Parazitët te njerëzit: simptomat dhe trajtimi

Kur zbuloni helminte në trupin e njeriut, injorimi i simptomave të pranisë së tyre dhe vonimi i trajtimit nuk është aspak i vlefshëm.ilaçe dhe ilaçe popullore për parazitëtE gjitha varet nga lloji i parazitit që kolonizon trupin. Kjo është arsyeja pse dorëzimi i testeve për praninë e krimbave dhe zgjedhja e mëtejshme e trajtimit janë të një rëndësie kaq të lartë.

Parazitët në trupin e njeriut: shkaqet

Parazitët shfaqen në trupin e njeriut për një larmi arsyesh.

Ata mund të hyjnë në trup në mënyrat e mëposhtme.

 • Ushqimore (përmes traktit tretës). Situata më e zakonshme është pirja e ujit ose ushqimit të ndotur.
 • Kontakti dhe familja (përmes sendeve shtëpiake). Në praktikë, kjo do të thotë infeksion nga njerëz të tjerë ose kafshë shtëpiake që mbajnë helminte.
 • Transmetimi. Përfaqëson hyrjen e helminteve përmes insekteve që thithin gjak.
 • Perkutane. Kjo do të thotë që paraziti hyn në trup përmes mukozave ose lëkurës.
 • Parazitët gjithashtu mund të hyjnë në trup me pluhur.

Peshku është një produkt ushqimor i vlefshëm që u rekomandohet të gjithë njerëzve. Sidoqoftë, së bashku me përfitimet, ai gjithashtu mund të dëmtojë, duke shërbyer si një bartës i sëmundjeve parazitare. Prandaj, duhet të jeni të vetëdijshëm se çfarë lloj parazitësh që jetojnë në peshk mund të dëmtojnë një person.

Në të vërtetë, parazitët më të zakonshëm midis atyre që jetojnë në organizmat e peshkut janë helmintet. Grupi i rrezikut për kontraktimin e krimbave përfshin peshq të tillë si kungulli, skuqja e kuqërremtë dhe argjendi, por është e rëndësishme të kuptohet se absolutisht çdo peshk mund të infektohet me helminte. Zieni peshkun plotësisht për të parandaluar infeksionin. Nëse kjo nuk bëhet, gjasat e infektimit mbeten jashtëzakonisht të larta. Gjëja më e rrezikshme është të hani peshk të gjallë.

Krimbat më të njohur në peshq janë:

 • Schistocephamos. Më shpesh ata jetojnë në erë, në disa vende gjenden në troftë, salmon dhe salmon rozë. Krimbi shkatërrohet nga trajtimi i kujdesshëm i nxehtësisë.
 • Siberian / Kineze. Ajo është gjetur në Amur chebachka, krapi kryq, krap dhe jaz. Kur gëlltitet, mund të provokojë opisthorkiazë dhe klonorhiazë.
 • Shirit i gjerë. Më së shpeshti jeton në organizmat e peshqve të pikeve, gëlqereve, burbotit dhe salmonit.
 • Helminthët, të cilët provokojnë nanofietozë tek njerëzit, jetojnë në salmon të ngushtë, peshk të bardhë, gri dhe lloje të tjera peshqish.
 • Shiritat që shkaktojnë ligulozë. Peshqit e krapit (krapi, krapi argjendi, roach, Rud) janë të ekspozuar ndaj kësaj sëmundje. Importantshtë e rëndësishme të theksohet se nëse hiqni të gjithë krimbat nga peshku, mishi i tij mund të konsumohet - do të jetë absolutisht i sigurt.
 • Krimbat nga familja trematode. Excite metagonimiasis. Ata jetojnë në Rud dhe Gudgeon.

Theksojmë se çdo peshk është absolutisht i sigurt për njerëzit nëse gatuhet siç duhet. Pas trajtimit me cilësi të lartë dhe të plotë të nxehtësisë, peshqit mund të konsumohen absolutisht në mënyrë të sigurt nga të rriturit dhe fëmijët. Një mënyrë tjetër për të dezinfektuar peshkun është ngrirja e tij për një kohë të gjatë.

Një produkt që, nëse nuk është superior ndaj peshkut, është në të njëjtin nivel me popullaritetin e tij - sigurisht që është mish. Popularshtë e njohur jo vetëm midis njerëzve, por edhe midis krimbave.

Llojet e mëposhtme të helminteve jetojnë në mish:

 • Nematodat. Mund të gjendet në mishin e derrit ose të pulës. Provokoni gnatostomozë;
 • Shirit i demit. Gjetur në viçin e pa gatuar. Excites teniarinhoses;
 • Shirit derri. Mund të jetojë në mish derri të pjekur. Provokoni teniazë;
 • nematodat toksokara. Kapur në mëlçinë e pulave. Excitoni toksokariozë;
 • Nematodat. Ata jetojnë në mish derri të pa gatuar. Shkaktojnë trichinosis.

Parazitët në trupin e njeriut: simptomat

Ekzistojnë 14 simptoma kryesore të pranisë së helminteve në trupin e njeriut:

 • Lodhje kronike. Përfshin një numër shenjash, të tilla si: kujtesa e dobët; indiferenca; stresi; përqendrim i ulët; simptoma të ngjashme me gripin. Këto probleme lindin si me mungesat ushqyese ashtu edhe me ushqimin ideal për shkak të përthithjes së vështirë të vitaminave, mineraleve dhe karbohidrateve, si dhe proteinave dhe yndyrnave. Për këtë arsye, dehja e përhershme e trupit me parazitë është rritur shumë.
 • Sindroma e dhimbjes në muskuj dhe nyje. Krimbat kanë aftësinë për të migruar. Zhvendosja e tyre shoqërohet me dhimbje, e cila shpesh perceptohet si pasojë e dhimbshme e artritit. Gjithashtu, proceset anormale inflamatore në nyje mund të jenë pasojë e reagimit mbrojtës të trupit ndaj pranisë së helminteve në të, si dhe pasojë e dëmtimit të indeve nga krimbat.
 • Problemet me peshën. Krimbat mund të provokojnë edhe shtim në peshë, edhe humbje peshe. Devijimet në të dy drejtimet do të jenë mjaft domethënëse. Pesha e ulët shkaktohet nga humbja e oreksit, dhimbje barku dhe dispepsi. Mbipesha shfaqet si rezultat i pushtimit helminthik. Ndjenja e urisë provokon një mungesë të lëndëve ushqyese në kushtet e një sasie të pranueshme të "kalorive boshe", si dhe për shkak të efekteve toksike në metabolizëm.
 • Sindroma e stomakut nervoz. Parazitët që jetojnë në trup mund të provokojnë një proces inflamator në membranat e zorrëve, duke çuar kështu në një numër të madh të manifestimeve negative, si dhe një përkeqësim të përthithjes së lëndëve ushqyese. Yndyra, në vend që të absorbohet në zorrën e hollë, shkon në zorrën e trashë, e cila shkakton probleme të tilla si ngërçet, diarreja dhe kapsllëku. Yndyra e tepërt mund të gjendet në një test të jashtëqitjes.
 • Diarre. Një zinxhir helminthësh formon lëndë të ngjashme me prostaglandinat. Janë ata që provokojnë jashtëqitje të shpeshta me ujë. Importantshtë e rëndësishme të kuptohet se diarreja kualifikohet jo vetëm si reagim i trupit, por edhe si shenjë e pranisë së krimbave.
 • Kapsllëku. Disa helminte mund të bllokojnë punën e organeve të caktuara. Për shembull, ato mund të bllokojnë kanalet biliare (duke shkaktuar verdhëz dhe probleme të mëlçisë) ose zorrët (duke shkaktuar kapsllëk).
 • Irritueshmëri, gjendje shpirtërore përgjithmonë e keqe. Substancat toksike dhe mbetjet e aktivitetit jetësor të krimbave kanë një efekt negativ në sistemin nervor qendror. Si rezultat: depresioni, ankthi dhe eksitimi i vazhdueshëm. Praktika njeh shumë raste kur eliminimi i parazitëve çoi në ndryshime të konsiderueshme në karakterin e një personi dhe e bëri atë më të qetë.
 • Proceset inflamatore të traktit respirator. Parazitë të ndryshëm "udhëtojnë" në të gjithë trupin e njeriut, përfshirë sistemin e frymëmarrjes. Simptomat e krimbave të rrugëve të frymëmarrjes përfshijnë rrjedhjen e hundëve, kollën, prodhimin e pështymës dhe ethet. Në praktikë, kishte edhe një sinusit të provokuar nga helminthët migrantë të zgjuar. Gjithashtu një nga shprehjet e fortiloidozës dhe ascariazës është pneumonia.
 • Fryrja dhe gazrat. Provokuar nga një proces inflamator në zorrën e hollë. Nëse krimbat nuk eliminohen në kohën e duhur, fryrja e stomakut dhe formimi i gazit mund të shfaqen në shkallë të ndryshme për disa muaj, dhe ndoshta edhe me vite.
 • Probleme me gjumin, kërcëllimë dhëmbësh në gjumë. Origjina e bruksizmit mbetet një mister sot. Një nga versionet është vetëm reagimi i trupit ndaj dehjes, si dhe ngacmimi i sistemit nervor nga parazitët.
 • Reagimet alergjike. Ndodh kështu që krimbat hyjnë në murin e zorrëve, prandaj molekulat e mëdha të ushqimit të papërpunuar përfundojnë në gjak. Trupi reagon ndaj kësaj duke rritur prodhimin e qelizave të gjakut (eozinofilet), të cilat nga ana tjetër provokojnë alergji. Vetë krimbat janë gjithashtu alergjen.
 • Sëmundjet onkologjike. Helminths që jetojnë në trup kontribuojnë në helmimin e tij sistematik, mungesat ushqyese dhe problemet me sistemin imunitar. Ata janë gjithashtu në gjendje të shkaktojnë një proces të gjatë inflamator. Epo, si rezultat i gjithë kësaj, formohet një tumor onkologjik.
 • Probleme serioze të lëkurës. Helminths mund të provokojë shfaqjen e urtikarie, skuqje, ekzemë, vlon, puçrra, papilloma dhe sëmundje të tjera të lëkurës.
 • Rrëzohet sistemi i sigurisë. Krimbat dobësojnë seriozisht sistemin e mbrojtjes, zvogëlojnë prodhimin e imunoglobulinave mbrojtëse dhe provokojnë alergji. Si rezultat i aktivitetit të tyre, krijohen kushte për infeksione të ndryshme, dhe zorra shndërrohet në një shtëpi për dysbiosis. Ftohjet kronike dhe alergjitë janë pasojat e mundshme të një helminti që hyn në trupin e njeriut.

Këto nuk janë të gjitha shenja - ka shumë të tjera, megjithatë, ato janë shumë të ndryshme dhe lindin në varësi të llojit të individit, kohëzgjatjes së infeksionit dhe fazës së dëmtimit të organeve. Simptomat mund të jenë jashtëzakonisht të rënda (për shembull, migrena, sulmi në zemër, astma dhe inflamacioni i traktit urinar).

Parazitët në trupin e njeriut: diagnoza

Trupi i njeriut mund të strehojë njëkohësisht deri në disa dhjetëra krimba. Për këtë arsye, terapia duhet të fillojë me diagnostikimin e sëmundjes. Mjekësia moderne përdor një numër metodash për diagnostikimin e organizmave për praninë e helminteve të ndryshme në to.

Më shpesh, feces analizohen. Sidoqoftë, ekzistojnë metoda të tjera, për shembull:

 • Imunologjik - përcaktimi i sasisë së antigjeneve dhe antitrupave ndaj parazitëve me anë të një analize gjaku.
 • Coprogram histologjik - një ekzaminim i hollësishëm i trupit të helminteve, larvave dhe vezëve të tyre përmes një mikroskopi me saktësi të lartë. Ju lejon të gjeni kompleksin më efektiv të barnave për terapi.
 • Skanimi hemoskan. Testi i gjakut duke rritur një pikë 2, 000 herë. Metoda lejon zbulimin e pranisë së kërpudhave, baktereve dhe parazitëve të tjerë.
 • Elektroakupunktura. Metoda zbatohet duke përdorur një pajisje të veçantë. Littleshtë pak e njohur dhe plotësisht jopopullore për arsye se mund të dëmtojë ndjeshëm trupin. Sidoqoftë, kjo ju lejon të identifikoni praninë e krimbave në trup dhe të zgjidhni metodën më efektive të terapisë.

Parazitët në trupin e njeriut: trajtimi me ilaçe

Ju mund të eliminoni parazitët duke përdorur dy grupe ilaçesh:

 • ilaçe kimioterapie të marra me mjete sintetike;
 • përgatitjet e marra nga materialet bimore.

Le të shohim ato më të njohurat:

 • Levamisole është jashtëzakonisht efektive kundër krimbave dhe krimbave të rrumbullakëta. Efektiviteti i Levamisole është për shkak të shkeljes së bioenergjisë së helminteve.
 • Mebendazole - eliminon trichinella, krimbat e kunjve, krimbat e karabit, krimbat e krimbave dhe krimbat e rrumbullakët, si dhe larvat e cestodave individuale. Mekanizmi i veprimit konsiston në ndryshimin e sintezës në nivelin mikro dhe ngadalësimin e formimit të ATP.
 • Albendazole - ka një efekt kompleks. Prish aktivitetin e sistemit tretës qelizor të krimbit, bllokon lëvizjen e organeleve në qelizat e tyre dhe bllokon përdorimin e glukozës. Eliminon krimbat e kunjve, krimbat e rrumbullakët, strongyloids, trichinella, krimbat e krimbave, krimbat e dhjamit. Alsoshtë gjithashtu në gjendje të kundërshtojë format larvore të shiritit të derrit dhe ekinokokut.
 • Dietilkarbamazina - përdoret në rast të pushtimit sistemik, dhe shprehet në formën e krimbave filamentozë të rrumbullakët që jetojnë në sistemin limfatik të njerëzve. Komponentët aktivë të Diethylcarbamazine shkaktojnë keqfunksionime në sistemin neuromuskular të parazitëve, duke çuar në vdekjen e tyre.
 • Niclosamide - i destinuar për trajtimin e infeksionit me krimba shiritash që jetojnë në sistemin e tretjes. Mekanizmi i veprimit është të provokojë paralizë në helminte, si dhe të zvogëlojë rezistencën e tyre ndaj enzimave gastrointestinale.
 • Praziquantel është përshkruar për pacientët e infektuar me trematode, cestode dhe skistosome. Komponentët aktivë të barit kontribuojnë në tkurrjen e përgjithshme të muskujve të helminteve, e cila më tej derdhet në paralizë dhe vdekjen e parazitëve.
 • Ivermektina është një agjent i spektrit të gjerë. Shtë përshkruar për trajtimin e sëmundjeve të tilla si strongyloidosis, filariazë, si dhe për eliminimin e zgjebeve. Përfshin në përbërjen e tij substanca që kanë një efekt negativ në parazitët, duke paralizuar trupat e tyre dhe duke çuar në vdekjen e tyre.

Parazitët në trupin e njeriut: trajtimi me mjete juridike popullore

Përveç mjekimit, mund të provoni metoda alternative. Avantazhi kryesor i një trajtimi të tillë është mungesa e plotë e dëmit.

Merrni parasysh metodat më të njohura popullore të trajtimit të krimbave:

 • Çaj shërues. Përdoret për pastrimin e zorrëve, mëlçisë dhe organeve të tjera. Për ta përgatitur, duhet të përzieni lëvoren e lisit, pelin dhe tansy në pjesë të barabarta. Pas kësaj, merrni 5 gramë përzierje dhe hidhni mbi to 500 ml ujë të vluar, dhe më pas lëreni të ziejë për 12 orë. Pas kësaj, pija do të jetë gati. Duhet të konsumohet në mëngjes, 100 ml (për fëmijë, 50 ml). Kursi i trajtimit është 21 ditë. Çaji do të ndihmojë jo vetëm në eliminimin e helminteve, por edhe në përmirësimin e gjendjes së organeve.
 • Farat e kungullit. Merrni 300 gram fara të qëruara me një film të qartë që ndan bërthamën dhe lëvoren. Imshtë e domosdoshme të hani fara së bashku me këtë shtresë. Ju duhet t'i hani në stomak bosh në një dozë prej 10-20 gram. Ju duhet ta përsërisni pritjen çdo ditë të tjera. Kursi i terapisë zgjat një javë.
 • Ndodh që testet për praninë e helminteve janë negative, megjithatë, një person përjeton dobësi, ka rrathë të errët nën sy dhe gjithashtu vuan nga probleme të lëkurës. Këto janë shenja të sigurta të pranisë së krimbave në mëlçi, limfë ose gjak. Në një situatë të tillë, terapia ka një pamje paksa të ndryshme. Përzieni 10 ml secili vaj aloe dhe lëng dhe shtoni gjysmë limoni në to. Për 3 muajt e parë, shtoni vaj ulliri, pastaj kaloni në vaj misri. Në fazën e tretë të trajtimit, duhet të kaloni në përdorimin e ekstraktit të farës së rrushit. Kursi i trajtimit është mjaft i gjatë - janë 9 muaj. Përzierja duhet të pihet në mëngjes. Terapia, edhe pse afatgjatë, është mjaft efektive dhe e përballueshme për sa i përket kostos.
 • Lëvorja e shegës. Sidoqoftë, duhet të merret me shumë kujdes, pasi një mbidozë është e mbushur me helmim. Lëvorja merret si zierje. Po përgatitet si më poshtë. Ju duhet të derdhni 10 gram lëvore të thatë me 250 ml ujë të zier dhe të zieni për 10 minuta. Produkti duhet të merret tri herë në ditë, 3 ml secili para ngrënies. Lëvorja e lisit është efektive jo vetëm në eliminimin e parazitëve, por edhe në aspektin e pastrimit të mëlçisë.
 • Chanterelles. Këto kërpudha janë gjithashtu shumë efektive kundër krimbave. Ato përdoren në formën e infuzionit. Për ta përgatitur, duhet të derdhni 100 gram kërpudha të freskëta të copëtuara me 250 ml alkool dhe më pas të insistoni në frigorifer për 21 ditë. Ne ju këshillojmë që të shkundni përzierjen herë pas here. Pasi produkti të jetë gati, do të duhet të aplikohet 5 ml para gjumit çdo ditë. Kursi i trajtimit është një muaj. Theksojmë se nuk ka nevojë të filtroni produktin pas përgatitjes së tij. Mjeti do të ndihmojë jo vetëm në eliminimin e krimbave, por edhe në rritjen e imunitetit tuaj.