10 ushqime bimore për parazitët

Realiteti modern është se jo vetëm fëmijët por edhe të rriturit sëmuren nga helmitoza. Numri i njerëzve të infektuar me parazitë po bëhet gjithnjë e më shumë. Mund të themi se pothuajse çdo person ka vuajtur nga kjo sëmundje të paktën një herë në jetën e tij. Në mënyrë tipike, kjo është për shkak të ushqimit dhe ujit të dobët, si dhe mënyrës së jetesës. Për të parandaluar që kjo të ndodhë, rekomandohet që kohë pas kohe të përfshini ushqime nga parazitët në dietën tuaj.

Cilat ushqime shkatërrojnë parazitët

Parazitët ndikojnë në mirëqenien dhe shëndetin e një personi në përgjithësi. Ata janë gjithashtu në gjendje të kontrollojnë mendjen e tij. Dhimbjet e kokës, sëmundjet e lëkurës, ftohjet e shpeshta, dëshira për të ngrënë ndonjë ushqim junk (për shembull, ushqim të shpejtë, sushi) mund të jenë një sinjal i pranisë së tyre në trup. Nëse, ndërsa studioni simptomat dhe shenjat e pranisë së parazitëve në trup, gjeni një numër të madh të rastësive, atëherë nuk duhet të vononi dhe të vazhdoni me pastrimin antiparazitik. Një listë e produkteve bimore nga parazitët do t'ju vijë në ndihmë (shih më poshtë). Vlen të përdoren për qëllime parandalimi.

Farat e kungullit

Ky produkt natyral përmban kukurbitinë. Ai largon parazitët nga trupi i njeriut dhe i parandalon ata nga "fiksimi" në muret e zorrëve.

Metoda e trajtimit vjen nga gjyshet tona, dhe përfshin marrjen e farave të kungullit të papërpunuara ose bërjen e zierjes dhe "qumështit të kungullit".

Farat e kungullit për parazitët

Hudhra nga parazitët

Hudhra është përdorur në mjekësinë tradicionale për shumë vite. Ai lufton jo vetëm me ftohjet, por edhe me krimbat, duke përfshirë krimbat e rrumbullakët dhe giardia. Produkti është shumë efektiv në këtë çështje, dhe të gjitha falë alicinës, e cila është e përfshirë në përbërjen e saj.

Hudhra nga parazitët mund të përdoret në 4 mënyra: merreni atë si ushqim, përgatitni zierje prej tij, thithni avujt e tij (bëni thithje) dhe jepni klizma nga lëngu i hudhrës.

Veprimi më i thjeshtë por po aq i efektshëm është marrja e hudhrës së freskët dhe pirja e lëngut. Kjo duhet të bëhet të paktën3 herë në ditë. Mundësisht në stomak bosh gjysmë ore para vaktit.

Hudhra nga parazitët në trup

Lehja e shegës nga parazitët

Fruti i bukur dhe me lëng shege ndihmon në pastrimin e trupit nga toksinat dhe toksinat e akumuluara. Dhe lëkura dhe kokrrat e saj bëjnë një punë të shkëlqyeshme me parazitët. Por me këtë metodë, duhet të keni kujdes, pasi një mbidozë mund të çojë në një rritje të presionit të gjakut dhe të shkaktojë simptoma të helmimit.

Për të përgatitur një supë antiparazitare, hidhni 50 g lëvore shege të thatë ose të freskët të copëtuar me dy gota ujë të ftohtë dhe lëreni të piqet. Pas 5 orësh, zieni infuzionin në nxehtësi të ulët. Gjysma e lëngut duhet të "zhduket". Pastaj kullojeni pijen që rezulton dhe merreni atë me stomak bosh në gllënjka të vogla për 1 orë.

Pas2 - 3 orërekomandohet dhënia e një klizme për të hequr parazitët e vdekur dhe produktet e tyre të kalbjes nga trupi.

Shega për të luftuar helminthët

Xhenxhefili kundër parazitëve

Xhenxhefili përballet mirë me sëmundjet virale, largon krimbat dhe toksinat, dhe gjithashtu përmirëson metabolizmin dhe tretjen e njeriut. Falë këtyre efekteve medicinale, produkti zakonisht hahet me sushi.

Sipas ekspertëve, pas 4 orësh pas marrjes së xhenxhefilit, 90% e larvave neutralizohen dhe pas 16 orësh vetë parazitët vdesin.

Për të eleminuar "banorët" e padëshiruar në trup, produkti duhet të hahet i gjallë, të shtohet në vaktet ose të pihet me çaj xhenxhefili.

Xhenxhefili kundër parazitëve

Si të shpëtojmë nga parazitët duke përdorur qepë

beenshtë vërejtur se njerëzit që konsumojnë sasi të mëdha qepësh rrallë kanë parazitë në trupat e tyre. Dhe të gjitha në sajë të faktit që përmban alicinë.

Për parandalimin dhe trajtimin e helmitozës, është e nevojshme të përfshini qepë të freskëta në dietën tuaj, si dhe të merrni tinkturë qepë herë pas here. Për ta përgatitur, prisni qepën shumë imët dhe mbusheni me një gotë ujë të vluar. Lëreni të futet për 1 ditë, pastaj kullojeni infuzionin që rezulton. Merrni atë në 100 - 150 g. Kursi i trajtimit është 4 ditë.

Mund të përdoren edhe lëvoret e qepës. Hidhni ujë të valë mbi të në një raport 3: 1. Pas 5 orësh, kullojeni dhe merrni 100 g 2 herë në ditë gjysmë ore para ngrënies.

Lëvore qepësh për parazitët

rrikë nga parazitët

Ky produkt, ashtu si hudhra, përmban alicinë. Mund të hahet i freskët ose si një pickim, dhe gjithashtu mund të shtohet në pjata. Një recetë shumë efektive është përzierja e rrikë me hudhër: fërkoni të dy produktet në një raport 1: 1 brenda natës. Në mëngjes me stomak bosh, merrni 1 tbsp. fondet që rezultojnë.

Mos e merrni nëse keni probleme me stomakun.

Rrënjë rrikë nga parazitët

Piper i kuq kundër parazitëve

Ashtu si xhenxhefili përdoret në kuzhinën lokale (në këtë rast meksikan dhe aziatik) për të neutralizuar larvat e parazitëve që gjenden në ushqim. Në vendet e nxehta është veçanërisht e lehtë të marrësh "krimba".

Për të shmangur këtë, shtoni piper kajene në vaktet tuaja. Ky produkt që digjet në mënyrë efektive përballet me mikroorganizmat dhe parazitët, dhe i parandalon ata të shumohen në trupin e njeriut.

Kjo metodë e parandalimit dhe trajtimit nuk është e përshtatshme për fëmijët dhe për sëmundjet e tretjes.

Specat djegës janë efektivë kundër parazitëve

Arrë kokosi për parazitët

Ky produkt ekzotik është mjaft efektiv kundër helminthiazës. Për të përgatitur një agjent antiparazitik, do t'ju duhet ashkël kokosi dhe qumësht. Në mënyrë tipike, të gjithë këta përbërës mund të blihen të gatshëm në dyqane. Por është më mirë t'i përgatisni ato vetë, veçanërisht pasi nuk është e vështirë.

Përzieni tërësisht ashklat e kokosit dhe qumështin. Vendosni përzierjen që rezulton në frigorifer për 2 ditë. Merrni atë 1 tsp. 3 herë në ditë me stomak bosh. Kohëzgjatja e kursit të trajtimit është 7 ditë.
Pastaj duhet të bëni një pushim për 14 ditë, dhe pastaj të përsërisni përsëri kursin shtatë-ditor.

Kjo metodë është shumë e butë, kështu që do të funksionojë edhe për fëmijët.

Arrë kokosi për trajtimin e helminthiasis

Si të merrni karafil për parazitët

Erëza përmban taninet e afta të shkatërrojnë vezët dhe larvat e parazitëve, si dhe të largojnë produktet e tyre të mbetjeve. Përveç kësaj, erëza nuk lejon që "qiramarrësit" e rinj të shfaqen dhe të shumohen në trup. Për shkak të kësaj prone, është e zakonshme të përdoren karafil në masat parandaluese të helminthiasis.

Karafilët mund të merren vetë ose të përfshihen në një kurs të përgjithshëm të kontrollit të parazitëve.

Grijeni erëzën në një pluhur dhe konsumojeni atë për 1 muaj, 3 herë në ditë para ngrënies. Sigurohuni që ta pini me ujë. Mos përdorni shumë karafil. Do të jenë të mjaftueshme 7-10 vjet

Karafili vret vezët dhe larvat e parazitëve

Kastrati krimbi

Kastrati është një depo vitaminash. Forcon sistemin imunitar dhe lufton parazitët. Për të eleminuar krimbat, duhet të pini lëng boronicë pa sheqer2 - 3herë në ditë. Kohëzgjatja e trajtimit -4 - 5 ditë.

Kastrati nga krimbat

Helminthiaza është një sëmundje shumë e rrezikshme. Ajo lind lehtë, por në raste serioze është e vështirë të eliminohet. Sigurohuni që të përfshini produkte nga parazitët me qëllim parandalimin të paktën një herë në 1 deri në 2 muaj.