Trajtimi i krimbave në shtëpi

hudhra për krimbat

Shumë njerëz, kur dyshohen për helminthiasis ose kur diagnoza konfirmohet, fillojnë ta fshehin atë. Sëmundja konsiderohet "e turpshme", pasi shoqëria ka një mendim se vetëm përfaqësuesit e shtresave të pafavorizuara të shoqërisë që jetojnë në kushte josanitare janë të sëmurë me krimba. Megjithatë, parazitët nuk janë të interesuar për nivelin e të ardhurave apo statusin social të personit në trupin e të cilit vendosen. Dhe rreziku për të marrë krimba në jetën e përditshme është shumë i lartë.

Helminthiasis shkakton neveri dhe tallje, kështu që shumë njerëz nuk i drejtohen ekzaminimit dhe trajtimit me ilaçe, por vendosin të eliminojnë problemin delikat në shtëpi, veçanërisht pasi ka mjaft mjete popullore për të dëbuar krimbat në shtëpi.

Si të kuroni krimbat në shtëpi?

Mjekësia tradicionale ka një arsenal mbresëlënës përbërësish për të hequr qafe parazitët. Ilaçet natyrore që mund të përdoren lehtësisht për krimbat në shtëpi u përdorën nga paraardhësit tanë të largët në një epokë kur industria farmakologjike ishte plotësisht e pazhvilluar.

fara kungulli për krimbat

Sigurisht, ilaçet shtëpiake nuk japin një garanci 100% për të kuruar parazitët, por përbërësit natyralë janë të sigurt dhe në pjesën më të madhe mund të përdoren për gratë shtatzëna, njerëzit me sëmundje kronike dhe fëmijët.

Një pjesë e konsiderueshme e krimbave të sheshtë dhe të rrumbullakët zgjedhin zorrët si habitat të tyre, kështu që ju mund të shpëtoni prej tyre duke e mbushur me një mjedis të patolerueshëm për parazitët. Në këtë rast, "mbushja" mund të kryhet në mënyra të ndryshme.

Klizmat janë një mënyrë e provuar për të hequr qafe krimbat e rrumbullakët dhe të sheshtë në shtëpi. Procedura konsiderohet absolutisht e padëmshme për trupin, prandaj shpesh përdoret për fëmijët e vegjël. Klizmat nga kompozime speciale jo vetëm që "përzënë mysafirët e paftuar", por gjithashtu "lajnë" nga zorrët mbetjet e krimbave, të cilat janë toksike për trupin.

Klizma hudhër-qumësht ose një klizmë nga koleksioni i bimëve mjekësore vendoset tre herë me një frekuencë prej tre ditësh. Për litër lëng duhet të shtohen deri në 7 thelpinj të mëdhenj hudhër, të cilat fillimisht duhet të copëtohen mirë. Në qumësht ose zierje bimore, mund të shtoni pak kripë, e cila ndihmon për të hequr qafe krimbat në shtëpi. Lëngu (qumështi ose zierja) duhet të ketë një temperaturë prej 36°C. Një klizmë mund t'i jepet si një të rrituri ashtu edhe një fëmije.

Mjete juridike shtëpiake për krimbat

mjete popullore për krimbat

Një metodë efektive për parazitët, e cila mund të përdoret në shtëpi, është tinktura e hudhrës. Metoda është shumë e popullarizuar. Ai erdhi tek ne nga murgjit tibetianë. Përbërja përdoret si kurë për krimbat në shtëpi dhe si eliksir i jetëgjatësisë. Infuzioni pastron zorrët nga toksinat, ndihmon në largimin e toksinave, përmirësimin e proceseve metabolike. Përzierja është një mënyrë e shkëlqyer për të parandaluar sëmundjet e zemrës. Ilaçi universal ka shumë më tepër veti shëruese. Por për një rezultat efektiv, kërkohet përdorimi i rregullt i tij. Në të njëjtën kohë, tinktura shpejt "largon" krimbat dhe është e lehtë për t'u përgatitur në shtëpi.

Nëse dyshoni se keni parazitë, merrni një kilogram hudhër dhe 200 gr. alkool ushqimor. Përzieni hudhrën e copëtuar me alkool dhe futeni në një vend të errët për dy javë. Kullojeni tinkturën, duke e pastruar nga kokrra e hudhrës, lëreni në një vend të errët për një javë tjetër. Tinktura shtëpiake e krimbave është gati. Po, përgatitja e ilaçit kërkon pak kohë, por si rezultat i marrjes së tij, mund të shëroheni shpejt nga krimbat. Ilaçi merret si më poshtë: merret me stomakun bosh, duke filluar me një pikë, duke shtuar çdo dozë pikë pas pike. Gjatë ditës, ju duhet të pini përbërjen tre herë. Domethënë, doza rritet me tre pika në ditë derisa të arrijë në 25 pika. Kjo është shuma maksimale e lejuar për një dozë të vetme. Për të neutralizuar efektin agresiv të alkoolit dhe hudhrës në stomak, rekomandohet pirja e saj me qumësht. Dhe majdanozi dhe karafili do të ndihmojnë për të "vrarë" një erë të pakëndshme. Ky ilaç është i përshtatshëm vetëm për të rriturit, dhe kursi i trajtimit është një muaj një herë në vit.

Qepët e papërpunuara janë një ilaç i shkëlqyer që ndihmon për të hequr qafe krimbat në shtëpi. Metoda është projektuar për të rriturit, pasi do të jetë shumë agresive për trajtimin e fëmijëve. Receta është e thjeshtë: në mbrëmje grijeni një qepë të madhe. Hidh grue 200 gr. Ujë të vluar dhe lëreni deri në mëngjes. Filloni të nesërmen duke marrë përbërjen. Për ta bërë këtë, merrni si grurin ashtu edhe lëngun në stomak bosh. Trajtimi kryhet në shtëpi për një javë. Nuk rekomandohet të anashkaloni takimet.

Qull harengë konsiderohet një mënyrë efektive për të hequr qafe krimbat në shtëpi. Receta është kjo: kaloni një harengë të madhe të kripur në një mulli mishi, shtoni të verdhën e papërpunuar të një veze, 50 gr. meli dhe një kokë hudhër të qëruar më parë dhe të grirë imët. Përbërësit duhet të përzihen plotësisht, derdhni qumësht të ftohtë. Masa duhet të ketë konsistencën e kosit të trashë. Rekomandohet të merret përbërja prej 50 gr. tri herë në ditë për një javë. Kjo është një mënyrë efektive për të hequr qafe krimbat në shtëpi, e cila është kundërindikuar në trajtimin me ilaçe të parazitëve, për shembull, gratë shtatzëna.

Largon shpejt klizmën e krimbave me shtimin e kafesë. Kafeja natyrale e çastit hollohet në ujë të ngrohtë në një raport prej 3 lugë gjelle. lugë për litër. Zgjidhja nuk është e përshtatshme për fëmijët, pasi mund të shkaktojë acarim të mukozës së zorrëve. Klizma e kafesë si ilaç për krimbat në shtëpi duhet të përdoret çdo 2 ditë për gjysmë muaji.

Gjithashtu, trajtimi i krimbave në shtëpi kryhet duke përdorur ndarje të arrave. Për të përgatitur produktin, do t'ju nevojiten 2 lugë të plota ndarje të thata dhe një gotë me ujë të valë. Përbërësit përzihen dhe injektohen për një orë. Trajtimi në shtëpi i krimbave është përdorimi i infuzionit të gjysmë gote dy herë në ditë. Trajtimi vazhdon për dy javë.

Për të kuruar shpejt krimbat në shtëpi do të ndihmojë tretësirën e pelinit të hidhur. 100 gram bar të thatë derdhen me një gotë alkool ushqimor. Ilaçi duhet të insistohet për një javë. Kjo metodë është e përshtatshme vetëm për të rriturit. Ilaçi merret 20 pika para ngrënies tri herë në ditë.

erëza për heqjen e krimbave

Krimbat trajtohen në mënyrë efektive nëse përdorni një koleksion bimësh si një antihelmintik. Në përmasa të barabarta, centaury, valerian, elecampane, buds thupër, Wort Shën Gjonit, pelin dhe tansy duhet të përzihen. Kjo është një metodë e njohur e mjekësisë tradicionale, e përcjellë brez pas brezi nga paraardhësit tanë. Koleksioni derdhet me ujë të valë në një raport prej 2 lugë gjelle. lugë barishte në një gotë me ujë. Këmbëngulni, tendosni. Në shtëpi, trajtimi kryhet për 4 ditë rresht: thjesht pini tretësirë prej 50 gr. disa herë gjatë ditës.

Trajtimi me fara kungulli lejohet edhe për fëmijët. Produkti është absolutisht i sigurt për të gjithë. Farat e kungullit kanë shije të mirë dhe nuk kanë efekte anësore. Grini farat e papërpunuara të qëruara, përzieni me mjaltë. Ato duhet të merren me stomak bosh të paktën pesë herë në ditë për 2-3 lugë gjelle. lugët. Ai që e konsumon këtë substancë në sasi të mjaftueshme do të shërohet nga krimbat. Ju gjithashtu mund të bëni një zierje nga farat e kungullit. Për këtë, 3 lugë gjelle. lugë me fara të qëruara hidhni 200 gr. qumësht, shtoni hudhrën e grirë (1-2 thelpinj) dhe 20 gr. (shën lugë) lule tansy. Receta rregullon gjithë këtë zierje për 2-3 minuta. Marrja duhet të jetë 50 gr. tri herë në ditë për një javë.

Disa receta të tjera të shkurtra shtëpiake për krimbat:

  • Pini lëng karrote me mjaltë dhe limon në stomak bosh për disa ditë.
  • Një kurë efektive për krimbat në shtëpi është supa e qumështit me karota të grira.
  • Një metodë e mirë për krimbat në shtëpi është përdorimi i kokosit. Kokosi është thyer, i gjithë qumështi dhe tuli duhet të hahet. Trajtimi kryhet në mëngjes me stomak bosh.
  • Nëse një i rritur mund të marrë lehtësisht edhe një ilaç me shije të pakëndshme, atëherë është më e vështirë me fëmijët. Ju mund t'i largoni krimbat në shtëpi duke i ofruar fëmijës suaj limonadë me hudhër.
  • Dardha do të ndihmojë në shërimin e shpejtë të krimbave në shtëpi, të cilat duhet të hahen për një javë të tërë në mëngjes në stomak bosh së bashku me farat.
  • Mënyra tjetër është zierja e hithrës (2 lugë gjelle hithër farmaci për 200 g ujë të vluar), të cilën duhet ta pini gjysmë gote tri herë në ditë për një javë.
  • Gjethet e lëpjetë me stomakun bosh janë një mënyrë e shkëlqyer për të larguar parazitët.
  • Ndihmon mirë nga lëvozhga e shegës së krimbave. Hidhni gjysmë gote lëvozhgë me ujë të valë. Kur përzierja injektohet, duhet të merret me stomak bosh në një lugë çaji tri herë në ditë.

Të gjithë vendosin vetë nëse do t'i trajtojnë krimbat në shtëpi apo do të kërkojnë ndihmën e një specialisti. Nëse jeni përkrahës i shërimit në shtëpi, atëherë mos harroni të konsultoheni me një mjek përpara se të përdorni ndonjë metodë popullore. Vetë-mjekimi mund të çojë në komplikime serioze. Shumë nga mjetet juridike kundër krimbave të listuara më sipër mund të kenë kundërindikacione. Trajtimi i krimbave në shtëpi duhet të bëhet me kujdes.