Pastrimi i trupit nga parazitët në shtëpi

Çdo ditë, shumë mikro-krijesa patogjene hyjnë në trupin tonë. Midis këtyre janë larvat e parazitëve të ndryshëm. Nëse gjithçka është në rregull me sistemin imunitar të njeriut, këta krimba të dëmshëm vdesin dhe sekretohen së bashku me produktet e mbetjeve. Por nëse ka probleme me sistemin imunitar, bakteret, mikrobet dhe larvat e të gjitha llojeve të parazitëve rrënjosin me sukses në muret e organeve të brendshme dhe fillojnë të rriten dhe shumohen, duke helmuar trupin dhe duke thithur shëndetin prej tij.

Përgatitja

Nëse një person vendos të pastrojë trupin, pavarësisht nga mënyra e pastrimit, duhet të përgatiteni për këtë procedurë. Për të filluar pastrimin, duhet të jeni i sigurt që krimbat janë plagosur vërtet brenda personit. Prania e simptomave të helminthiasis nuk është një tregues për fillimin e trajtimit. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të zbuloni se çfarë lloj paraziti jeton në trup. Zgjedhja e trajtimit më optimal varet nga diagnoza.

Për të zbuluar nëse parazitët jetojnë vërtet në trup, përveç ekzaminimit të zakonshëm laboratorik të jashtëqitjeve për helminthiazë, është e nevojshme të kryhen edhe diagnostifikime të tjera moderne mjekësore për një diagnozë të saktë.

Pas ekzaminimit, rreth 10 ditë para trajtimit, duhet të kaloni në një dietë të shëndetshme dhe të lehtë (hiqni ëmbëlsirat, ushqimet pikante dhe yndyrore, produktet gjysëm të gatshme nga dieta). Advisshtë e këshillueshme që të përjashtoni mishin në këto ditë duke kaluar në fruta dhe perime. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të siguroni trupin me lagështi. Për ta bërë këtë, duhet të pini 2-3 litra ujë të pastër në ditë, të trajtoni me kujdes llojet e tjera të lëngjeve: nuk duhet të pini çajra të fortë, kafe, pije të gazuara dhe alkoolike. Por infuzionet bimore do të jenë të dobishme. Alsoshtë gjithashtu e nevojshme të heqësh qafe kapsllëkun me klizma.

Luftimi i parazitëve me ilaçe

Ka shumë teknika për të hequr qafe parazitët. Disa prej tyre janë më efektive, të tjerët më pak. Mjekësia klasike ofron ilaçe. Ndryshe nga metodat tradicionale të shërimit, ilaçet sintetike janë më efektive në luftën kundër helminteve dhe janë të sigurta për trupin.

Të gjitha ilaçet për krimbat për një person mund të ndahen me kusht në dy grupe: të cilat menjëherë vrasin parazitin dhe që i paralizojnë trupin e tij. Të gjitha barnat për krimbat ndahen në dy lloje: barna me shënjestër të ngushtë dhe barna me spektër të gjerë. Pothuajse të gjithë agjentët anthelminthic kanë një efekt të gjerë në trup dhe ndihmojnë në heqjen qafe të llojeve të ndryshme të parazitëve.

Ekziston edhe një klasifikim tjetër i barnave me shënjestër të ngushtë:

 • Protivocestodozny - ndihmë në luftën kundër krimbave të rrafshëta;
 • Anti-nematoz - vrasin speciet e krimbave të rrumbullakëta;
 • Protivotrematodozny - lufta kundër krimbave të krisur.

Veçoritë e trajtimit të ilaçeve

Specifikimi kryesor për të hequr qafe parazitët nga trupi me ndihmën e ilaçeve është se pastrimi bëhet në disa faza: vetë terapia përgatitore, drejtpërdrejt dhe periudha e fundit, e rehabilitimit.

Gjatë fazës së parë, është e nevojshme të përgatitet trupi për pastrimin nga krimbat. Për këtë, përdoren barna laksative, të cilat ndihmojnë në heqjen e toksinave dhe gjurmëve të parazitëve nga trupi me produkte të mbeturinave. Për këtë, mjekët përshkruajnë marrjen e fondeve bazuar në vajra bimorë (kunguj, liri). Përdoren edhe absorbuesit. Ndonjëherë në recetë mund të shihni një ilaç koleretik që ndikon negativisht në parazitët, përshpejton prodhimin e biliare.

Kjo pasohet nga faza e dytë, gjatë së cilës parazitët heqin qafe veten e tyre me përdorimin e ilaçeve të një spektri të ngushtë dhe të gjerë. Lloji i ilaçeve varet drejtpërdrejt nga mosha e pacientit, vendndodhja e krimbave, intensiteti i dëmtimit të trupit, faza e zhvillimit të krimbave dhe lloji i tyre. Ekzistojnë tre grupe ilaçesh anthelmintike: nitramidazoli, nitrofuran dhe benmidazoli.

Pasi trupi të pastrohet, është e nevojshme t'i nënshtroheni një periudhe rehabilitimi, e cila do të ndihmojë në rivendosjen e funksionimit korrekt të zorrëve dhe eleminimin e proceseve inflamatore. Gjithashtu, pacienti ka nevojë të marrë vitamina dhe minerale.

Kundërindikimet dhe ndërlikimet e trajtimit të ilaçeve

Pothuajse të gjitha barnat mund të merren siç përshkruhet nga një mjek, jo në spital, por në shtëpi. Por, para se të merrni ndonjë agjent antiparazit për të pastruar trupin, duhet të kuptoni se ato janë helm jo vetëm për "keqdashësit", por edhe për një person. Prandaj, marrja e pothuajse të gjitha këtyre barnave ka efekte anësore: të përziera, diarre, të vjella, marrje mendsh. Gjithashtu janë vërejtur dridhura, ënjtje, koordinim i dëmtuar i lëvizjes, konvulsione, halucinacione, vetëdije e dëmtuar.

Sa i përket kundërindikacioneve, ato janë rreptësisht të ndaluara për njerëzit me sëmundje të mëlçisë, veshkave, zemrës.

Në ditët e sotme nuk ka një standard të vetëm të terapisë me helminthiazë. Mjeku përshkruan një trajtim të veçantë për secilin pacient, të udhëhequr nga testet laboratorike.

Karakteristikat e terapisë së ilaçeve për helminthiasis në shtëpi

Terapia e ilaçeve për helminthiasis

Duke përdorur trajtimin me ilaçe të trupit nga parazitët, duhet të dini se marrja e shumicës së barnave për krimbat e dëmshëm kërkon një kurs të përsëritur, parandalues. Kjo është për shkak të faktit se ilaçet prekin të rriturit, dhe larvat mund të mbijetojnë dhe të vazhdojnë aktivitetin e tyre në trup. Ju gjithashtu duhet të dini se, përveç ilaçeve në formën e tabletave, supozitorët rektal ose klizmat janë gjithashtu efektive, të cilat do të ndihmojnë të heqni qafe krimbat më shpejt dhe më mirë.
Metodat tradicionale të pastrimit të trupit nga parazitët

Përveç mjekësisë tradicionale, mjetet juridike popullore shpesh përdoren për pastrimin e trupit. Pastrimi i trupit të parazitëve në shtëpi është një provë e shkëlqyeshme për këtë. Ka shumë receta për trajtim mes njerëzve. Ato janë: bazuar në hudhër, pelin, vaj pluhur, sode, limon. Më poshtë janë recetat më të njohura të pastrimit efektiv:

Zbatimet e hudhrës

Klizma e ujit me hudhër: Merrni 1 thelpi hudhër dhe hidhni mbi të një gotë me lëng të pastruar të pa zier. Pasi të ketë infuzion, duhet të bëni një klizmë me këtë ujë.

Tinktura e hudhrës: hidhni gjysmë kilogram hudhër të qëruar dhe të prerë imët me një litër konjak dhe lëreni të piqet për 21 ditë në një vend të errët të freskët. Pas - merrni 1 lugë gjelle nga kjo tinkturë çdo mëngjes në stomak bosh për rreth dy muaj. Pastaj bëni një pushim për rreth një vit. Pastaj, nëse është e nevojshme, përsëritni procedurën.

Qumështi i hudhrës: Zieni 3-4 thelpinj hudhre në një gotë qumësht për 15-20 minuta. Pasi qumështi të jetë ftohur, është e nevojshme të bëni një klizmë disa orë para gjumit. Kursi i trajtimit është 7 ditë.

Vaj hudhre - Për ta bërë atë, përzieni një lugë gjelle vaj ulliri me një thelpinj hudhre të shtypur dhe pini përzierjen. Pas - nuk mund të merrni ushqim dhe lëngje para lëvizjes së zorrëve.

Qepët do të lehtësojnë zorrët nga pushtimi helminthic

Qepë

Qepët - gjithashtu ndihmojnë në pastrimin e zorrëve nga infektimi helminthik. Për ta bërë këtë, ju vetëm duhet të shtoni më shumë qepë të gjalla në dietën tuaj. Ose bëni një tretësirë të qepës (hidhni një qepë të copëtuar të mesme me një gotë me ujë të valë dhe merrni gjysmë turi në mëngjes për disa ditë me radhë).


Lëngje natyrale

Lëngu i karrotës është kërkesa kryesore: duhet të jetë shtrydhur fllad. Fëmijëve mund t’u jepet pure karrote. Duhet ta konsumoni më shumë, të paktën gjysmë gote katër herë në ditë.

Lëngu i një pjepri të pjekur është gjithashtu efektiv, i cili duhet të merret në një gotë me stomak bosh për rreth pesë ditë.

Zbatimi i sodës

Klizma e sodës - përbëhet nga 8 procedura që duhet të kryhen gjatë 16 ditëve (1 klizmë çdo 2 ditë). Ato ndahen në tre faza:

 • isshtë e nevojshme të përgatitni një klizmë nga një solucion sodë (2 lugë) dhe ujë (2 litra).
 • Pas 2 ditësh, kryeni procedurën me një solucion prej 1 tbsp. lsode dhe 800 ml ujë.
 • Dy ditë më vonë, duhet të bëni të njëjtën klizmë si në ditën e parë, duke shtuar një lugë gjelle me lëng limoni.

Konjak dhe vaj ricini

Konjaku dhe vaji i ricinit: ndihmon jo vetëm në pastrimin e trupit të helminteve, por edhe në zhbllokimin e rrugëve biliare në mëlçi, duke rregulluar funksionalitetin e tij, dhe gjithashtu të lajë mirë muret e zorrëve nga toksinat dhe akumulimet e dëmshme. Procedura do të kërkojë 80 gram raki, dy lugë vaj pluhur dhe të njëjtën sasi lëng limoni. Pritja është e dëshirueshme në mëngjes, me stomak bosh. Para procedurës, mos hani asgjë në mbrëmje dhe vendosni një klizmë pastruese me një vëllim prej të paktën një litër. Në mëngjes, përzieni të gjithë përbërësit dhe pini në një gllënjkë. Pas - shtrihuni në anën tuaj të djathtë në pozicionin e embrionit, duke vendosur një jastëk të ngrohtë nën hipokondrin e duhur. Kjo metodë e trajtimit të helminthëve është shumë agresive, fëmijët nuk mund ta bëjnë atë, dhe për të rriturit është më mirë të kryhet një procedurë e tillë nën mbikëqyrjen e mjekëve.

Pelini

Pelini gjithashtu do të ndihmojë në pastrimin e trupit të parazitëve në shtëpi. Ka shumë mundësi për të përdorur pelin në luftën kundër helminths. Ju mund të përdorni një zierje duke derdhur një lugë gjelle barishte të thatë me një gotë ujë të valë. Pas një kohe, pini një ditë në disa doza. Pluhuri i pelinës është gjithashtu efektiv. Për trajtim brenda një muaji, dy herë në ditë duhet të merrni një lugë gjelle pluhur të thatë të pelinës me ujë. Ju mund të blini një përzierje të tillë në farmaci ose ta bëni vetë duke bluar gjethe të thata në një mulli kafeje. Do të ndihmojë për të hequr qafe parazitët dhe tinkturën (derdhni 5 lugë pelini me një litër alkool). Pas 10 ditësh infuzion, merrni 1 tbsp. l2 herë në ditë.

Shumë efektiv kundër infektimit helminthic Celandine. Pluhuri i tij derdhet me ujë të valë dhe merret dy herë në ditë para ngrënies për gjysmë gote.

Shërimi i luleve të kamomilit - një mjet për të hequr qafe krimbat

Koleksioni bimor

Pastrimi i trupit nga parazitët në shtëpi mund të bëhet me ndihmën e bimëve të tjera: Kamomili, Yarrow, lëvorja dhe rrënja e lisit, rrënja e hithrës, lëvorja e Buckthorn, gjethet e Immortelle, kantarina e Johns, Tansy dhe të tjerët. Pastrimi i zorrëve nga parazitët në shtëpi me barëra mund të kryhet një herë në vit. Kursi përbëhet nga dy faza, 10 ditë secila. Midis tyre ka një pushim 3-ditor. Për trajtim, është e nevojshme të bëni një zierje prej 5 lugë gjelle bimë të thata (ose mbledhje), të krijuara me 0, 5 litra ujë të valë (ky infuzion është i mjaftueshëm për 3-4 ditë). Ju duhet ta merrni çdo ditë në stomak bosh, 100 gram.

Lulet medicinale të kamomilit, kur përdoren çdo ditë, do të jenë një mënyrë e shkëlqyeshme për të hequr qafe krimbat.

Tretësirë e kripur

Tretësirë e kripur: hollojeni një lugë gjelle kripë në një litër ujë dhe merreni në mëngjes me stomak bosh, duke filluar nga 1 tsp. përbërja, duke e çuar gradualisht vëllimin në 0, 5 gota.

Uthull molle për të luftuar parazitët në trup

Uthulla e Mollës

Uthull molle 3-6% - përzieni një lugë çaji përbërës në një gotë me ujë dhe merrni 3 herë në ditë 15 minuta para ngrënies për 2 javë. Uthulla e mollës përdoret gjithashtu si klizmë duke përzier 2 litra ujë të zier, një lugë gjelle uthull dhe një lugë çaji kripë. Një zgjidhje e tillë do të ndihmojë në pastrimin e zorrëve të mëdha nga larvat dhe individët e mëdhenj.
Xhenxhefil

Xhenxhefili nuk është vetëm një erëza e shijshme, por edhe një agjent i mirë antihelminthic. Për një trajtim efektiv, duhet të përzieni rrënjën e grimcuar të Xhenxhefilit në një gotë me ujë ose qumësht. Pini këtë përzierje në stomak bosh për të paktën një javë. Pas një javë pushimi, procedura duhet të përsëritet. Pas përdorimit të shpeshtë të kësaj erëze, zorrët pastrohen shumë më shpejt.

lëkura e shegës

Korja e shegës përdoret gjithashtu për të hequr qafe krimbat e zorrëve. Për ta bërë këtë, derdhni lëvoren e një fruti me një gotë ujë të vluar dhe e zieni për disa minuta. Pas - ftohni solucionin që rezulton dhe pini në pjesë të vogla për një orë ose dy. Gjatë dhe pas kësaj procedure, nuk mund të hani ose të pini asgjë deri në jashtëqitjen.

Në rast të pushtimit të rëndë helminthic, lëngu i lakrës turshi ndihmon kursin e përgjithshëm të trajtimit, i cili duhet të pihet gjysmë gote dy herë në ditë ndërmjet vakteve.

Piper i nxehte per shkaterrimin e helminteve

Erëza

Melmesat e nxehta dhe alkooli i fortë janë gjithashtu një mjet i shkëlqyeshëm për të luftuar helminthët në trup (shpesh dëgjohej për vodka piperi - vodka me spec të kuq). Parazitët thjesht nuk mund të tolerojnë këto dy ilaçe dhe vdesin. Nëse i përzieni së bashku, efekti është i pamposhtur. Por, duhet të mbahet mend se konsumimi i tepërt i alkoolit zvogëlon funksionin mbrojtës të trupit, dhe erëzat e nxehta në sasi të mëdha mund të djegin aparatin tretës.

Tinktura e Lëvozhgës së Arrave të Gjelbërta

Efektive në luftën kundër helminths dhe tretësirë në lëvore arre jeshile. Për ta përgatitur, duhet të derdhni rreth 30 kore të bluara në një mulli mishi me dy litra alkool. Lëreni të piqet në një vend të errët dhe të ngrohtë për rreth 40 ditë, kullojeni tinkturën që rezulton përmes një sitë të imët dhe merrni një lugë gjelle në stomak bosh çdo ditë.

Lëngu i thuprës dhe lëngu i lule kumakut, farat e kungullit dhe zarzavatet gjithashtu ndihmojnë në eliminimin e parazitëve nga trupi. Lëpjetë është gjithashtu efektive. Zierjet e tharta prej tij janë të favorshme për largimin e krimbave nga trupi.

Ka shumë receta për të luftuar helminthët në mjekësinë tradicionale. Avantazhi i fondeve të tilla është se ato mund të përdoren disa në të njëjtën kohë, duke rritur efektivitetin e trajtimit. Mjeku do t'ju tregojë se cilën të zgjidhni.

Pajtueshmëria me rregullat e higjienës personale - parandalimi i helminthiasis

Parandalimi

isshtë e pamundur të mbroheni plotësisht nga gëlltitja e parazitëve, por është e mundur të ulni përqindjen e infeksionit. Për ta bërë këtë, duhet t'i përmbaheni rregullave të higjienës personale, të lani duart, perimet dhe pemët më shpesh. Mundohuni gjithashtu të mbroni veten nga pickimet e insekteve, të cilat mund të barten nga larvat e parazitëve. Produktet e mishit duhet të gatuhen plotësisht. Kur merreni me kafshë, mbajini ato larg mukozave: hundës, syve, gojës.


Kundërindikimet

Pastrimi i zorrëve nga parazitët në shtëpi është një mënyrë mjaft efektive për të luftuar këtë sëmundje. Për të mos dëmtuar trupin tuaj, para pastrimit, duhet të dini në lidhje me kundërindikacionet, në të cilat nuk mund të luftoni vetë helminthiasis:

 • Përkeqësimi i një sëmundje kronike;
 • Plagë, gjakderdhje, menstruacione te gratë;
 • Ulçera dhe gastriti;
 • Për sëmundjet onkologjike;
 • Shtatzënia dhe laktacioni.

Edhe nëse pacienti ndihet mirë, në fillim të çdo pastrimi, mund të shfaqen reaksione anësore: të përziera, dhimbje barku dhe dhimbje koke, një rënie të mprehtë dhe rritje të presionit të gjakut, djersitje të fortë dhe zbehje të lëkurës, humbje të vetëdijes . Nëse efektet anësore janë shumë të theksuara, duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek.

Shumë mjekë janë të prirur të besojnë se të gjithë janë bartës të parazitëve. Prandaj, pavarësisht nëse ka simptoma të helminthiasis apo jo, të gjithë duhet të pastrohen, të paktën një herë në vit, pa pritur për simptoma të dukshme që nënkuptojnë fazën përfundimtare të zhvillimit të helminths. Cila metodë e trajtimit është më e mirë për të zgjedhur, vetëm një mjek mund të tregojë pas një ekzaminimi të plotë.