Parandalimi dhe trajtimi i parazitëve tek njerëzit me mjete juridike popullore

Ju mund të infektoheni me krimba shpejt. Por atëherë heqja e tyre e plotë nga trupi do të kërkojë disa përpjekje dhe kohë. Në të njëjtën kohë, prania e parazitëve të tillë brenda një personi shkakton siklet dhe provokon dështime shëndetësore. Dhe nëse trajtimi i helminthiasis nuk fillon në kohë, atëherë pasojat për të gjithë organizmin mund të jenë mjaft serioze. Dhe alternativa më e mirë do të ishin mjetet juridike popullore për krimbat, pasi ato nuk dëmtojnë një sistem të brendshëm tashmë të dobësuar. Por përpara se të filloni të luftoni parazitët, duhet të siguroheni që ata janë të pranishëm. Kjo mund të bëhet duke kaluar teste ose duke i kushtuar vëmendje shenjave shoqëruese.

Ju mund t'i dalloni krimbat që janë vendosur në trupin tuaj nga simptomat e mëposhtme:

 • ka dhimbje të shpeshta në bark, jashtëqitja është e shqetësuar;
 • ka diarre të rregullta, të ndjekura nga kapsllëk i zgjatur;
 • formimi i gazit rritet dhe tretja përkeqësohet;
 • mund të shfaqet një erë e pakëndshme nga goja;
 • oreksi zvogëlohet ose, anasjelltas, rritet ndjeshëm;
 • pesha zvogëlohet ndjeshëm pa asnjë arsye, ose ndodh rritja e shpejtë e saj;
 • lëkura është e mbuluar me një skuqje alergjike;
 • lodhja dhe dobësia e muskujve ndihen në trup;
 • nyjet limfatike të zgjeruara;
 • ka një kruajtje të fortë të disa pjesëve të trupit, veçanërisht në anus;
 • një person ndalon së fjetur normalisht, bëhet nervoz dhe nervoz;
 • sistemi imunitar dobësohet;
 • mund të shqetësohet nga marramendja dhe ndjenja e të përzierave që afrohen;
 • temperatura e trupit rritet.

Dhe nëse një person zbulon disa nga këto shenja në të njëjtën kohë, të cilat nuk lidhen me ndonjë sëmundje të vazhdueshme, kjo do të thotë se krimbat tashmë kanë arritur të depërtojnë në trupin e tij. Trajtimi që nuk fillon në kohë vetëm e përkeqëson situatën. Parazitët infektojnë shumë organe të brendshme, duke i paaftësuar ato. Lëndët ushqyese nuk absorbohen më, zhvillohet një mungesë e konsiderueshme e mineraleve dhe vitaminave të rëndësishme. Prandaj, është kaq e rëndësishme të filloni një luftë të shpejtë kundër krimbave parazitarë. Dhe mjetet juridike popullore kundër krimbave do të ndihmojnë në këtë.

Të gjitha barërat e përdorura kundër krimbave ndahen në dy grupe:

 1. Bimët që prekin krimbat e rrumbullakët (krimbat e rrumbullakët, krimbat e rrumbullakëta, krimbat e rrumbullakët).
 2. Bimët që shkaktojnë vdekjen e helminthëve të sheshtë (shirit i gjerë, shirit).

Mekanizmi i veprimit të ekstrakteve dhe ekstrakteve bimore është se ato provokojnë tkurrjen e muskujve të parazitit, duke e çuar atë në paralizë. Dhe krimbi fillon të humbasë aftësinë e tij për të qëndruar në zorrët, dhe më pas ai vdes. Trajtimi i krimbave me mjete juridike popullore dhe shtëpiake tek të rriturit ka rekomandimet e veta të përgjithshme që duhet të ndiqen. Një ditë më parë është më mirë të përgatisni trupin dhe të pastroni zorrët. Dhe gjatë aplikimit të recetave popullore, duhet të merrni laksativë të lehtë që kontribuojnë në eliminimin e plotë të parazitëve dhe vezëve të tyre nga trupi i njeriut.

Lulet tansy neutralizojnë në mënyrë të përkryer aktivitetin e parazitëve. Ata kanë një efekt veçanërisht negativ në krimbat e gjilpërave dhe krimbat e rrumbullakët. Ato mund të merren në formë pluhuri. Për ta bërë këtë, lulet duhet të thahen plotësisht dhe të bluhen me një blender. Në të ardhmen, një pluhur i tillë merret një herë në ditë, një lugë çaji, e cila lahet me 150 ml ujë. Kësaj mund t'i shtoni klizmat e përgatitura në një zierje tansy. Ato do të jenë të mjaftueshme për t'i kryer tre herë në javë. Dhe gjithashtu mund të bëni një infuzion medicinal, i cili do të duhet të konsumohet brenda. Përgatitet nga lulet e freskëta ose të thata të tansy. Ata do të kenë nevojë për 100 gr. Bima duhet të vendoset në një enë të vogël dhe të hidhet dy gota me ujë të valë. Lëreni tretësirën shëruese të piqet për 15 minuta dhe më pas kullojeni. Infuzioni që rezulton duhet të merret tre herë në ditë, 150 ml me stomak bosh.

Një kundërindikacion për përdorimin e tansy për të shkatërruar krimbat është periudha e shtatzënisë.

Një tjetër bimë mjekësore që ndihmon në luftimin e krimbave është pelini. Përbërja e kësaj barishte përmban një substancë të tillë si santonin, e cila helmon mikroorganizmin parazitar, por nuk i dëmton njerëzit. Pelini i tharë mund të përdoret si pluhur, i cili merret i holluar, por jo më shumë se 4 mg në ditë. Ju gjithashtu mund të bëni një infuzion. Për ta bërë këtë, një lugë çaji nga kjo bimë duhet të derdhet me dy 500 ml ujë të nxehtë dhe ta lini lëngun të qëndrojë derisa të ftohet plotësisht. Më pas infuzioni filtrohet dhe merret tri herë në ditë, dy lugë gjelle gjysmë ore para ngrënies.

Përveç marrjes së llojeve të caktuara të bimëve, ato mund të përzihen me njëra-tjetrën, duke përftuar kështu tarifa të fuqishme të dobishme.

 1. Për të përgatitur koleksionin e parë, duhet të merrni bukë, lëvore lisi, lule tansy dhe pelin. Të gjithë përbërësit merren në përmasa të barabarta dhe përzihen me njëri-tjetrin. Më pas një lugë çaji nga kjo përzierje hidhet në një termos, derdhet me gjysmë gote ujë të vluar dhe lihet gjithë natën. Në mëngjes, lëngu filtrohet dhe pihet me stomak bosh. Një dozë është e barabartë me 150 ml. Pas kësaj, ju mund të hani mëngjes vetëm pas gjysmë ore. Një avantazh shtesë i këtij infuzioni është se ai gjithashtu ka një efekt të butë laksativ, për shkak të të cilit trupi pastrohet nga helminthët dhe larvat e tyre.
 2. Koleksioni i dytë përgatitet nga barishte si mente (10 g), po aq lule tansy, pelin (30 g), rrënjë luleradhiqe (20 g), trumzë (20 g) dhe pak sanëz medicinale. Të gjithë përbërësit janë të përzier dhe të grimcuar. Më pas ju duhet të merrni dy lugë gjelle me koleksion perimesh dhe t'i derdhni me dy gota ujë të valë. Është më mirë ta bëni këtë në një enë të mbyllur fort me kapak. Një zierje e tillë duhet të injektohet për dyzet minuta. Pas kësaj, filtrohet dhe merret gjatë ditës në pjesë të vogla.
 3. Një koleksion tjetër efektiv përgatitet nga pjesë të barabarta të tansy, lëvores së buckthorn dhe farave të kungullit. Të gjithë përbërësit janë të lidhur dhe është më mirë t'i vendosni në një lloj qese pëlhure. Më pas, një zierje medicinale përgatitet nga një lugë e madhe e përzierjes, e mbushur me 250 ml ujë. Infuzioni që rezulton duhet të zihet në nxehtësi mesatare për dhjetë minuta. Duhet ta pini një gotë në mëngjes dhe në mbrëmje. Kohëzgjatja e të gjithë kursit është tre ditë.
 4. Për të përgatitur koleksionin tjetër antihelmintik, duhet të merrni 20 g tufë lulesh qimnon, centaury dhe tansy. Përzierja thjesht zihet me ujë të valë, në masën 15 g për gotë ujë. Zierja injektohet për një orë e gjysmë, pas së cilës merret nga goja një lugë gjelle tri herë në ditë. Dhe do të duhen katër ditë për të hequr plotësisht trupin nga helminthët.

Mjetet juridike popullore për krimbat tek të rriturit bazuar në farat e kungujve janë bërë të përhapura. Konsiderohen plotësisht të sigurta, prandaj mund të përdoren edhe si profilaksë kundër parazitëve, tip shiriti special. E gjithë familja mund të trajtohet për helminthiasis me këtë ilaç natyral. Ka disa receta që do të jenë të lehta për t'u përsëritur në shtëpi:

 1. fara kungulli të pjekura. Farat e kësaj perime duhet të skuqen në një tigan të thatë të nxehtë dhe më pas t'i grini në një blender ose të kalojnë nëpër një mulli mishi. Duhet të rezultojë të jetë një lloj gruri. Ajo (250 g) duhet të përzihet me një gotë mjaltë të lëngshëm dhe në përzierjen që rezulton shtoni një lugë çaji sodë buke. Pastaj përbërja e përfunduar do të duhet të vendoset në një enë qelqi për dhjetë ditë dhe të vendoset në frigorifer. Merrni këtë përzierje në mëngjes në stomak bosh, një lugë të vogël. Pas kësaj, ju mund të hani ushqim vetëm pas tre orësh.
 2. përzierje manaferre-kungull. Farat e papërpunuara dhe të qëruara të kungullit (100 g) duhet të derdhen me një sasi të vogël lëngu të manaferrës, dhe më pas t'i rrihni të gjitha në një mikser derisa të zbehet. Në mbrëmje, do t'ju duhet të hani harengë, dhe në mëngjes, përdorni gjysmën e përzierjes që rezulton nga krimbat. Pas një ore, do t'ju duhet të përfundoni gjysmën e dytë të farave të kungullit dhe lëngut të manaferrës dhe të merrni një pozicion të shtrirë për dy orë. Pas kësaj, duhet të pini një lugë gjelle vaj ricini dhe të lëvizni pak ose të bëni punët e shtëpisë. Gjatë katër orëve të ardhshme, krimbat duhet të largohen plotësisht nga trupi i njeriut.
 3. Farat e grimcuara. Kjo recetë është shumë e thjeshtë, por jo më pak efektive. Për të nxjerrë krimbat tek një i rritur, do t'ju nevojiten 300 g fara kungulli, të cilat më parë rekomandohet të pastrohen nga shtresa e sipërme. Pastaj farat bluhen në një llaç. Vetë ena më pas duhet të lahet me ujë (50 ml) dhe derdhni këtë lëng në farat e grira, përzieni plotësisht. Përzierja që rezulton merret në stomak bosh në pjesë të vogla brenda një ore. Pas tre orësh, personi duhet të marrë një laksativ dhe tridhjetë minuta më vonë t'i bëjë vetes një klizmë.
 4. Farat e papërpunuara të paqëruara të kungullit (500 g) duhet të kalohen përmes një mulli mishi. Përzierja që rezulton derdhet me një litër ujë të pastër dhe avullohet në një banjë uji për dy orë. Nuk është e nevojshme që përzierja të vlojë. Pastaj supa e përfunduar filtrohet dhe filmi me vaj që rezulton hiqet prej tij. Ky ilaç merret edhe me stomakun bosh, pas së cilës, pas dy orësh, pihet një laksativ ose hahet tul i kungullit, i cili rrit lëvizshmërinë e zorrëve.

Shumë mjete juridike popullore efektive për krimbat tek njerëzit, përveç rezultateve të mahnitshme, mund të sjellin edhe përfitime shtesë. Këto janë recetat me bazë arrat që furnizojnë organizmin me acidet dhe mineralet e nevojshme, mungesa e të cilave shfaqet me helminthiasis. Ju mund të bëni tinktura nga kjo arrë:

 1. për recetën e parë, duhet të përdorni lëvozhgën e grirë të arrës. Një lugë gjelle nga kjo lëvozhgë duhet të hidhet me një gotë ujë të vluar dhe të mbahet në këtë gjendje për dy orë. Më pas lëngu filtrohet, i shtohet pak mjaltë për shije. Tinktura që rezulton merret pesë herë në ditë, dy lugë gjelle para vaktit.
 2. zierja e ardhshme medicinale përgatitet nga membranat e arrës (300 g) dhe një gotë vodka. Së pari, membranat bluhen në një mulli kafeje në një gjendje pluhuri. Pas kësaj, ato derdhen me vodka dhe futen në një vend të errët për një ditë. Tinktura e përfunduar merret me gojë në stomak bosh, pesë pika. Kohëzgjatja e të gjithë kursit të trajtimit është njëzet ditë.
 3. kokrrat e arrës përdoren gjithashtu për të luftuar krimbat. Ata duhet të marrin një lugë gjelle, të bluajnë pak me thikë dhe të derdhin një gotë verë të kuqe. Hidheni në një enë me kapak dhe vendoseni në një vend të errët për pesëmbëdhjetë ditë. Pasi infuzioni të jetë gati, merret tre herë në ditë për tre lugë gjelle.
 4. për të përgatitur zierjen e radhës, duhet të merrni 40 g gjethe arre të freskëta ose të thata, t'i derdhni me dy gota ujë të nxehtë dhe t'i lini të piqen për dy orë. Rekomandohet të përdorni një infuzion të tillë në një gjendje të ngrohtë, gjysmë gote pesë herë në ditë. Është më mirë ta bëni këtë para se të hani.

Përveç zierjeve dhe infuzioneve, mund të provoni receta të tjera në veprim. Pra, kokrrat e arrave thjesht mund të përtypen gjatë gjithë ditës. Për të mposhtur parazitët që janë vendosur në trupin e tyre, mund të përdorni lëvozhgat e arrës së gjelbër. Duhen grimcuar dhe përzier me dy lugë mjaltë. Pastaj kjo përzierje duhet të zihet në një tigan të mbyllur për gjysmë ore dhe të merret katër lugë gjelle në ditë. Vaji i arrës gjithashtu ka veti të shkëlqyera antihelmintike. Përdoret nga goja dhe të paktën katër ditë. Dhe mund të përgatisni një shurup shërues me bazë lëvozhgat e arrës, sheqerit dhe mjaltit. Të gjithë këta përbërës duhet të kombinohen me njëri-tjetrin dhe të ziejnë për një orë në zjarr të ulët, duke i trazuar vazhdimisht me një lugë. Rezultati duhet të jetë një lloj shurupi. Mund të merret një herë në ditë në një lugë çaji, duke u larë me çaj të zakonshëm.

Parandalimi i shfaqjes së krimbave tek të rriturit me mjete juridike popullore gjithashtu mund të japë efektivitetin e tij dhe të ndihmojë në mbrojtjen kundër depërtimit të llojeve të ndryshme të parazitëve. Për këtë, ka receta jo vetëm të shëndetshme, por edhe të shijshme. Pra, mund të gatuani një sallatë interesante. Për ta bërë këtë, keni nevojë për panxhar, patate dhe karrota. Të gjitha perimet merren një nga një dhe të papërpunuara. Qërohen dhe fërkohen imët. Më pas të gjithë përbërësit përzihen së bashku dhe derdhen me pak vaj ulliri. Një sallatë të tillë vitaminash duhet ta konsumoni brenda dy javësh. Ajo hahet me stomak bosh.

Harenga e kripur lehtë mund të përdoret si një profilaksë kundër infeksionit me parazitët. Duhet të qërohet dhe të pritet në copa. Pas kësaj, merren qepë, të cilat priten në unaza dhe vendosen sipër harengës. Pjata që rezulton derdhet me lëng limoni dhe vaj luledielli. Merret dy herë në ditë me stomak bosh. Ju mund të pini pas një pjate të tillë vetëm pas dy orësh. Efekti i vetëm anësor i një profilaksie të tillë mund të jetë një erë e vazhdueshme, e cila më pas shfaqet kur flisni me një person.

Mund të hani disa gjethe lëpjetë të freskët me stomakun bosh. Lëngu i karotës gjithashtu ka një efekt të mirë parandalues. Por duhet të jetë vetëm e shtrydhur dhe e freskët. Duhet ta pini në mëngjes para mëngjesit, 200 ml për tre javë. Për të mbrojtur trupin tuaj nga depërtimi i parazitëve dhe për të forcuar sistemin e tij imunitar, mund të pini lëng pjepri çdo ditë. Si një profilaksë antiparazitare, ju mund të shtoni rrënjë xhenxhefili të copëtuar në ushqim. Dhe mund ta blini në formë të tharë, ta grini në pluhur dhe ta shtoni këtë përzierje një lugë çaji në një gotë qumësht dhe ujë, që pihet me stomakun bosh. Ilaçi i marrë merret për një javë të tërë, pastaj bëhet një pushim prej shtatë ditësh dhe përsëritet kursi profilaktik.

Përveç recetave të tilla të pazakonta, por efektive për krimbat, duhet të respektohen masa të tjera parandaluese:

 • respektoni rregullisht rregullat e higjienës personale;
 • lani duart tërësisht dhe rregullisht pas përdorimit të tualetit dhe pas bashkëveprimit me kafshët shtëpiake;
 • mos i vendosni duart e pista në gojë;
 • mos harroni të përpunoni të gjitha produktet para gatimit;
 • mos blini ushqime të gatshme në vende të panjohura dhe të dyshimta;
 • mishi i papërpunuar ose peshku duhet t'i nënshtrohen trajtimit të zgjatur të nxehtësisë.

Dhe për të mbrojtur plotësisht veten nga depërtimi i krimbave në trup, mund të bëni klizma pastrimi disa herë në muaj. Për shembull, një mikroklister me vaj pemë çaji. Ky vaj esencial ka veti të jashtëzakonshme kuruese dhe parandaluese. Gjëja kryesore është të ndiqni dozën e rekomanduar dhe të mos e tejkaloni atë, në mënyrë që të mos provokoni një djegie të mukozës. Pra, për të përgatitur këtë klizmë merren tetë pika vaj të pemës së çajit në gjysmë gote me ujë të ngrohtë. Procedurat e pastrimit duke përdorur vaj kungulli ose liri kanë të njëjtin efekt mahnitës. Është më mirë ta bëni këtë klizmë në mbrëmje, në mënyrë që pas procedurës të shkoni menjëherë në shtrat.

Duke përdorur të gjitha këto receta dhe rekomandime në jetën e përditshme, një person do të jetë në gjendje të ndihmojë trupin e tij të mbrojë veten nga depërtimi i krimbave dhe në këtë mënyrë të mbrojë shëndetin e tij nga pasojat dhe çrregullimet negative.

Para se të filloni pastrimin nga parazitët në shtëpi me ndonjë nga metodat e disponueshme, duhet të mësoni të njihni helminthiazat midis shumë proceseve që shkaktojnë sëmundje. Prania e parazitëve mund të shfaqë simptomat e mëposhtme:

 • një gjendje e keqe;
 • shkelje të proceseve të tretjes;
 • një ndryshim i papritur në peshë, si lart ashtu edhe poshtë;
 • humbje e oreksit;
 • dhimbje koke të përsëritura;
 • ndjenja e të përzierave dhe të vjellave;
 • shfaqja e problemeve të lëkurës;
 • shfaqja e dhimbjes në rajonin epigastrik;
 • marramendje;
 • çrregullime të jashtëqitjes;
 • një gjendje e dobësisë së përgjithshme;
 • nivele të rritura të përgjumjes dhe lodhjes;
 • dobësimi i sistemit imunitar;
 • manifestimet e reaksioneve alergjike që nuk janë vërejtur më parë;
 • shfaqja e mavijosjeve dhe rrathëve nën sy;
 • kërcitja e dhëmbëve gjatë gjumit.

Nëse një person fillon të shfaqë këto simptoma, duhet të kërkoni këshillën e një mjeku. Mjeku do të jetë në gjendje t'ju tregojë saktësisht nëse keni nevojë për një pastrim antiparazitar të trupit. Nëse helminthiasis konfirmohet, atëherë tashmë është e mundur të mendohet se cilat metoda të deworming do të përdoren për të trajtuar sëmundjen.

Shumë bimë kanë një efekt tek njerëzit që ndihmojnë për të hequr qafe një problem të tillë si parazitët në trupin e njeriut. Disa prej tyre kanë treguar efikasitet më të lartë se të tjerët, dhe disa mund të konsiderohen si një ilaç universal me të cilin mund të kuroni shumë lloje parazitësh, simptomat e pranisë së të cilëve një person i ka vërejtur më herët.

Një bimë si pelini, e cila përdoret për të larguar parazitët nga trupi, përdoret gjerësisht si një ilaç shtëpiak. Trajtimi me mjete juridike popullore duke përdorur pelin përfshin përgatitjen dhe konsumimin e mëvonshëm të zierjeve, pikave dhe tinkturave. Vetitë antiparazitare të kësaj bime plotësohen nga një efekt imunomodulues dhe tretshmëri e lehtë e substancave aktive.

Trajtimi i parazitëve me mjete juridike popullore përfshin përdorimin e zierjeve ose tinkturave të pelinit dy herë në ditë. Ky ilaç për parazitët merret gjysmë filxhani në mëngjes dhe në mbrëmje 30 minuta para fillimit të vaktit. Kohëzgjatja e rrjedhës së dëbimit të protozoarëve dhe krimbave nuk duhet të jetë më e gjatë se 14 ditë. Megjithatë, në raste të jashtëzakonshme, përdorimi i ilaçeve shtëpiake me pelin zgjat një muaj. Treguesi për këtë është emërimi i mjekut që merr pjesë.

pelin për parandalimin e parazitëve

Kur trajtoni trupin nga parazitët me mjete juridike popullore, shpesh përdoren kompozime të ndryshme me sode. Nëse shfaqen simptoma të infektimit parazitar tek të rriturit, shkatërrimi i parazitëve mund të kryhet duke përdorur bikarbonat natriumi. Kjo për faktin se një zgjidhje me sode është një mjet mjaft efektiv me të cilin lufta kundër parazitëve kryhet shpejt. Me pluhur sode mund të përgatisni preparate të thjeshta dhe efektive që përdoren. Gjithashtu, ilaçet popullore me sodë përdoren kur pastrohet trupi në shtëpi. Ekziston një mënyrë universale, me përdorimin e së cilës zorrët çlirohen nga helminthët. Për ta bërë këtë, përgatitni një zgjidhje me tre gota ujë të ngrohtë me sode. Sasia e pluhurit nuk duhet të kalojë 2 lugë gjelle. Zgjidhja që rezulton përdoret për të pastruar traktin e poshtëm gastrointestinal duke përdorur klizma.

Nëse pacienti duhet të pastrohet nga parazitët në pjesët më të larta të zorrëve, përdoret një tretësirë e pijshme me sodë. Për ta përgatitur atë, merrni 1 lugë çaji bikarbonat dhe 200 ml ujë. Zgjidhja që rezulton pihet në gllënjka të mëdha. Çdo 15 minuta ju duhet të pini edhe 200 ml të tretësirës. Kjo procedurë kryhet në mëngjes në stomak bosh. Para se të merrni tretësirën, sigurohuni që të pini 1 gotë ujë të ngrohtë të zier. Pastrimi i zorrëve nga parazitët në këtë mënyrë është një mënyrë mjaft efektive për të hequr mikroorganizmat parazitarë të të gjitha llojeve nga trupi i njeriut.

Mënyrat popullore për të luftuar parazitët përdorin edhe formulime medicinale me tansi. Është e mundur të çlironi trupin nga parazitët në shtëpi duke përdorur këtë bimë për faktin se tansy përmban substanca të hidhura që ndikojnë negativisht në shumë lloje parazitësh. Hidhërimi i largon ata nga një person, pasi prania e një mjedisi të mbushur me sheqer dhe karbohidrate konsiderohet si kushte të dëshirueshme për zhvillimin e organizmave parazitarë.

Si të pastroni trupin nga parazitët me mjete popullore? Ekziston një recetë e thjeshtë dhe efektive:

 • derdhni një litër ujë të vluar 2 lugë lule të thata tansy;
 • lëreni lëngun të injektohet për një orë, pastaj kullojeni;
 • merrni infuzionin që rezulton para ngrënies 3 herë me trokitje në gjysmë gote.
tansy për të parandaluar shfaqjen e parazitëve

Shumë njerëz mund të mos jenë të vetëdijshëm se katrani i thuprës mund të përdoret gjithashtu për të trajtuar parazitët. Si të largoni parazitët nga trupi me mjete juridike popullore katrani thupër? Një opsion është të hani katranin së bashku me bukën e zezë. Ju gjithashtu mund të shpërndani një pikë të produktit në 1 lugë çaji mjaltë dhe ta hani me stomak bosh para mëngjesit. Gjithashtu, pastrimi i trupit me katranin e thuprës kryhet duke pirë qumësht me shtimin e disa pikave të produktit gjatë natës për një javë. Kursi terapeutik përsëritet pas disa ditësh pushim.

Një tjetër pastrues i përballueshëm i trupit janë farat e kungullit. Për të përgatitur një përzierje tradicionale për pastrimin e zorrëve nga parazitët në shtëpi, farat e grimcuara të kungullit përzihen me reçel dhe mjaltë. Produkti që rezulton konsumohet brenda 2 orëve në pjesë të vogla. Kur përdorni këtë metodë trajtimi, është jashtëzakonisht e rëndësishme të mos hani asgjë tjetër, si para dhe gjatë pritjes. Kur të jetë konsumuar e gjithë përzierja, pacientit këshillohet të përdorë laksativë dhe klizma.

Metodat për të hequr qafe parazitët mund të përdorin jo vetëm bimët dhe farat e mësipërme. Shumë shpesh, kërpudhat dhe pjesë të ndryshme të bimëve mjekësore përdoren në terapinë antiparazitare duke përdorur receta të mjekësisë tradicionale.

Gjithashtu, me pushtime, mund të përdoret infuzion qepë. Për ta përgatitur, qëroni një qepë mesatare, grijeni në masën e qullit dhe hidhni një gotë ujë të valuar. Lyejeni përzierjen për 10 orë, kullojeni. Merrni infuzionin që rezulton në gjysmë gote një herë në ditë. Kohëzgjatja e kursit të trajtimit është 4 ditë.

Ju mund të dëboni parazitët nga një person duke pirë një infuzion me rrënjë sanëz. Rizomat e copëtuara imët derdhen me një gotë ujë të zier në temperaturën e dhomës, pas së cilës ato injektohen për 8 orë. Pini këtë infuzion katër herë në ditë. Doza është një lugë.

Trajtimi i infektimeve helmintike me ndihmën e mjekësisë alternative është një mënyrë e lehtë për të luftuar sëmundjen. Mjetet e përdorura nga metodat jotradicionale të terapisë janë të disponueshme për të gjithë, dhe recetat befasojnë me thjeshtësinë e tyre. Por megjithatë, nëse vëreni shenja të infektimit me parazit, kërkoni këshillën e mjekut përpara se të vetë-mjekoni.