitët në trupin e njeriut: dëbimi

Jini të gatshëm që e gjithë familja juaj të trajtohet. Pjesa tjetër e familjes suaj gjithashtu ka të ngjarë të infektohet, pasi që parazitët transmetohen shumë shpejt përmes sendeve të higjienës personale, sendeve shtëpiake dhe enëve.

Përkundër faktit se të gjitha ilaçet për krimbat shiten në barnatore lirisht dhe pa recetë, ju nuk keni nevojë t'i zgjidhni vetë. Disa prej tyre punojnë vetëm në një lloj të caktuar të krimbave dhe janë krejtësisht të padobishëm ndaj pjesës tjetër. Përveç kësaj, këto barna kanë shumë kundërindikacione.

Profilaksia e parazitëve të hudhrave

Gjithashtu është i përhapur trajtimi me mjete juridike popullore, të cilat janë përdorur nga gjyshet tona, kur nuk kishte pilula dhe barnatore.
Tani mjekët rekomandojnë kombinimin e një trajtimi të tillë në shtëpi me receta mjekësore, kështu që ne përdorim të gjitha barishtet e përshkruara më poshtë vetëm për parandalim.

 • Infuzion i anise është i mirë për të shtuar në një banjë të nxehtë. Pasi të jeni ulur në të për rreth gjysmë ore, do të shpëtoni nga një grusht i vogël i krimbave. Ata thjesht nuk mund të mbajnë erën e mprehtë të kësaj bime që depërton nëpër lëkurën tuaj, por ju do të duhet të duroni pak.
 • Lakthi i zakonshëm vret parazitët me acidin e tij. Prandaj, mos ngurroni të përtypni gjethet e lara në pranverë dhe verë.
 • Farat e zakonshme të kungullit të papërpunuar janë helminte të shkëlqyera.
 • Farat e kungullit për të hequr parazitët nga trupi
 • Pini lëvore të lisit të mbushur (200 ml - 2 lugë).
 • Tansy gjithashtu ka një efekt të mirë antiparazitik. Për të përgatitur supë, hidhni një lugë gjelle me lulet e saj me një gotë ujë të vluar dhe insistoni në termos të mbyllur për 4 orë. Merrni një përzierje shëruese, pasi keni filtruar më parë, 1 tbsp. lugë 4 herë në ditë para ngrënies.
 • Hani më shumë hudhër, qepë dhe rrikë. Për krimbat, aromat e tyre të mprehta të vdekjes janë të ngjashme, dhe në të njëjtën kohë ju do të korrigjoni imunitetin tuaj të shkatërruar.

Mos mendoni se një ditë të bukur të gjithë parazitët do të largohen nga trupi juaj në një formacion miqësor, me vullnetin e tyre të lirë. Ata do të jetojnë brenda dhe do të ushqehen me ju për një kohë shumë të gjatë, kështu që është më mirë të filloni t'i dëboni tani, përndryshe për disa vjet do të merrni lëkurë gri, tokë, flokë të brishtë, probleme të tretjes dhe një mungesë të të gjithëve minerale të dobishme. Ata do të ju hanë të gjallë, prandaj mos i lini ta bëjnë!