Krimbat tek njerëzit: simptomat dhe trajtimi, varietetet e helminthëve

dhimbje barku në prani të krimbave

Krimbat tek njerëzit, simptomat dhe trajtimi i të cilave do të nxitet nga një mjek, në trupin e njeriut provokohen nga dy lloje krimbash - të rrumbullakët (nematodat) dhe të sheshtë (flukse dhe shirita). Secili prej parazitëve shkakton dëm të konsiderueshëm në organizëm, veçanërisht nëse trajtimi i duhur nuk është siguruar në kohë.

Sigurohuni që t'i lani duart kur të ktheheni në shtëpi dhe gjithashtu të shpëlani perimet ose frutat nën një rrjedhë uji të ngrohtë ose të nxehtë, pasi në to ka të ngjarë të gjenden vezë paraziti. Produkte të tilla si mishi i peshkut ose bagëtia duhet domosdoshmërisht t'i nënshtrohen trajtimit termik. Nën veprimin e temperaturës së lartë, mishi heq qafe vezët e helminthëve të ndryshëm dhe mund të jetë i përshtatshëm për t'u ngrënë.

Varietetet e krimbave të rrumbullakët

Krimbat janë krimba të vegjël parazitarë të sheshtë me ngjyrë gri-të bardhë që zgjojnë enterobiazën.

Parazitë të tillë hyjnë në trupin e njeriut në mënyrat e mëposhtme:

 • ushqimore (përmes zgavrës me gojë);
 • përmes duarve të palara/të pista.

Vezët e krimbave mund të gjenden në fruta ose perime të palara, ose në pallton e një kafshe të sëmurë. Fëmijët që gërvishtin zonat e lëkurës që kruhen dhe më pas gëlltisin vezë (për shembull, së bashku me ushqimet e kontaminuara) kanë më shumë gjasa të infektohen me enterobiasis. Duhen dy javë për të zhvilluar larvat e krimbave në mjedisin e traktit tretës dhe pas zhvillimit të plotë, një krimb i plotë jeton në të gjitha pjesët e zorrës së trashë.

Trichinella - këta parazitë kanë trup të rrumbullakët jo më shumë se 5 mm në gjatësi dhe ngacmojnë trikinozën në trup. Larvat dhe vezët preferojnë të jenë në mish të skuqur dobët (derri i egër, mish derri, mish ariu). Në trupin e njeriut nevojiten deri në 4 ditë që Trichinella të bëhet e rritur dhe cikli i saj jetësor është 40 ditë. Qëllimi kryesor i këtij lloji krimbash është të hyjnë në qarkullimin e gjakut përmes mureve të zorrëve dhe të vendosen në muskuj. Për më tepër, shpesh preken muskujt e sistemeve të frymëmarrjes dhe muskuloskeletore.

Krimbat e rrumbullakët janë përfaqësues të madhësive të mëdha, që kanë një formë gishti me një nuancë të kuqe-verdhë. Meshkujt e kësaj specie arrijnë një madhësi prej 15-25 cm, dhe femrat - deri në 40 cm. Trupi i tyre nuk ka asnjë përshtatje për fiksim në zorrë, ata thjesht lëvizin në mënyrë të pavarur në masën ushqimore përmes zorrëve.

Mund të infektoheni me krimbat e rrumbullakët duke gëlltitur vezë të pjekura kur hani perime ose fruta të palara, mbi të cilat mbeten grimcat më të vogla të dheut. Pasi vezët hyjnë në mjedisin e brendshëm të trupit, larvat e rritura dalin prej tyre, duke terrorizuar muret e zorrëve. Nëpërmjet qarkullimit të gjakut, parazitët mund të arrijnë në muskulin e zemrës, dhe më vonë në mushkëri.

krimb nga trupi i njeriut

Vetëm mbi këtë, cikli i udhëtimit nëpër trup nuk përfundon, sepse larva lëviz përmes traktit respirator në gojë.

Duke ri-gëlltitur parazitin, trupi tashmë krijon një mjedis të favorshëm për zhvillimin e tij.

Rruga e një krimbi të plotë do të shtrihet përmes zorrëve të vogla. Cikli i tyre jetësor është 12 muaj, dhe më pas ata vdesin dhe ekskretohen me feçe.

Vlasoglavy - krimbat tek njerëzit, simptomat dhe trajtimi i të cilave përcaktohet në çdo kohë pas infektimit, duke preferuar të jetojë drejtpërdrejt në zorrët. Ky krimb ha përbërësin e gjakut ose ushqehet me mukozën e zorrëve.

Femrat vendosin vezë direkt në muret e organit të prekur, pastaj dalin së bashku me feces dhe zhvillohen në kushte mjedisore. Një larvë tashmë e pjekur, trupi i së cilës është i zgjatur dhe nuk i kalon kufijtë 5-15 mm. hyn ushqimore në trupin e njeriut.

Këta parazitë kanë trup të rrumbullakët jo më shumë se 5 milimetra në gjatësi dhe ngacmojnë trikinozën në trup. Larvat me vezë gjenden në mishin e skuqur dobët (derri i egër, derri, mishi i ariut).

Në trupin e njeriut duhen maksimumi 4 ditë që Trichinella të bëhet e rritur dhe cikli i saj jetësor nuk i kalon 40 ditët. Qëllimi kryesor i këtij lloji krimbash është të hyjnë në qarkullimin e gjakut përmes mureve të zorrëve dhe të vendosen në muskuj. Për më tepër, shpesh preken muskujt e sistemeve të frymëmarrjes dhe muskuloskeletore.

Necator/krimb grep. Lidhja mes këtyre parazitëve është e drejtpërdrejtë, në lidhje me sëmundjet e shkaktuara dhe shenjat biologjike. Ata jetojnë në duoden, dhe për shkak të madhësisë së tyre të vogël (10-15 mm) lëvizin lirshëm në mjedisin e tij.

Larvat mund të hyjnë në trup vetëm përmes lëkurës nëse një person ka qenë në kontakt me tokë të kontaminuar. Një objektiv tjetër i krimbave janë mushkëritë së bashku me traktin tretës. Ata ushqehen vetëm me gjakun që del nga enët e gjakut të kafshuara. Si pasojë e aktivitetit të dhunshëm të këtyre parazitëve prishet koagulimi i gjakut. Të rriturit konsumojnë gjak në intervalin 0, 1-0, 35 ml në ditë.

Varietetet e krimbave të sheshtë

krimbat e sheshtë nga trupi i njeriut

Fjongo e gjerë. Gjatësia e trupit të parazitit, e cila është 10-20 metra, meriton një vëmendje.

Paraziti e ka origjinën në peshqit e ujërave të ëmbla dhe karavidhe, larvat hyjnë në vezë dhe fileto peshku.

Formimi i një krimbi të rritur zgjat maksimumi 25 ditë, dhe më pas një person sëmuret me diphyllobothriasis (trakti tretës është i shqetësuar, mungesa e vitaminës B).

Fryma e mëlçisë është një krimb i sheshtë, që arrin një madhësi prej 10-20 mm, dhe ka një emër të dytë për këtë parazit - fluke mace. Në 50% të rasteve të infektimit vuajnë banorët që kanë konsumuar peshq të infektuar (krap, kryq, krapi, buburreci). Peshqit infektohen me flukse të mëlçisë nëpërmjet një kërmilli të konsumuar që më parë ka konsumuar vezë helminth me ujë të freskët.

Për të pastruar peshkun nga paraziti është i nevojshëm trajtimi termik, përndryshe larva do të hyjë në mjedisin e brendshëm të trupit, duke dëmtuar fshikëzën e tëmthit me zorrët. Shenjat e fazës akute të zhvillimit të helminthiasis tek njerëzit janë një ndjenjë e përzier, e kthyer në të vjella, dhimbje në pjesën e sipërme të barkut, reaksione alergjike, spazma muskulore. Paraziti krijon ndryshime të pakthyeshme në organizëm, madje edhe pas nxjerrjes së tij nga trupi i pacientëve, me siguri do të ndodhin të gjitha llojet e inflamacioneve dhe çrregullimeve.

Shirit derri / gjedhi. Gjatësia e trupit të parazitit është 5-6 metra, dhe larvat e tij fshihen në mishin e kafshëve të mëdha (derri, bagëti). Sëmundja e zgjuar nga këto helminte quhet teniasis dhe teniarinhoz.

Larvat e të dy llojeve të krimbave të shiritit, finlandezët, janë vezikula të bardha të ngjitura në muret e zorrës së hollë. Për të arritur dhe formuar një të rritur, parazitit i nevojiten 3 muaj dhe çdo ditë zhvillohet krimbi. Numri i përgjithshëm i segmenteve arrin në 2000, fundi i të cilave "brazdon" lirisht zorrën e trashë.

Më pas krimbat largohen nga trupi së bashku me feces përmes anusit. Simptoma më e zakonshme dhe më e dukshme e helminthiasis është një çrregullim i traktit tretës, si dhe marrja e ushqimit në vëllime të mëdha dhe pacienti nuk shton vizualisht peshë.

Ekinokoku. Në këtë rast, një person vepron si një mikpritës i ndërmjetëm, sepse ato përfundimtare janë ujqërit, macet, qentë. Kafshët mund të infektohen përmes kontaktit të drejtpërdrejtë me objekte ose njerëz të kontaminuar. Sapo vezët e parazitit hyjnë në zorrë, zhvillohen menjëherë larvat me gjashtë grepa, të cilat në mjekësi quhen onkosfera.

ilaçe për krimbat tek njerëzit

Habitati i preferuar i krimbit janë mushkëritë dhe mëlçia, dhe larva bëhet një kist ekinokoku, duke u rritur në madhësi. Të gjitha indet afër tij i nënshtrohen shkatërrimit të shpejtë.

Mjekët shpesh nuk zbulojnë ekinokokozën dhe e ngatërrojnë atë me një formacion malinj ose beninj. Përveç shtrëngimit të enëve të gjakut dhe organeve të brendshme, këputjet e kistës së ekinokokut janë të zakonshme.

Nëse kjo ndodh, jo vetëm që ndodh menjëherë shoku toksik në trup, por një kist i këputur provokon formimin e disa të rejave.

Lloji i fundit i parazitit janë alveokokët, në literaturën mjekësore quhen ekinokokë. Është ky krimb që zgjon një sëmundje të tmerrshme që shkakton dëme në raport me kancerin dhe cirrozën e mëlçisë. Onkosferat e krimbit hyjnë në zorrët, më pas embrionet dalin nga vezët dhe fillojnë të shkatërrojnë muret e zorrëve. Pas shpimit të mureve, paraziti hyn në qarkullimin e gjakut dhe përhapet në të gjithë trupin.

Më shpesh, siç u përmend më herët, alveokoket terrorizojnë mëlçinë, ku larva rritet gradualisht. Në procesin e zhvillimit, larvocisti formohet në krimba - një formacion agresiv që po rritet me shpejtësi në madhësi (një vezikulë me shumë dhoma, duke u rritur gradualisht). Këto vezikula hyjnë në qelizat e mëlçisë, në të njëjtin parim si metastazat kancerogjene.

Indet e afërta ndjejnë një shkelje të rrjedhës së gjakut, dhe më vonë ndodhin ndryshime nekrotike në to. Nyjet fibroze me flluska të tilla me shumë dhoma formohen në strukturat e afërta dhe ato mund të qëndrojnë në trupin e njeriut për disa vjet. Kjo është arsyeja pse mjekët, kur zbulojnë këtë parazit, i drejtohen ndërhyrjes kirurgjikale.

shënim

Shkenca moderne njeh rreth 280 lloje krimbash. Janë këta mikroorganizma që mund të parazitojnë dhe zhvillohen në një sërë indesh dhe organesh të trupit të njeriut.

Çdo vit, këta krimba te njerëzit, simptomat dhe trajtimin e të cilëve i përcakton mjeku, prekin organet dhe indet e rreth 15 milionë njerëzve dhe shumica, për të qenë më të saktë, 80% e tyre janë fëmijë.

Si mund të merrni krimbat:

 • Përdorimi i pjatave të mishit me trajtim të dobët termik ose mishit të papërpunuar në përgjithësi. Pra, viçi është habitati i krimbit të shiritit dhe mishi i derrit mbart krimbin e derrit.
 • Konsumimi i peshkut të infektuar në formë pak të kripur ose të papërpunuar. Uji i lumit shpesh është i ndotur me larvat e helminthit.
 • Uji gjithashtu mund të shkaktojë krimba. Kjo për faktin se një person mund të pijë ujë të papërpunuar, ose të lajë ushqimin, enët me ujë të kontaminuar. Rreziku është veçanërisht i lartë kur jeni jashtë.
 • Dheu gjithashtu mund të shkaktojë shfaqjen e krimbave. Sepse mund të përmbajë jashtëqitje kafshësh ose njerëzore. Por si hyjnë krimbat në trupin e njeriut? Përgjigja është e thjeshtë - përmes duarve të palara pas punës në kopsht ose rekreacionit në natyrë.
mungesa e oreksit në prani të krimbave

Përveç kësaj, ju mund të infektoheni përmes kontaktit të drejtpërdrejtë me një person që ka helminthiasis. Kjo do të thotë, infeksioni ndodh përmes enëve, lirit ose sendeve të higjienës personale.

Nëse rasti neglizhohet plotësisht dhe infeksioni parazitar është në fazën akute të zhvillimit të tij, atëherë mjekët përshkruajnë terapi detoksifikuese dhe desensibilizuese. Dhe nëse sëmundja është shumë e vështirë, atëherë përshkruhen glukokortikoidet.

Duke folur për terapi specifike, ai merr parasysh natyrën e patogjenit dhe përfshin agjentë të veçantë kimioterapeutikë të një natyre anthelmintike.

Përveç kësaj, pacientët këshillohen të marrin antihistaminikë të ndryshëm. Në fund të trajtimit, do t'ju duhet të merrni një kurs probiotikësh. E gjithë kjo është e nevojshme për të rivendosur mikroflora e zorrëve. Në procesin e trajtimit, pacienti duhet t'i përmbahet një diete të veçantë, e cila përbëhet nga ushqime lehtësisht të tretshme me një përmbajtje minimale yndyre.

Në kohën e terapisë, është shumë e rëndësishme t'i përmbaheni higjienës personale të patëmetë, përndryshe ekziston rreziku i ri-infeksionit.

Gjithashtu, të gjithë anëtarët e familjes, si dhe personat e tjerë që ishin në kontakt të vazhdueshëm dhe të ngushtë me pacientin, duhet t'i nënshtrohen trajtimit antihelmintik.

Shenjat e krimbave tek njerëzit: simptomat tek fëmijët dhe të rriturit

Shenjat e krimbave tek njerëzit, simptomat e të cilave mund të jenë të njëjta, mund të vërehen në formë të mprehtë, si tek të rriturit ashtu edhe tek fëmijët:

 • Rritje e paarsyeshme e oreksit dhe pështymë e bollshme, dhe në të njëjtën kohë, pesha humbet me shpejtësi.
 • Mund të ndodhë edhe një variant tjetër i zhvillimit të simptomave - oreksi zhduket, pasi të hahet personi ndihet i sëmurë.
 • Ndoshta shfaqja e dhimbje koke dhe marramendje.
 • Jashtëqitja e lirshme ose kapsllëku mund të tregojnë gjithashtu praninë e krimbave.
 • Dhimbje në bark.
 • Fillimi i papritur i një alergjie me simptoma të pakuptueshme.
 • Dobësimi i flokëve dhe thonjve (brishtësia e tyre rritet për shkak të mungesës së hekurit dhe vitaminës B12).
 • Për shkak të dobësimit të sistemit imunitar shfaqen inflamacione të ndryshme në nazofaringë dhe në zonën gjenitale.

Nëse trupi është shumë i infektuar me krimba, një sasi e madhe e substancave toksike që shfaqen për shkak të aktivitetit jetësor të helminthëve lëshohen në gjakun e njeriut. Kjo rrethanë mund të ndikojë shumë në shëndetin e fëmijës. Para së gjithash, sistemi nervor vuan. Prandaj, nëse një fëmijë shfaq agresion të papritur, nervozizëm, pagjumësi dhe shenja të tjera të çrregullimeve nervore, fëmija duhet të kontrollohet për praninë e helminthëve.

Mjetet juridike popullore për krimbat tek njerëzit

Edhe nëse nuk ka shenja të theksuara, dhe nuk ka çrregullime funksionale, krimbat mund të jenë të pranishëm në trupin e njeriut dhe është e nevojshme të bëhen analiza të rregullta për identifikimin e tyre.

Shumë shpesh ndodh që pas vaksinimeve parandaluese, një fëmijë zhvillon një reaksion alergjik për shkak të pranisë në trup të substancave toksike të sekretuara nga helminths.

Në fakt, përcaktimi nëse ka krimba apo jo vetëm në bazë të shenjave sipërfaqësore është një detyrë mjaft e vështirë. Në fund të fundit, simptomat e shfaqura mund të jenë shenjë e një sëmundjeje tjetër. Kjo detyrë është veçanërisht e vështirë për gratë shtatzëna. Meqenëse të gjitha shenjat e mësipërme të krimbave tek njerëzit, simptomat e të cilave u përshkruan më lart, tek gratë shtatzëna shfaqen për shkak të vetë procesit.

Për këtë arsye, shenjat e infeksionit helmintik tek gratë shtatzëna mund të dallohen nga simptoma të tilla: kruajtje në anus dhe djegie në zonën vaginale, të cilat rriten gjatë natës, humbje peshe, lodhje, temperaturë.

Për të diagnostikuar infeksionin me helminth, kryhen një sërë masash, duke përfshirë procedurat e mëposhtme:

 • Mbledhja e një anamneze për të identifikuar burimet e mundshme të infeksionit.
 • Studimi i mostrave të feçeve dhe gjakut, mukusit rektal dhe perianal, indeve të muskujve, pështymës dhe biliare në laborator. Gjatë kryerjes së këtyre aktiviteteve, mund të zbulohen shenja të pranisë së helminthëve në trup (vezët ose vetë krimbat, si dhe pjesët e tyre). Vlen gjithashtu të theksohet se një numër i shtuar i eozinofileve mund të shërbejë si shenjë e pranisë së krimbave në trup.
 • Studimet serologjike (ELISA, RSK, etj. ) bëjnë të mundur zbulimin e pranisë së parazitëve në fazën e larvave ose helminthëve që jetojnë në indet muskulore.
 • Për të përcaktuar praninë e parazitëve që prekin mëlçinë, përshkruhen ultratinguj, CT dhe endoskopia.

Krimbat në mëlçinë e njeriut: simptomat sipas llojit të krimbit

Krimbat në mëlçinë e njeriut, simptomat e të cilave varen kryesisht nga lloji i helminthëve, mund të migrojnë edhe në organe të tjera.

Shfaqja e shenjave parësore të infeksionit me krimba nuk shfaqet menjëherë. Në shumë mënyra, koha e shfaqjes së tipareve dalluese varet nga përbërja specie e parazitëve. Pra, prania e ascaris në pothuajse dy deri në tre ditë manifestohet me një përkeqësim të gjendjes së përgjithshme të një personi.

Simptomat e para të infeksionit me lloje të tjera të helminthëve në shumicën e rasteve fillojnë të shfaqen vetëm dy deri në tre javë pas përfundimit të periudhës së inkubacionit. Ka parazitë të tillë (për shembull, filariaza) në të cilat periudha e inkubacionit tejkalon një shenjë prej gjashtë muajsh.

Problemi i përcaktimit të pranisë së helmintheve në trupin e njeriut është se në rastin e infeksionit parësor me një numër të vogël krimbash ose një individ të vetëm, praktikisht nuk ka shenja vizuale. Simptomat fillojnë të shfaqen vetëm pas riprodhimit intensiv të helminthëve ose kur ato arrijnë madhësi të mëdha (shirit i gjerë, krimb i rrumbullakët).

Është më e besueshme e mundur të përcaktohet infeksioni me krimbat e gjirit. Në prani të tyre shfaqet një kruarje karakteristike në anus, e cila intensifikohet gjatë natës. Në thelb, kruajtja ndodh brenda disa ditësh, më pas ulet për rreth dy javë dhe rifillon përsëri.

Kur infektohen me helminte të tilla si trichuriasis, ankilostomidosis, schistosomiasis, diphyllobothriasis, beriberi dhe anemia zhvillohen.

Shfaqja e simptomave të infeksionit me krimba të rrumbullakët varet kryesisht nga periudha e zhvillimit të parazitëve. Pra, nëse ato janë në fazën fillestare të zhvillimit, larvat lëvizin përmes gjakut pothuajse në të gjitha organet e brendshme dhe shfaqen simptomat e mëposhtme të sëmundjes: temperaturë subfebrile, dobësi, kollë me pështymë purulente, infiltrate të paqëndrueshme janë të dukshme në rrezet x. mushkëritë, të cilat më pas zhduken.

Me infeksion të rëndë, bronkiti dhe pneumonia mund të zhvillohen. Me zhvillimin e mëtejshëm të parazitëve, ka një shkelje të funksioneve të traktit gastrointestinal.

Trikinoza – prezencën e saj kryesisht e manifeston me dhimbje në indet e muskujve, temperaturë dhe ënjtje.

Krimba të tillë në mëlçinë e njeriut, simptomat e të cilave manifestohen me një çehre ikterike, si fashioliaza, opisthorkiaza, klonorkiaza, zbulojnë praninë e tyre me një rritje të shpretkës dhe mëlçisë dhe çrregullime të tjera serioze të trupit.

Pothuajse të gjitha llojet e krimbave shkaktojnë çrregullime të sistemit nervor qendror, ndërsa i sëmuri ndjen dhimbje koke të forta dhe lodhje, një person përgjithësisht i qetë bëhet nervoz dhe i padurueshëm dhe mund të shfaqen sulme të paarsyeshme agresioni.