Disa veçori të pushtimeve helmintike

Infektimi me krimba – infektim i organizmit të njeriut me krimba parazitarë – krimba (helminte). Simptomat e invazionit helmintik përcaktohen nga mënyra e infeksionit, numri i parazitëve të pranuar, shkalla e përshtatshmërisë së tyre në trupin e njeriut dhe karakteristika të tjera.

Shenjat e para të sëmundjes tek të rriturit mund të shfaqen si 2-3 ditë pas infektimit, ashtu edhe pas një viti e gjysmë, por zakonisht periudha e inkubacionit është 2-3 javë.

Helmintet nuk priren të shumohen në trupin e njeriut (me përjashtim të krimbave dhe disa krimbave të tjerë)

Mënyrat e infektimit:

 • kontakt me familjen;
 • ushqimore;
 • e transmetueshme;
 • perkutane.

Burimi i infeksionit është një person i sëmurë ose bartës.

Klasifikimi i helmintheve

Në të rriturit, parazitizmi i më shumë se dyqind llojeve të helminthëve është regjistruar, të cilët, sipas veçorive të tyre strukturore, i përkasin kryesisht dy llojeve të krimbave:

 1. Krimbat e rrumbullakët janë nematoda që shkaktojnë sëmundje të tilla si ascariasis, enterobiasis, trichuriasis, trichinosis, dracunculiasis, filariasis, toxocariasis.
 2. Krimbat e sheshtë ndahen në:
  • një klasë e krimbave shirit që shkaktojnë teniarinhoz, teniasis, cisticerkozë, diphyllobothriasis, hymenolepiasis, ekinokokozë;
  • një klasë fluksesh që shkaktojnë shistozomiazë, opisthorkiazë, klonorkiazë, fashioliazë, dikroceliazë.

Në varësi të karakteristikave të ciklit jetësor dhe faktorëve të transmetimit, dallohen tre lloje kryesore të helminthëve: gjeohelminths, biohelminths, helminths kontakti.

Ndikimi i parazitëve në trupin e njeriut

Shumica dërrmuese e krimbave jetojnë në zorrët e të rriturve, megjithatë, disa lloje krimbash parazitarë në fazën e larvës piqen në indet e organeve të tjera (mëlçia, truri, zemra, mushkëritë, sytë, etj. ). Në procesin e aktivitetit jetësor të helminthëve, formohen substanca toksike që depërtojnë në qarkullimin e gjakut dhe barten prej tij në organe të ndryshme. Për më tepër, helmintet në zorrën e njeriut thithin substanca të nevojshme për jetën (aminoacide, acide yndyrore, glukozë, enzima dhe të tjera), duke çuar në keqfunksionime në sistemet fiziologjike të trupit.

Gjatë shtatzënisë, pushtimet helmintike janë dyfish të rrezikshme: efekti i dëmshëm reflektohet jo vetëm në gjendjen e nënës, por edhe në maturimin e embrionit.

Infektimi me krimba mund të komplikojë zhvillimin e shtatzënisë. Si rezultat i infeksionit në trupin e një gruaje, përthithja e lëndëve ushqyese zvogëlohet, gjë që është shumë e padëshirueshme gjatë shtatzënisë.

dhimbje barku me krimba gjatë shtatzënisë

Përveç kësaj, helmintet gjatë shtatzënisë mund të shkaktojnë toksikozë të rëndë. Krimbat mund të depërtojnë në organet gjenitale të një gruaje. Kjo çon në kruajtje të rëndë dhe, si rezultat, siklet të vazhdueshëm dhe shqetësim të gjumit.

Ka helminte që mund të dëmtojnë murin e zorrëve. Si rezultat, një humbje e vogël, por afatgjatë e gjakut është e mundur. Kjo është e mbushur me formimin e anemisë së mungesës së hekurit në një grua shtatzënë.

Helmintet janë në gjendje të depërtojnë në barrierën placentare dhe të parazitojnë në trung dhe në trupin e fetusit. Për më tepër, ato mund të futen në tru dhe të çojnë në një rritje të madhësisë së kokës, gjë që ndërlikon rrjedhën e lindjes.

Prania e tyre në mushkëri është gjithashtu e rrezikshme - më pas, fëmija do të zhvillojë inflamacionin e tyre kronik.

Klinika

Dalloni midis fazës akute të pushtimit helmintik, e cila karakterizohet nga një klinikë më e theksuar, dhe kronike, e cila mund të zgjasë disa vjet dhe të shfaqet si simptoma të fshira.

Simptomat më të zakonshme të pushtimit helmintik:

 1. Shfaqja e keqfunksionimeve në sistemin e tretjes, përkatësisht:
  • kapsllëk (për shkak të bllokimit të lumenit të zorrëve, kanaleve biliare me krimba);
  • jashtëqitje të lirshme (për shkak të ndikimit të substancave të prodhuara nga helminths);
  • formimi i tepërt i gazit (për shkak të dispepsisë).
  • Dhimbjet e kyçeve dhe muskujve - shfaqen kur parazitët depërtojnë në lëngun e kyçeve dhe muskujt.
  • Simptomat e lëkurës (skuqje, ekzemë, kruajtje, akne) të shkaktuara nga ndikimi i substancave toksike të prodhuara nga helminthët.
  • Çrregullime të sistemit nervor, të shprehura:
   • ankthi;
   • nervozizëm;
   • mall;
   • çrregullimi i gjumit etj.
   • Humbja e peshës e shoqëruar me çrregullime metabolike.
   • Simptomat katarale të traktit respirator (hundë e lëngshme, kollë), që lindin nga depërtimi i helminthëve në to.

Shenjat indirekte të pushtimit helmintik:

 • nyjet limfatike të zgjeruara;
 • rritja e temperaturës së trupit;
 • lodhje, asteni;
 • nauze (mund të jetë gjatë shtatzënisë, si një manifestim i toksikozës);
 • dhimbje koke;
 • anemi (për shkak të humbjes së gjakut);
 • kruajtje në perineum.

Diagnostifikimi

Zakonisht, për të zbuluar pushtimin helmintik tek të rriturit, kryhet një analizë fekale ose kruarje nga palosjet rreth anusit. Vezët e krimbave ekzaminohen mikroskopikisht dhe përcaktohet pamja e tyre.

Sidoqoftë, kjo analizë nuk ndihmon gjithmonë në identifikimin e helminthëve. Më specifike për pushtimin helmintik është një test gjaku për praninë e antitrupave ndaj llojeve të ndryshme të krimbave në të. Në një test të përgjithshëm gjaku, kur trupi është i infektuar me helminths, zbulohet një rritje në përmbajtjen e eozinofileve dhe leukociteve.

test gjaku për diagnostikimin e krimbave

Për të identifikuar krimbat gjatë shtatzënisë, mund të mos mjaftojë vetëm analizimi i fecesit. Për një diagnozë më të besueshme, është e nevojshme të kryhet një skanim me ultratinguj, një test gjaku dhe një analizë e lëngut amniotik.

Terapia

Kur zbulohen shenja të invazionit helmintik dhe verifikohet diagnoza duke përdorur analizat e gjakut dhe fecesit, trajtimi kryhet duke marrë parasysh llojin e parazitit. Për këtë, mjeku përshkruan barna specifike antihelmintike. Më shpesh, këto ilaçe nuk hyjnë në qarkullimin e gjakut, duke ushtruar një efekt ekskluzivisht brenda zorrëve. Për shkak të kësaj, mundësia e efekteve toksike në trup është minimale.

Në disa situata, një përdorim i vetëm i ilaçit është i mjaftueshëm për të hequr qafe krimbat, në të tjera nevojitet një trajtim më i gjatë, i ndërtuar sipas një skeme individuale nga një specialist.

Ky është një parakusht që sëmundja të mos marrë ecuri kronike. Detyra kryesore e kursit të përsëritur të trajtimit është shkatërrimi i parazitëve që kanë hyrë në trupin e njeriut në formën e vezëve dhe nuk kanë përfunduar ende ciklin jetësor të zhvillimit të tyre. Pas një kohe, ata do të kthehen në të rritur dhe do të shkatërrohen nën ndikimin e ilaçeve.

Zakonisht, për të arritur një rezultat të mirë, e gjithë familja duhet të trajtohet nën kontrollin e analizave të gjakut dhe jashtëqitjes.

Terapia patogjenetike përfshin barna anti-alergjike, barna për normalizimin e florës së zorrëve.

Në të njëjtën kohë, trajtohen sëmundjet shoqëruese, shpesh të zhvilluara si një ndërlikim i helminthiazave (anemia, hipovitaminoza, kequshqyerja).

Gjatë shtatzënisë, përveç efektit antihelmintik të ilaçit, merret parasysh efekti i tij i mundshëm në fetus.

Si rregull, në tremujorin e parë të shtatzënisë, kur shtrimi i organeve dhe sistemeve kryesore të embrionit është në fazën e formimit, është më mirë të shmangni një trajtim të tillë. Gjatë kësaj periudhe, çdo medikament mund t'i bëjë shumë më tepër dëm fetusit sesa rreziku i mundshëm nga ekspozimi ndaj krimbave.

Pilula krimbash për të rriturit

Në këtë fazë, mund të përpiqeni të hiqni qafe parazitët me ndihmën e mjeteve jo-drogë.

Dihen shumë receta që mund të plotësojnë trajtimin bazë, dhe ndonjëherë zëvendësojnë plotësisht terapinë me ilaçe. Mjetet më të provuara të helminthëve janë:

 • fara kungulli;
 • qepë;
 • hudhër;
 • lëng shege;
 • infuzionet e tansy dhe pelin.

Në tremujorin e dytë dhe të tretë, gjasat e një efekti negativ të ilaçeve në fetus dhe mbajtjen e tij zvogëlohen.

Pas përfundimit të kursit të terapisë, është e nevojshme të ri-analiza për krimbat - scraping. Kjo bëhet për t'u siguruar që trajtimi i përshkruar është i saktë dhe që të gjithë krimbat janë shkatërruar.

Duhet mbajtur mend se terapia duhet të kryhet nën mbikëqyrjen e një specialisti. Analiza e përsëritur merret jo më herët se 2 javë pas përfundimit të kursit të trajtimit. Është e mundur të konsiderohet kursi i terapisë i përfunduar me 3 teste negative me një interval prej 2 javësh.

Parandalimi

Masat për të parandaluar helminthiazat:

 • respektimi i masave të higjienës personale (larja e duarve para ngrënies, përdorimi individual
 • produkte të higjienës personale, të brendshme individuale dhe liri krevati);
 • larja e detyrueshme me ujë të perimeve, frutave, zarzavateve para ngrënies;
 • trajtim i plotë termik i mishit, peshkut;
 • lufta kundër insekteve që thithin gjak;
 • pastrim i rregullt i lagësht në ambiente të mbyllura;
 • kujdes i plotë për kafshët shtëpiake;
 • ndërrimi i rregullt i të brendshmeve dhe çarçafëve, me hekurosjen e detyrueshme të tyre;
 • përjashtimi i notit në trupat ujorë me një probabilitet të lartë të infeksionit me helminths.

Kur planifikoni një shtatzëni, duhet të ekzaminoheni për helminths. Nëse ato janë të pranishme, është e nevojshme t'i nënshtrohet një kursi trajtimi para shtatzënisë, në mënyrë që të mos dëmtohet trupi i fëmijës.

Trajtimi në kohë dhe i plotë i formës akute të helminthiasis është parandalimi i rrjedhës kronike të sëmundjes.